Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

9 czerwca 2022 r.
12:38

Ważą się losy szkoły. Rodzice proszą o czas i próbują przekonać prezydenta Puław

1 5 A A
Koordynatorzy akcji społecznego poparcia dla „trójki”. W środku Paweł Kiełpsz i Katarzyna Dorosz-Dębska, którzy w środę zwołali konferencję prasową poświęconą sytuacji szkoły
Koordynatorzy akcji społecznego poparcia dla „trójki”. W środku Paweł Kiełpsz i Katarzyna Dorosz-Dębska, którzy w środę zwołali konferencję prasową poświęconą sytuacji szkoły (fot. Radosław Szczęch)

Kończy się czas na decyzję o losach drugiego przetargu na nową bazę sportową Szkoły Podstawowej nr 3 w Puławach. Rodzice i absolwenci „trójki” zbierają pieniądze, by pomóc miastu w jej sfinansowaniu. Prezydent budować obiektów nie chce, mimo 12 milionowej rządowej dotacji

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Budowa sali i boiska w Szkole Podstawowej Nr 3 im. Jana Brzechwy w Puławach - ZBIÓRKA

Paweł Maj, prezydent Puław, przez ostatnie lata robił dobrą minę do złej gry. Radnym obiecywał, że nowa sala sportowa i boiska dla SP nr 3 powstaną, a plany likwidacji placówki nie istnieją. Udało mu się nawet pozyskać dotację z „Polskiego Ładu” – prawie 12 mln zł. Gdy ruszył przetarg wydawało się, że klamka zapadła, przy „trójce” powstaną nowe obiekty, a przyszłość szkoły z ul. Jarowej jest bezpieczna. Rzeczywistość okazała się inna.

Czasu coraz mniej

Prezydent w międzyczasie doszedł do wniosku, że Puławy finansowo nie udźwigną utrzymania nowej sali gimnastycznej. Zwłaszcza, że w mieście przychodzi na świat coraz mniej dzieci. Jak policzono, już teraz miejskie szkoły mogłyby przyjąć nawet kilka tysięcy dodatkowych uczniów. W tej sytuacji podjął próbę przesunięcia dotacji rządowej na inny cel. Jednak zanim jeszcze sprawą zajął się premier, wniosek został wycofany przez prezydenta Puław. Próba przeniesienia szkoły pod pretekstem stworzenia miejsca dla uchodźców również nie wypaliła.

Mimo niechęci do budowy sali gimnastycznej i boisk dla SP nr 3, Ratusz rozpisał przetarg. Pierwszy z nich unieważniono, bo cenę niecałych 15 mln zł uznano za zbyt wysoką. Drugi przetarg przyniósł jeszcze wyższą - 15,2 mln zł, ale unieważniony na prośbę radnych nie został. Czas na decyzję mija 12 czerwca.

Pomaga nawet Piotr Żyła

Tymczasem szkolne środowisko skupione wokół „trójki” rozpoczęło zbiórkę pieniędzy na pomoc miastu w sfinansowaniu wymarzonej bazy sportowej. Celem jest zebranie 4 mln zł, które miałyby przekonać Pawła Maja do zmiany zdania. W społeczną akcję angażuje się coraz więcej osób. Wyrazy poparcia wysyłają m.in. znani sportowcy i artyści, jak skoczek narciarski Piotr Żyła, czy aktorka Maria Dębska. Specjalne filmiki dla SP nr 3 nagrywają także absolwenci szkoły, zespoły muzyczne, harcerze. W ciągu 1,5 tygodnia zebrano ponad 10 tys. zł. Niewiele, ale kwota cały czas rośnie.

Rodzice uczniów mimo to są realistami. Są świadomi, że w ciągu kilku dni trudno zebrać 4 mln zł, ale mają także inny cel - zjednoczyć jak najwięcej osób wokół szkoły.

Poszukać rozwiązania

– Chcemy rozmawiać z prezydentem, Pawłem Majem i poszukać rozwiązania. Wiemy, że możliwe jest przedłużenie terminu związania firm z przetargowymi ofertami o kolejne 30 dni. My potrzebujemy tego czasu, żeby dotrzeć do jak największej liczby osób. Nie chcemy, żeby ta dotacja, 12 mln zł, została wyrzucona – tłumaczy Paweł Kiełpsz, przewodniczący rady rodziców.

I chociaż zbieranie pieniędzy na publiczną inwestycję sami nazywają sytuacją absurdalną, nie mają zamiaru się poddawać. – Nie ma rzeczy niemożliwych – powtarza Katarzyna Dorosz-Dębska, jedna z koordynatorek akcji.

Jak tłumaczy, to coś więcej, niż walka o salę i boiska. – Na sesji rady miasta padły słowa o tym, że jakąś szkołę trzeba będzie zamknąć. Trudno więc nie być zaniepokojonym, nawet mimo zapewnień, że SP nr 3 będzie istniała. Wzięliśmy więc sprawy w swoje ręce i walczymy o jej dalsze funkcjonowanie – tłumaczy.

WF na korytarzu

Obawy o zamknięcie „trójki” mają także inni rodzice. – Boimy się, bo to jest naprawdę bardzo fajna szkoła z super atmosferą, nauką na wysokim poziomie. Brakuje tylko tej sali gimnastycznej. Dzieci lekcję WF często mają na korytarzu. Wtedy muszą być cicho, żeby nie przeszkadzać w lekcjach. Chciałyby pograć choćby w kosza, ale nie mają gdzie – mówi Katarzyna Słodkowska, jedna z mam.

– Jesteśmy ostatnią szkołą w mieście bez nowej bazy sportowej. Inne mają piękne obiekty, a nasza nie. Przecież nasze dzieci nie są gorsze od innych, również potrzebują sportu. Mają osiągnięcia, jeżdżą na olimpiady. Zasługują na to – podkreśla Barbara Mordak.

Jej syn, Franciszek, uczeń SP nr 3, ma podobne zdanie. – Bardzo mi przykro, gdy przejeżdżam obok nowych boisk w „szóstce”. Smutno patrzeć, gdy porównać je z naszymi. Chciałbym poprosić prezydenta, by zmienił swoje zachowanie i dał pieniądze na budowę – mówi. – Przecież nie możemy oddać 12 mln zł. Poruszymy niebo i ziemię, żeby do tego nie doszło – zapowiada Anna Siestrzykowska, kolejna z mam.

Spotkanie z prezydentem

Przedstawiciele rady rodziców poprosili o rozmowę z prezydentem. Spotkanie zaplanowano w czwartek na godz. 14. Celem jest przekonanie prezydenta do nieunieważniania przetargu oraz wskazanie możliwości obniżenia kosztów utrzymania nowej sali, np. poprzez jej wynajem popołudniami i wieczorami dla lokalnych klubów sportowych. – Wiemy, że ten obiekt ma potencjał i może przynosić pieniądze dla miasta – zapewnia Dorosz-Dębska.

Ale nawet jeśli przetarg zostanie unieważniony, a dotacja oddana, szkolne środowisko nie zamierza składać broni. Rodzice z „trójki” o dalszych krokach mówić jeszcze nie chcą, ale przyznają, że są przygotowani na różne scenariusze. 

Barbara Mordak, Anna Siestrzykowska, Katarzyna Słodkowska i uczeń, Franciszek Mordak, wierzą w to, że budowa nowej bazy sportowej dla SP nr 3 jest możliwe (fot. Radosław Szczęch)
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
lpu / 12 czerwca 2022 r. o 16:34
jeju.czemu nie rozumiecie .tu nie chodzi o SP3 -chodzi o to ,że przy takiej małej ilości dzieci trzeba którąś szkołę "wygasic" padło akurat na SP3, bo wasnie jest najmniej zmodernizowana!ja nie chcę płacic większych podatków by utrzymywac pusty budynek! Druga spraw drodzy rodzice - i co z tego ze uzbieracie kasę na budowe boiska?? Czy co roku będziecie zbierać na roczny koszt utrzymania? nie -- wasze bąbelki pójdą dalej ,a boisko zostanie na "głowie"urzędników -- takie to jest włąśnie myśłenie polaka--egosityczne- zebym tylko ja miał naj....dajcie sobie spokój ,bo jesteście żenujący ...... a i nie jestem z żadnego ugrupowania ani tym bardziej fanem p.Maja
jeju.czemu nie rozumiecie .tu nie chodzi o SP3 -chodzi o to ,że przy takiej małej ilości dzieci trzeba którąś szkołę "wygasic" padło akurat na SP3, bo wasnie jest najmniej zmodernizowana!ja nie chcę płacic większych podatków by utrzymywac pusty budynek! Druga spraw drodzy rodzice - i co z tego ze uzbieracie kasę na budowe boiska?? Czy co roku będziecie zbierać na roczny koszt utrzymania? nie -- wasze bąbelki pójdą dalej ,a boisko zostanie na "głowie"urzędników -- takie to jest włąśnie myśłenie polaka--egosityczne- zebym t... rozwiń
Avatar
maironi / 10 czerwca 2022 r. o 22:49
No i Maj z Kozikową zatrudniają znajomków po jednostkach podlegających UM. Wsadzają a to na dyrektora koleżankę, a to rodzinka Maja w cuwie pracuje, a to w urzędzie. A taki był krystaliczny niby
Avatar
maironi / 10 czerwca 2022 r. o 22:45
Pan prezydent podczas spotkania podpisał dokumenty do oferentów o przedłużenie związania umową o 30 dni. To tylko pusty gest. Nie dajmy się oszukać. Presja społeczna spowodowała, ze musiał coś zrobić, żeby pokazać, że niby jest ze szkołą. Ale czy dotrzyma słowa? Myślę, że oszuka rodziców. A ten podpis to tylko gra na zwłokę, żeby uciszyć głosy krytyków i podbudować swój wizerunek (bo może do wyborów da się coś jeszcze uratować). Dyrektorzy rezygnują, bo trzeba być szaleńcem, żeby pchać się za marne pieniądze i jeszcze szarpać z prezydentem. Dziś są czasy dla karierowiczów, bo nie dla prawdziwych dyrektorów. Tacy nie maja szans, bo zbyt szybko się wypalą przy Maju. Wspólpraca z regionem? Maj pokłócił się ze wszystkimi samorządowcami w okolicy (MZK), z premierem, wojewodą ministrem MEIN, posłami. Nikt się z nim nie liczy. Urzędnicy? Ci bardziej wartościowi już uciekli. Zostali tacy jak Zamojska-bez wiedzy na temat oświaty. Aż dziwne, że przy Szajowskim nic się nie nauczyła. Widocznie niewyuczalna. A jej mama to była naprawdę dobra urzędniczka. Taki to obraz nędzy i rozpaczy sprezentował nam prezydent Maj swoją kadencją
Pan prezydent podczas spotkania podpisał dokumenty do oferentów o przedłużenie związania umową o 30 dni. To tylko pusty gest. Nie dajmy się oszukać. Presja społeczna spowodowała, ze musiał coś zrobić, żeby pokazać, że niby jest ze szkołą. Ale czy dotrzyma słowa? Myślę, że oszuka rodziców. A ten podpis to tylko gra na zwłokę, żeby uciszyć głosy krytyków i podbudować swój wizerunek (bo może do wyborów da się coś jeszcze uratować). Dyrektorzy rezygnują, bo trzeba być szaleńcem, żeby pchać się za marne pieniądze i jeszcze szarpać z prezydentem.... rozwiń
Avatar
Jaromir / 9 czerwca 2022 r. o 16:26
No właśnie, wcześniej budowano, rozwijano trójkę, już jest tak wspaniale rozwinięta i zbudowana, tyle tam się działo że już wystarczy. Dajmy szansę innym miejscom
Avatar
aromek7 / 9 czerwca 2022 r. o 13:00
Jak to dobrze, że prezydentem miasta Puławy radny Maj nie był wcześniej. Wcześniej się coś działo, budowano, następował rozwój. Teraz nie ma pieniędzy na nic, oprócz pieniędzy na pensję radnego Maja. Prezydentura radnego Maja, już to widać, to zmarnowane lata.
Avatar
lpu / 12 czerwca 2022 r. o 16:34
jeju.czemu nie rozumiecie .tu nie chodzi o SP3 -chodzi o to ,że przy takiej małej ilości dzieci trzeba którąś szkołę "wygasic" padło akurat na SP3, bo wasnie jest najmniej zmodernizowana!ja nie chcę płacic większych podatków by utrzymywac pusty budynek! Druga spraw drodzy rodzice - i co z tego ze uzbieracie kasę na budowe boiska?? Czy co roku będziecie zbierać na roczny koszt utrzymania? nie -- wasze bąbelki pójdą dalej ,a boisko zostanie na "głowie"urzędników -- takie to jest włąśnie myśłenie polaka--egosityczne- zebym tylko ja miał naj....dajcie sobie spokój ,bo jesteście żenujący ...... a i nie jestem z żadnego ugrupowania ani tym bardziej fanem p.Maja
jeju.czemu nie rozumiecie .tu nie chodzi o SP3 -chodzi o to ,że przy takiej małej ilości dzieci trzeba którąś szkołę "wygasic" padło akurat na SP3, bo wasnie jest najmniej zmodernizowana!ja nie chcę płacic większych podatków by utrzymywac pusty budynek! Druga spraw drodzy rodzice - i co z tego ze uzbieracie kasę na budowe boiska?? Czy co roku będziecie zbierać na roczny koszt utrzymania? nie -- wasze bąbelki pójdą dalej ,a boisko zostanie na "głowie"urzędników -- takie to jest włąśnie myśłenie polaka--egosityczne- zebym t... rozwiń
Avatar
maironi / 10 czerwca 2022 r. o 22:49
No i Maj z Kozikową zatrudniają znajomków po jednostkach podlegających UM. Wsadzają a to na dyrektora koleżankę, a to rodzinka Maja w cuwie pracuje, a to w urzędzie. A taki był krystaliczny niby
Avatar
maironi / 10 czerwca 2022 r. o 22:45
Pan prezydent podczas spotkania podpisał dokumenty do oferentów o przedłużenie związania umową o 30 dni. To tylko pusty gest. Nie dajmy się oszukać. Presja społeczna spowodowała, ze musiał coś zrobić, żeby pokazać, że niby jest ze szkołą. Ale czy dotrzyma słowa? Myślę, że oszuka rodziców. A ten podpis to tylko gra na zwłokę, żeby uciszyć głosy krytyków i podbudować swój wizerunek (bo może do wyborów da się coś jeszcze uratować). Dyrektorzy rezygnują, bo trzeba być szaleńcem, żeby pchać się za marne pieniądze i jeszcze szarpać z prezydentem. Dziś są czasy dla karierowiczów, bo nie dla prawdziwych dyrektorów. Tacy nie maja szans, bo zbyt szybko się wypalą przy Maju. Wspólpraca z regionem? Maj pokłócił się ze wszystkimi samorządowcami w okolicy (MZK), z premierem, wojewodą ministrem MEIN, posłami. Nikt się z nim nie liczy. Urzędnicy? Ci bardziej wartościowi już uciekli. Zostali tacy jak Zamojska-bez wiedzy na temat oświaty. Aż dziwne, że przy Szajowskim nic się nie nauczyła. Widocznie niewyuczalna. A jej mama to była naprawdę dobra urzędniczka. Taki to obraz nędzy i rozpaczy sprezentował nam prezydent Maj swoją kadencją
Pan prezydent podczas spotkania podpisał dokumenty do oferentów o przedłużenie związania umową o 30 dni. To tylko pusty gest. Nie dajmy się oszukać. Presja społeczna spowodowała, ze musiał coś zrobić, żeby pokazać, że niby jest ze szkołą. Ale czy dotrzyma słowa? Myślę, że oszuka rodziców. A ten podpis to tylko gra na zwłokę, żeby uciszyć głosy krytyków i podbudować swój wizerunek (bo może do wyborów da się coś jeszcze uratować). Dyrektorzy rezygnują, bo trzeba być szaleńcem, żeby pchać się za marne pieniądze i jeszcze szarpać z prezydentem.... rozwiń
Avatar
Jaromir / 9 czerwca 2022 r. o 16:26
No właśnie, wcześniej budowano, rozwijano trójkę, już jest tak wspaniale rozwinięta i zbudowana, tyle tam się działo że już wystarczy. Dajmy szansę innym miejscom
Avatar
aromek7 / 9 czerwca 2022 r. o 13:00
Jak to dobrze, że prezydentem miasta Puławy radny Maj nie był wcześniej. Wcześniej się coś działo, budowano, następował rozwój. Teraz nie ma pieniędzy na nic, oprócz pieniędzy na pensję radnego Maja. Prezydentura radnego Maja, już to widać, to zmarnowane lata.
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Strażacy będą blokować urząd gminy. Wzburzyła ich jedna decyzja
Pierwsza strona

Strażacy będą blokować urząd gminy. Wzburzyła ich jedna decyzja

Miarka się przebrała – mówią strażacy ochotnicy z podlubelskiego Ignacowa. Na środę zapowiadają protest, jakiego jeszcze nie było. Szykują blokadę Urzędu Gminy, od którego nie mogą się doprosić nowego wozu pożarniczego.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 czerwca 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 czerwca 2022 r.

Znicz Pruszków – Motor Lublin 0:0. Przegląd kadry w drugim sparingu

Znicz Pruszków – Motor Lublin 0:0. Przegląd kadry w drugim sparingu

W niedzielę piłkarze Motoru wyjechali na obóz do Warki. Na dzień dobry od razu zmierzyli się ze swoim ligowym rywalem – Zniczem Pruszków w meczu kontrolnym. Spotkanie zakończyło się remisem 0:0.

Tajemnicza inwestycja na polu radnego

Tajemnicza inwestycja na polu radnego

Tego jeszcze nie było. Zdesperowani mieszkańcy przyszli na sesję w Opolu Lubelskim, bo nie mogą dojść do porozumienia z radnym. Przedmiotem sporu jest maszt telefonii, który ma się pojawić na jego polu. – Może ci postawią silos z bronią jądrową, jak nie wiesz co podpisałeś – ironizowali źli, że samorządowiec unika wyjaśnień na temat kontrowersyjnej inwestycji.

Więcej symboli narodowych w przestrzeni publicznej. "Chciałbym żeby było jak w USA"

Więcej symboli narodowych w przestrzeni publicznej. "Chciałbym żeby było jak w USA"

Zainicjowana przez kancelarię premiera patriotyczna akcja „Pod biało-czerwoną” po dwóch latach doczeka się szczęśliwego finału. Gminy dostały już zapewnienia o refundacji wydatków na maszty flagowe i zaczęły słać zamówienia. Dostawy - jeszcze w tym roku.

Lubelskie. W poniedziałek wyłączą telewizję

Lubelskie. W poniedziałek wyłączą telewizję

Województwo lubelskie zostaje objęte nowym systemem nadawania sygnału naziemnej telewizji cyfrowej. Jeżeli ktoś się do tego nie przygotował, to straci większość kanałów. Co jeszcze ta zmiana oznacza dla widzów?

Łada 1945 Biłgoraj – Omega Stary Zamość 4:1. Wywalczyli podium rzutem na taśmę

Łada 1945 Biłgoraj – Omega Stary Zamość 4:1. Wywalczyli podium rzutem na taśmę

W ostatniej kolejce rozgrywek Łada 1945 Biłgoraj pokonała na własnym stadionie Omegę Stary Zamość i dzięki potknięciu Tanwi Majdan Stary na swoim stadionie wywalczyła sobie miejsce na podium

Wielka i bezpłatna zjeżdżalnia wodna przyciąga dzieci. Dorośli też lubią tu przyjeżdżać
Zdjęcia
galeria

Wielka i bezpłatna zjeżdżalnia wodna przyciąga dzieci. Dorośli też lubią tu przyjeżdżać

Zalew Bojary w Biłgoraju. Jest woda, plaża, mała gastronomia, piaszczyste boiska, więc teoretycznie wszystko gotowe.

KUL ogłosił kiedy zacznie kształcić lekarzy. Jest zgoda ministra Czarnka

KUL ogłosił kiedy zacznie kształcić lekarzy. Jest zgoda ministra Czarnka

Kierunek lekarski będzie można studiować w Lublinie na dwóch uczelniach. Zgodę na ich uruchomienie otrzymał właśnie Katolicki Uniwersytet Lubelski.

Motor Lublin lepszy od Fogo Unii w Lesznie. Tak lubelscy kibice dopingują na wyjeździe [zdjęcia]
galeria

Motor Lublin lepszy od Fogo Unii w Lesznie. Tak lubelscy kibice dopingują na wyjeździe [zdjęcia]

W wyjazdowym starciu Motoru Lublin z Fogo Unią Leszno działo się naprawdę wiele. Były mijanki, walka na łokcie, pobity rekord toru, a do tego jeszcze żużlowcy trzymali kibiców w niepewności do samego końca. Ostatecznie to wicemistrzowie Polski triumfowali w niedzielę 47:43 oraz 105:75 w dwumeczu

Nagrody dla najlepszych lubelskich rolników. Czym kuszono w Końskowoli?
galeria

Nagrody dla najlepszych lubelskich rolników. Czym kuszono w Końskowoli?

Sadzonki roślin ozdobnych z różnych stron Polski, pokazy zwierząt hodowlanych, maszyn rolniczych, przejazdy bryczką, regionalne miody i  wędliny – to tylko część tego, co można było obejrzeć podczas niedzielnego festynu zorganizowanego przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Pierwsza część sagi Vasharoth to "ich dziecko". Studenci z Lublina sami wydali książkę
Magazyn

Pierwsza część sagi Vasharoth to "ich dziecko". Studenci z Lublina sami wydali książkę

Są parą od ośmiu lat. Łączy ich nie tylko miłość, ale i pasja. To właśnie z niej powstaje saga, o której autorzy mówią zgodnie – „to nasze dziecko”. Studenci UMCS Katarzyna Weronika Janoska i Szymon Julian Brennestuhl z niecierpliwością odliczają ostatnie dni do premiery ich pierwszej książki.

Święto Roweru w Lubartowie. To największa impreza rowerowa w Polsce
Zdjęcia
galeria

Święto Roweru w Lubartowie. To największa impreza rowerowa w Polsce

To prawdziwe święto rowerzystów. Każdego roku do Lubartowa przyjeżdżają tysiące miłośników dwóch kółek. Tak było podczas Święta Roweru 2022 w Lubartowie.

Fantastyczne lato bez mięsa. Najciekawsze przepisy na bób i fasolkę szparagową
Kuchnia

Fantastyczne lato bez mięsa. Najciekawsze przepisy na bób i fasolkę szparagową

Chłodnik Esterki, zielona zupa, zupa warzywników z Prowansji. Na drugie bób z masłem lub fasolka szparagowa z młodymi ziemniakami. Lato bez mięsa? Jak najbardziej. Oto nasze podpowiedzi.

To jeden z największych i najpopularniejszych zalewów na Zamojszczyźnie
Zdjęcia
galeria

To jeden z największych i najpopularniejszych zalewów na Zamojszczyźnie

To jeden z największych i z całą pewnością najpopularniejszych zalewów na Zamojszczyźnie. Już w sobotę w Krasnobrodzie było wielu mieszkańców regionu i turystów, korzystających z uroków wodnych i słonecznych kąpieli.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium