Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

4 listopada 2017 r.
10:09

Tylko jeden blok jest zadłużony na ponad 2 miliony złotych. Urząd bezsilny

0 202 A A
Najbardziej jaskrawym przykładem drenowania naszych kieszeni jest blok socjalny przy ul. Romów 11 - pisze radny
Najbardziej jaskrawym przykładem drenowania naszych kieszeni jest blok socjalny przy ul. Romów 11 - pisze radny (fot. Radosław Szczęch)

Miasto wydaje się bezsilne w walce z dłużnikami. Jak policzył radny Paweł Maj, mieszkańcy lokali komunalnych zadłużyli się już na prawie 5 mln złotych, a za ponad 40 procent tej sumy odpowiada tylko jeden blok – przy ul. Romów 11.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O ile większość mieszkańców Puław skrupulatnie płaci czynsz, to istnieje też pewna grupa, która tego nie robi. Chodzi o lokatorów mieszkań komunalnych z ul. Wólka Profecka, Norblina i Romów.

– Kwoty ich zadłużenia sięgają już prawie 5 mln złotych. Najbardziej jaskrawym przykładem drenowania naszych kieszeni jest blok socjalny przy ul. Romów 11, który jest niemal w całości zamieszkiwany przez społeczność romską. Jego zadłużenie wobec spółki „Nieruchomości Puławskie” i OPEC wynosi ponad 2 mln złotych i od lat nieprzerwanie rośnie – informuje radny.

Według danych, które uzyskał radny, średnie zadłużenie lokalu socjalnego w tym budynku wynosi już ponad 26 tys. złotych, a zadłużone są tam niemal wszystkie mieszkania.

– To grubo ponad dwukrotnie więcej, niż średnia ze wszystkich pozostałych ośmiu bloków socjalnych – wylicza samorządowiec, który przypomina, że dzieje się tak mimo bardzo niskiego czynszu obowiązującego w tych lokalach (1,37 zł za metr kw.).

W praktyce oznacza to, że rodzina mieszkająca w lokalu o powierzchni 40 mkw. miesięcznie ma do zapłacenia czynsz w wysokości jedynie 55 złotych. Jeśli dodamy do tej kwoty kolejne 50 złotych dla OPEC, taka miesięczna opłata wyniesie więc około 100 złotych.

– To jest grupa ludzi, która w ten sposób wykorzystuje nas wszystkich, więc my zamiast fundować programy oddłużeniowe, powinniśmy dać im wędkę a nie rybę. W innych województwach dłużnicy sprzątają i odśnieżają miasto. Rozwiązaniem może być także spłacanie ich długów wobec miasta automatycznie z zasiłków wypłacanych przez MOPS w Puławach – proponuje radny Maj, który zachęca do dyskusji na ten temat.

– Należy szukać dialogu i współpracy, także z innymi samorządami. Czas przerwać niemoc i bezsilność, za którą wszyscy płacimy – apeluje w swojej interpelacji do prezydenta miasta, sugerując nawet zwrócenie się do władz państwowych o zmianę zapisów prawa, jakie stoją na drodze do wprowadzenia skutecznych metod egzekucji długów.

Czekając na nowe prawo

Jak się okazuje, samorządy od lat apelują do najwyższych władz o nowelizację ustaw dotyczących lokatorów, ale bez skutku.

– Zawsze, gdy już jest bardzo blisko uchwalenia korzystnych zmian, ustawy nagle znikają. Gminy wyraźnie przegrywają z lokatorskim lobby, a szkoda, bo jest wiele dobrych pomysłów – mówi Adam Giza z Wydziału Nadzoru Komunalnego i Spraw Lokalowych w puławskim magistracie, który wymienia np. możliwość okresowego sprawdzania dochodów osób zamieszkujących w gminnych lokalach. – Wtedy możliwa byłaby weryfikacja ich prawa do lokalu oraz rotacja wśród rodzin zamieszkujących takie zasoby – tłumaczy urzędnik. Jego zdaniem eksmisja osób zadłużonych jest w większości przypadków w praktyce niemożliwa.

– Sądy w 99 procentach przypadków przyznają dłużnikom prawo do lokalu socjalnego, co w kontekście przykładowo zadłużonej rodziny wielodzietnej oznaczałoby konieczność udostępnienia jej jeszcze większego mieszkania – tłumaczy.

Urzędnik sceptycznie podchodzi także do pomysłu odpracowywania zadłużenia. – Tego typu rozwiązania właściwie nigdzie się nie sprawdziły, bo zainteresowanie nimi było znikome. Nie możemy przecież nikogo zmusić do pracy – podkreśla.

Prawo nie pozwala również na konfiskatę na poczet spłaty długów zasiłku stałego. Jedynie w przypadku „500+” istnieje możliwość zmiany go na pomoc rzeczową, której część mogłaby polegać ma udostępnieniu lokalu socjalnego. Prace nad takim rozwiązaniem trwają. Ponadto swoistą „marchewką” dla lokatorów zachęcającą do regularnych opłat, jest szansa na wyprowadzenie się w przyszłości z bloków przy ul. Romów, czy Wólki. Jeśli w przyszłości nowe zasoby otwarte zostaną bliżej centrum miasta, pierwszeństwo w kolejce do nich mają mieć rodziny niezadłużone.

Pozostałe informacje

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie
18 maja 2024, 20:00

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie

Cykl Lublin Jazz prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Tym razem na scenie CK wystąpi trio z Ameryki Łacińskiej i Północnej.

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące
ZAMOŚĆ

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące

To największa tegoroczna inwestycja drogowa w Zamościu. Przebudowa ulicy Lwowskiej już się rozpoczęła. Są pierwsze utrudnienia w ruchu.

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż
21 maja 2024, 11:00

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż

We wtorek, 21 maja w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu otwarta zostanie wystawa prac Roberta Gomułki. Wernisaż „Czasoprzestrzeni” zaplanowano na godz. 11. Ekspozycja będzie dostępna do czerwca.

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź
galeria

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź

Dzisiejszy egzamin ósmoklasisty rozwiązały specjalnie dla nas panie polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie. Sprawdźcie arkusze

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Na Podhalu trwają zdjęcia do najnowszej produkcji własnej SkyShowtime Original w Polsce. W rolach głównych: Maria Dębska, Maciej Musiał i Piotr Pacek. O czym jest Śleboda?

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy
film

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy

Remont ulicy Wapiennej w Lublinie to jedna z wyczekiwanych inwestycji. Mieszkańcy się cieszą, jednak nadal nie wszyscy.

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę
1 czerwca 2024, 12:00
galeria

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę

Jeśli zbliża się czerwiec, to wiadomo, że zbliża się też Jarmark Hetmański w Zamościu. Tegoroczny, już 30. zaplanowano na pierwszy weekend przyszłego miesiąca. Znamy program wydarzenia.

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Bardzo łatwo można przesadzić z „poprawianiem” artysty. Na każdym etapie realizacji utworu muzycznego trzeba pilnować naturalności, bo tylko ona spowoduje, że będzie on wiarygodny – rozmowa z Markiem Majewskim, gitarzystą, wokalistą i właścicielem studia MAJART Studio w Lubartowie

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były polski sędzia Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Terespolu. Poprosił tam o azyl polityczny.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium