Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

13 lutego 2017 r.
21:38

To może być gorąca sesja o reformie edukacji w Puławach. Są dwa projekty uchwał

20 28 A A

Sonda: Jak powinna się zmienić organizacja oświaty w Puławach?

Liczba głosów: 262
42.37%
Nic nie powinno się zmieniać. Reforma edukacji jest niepotrzebna
35.5%
Wersja 2 - licea z zespołów szkół zostają same, bez szkół podstawowych
22.14%
Wersja 1 - dwie nowe szkoły podstawowe w zespołach szkół z liceami

We wtorek puławscy radni podejmą decyzję dotyczącą nowego kształtu oświaty w mieście. Na ich wniosek, prezydent przygotował dwa projekty uchwał. Wybór pierwszego oznacza zachowanie istniejącej liczby szkół podstawowych, drugi - reaktywację "piątki" i "dziewiątki".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od września wszystkie puławskie gimnazja, w związku z rządową reformą, formalnie przestaną istnieć. Te, które dzielą budynki ze szkołami podstawowymi, staną się ich częścią (PG nr 1 wchłonie SP nr 10, PG nr 3 przejmie SP nr 11). Znikną także gimnazja wchodzące obecnie w skład Zespołów Szkół Ogólnokształcących nr 1 i nr 2. Władze muszą teraz zdecydować, czy na ich miejsce utworzyć nowe szkoły, by wykorzystać przestrzeń, wyposażenie i obecne kadry zespołów, czy zostawić te obiekty jedynie pod działające w nich licea.

Dla podjęcia tej kluczowej z punktu widzenia uczniów, ich rodziców i nauczycieli decyzji, zwołana została nadzwyczajna sesja rady miasta. W jej trakcie, we wtorek 14 lutego, puławscy radni w drodze głosowania wybiorą jedną z dwóch uchwał, których projekty, na ich prośbę, przygotowali pracownicy Urzędu Miasta. Przypomnijmy, że liczba sposobów reorganizacji oświaty w Puławach, w pewnym momencie dochodziła do siedmiu. Wśród wstępnych propozycji brano pod uwagę m.in. połączenie liceów w jeden zespół szkół, czy podział dwóch podstawówek na klasy 1-4 i 5-8, z których starsze miałyby uzupełnić "lukę" po wygaszanych gimnazjach w obu ZSO. To wszystko już nieaktualne. Ostatecznie, po wysłuchaniu głosu przedstawicieli środowisk szkolnych i konsultacjach m.in. z kutarorium oświaty, na stole zostało tylko dwie możliwości.

Nowe szkoły wbrew demografii

Wybór jednej z nich oznacza, że w ZSO nr 1 im KEN reaktywowana zostałaby Szkoła Podstawowa nr 9, a w ZSO nr 2 im. F. Kniaźnina, odtworzonoby SP nr 5. Puławy miałyby więc dwie nowe podstawówki, co w przypadku niewielkiej liczby rodzących się dzieci, wydaje się dość śmiałym posunięciem. Urzędnicy, jako zaletę tego rozwiązania wymieniają optymalne wykorzystanie dość dobrej infrastruktury zespołów szkół oraz większą liczbę zerówek, które przełożyłyby się na łatwiejszy dostęp do miejskich przedszkoli. Efektem tego rodzaju reformy miałoby być również bardziej równomierne rozłożenie populacji dzieci w miejskich podstawówkach. Ponadto "piątka" miałaby w tej sytuacji stać się szkołą o profilu sportowym, która przyciągałaby najbardziej utalentowane pod tym względem dzieciaki.

Niestety, koszty całego tego rozwiązania są dość wysokie. W obu ZSO konieczne byłoby dostosowanie łazienek i jadalni dla młodszych dzieci oraz wyposażenie pracowni, zakup mebli, organizację świetlic itd. Wszystko musiałoby zostać dostosowane do znacznie niższego wieku uczniów, łącznie ze ściągnięciem nauczycieli wychowania wczesnoszkolnego. Koszty uruchomienia tego wariantu można byłoby liczyć w setkach tysięcy złotych. Nie wiadomo również, czy dzielenie tego samego budynku przez dzieci w wieku 6 lat (zerówka) i 18 (ostatnie klasy LO) sprawdziłoby się, choćby pod względem wychowania i bezpieczeństwa tych pierwszych.

Niepewna przyszłość nauczycieli gimnazjów

Druga z możliwości branych pod uwagę przez radę miasta mówi o pozostawieniu obu liceów samych. Budynki obu ZSO, cała ich baza, pracownie, miałyby w tej sytuacji służyć tylko uczniom szkół średnich. Te, w konsekencji reformy byłyby, co prawda, bogatsze o jeden rocznik (4 klasy LO), ale nadal byłoby to o dwa roczniki mniej, niż teraz, gdy dzielą budynki z gimnazjami. W efekcie, oferta zatrudnienia dla części nauczycieli z wygaszanych gimnazjów, stanęłaby pod znakiem zapytania. O ile pedagodzy z PG nr 1 i 3 będą mogli liczyć na pracę w podstawówkach, które te szkoły po prostu przejmą, tak już ich koledzy z gimnazjów działających przy szkołach średnich takiego komfortu mieć już nie będą. Chyba, że radni wybiorą droższy wariant i zdecydują się utworzyć przy obu zespołach kolejne szkoły podstawowe. Pytanie tylko, czy, jeśli tak się stanie, władze zrobią to z myślą o szeroko pojętym dobru ucznia, czy będzie to gest wykonany w stronę zagrożonych utratą pracy nauczycieli.

0,7 mln zł na adaptację

Reforma, bez względu na wtorkową decyzję, przyniesie też inne koszty, od których samorządy, także ten puławski, nie uciekną. To koszt ponownego dostosowania podstawówek do potrzeb uczniów z klas 7-8. Tutaj w uprzywilejowanej pozycji będą te placówki, które łączyły się dotychczas z gimnazjami. Pozostałe szkoły, a w takich w Puławach jest pięć, będą musiały otrzymać nowe wyposażenie. Koszty związane z adaptacją placówek, według miejskich urzędników, wyniosą od 600 do 700 tys. złotych.

Pozostałe informacje

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

W nowoczesny sprzęt została wyposażona pracownia endoskopowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Dzięki temu pacjenci mają czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo, ale lekarze szybciej wykryją zmiany.

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]

Czasami o meczach piłki nożnej mówi się, że emocji było w nich tyle, co na rybach. W spotkaniu Motoru Lublin ze Zniczem Pruszków było jednak zupełnie odwrotnie. Mieliśmy w nim wszystko: sporo goli, zwroty akcji, interwencje VAR i niesamowitą dramaturgię. Niestety, nie było za to happy-endu, bo skończyło się remisem 3:3. A ten wynik powoduje, że drużynie Mateusza Stolarskiego będzie jeszcze trudniej o miejsce w strefie barażowej.

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała dzisiaj numery list komitetów, które wezmą udział w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie odbędzie się 9 czerwca.

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Lewart musiał się napracować na punkty w Tomaszowie Lubelskim, ale lider tabeli zrobił swoje. Goście przegrywali 0:1 jednak w drugiej połowie odwrócili losy spotkania i wygrali 2:1.

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin
Zdjęcia
galeria

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin

10 maja w Lublinie obchodzono II Wojewódzkie Dni Kadet. Święto było okazją do upamiętnienia zasług kadetów walczących o wolność Polski oraz wyrażenia dumy ze współczesnych – uczniów i uczennic klas wojskowych.

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Jeszcze tylko dziś, do godz. 23.59, można głosować na Zdjęcie XX-lecia w jubileuszowej 20. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu, autorami dwóch z nich byli fotoreporterzy Dziennika Wschodniego!

Kochają stare samochody i dobrą zabawę
Zdjęcia/Wideo
galeria

Kochają stare samochody i dobrą zabawę

W Lublinie rozpoczął się V Rajd Ziemi Lubelskiej, będący II rundą Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych.

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Urząd Miasta w Chełmie rozstrzygnął dzisiaj przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej. Ratusz na inwestycję w ramach, której przebudowany zostanie Stadion Miejski przy ul. Szwoleżerów, a także powstaną trzy boiska treningowe: przy stadionie, Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych oraz Medycznym Studium Zawodowym (kryte balonem) wyda blisko 6 milionów złotych więcej niż planował.

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty
Łęczna

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty

Leszek Włodarski, nowy-stary burmistrz Łęcznej, przedstawił długą listę inwestycji w nowej kadencji. Czy uda mu się je zrealizować?

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Strażacy przeprowadzili sprawną akcję gaśniczą. Spłonęła część budowlanej konstrukcji.

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Do miasta ma trafić obszar dawnych stawów hodowlanych nad Klukówką. Takie obietnice padły tuż przed wyborami samorządowymi. Lasy Państwowe odpowiadają jednak, że pierwszy krok należy do samorządu.

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Mówił, że zarządzanie niektórymi miejskimi spółkami mu się nie podoba. Na razie ich prezesi odwołani nie zostali, ale w radach nadzorczych Rafał Zwolak, prezydent Zamościa zmiany już wprowadził. I to poważne.

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem
galeria

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady miasta przetestowana została uformowana dzień wcześniej koalicja, która wybrała prezydium. Na czele lubartowskiej rady stanął Tomasz Krówczyński z komitetu Wspólnoty Lubartowskiej. Zastępcą burmistrza został Radosław Szumiec.

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Ta aromatyczna przyprawa, zawierająca bogactwo witamin i służąca jako środek leczniczy jest ostatnio często podrabiana. Jak rozpoznać fałszywkę?

Krytykowali PiS, a teraz zawiązali „porozumienie” ze starostą. Kto „ograł wszystkich”?

Krytykowali PiS, a teraz zawiązali „porozumienie” ze starostą. Kto „ograł wszystkich”?

Nazywają to porozumieniem programowym. We władzach powiatu radzyńskiego doszło do nietypowego sojuszu PiS z komitetem bezpartyjnego Jakuba Jakubowskiego, który wcześniej działania polityków tej partii krytykował choćby w mieście. Niektórzy radni powiatowi czują się oszukani.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium