Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

1 marca 2022 r.
10:34

"Wysłałam zięcia na granicę i zaopiekowaliśmy się rodziną". Pospolite ruszenie z pomocą w powiecie puławskim

Poniedziałek. Granica w Dołhobyczowie
Poniedziałek. Granica w Dołhobyczowie (fot. Piotr Michalski)

Do powiatu puławskiego od piątku przyjeżdżają uchodźcy z Ukrainy. Część mieszkańców sama przywozi ich z granicy i zapewnia dach nad głową. W gminach Kazimierz Dolny i Nałęczów przebywa już kilkaset osób z ogarniętego wojną kraju. Pomagają samorządy, strażacy, hotele, pensjonaty i osoby prywatne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To było tak: oglądało się te straszne obrazki z Ukrainy i łzy same płynęły z oczu. Nie mogłam pozostać obojętna. W piątek wieczorem wysłałam zięcia na granicę i zaopiekowaliśmy się jedną rodziną. To babcia, mama z dwiema córkami i 5-letni wnuczek. Mieli przy sobie tylko  reklamówkę z wodą i kanapkami. Wyszli tak, jak stali. Kupiliśmy im wszystko, co potrzebne. Daliśmy schronienie. Cieszę się, że mogłam im pomóc – mówi Wiola Trojnara, właścicielka pokoi gościnnych w Kazimierzu Dolnym.

Takich osób w całej gminie jest więcej. Pomaga m.in. hotel Spichlerz, kamienica Biała, lokalne ośrodki agroturystyczne.

– U mnie w Niebieskim Kącie jest już 15 osób z Ukrainy, a kolega właśnie pojechał na granicę po 3 kolejne. To są głównie kobiety i dzieci z Kijowa. Uznałem, że skoro jest miejsce, to trzeba im pomóc. Wspiera nas ochotnicza straż, koła gospodyń, więc jesteśmy zaopatrzeni – mówi Henryk Kozak, właściciel pensjonatu w Wierzchoniowie. Jak dodaje, część rodzin, która obecnie przebywa u niego zamierza jechać dalej na zachód.

W tej samej wiosce, ale w budynku należącym do gminy, zamieszkała matka z dziewięciorgiem dzieci. – Oni na pewno u nas zostaną przynajmniej do czasu, kiedy sytuacja za granicą się uspokoi i będą mogli bezpiecznie wrócić. My skupiamy się na koordynowaniu pomocy, bo chętnych do jej udzielania nie brakuje. Najważniejsze, by robić to odpowiedzialnie – mówi Mateusz Stachyra z Urzędu Miejskiego w Kazimierzu Dolnym.

– Nie czekamy na to, aż województwo zacznie kierować do nas uchodźców. Przyjmujemy wszystkich. Także tych, którzy nie zgłosili się do punktów recepcyjnych. Tylko w zasobach gminy, naszych remizach i świetlicach, m.in. w Dąbrówce, Zbędowicach, Jeziorszczyźnie i Parchatce, od piątku przebywa ok. 30 obywateli Ukrainy, w prywatnych zasobach na pewno jest ich kilka razu więcej – informuje Bartłomiej Godlewski, zastępca burmistrza Kazimierza Dolnego.

Kazimierski samorząd zaczyna powoli organizować naukę dla ukraińskich dzieci. Chętni będą mogli uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w miejscowej szkole podstawowej. W domu kultury powstać ma tymczasowe przedszkole.

Podobnie jest w gminie Nałęczów. – W całej gminie przebywa już kilkadziesiąt osób z Ukrainy, a kolejne są w drodze. My od lat mieliśmy uczniów z tego kraju w naszym zespole szkół, więc w pierwszej kolejności kwaterunek zaoferowaliśmy ich rodzinom. Ale pomocy udzielają także właściciele prywatnych pensjonatów. Zakład leczniczy zaoferował ciepłe posiłki. Cały czas prowadzimy również zbiórkę darów, zwłaszcza materiałów opatrunkowych – opowiada Wiesław Pardyka, burmistrz Nałęczowa.

W gminach, których miejsc noclegowych jest mniej, powstają specjalne miejsca z myślą o uchodźcach. Przykładowo w Żyrzynie jest to Dom Pomocy Społecznej, w Końskowoli wkrótce gotowa będzie dawna szkoła w Skowieszynie. – Właśnie ją odmalowujemy, myjemy okna i wyposażamy – mówi Mariusz Majkutewicz, zastępca wójta Końskowoli.

Miejsca noclegowe dla potrzebujących zgłaszają również takie instytucje jak Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, czy Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Co ciekawe, bursa RCKU w Puławach z ponad 60 wolnymi miejscami noclegowymi, nadal jest pusta. – Myślę, że od wtorku będzie się zapełniać – mówi dyrektor szkoły, Wiesław Smyrgała. 

– Czekamy na sygnał ze strony wojewody, który w razie potrzeby może kierować do nas uchodźców. To powinny być osoby, które zgłoszą się wcześniej do punktów recepcyjnych. Tym, którzy tego nie zrobią, będziemy pomagali w rejestracji – zapowiada Waldemar Orkiszewski, sekretarz powiatu puławskiego.

Liczba gości z Ukrainy rośnie. Mieszkańcy całego powiatu chętnie uczestniczą w zbiórkach, jeżdżą na granicę, kupują uchodźcom leki, śpiwory, szczoteczki do zębów. – To jest odruch, działanie spontaniczne, po prostu serce zapika i trzeba działać – tłumaczą pomagający, których nad Wisłą nie brakuje.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium