Plumki Kazimierskie czyli wędzone śliwki w krówkowej masie według autorskiego przepisu wygrały konkurs na pamiątki regionalne z Kazimierza Dolnego. Do 16 lipca jest czynna wystawa „Wzornictwo dla Kazimierza Dolnego”, na której można zobaczyć wszystkie konkursowe prace.
Autorkami zwycięskiej pracy i laureatkami głównej nagrody w wysokości 3 tysięcy złotych są Barbara Brzostko i Paulina Fidzińska. Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym poza nagrodą główną przyznał dwa wyróżnienia po tysiąc złotych. Dostały je: Zuzanna Banasiak i Julia Sulikowska za pracę „Pozdrawiam Kazimierz! Zmaluj widokówkę” (interaktywne pocztówki, które każdy może wykonać sam) oraz Koryna Sroczyńska za pracę: Kwiaty Kazimierza Dolnego (zielnik, do którego można samodzielnie zebrać kwiaty).
Jak tłumaczy Romana Rupiewicz, przewodnicząca Samorządu Mieszkańców Kazimierza Dolnego i członek jury konkursowego, konkurs został zorganizowany po to, aby zmienić postrzeganie handlu i zachęcić przedsiębiorców, aby oferowali turystom tylko produkty wysokiej jakości.
– Dążymy do tego, żeby wyeliminować sprzedaż tandetnych pamiątek, które nie mają nic wspólnego z Kazimierzem i tak naprawdę można je kupić w każdym innym mieście – mówi Rupiewicz. – Produkcja pamiątek ma być związana z gminą lub powiatem. Chodzi o to, żeby pobudzić lokalną mikrogospodarkę, stworzyć nowe miejsca pracy, a także zachęcić ludzi, żeby nie wyjeżdżali za granicę tylko tworzyli własne firmy.
Dlatego w połowie kwietnia (termin nie został jeszcze ustalony) odbędą się trzydniowe bezpłatne warsztaty dla osób, które chcą prowadzić taką działalność. Będzie się można m.in. dowiedzieć skąd pozyskać na to pieniądze i jak prowadzić firmę.
W konkursie zostały przyznane również nagrody specjalne. Dwie od Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym dla Zuzanny Romanowskiej za pracę: Kamienica Mikołajka (drewniane klocki dla dzieci, z których można ułożyć fasadę kamienicy) oraz Anny Gwiazdy i Katarzyny Brągiel za pracę: Parowiec. Zabawka Drewniana.
Swoje nagrody przyznało też Towarzystwo Przyjaciół Miasta Kazimierza Dolnego Korynie Sroczyńskiej za pracę: Kwiaty Kazimierza Dolnego, Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców w Kazimierzu Dolnym – Adrianie Kawęckiej i Norbertowi Kiljanowi za pracę: Chusta bawełniana (chusta z kazimierskimi motywami m.in. kamienic, rynku, studni) i Samorząd Mieszkańców Miasta Kazimierza Dolnego – Monice Krzyńskiej za pracę: Rzeźbiony ogryzek (zestaw drewnianych ołówków z logiem miasta i autorskim opakowaniem).
Do konkursu wpłynęło blisko 30 prac. Wszystkie można obejrzeć w ramach wystawy „Wzornictwo dla Kazimierza Dolnego” w Oddziale Przyrodniczym Muzeum Nadwiślańskiego (ul. Puławska 54).