Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

22 stycznia 2017 r.
13:38

Urzędnicy zabrali rolnikowi ziemię. "Przypadkiem dowiedzieliśmy się, że to już nie jest nasze"

46 23 A A

Państwo Noworolnik z Łysej Góry w gm. Baranów stracili część swojej ziemi, która została przejęta przez Skarb Państwa. – To jest działanie bezprawne – mówią mieszkańcy, domagając się zwrotu gruntów. Zdaniem urzędników procedura wywłaszczająca odbyła się zgodnie z prawem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, że samorząd nie może od tak sobie wydzielić kawałka nieruchomości i go znacjonalizować przekonani są mieszkańcy Łysej Góry. – Nigdy nie wyrażaliśmy zgody na takie działania. Nikt nie przedstawił nam żadnej decyzji, podstawy prawnej, więc nawet nie mamy się od czego odwołać – tłumaczy Dionizy Noworolnik, który od lat próbuje uzyskać dokumenty uzasadniające podział swojej ziemi, a następnie zmianę jej właściciela.

– Ja uważam, że to jest jakaś urzędnicza samowola albo pomyłka. Mamy z żoną akt własności, księgę wieczystą, a przypadkiem dowiedzieliśmy się, że to już nie jest nasze i nikt nie chce nam pomóc – dodaje.

Co na to wszystko gmina? Robet Litwinek, sekretarz gminy Baranów jest przekonany, że samorząd przepisów nie złamał. – Po pierwsze nasza gmina nie przejęła jeszcze tej nieruchomości. Chcemy to zrobić, bo mieszkańcy, także Łysej Góry, a także Śniadówki chcą korzystać z tej drogi, proszą o to, żebyśmy poprawili jej nawierzchnię. Na razie właścicielem tego gruntu jest Skarb Państwa, którego przedstawicielem jest starosta – tłumaczy sekretarz, odsyłając nas do władz powiatu.

– Działkę wydzielił geodeta działając na zlecenie wójta gminy Baranów, żeby zająć ją pod drogę publiczną. O odłączenie 8 arowej działki z księgi wieczystej państwa Noworolnik i dołączenie jej do księgi prowadzonej dla Skarbu Państwa wystąpił następnie starosta puławski. Podstawą tego działania było zaświadczenie wójta z lutego 2015 roku potwierdzające, że działka o której mowa, stanowiła grunt oddany i zajęty pod drogę publiczną wybudowaną przed październikiem 1985 roku z udziałem czynu społecznego – tłumaczy Sylwester Grzechnik, kierownik Wydziału Zarządzania Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Puławach.

Według urzędników, działanie starosty w tej sytuacji jest jedynie „spełnieniem dyspozycji ustawowej”. – Całkowitą odpowiedzialność za treść zaświadczenia, na mocy którego państwo może przejąć grunty leży po stronie organu, który je wydał. Starosta nie posiada informacji o tym, na podstawie jakich dowodów wójt dokonał ustalenia, że działki wymienione w tym dokumencie stanowiły grunt oddany i zajęty pod drogę przed październikiem 1985 – mówi Sylwester Grzechnik.

Czy wójt, wydając zaświadczenie, posiadał stosowne dokumenty? – Na pewno jesteśmy w posiadaniu takich dokumentów. O tym, co to dokładnie jest, w tej chwili nie jestem w stanie powiedzieć, ale przypominam, że tę historię sprawdzała już policja, prokuratura, a nawet ministerstwo. Nikt nie znalazł znamion czynu zabronionego. Działaliśmy w zgodzie z prawem – zapewnia Robert Litwinek.

Co ciekawe, zdaniem sekretarza gminy, to nie wójt zainicjował podział działki, jak sugerują pracownicy starostwa, a właśnie władze powiatu. – My tej nieruchomości nie podzieliliśmy. To się stało w wyniku modernizacji gruntów prowadzonych przez powiat. Informacje, jakoby geodeta działał na zlecenie wójta naszej gminy są delikatnie mówiąc, mało precyzyjne – odbija piłeczkę sekretarz, zapewniając, że UG Baranów jest otwarty dla swoich mieszkańców i chętny do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.

Rodzina z Łysej Góry ma już dość chodzenia po urzędach. Stanisław Noworolnik jest przekonany, że grunty powinny należeć do niego i żony. – Prawo jest po naszej stronie. Rozważam wprowadzenie opłat za bezumowne korzystanie z tego gruntu – zapowiada.

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 22 października 2017 o 20:23
0
Pan Noworolnik spłodził dwóch synów. Jeden z nich jest jeszcze gorszy od ojca. Ten człowiek, żyje na szkodzie innych ludzi. Sądzę, że nadawał by sie na leczenie psychiatryczne. Mam nadzieje, że predzej czy poźniej przyjdzie sprawiedliwość i zemści sie na nim.....
Avatar
pp / 26 stycznia 2017 o 09:03
0
zgadza się zebrat pani . W . ma odćęty prod i panują uniego w mieszkaniu egipskie ćemności tagrze niewolno mu wejść na podwurko do sławojki bo jest odgrodzony wysokim płotem i musi hodzić do pobliskiego lasu sicieżko kturo ma koło drogi bo po drodze tagrze niewolno mu hodzić Aco do prądu jestem ciekaw na jakiej podstawie  ZOL odcioł to przyłoncze na zlecenie pana . D.skoro to podłonczenie niebyło na niego zapisane ?
Avatar
Gość / 25 stycznia 2017 o 21:43
0
Pan Noworonik to człowiek któremu wszystko wszedzie sie należy. A w koło ludzie są źli i chca mu wszystko zabrać.Ten człowiek nie ma za grosz szacunku i przyzwoitości.
Avatar
tina / 25 stycznia 2017 o 16:51
0
Oj Noworolniki. Ci ludzie są tak zajadli że trudno drugich takich spotkać . Ziemia dawno oddana pod droge a teraz roszczenia. Wysłałabym ich tak do XIX wieku. Byłaby pańszczyzna to by sobie ponarzekali. 
Avatar
DDD / 24 stycznia 2017 o 17:20
0
BRAWO............................ TO CO WYŻEJ JEST NAPISANE TO PRAWDA NIECH REPORTER ZAPYTA SIĘ BRATA JAK MU SIĘ ZYJE W CIEMNOŚCI
Avatar
POINFORMOWANY / 24 stycznia 2017 o 17:16
0
1)jak wyprowadzali się z baranowa to wszyscy się z tego cieszyli, bo dłużej już by z nimi niewytrzymali.Natomiast od tamtego momentu zaczeły się problemy z nimi mieszkańców Łysej Góry. 2)Na miejscu pana redaktora zająbym się problemem brata roszczeniowej pani W.która pozbawiła go prądu w mieszkaniu i odgrodziła go dwumetrowym płotem.Krótko mówiąc po wprowadzeniu tego małżeństwa życie tego brata zamieniło się w ponurą ciemność... 3)odnośnie sedna sprawy, to wszyscy mieszkańcy Łysej Góry oddali pole na rzecz wspólnego dobra jakim jest droga i rodzice pani W. też wyrazili na  to zgodę. 4)Ci ludzie są uzależnieni od pisania skarg,nie potrafią żyć,bez wroga naturalnego DROGA BYŁA, JEST I BĘDZIE... POZDRAWIAM..
1)jak wyprowadzali się z baranowa to wszyscy się z tego cieszyli, bo dłużej już by z nimi niewytrzymali.Natomiast od tamtego momentu zaczeły się problemy z nimi mieszkańców Łysej Góry. 2)Na miejscu pana redaktora zająbym się problemem brata roszczeniowej pani W.która pozbawiła go prądu w mieszkaniu i odgrodziła go dwumetrowym płotem.Krótko mówiąc po wprowadzeniu tego małżeństwa życie tego brata zamieniło się w ponurą ciemność... 3)odnośnie sedna sprawy, to wszyscy mieszkańcy Łysej Góry oddali pole na rzecz wspólnego dobra jakim jest droga ... rozwiń
Avatar
Gość / 24 stycznia 2017 o 08:04
0
A zawłaszczyli gdyż???....
Avatar
kkk / 23 stycznia 2017 o 21:04
0
Dokładnie, sprawa jest oczywista.
Avatar
Gość / 23 stycznia 2017 o 18:50
0
po pierwsze nie przypadkiem po drugie to jest jego żony ziemia po jej ojcach potrzecie pod tą drogę to jej ojce oddali ten grunt pod drogę i niech przestaną szukać dziury w całym
Avatar
Gość / 23 stycznia 2017 o 10:41
0
Kochana puławska modernizacja, bez powiadamiania zainteresowanych mieszkańcow, bez sprawdzania ks.w. aktow not. stanow faktycznego posiadania i zagospodarowania na gruncie i protokołów, roznic, bez oznaczeń pomiarów, bez, bez,bez. Co mozna sadzić o przetargu i firmie ktora go wygrała??? - musiała by zająć sie tym chyba CBA. Sześć lat walcze o kilka arow działki, a kolejni wlodarze a takze wojrwodzki insprktor, nie maja sobie nic do zarzucenia. Może pan sobie zrobić (3/5 tys.) rozgraniczenie i bedzie pan zadowolony. To po jaką cholere robiono tą modernizację. W mojej wsi tak ma 30% ale ludzie machaja ręką, "walczysz i co ci to daje"?.
Kochana puławska modernizacja, bez powiadamiania zainteresowanych mieszkańcow, bez sprawdzania ks.w. aktow not. stanow faktycznego posiadania i zagospodarowania na gruncie i protokołów, roznic, bez oznaczeń pomiarów, bez, bez,bez. Co mozna sadzić o przetargu i firmie ktora go wygrała??? - musiała by zająć sie tym chyba CBA. Sześć lat walcze o kilka arow działki, a kolejni wlodarze a takze wojrwodzki insprktor, nie maja sobie nic do zarzucenia. Może pan sobie zrobić (3/5 tys.) rozgraniczenie i bedzie pan zadowolony. To po jaką cholere robio... rozwiń
Avatar
Gość / 22 października 2017 o 20:23
0
Pan Noworolnik spłodził dwóch synów. Jeden z nich jest jeszcze gorszy od ojca. Ten człowiek, żyje na szkodzie innych ludzi. Sądzę, że nadawał by sie na leczenie psychiatryczne. Mam nadzieje, że predzej czy poźniej przyjdzie sprawiedliwość i zemści sie na nim.....
Avatar
pp / 26 stycznia 2017 o 09:03
0
zgadza się zebrat pani . W . ma odćęty prod i panują uniego w mieszkaniu egipskie ćemności tagrze niewolno mu wejść na podwurko do sławojki bo jest odgrodzony wysokim płotem i musi hodzić do pobliskiego lasu sicieżko kturo ma koło drogi bo po drodze tagrze niewolno mu hodzić Aco do prądu jestem ciekaw na jakiej podstawie  ZOL odcioł to przyłoncze na zlecenie pana . D.skoro to podłonczenie niebyło na niego zapisane ?
Avatar
Gość / 25 stycznia 2017 o 21:43
0
Pan Noworonik to człowiek któremu wszystko wszedzie sie należy. A w koło ludzie są źli i chca mu wszystko zabrać.Ten człowiek nie ma za grosz szacunku i przyzwoitości.
Avatar
tina / 25 stycznia 2017 o 16:51
0
Oj Noworolniki. Ci ludzie są tak zajadli że trudno drugich takich spotkać . Ziemia dawno oddana pod droge a teraz roszczenia. Wysłałabym ich tak do XIX wieku. Byłaby pańszczyzna to by sobie ponarzekali. 
Avatar
DDD / 24 stycznia 2017 o 17:20
0
BRAWO............................ TO CO WYŻEJ JEST NAPISANE TO PRAWDA NIECH REPORTER ZAPYTA SIĘ BRATA JAK MU SIĘ ZYJE W CIEMNOŚCI
Avatar
POINFORMOWANY / 24 stycznia 2017 o 17:16
0
1)jak wyprowadzali się z baranowa to wszyscy się z tego cieszyli, bo dłużej już by z nimi niewytrzymali.Natomiast od tamtego momentu zaczeły się problemy z nimi mieszkańców Łysej Góry. 2)Na miejscu pana redaktora zająbym się problemem brata roszczeniowej pani W.która pozbawiła go prądu w mieszkaniu i odgrodziła go dwumetrowym płotem.Krótko mówiąc po wprowadzeniu tego małżeństwa życie tego brata zamieniło się w ponurą ciemność... 3)odnośnie sedna sprawy, to wszyscy mieszkańcy Łysej Góry oddali pole na rzecz wspólnego dobra jakim jest droga i rodzice pani W. też wyrazili na  to zgodę. 4)Ci ludzie są uzależnieni od pisania skarg,nie potrafią żyć,bez wroga naturalnego DROGA BYŁA, JEST I BĘDZIE... POZDRAWIAM..
1)jak wyprowadzali się z baranowa to wszyscy się z tego cieszyli, bo dłużej już by z nimi niewytrzymali.Natomiast od tamtego momentu zaczeły się problemy z nimi mieszkańców Łysej Góry. 2)Na miejscu pana redaktora zająbym się problemem brata roszczeniowej pani W.która pozbawiła go prądu w mieszkaniu i odgrodziła go dwumetrowym płotem.Krótko mówiąc po wprowadzeniu tego małżeństwa życie tego brata zamieniło się w ponurą ciemność... 3)odnośnie sedna sprawy, to wszyscy mieszkańcy Łysej Góry oddali pole na rzecz wspólnego dobra jakim jest droga ... rozwiń
Avatar
Gość / 24 stycznia 2017 o 08:04
0
A zawłaszczyli gdyż???....
Avatar
kkk / 23 stycznia 2017 o 21:04
0
Dokładnie, sprawa jest oczywista.
Avatar
Gość / 23 stycznia 2017 o 18:50
0
po pierwsze nie przypadkiem po drugie to jest jego żony ziemia po jej ojcach potrzecie pod tą drogę to jej ojce oddali ten grunt pod drogę i niech przestaną szukać dziury w całym
Avatar
Gość / 23 stycznia 2017 o 10:41
0
Kochana puławska modernizacja, bez powiadamiania zainteresowanych mieszkańcow, bez sprawdzania ks.w. aktow not. stanow faktycznego posiadania i zagospodarowania na gruncie i protokołów, roznic, bez oznaczeń pomiarów, bez, bez,bez. Co mozna sadzić o przetargu i firmie ktora go wygrała??? - musiała by zająć sie tym chyba CBA. Sześć lat walcze o kilka arow działki, a kolejni wlodarze a takze wojrwodzki insprktor, nie maja sobie nic do zarzucenia. Może pan sobie zrobić (3/5 tys.) rozgraniczenie i bedzie pan zadowolony. To po jaką cholere robiono tą modernizację. W mojej wsi tak ma 30% ale ludzie machaja ręką, "walczysz i co ci to daje"?.
Kochana puławska modernizacja, bez powiadamiania zainteresowanych mieszkańcow, bez sprawdzania ks.w. aktow not. stanow faktycznego posiadania i zagospodarowania na gruncie i protokołów, roznic, bez oznaczeń pomiarów, bez, bez,bez. Co mozna sadzić o przetargu i firmie ktora go wygrała??? - musiała by zająć sie tym chyba CBA. Sześć lat walcze o kilka arow działki, a kolejni wlodarze a takze wojrwodzki insprktor, nie maja sobie nic do zarzucenia. Może pan sobie zrobić (3/5 tys.) rozgraniczenie i bedzie pan zadowolony. To po jaką cholere robio... rozwiń