Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

9 lipca 2018 r.
13:00

Puławy: Wznowią przebudowę Domu Chemika

Przebudowa Domu Chemika od marca pozostaje zawieszona. Decyzja resortu kultury umożliwia powrót robotników na plac budowy i wznowienie prac. Przestój trwa 4 miesiące<br />
Przebudowa Domu Chemika od marca pozostaje zawieszona. Decyzja resortu kultury umożliwia powrót robotników na plac budowy i wznowienie prac. Przestój trwa 4 miesiące

Nie takiego rozstrzygnięcia swojej skargi spodziewali się członkowie stowarzyszenia „Puławianie”. Generalna konserwator zabytków utrzymała w mocy decyzję o niewpisywaniu Puławskiego Ośrodka Kultury do rejestru zabytków. Zapaliła tym samym zielone światło do dalszej przebudowy obiektu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zespół Domu Chemika przy ul. Wojska Polskiego w Puławach nie posiada aktualnie wartości upoważniających organ ochrony zabytków do objęcia go wpisem do rejestru zabytków – tak brzmi najważniejsze zdanie z wielostronnicowej decyzji Magdaleny Gawin, Generalnej Konserwator Zabytków, która kończy rozpatrywanie skargi stowarzyszenia „Puławianie”.

Przypominamy, że chodzi o odwołanie, jakie puławskie stowarzyszenie złożyło do organu wyższej instancji na decyzję Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o niewpisaniu DCH do rejestru. Zdaniem Szymona Karczewskiego z „Puławian” zespół budynków z połowy lat 80-tych należało uznać za zabytek i otoczyć opieką konserwatorską. Według stowarzyszenia, tylko w ten sposób można było zagwarantować nienaruszalność niektórych elementów jego wnętrza, a przede wszystkim zakazać rozbiórki pawilonu (na miejscu którego w przyszłości ma stanąć mediateka).

Te argumenty nie znalazły jednak uznania w rozpatrującym ich skargę Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warszawscy urzędnicy podkreślili, że ustalenia LWKZ w sprawie Domu Chemika nie budzą ich wątpliwości. Głównym powodem, dla którego obiekt nie powinien ich zdaniem zostać wpisany do rejestru jest stan, w jakim znajduje się po pracach rozbiórkowych.

– Naruszona została jego integralność strukturalna, utracono walory zabytkowe, naukowe i artystyczne. Nie można go zaliczyć do niewielkiej grupy modernistycznych obiektów dobrej klasy, które dotrwały(do naszych czasów - przyp. aut.) w niemal kompletnym stanie – informuje w uzasadnieniu swojej decyzji Magdalena Gawin. 

Generalna Konserwator Zabytków przyznaje jednak, że Dom Chemika mógłby zostać wpisany do rejestru, gdyby nie efekty rozpoczętej przebudowy. – W wyniku prac budowlanych utracił on główne wartości, dla których mógł zostać objęty ochroną – tłumaczy, nazywając ten stan rzeczy „utratą autentyczności” budynku.

Decyzja zamyka toczącą się od miesięcy procedurę administracyjną, która blokowała dalsze prace budowlane. Obecnie stowarzyszenie „Puławianie” (lub inna strona) może ją zaskarżyć jedynie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Czy Szymon Karczewski skorzysta z tego prawa, na razie nie wiadomo. – Dowiedziałem się o niej w piątek, obecnie przebywam na wakacjach poza Polską, gdy wrócę, porozmawiam o tym z innymi członkami naszego stowarzyszenia. Co do decyzji, jest ona dla nas niekorzystna, natomiast warto wczytać się w jej uzasadnienie. Konkluzja jest taka, że zabrakło nam trzech miesięcy. Gdyby udało nam się zablokować tę przebudowę wcześniej, DCH prawdopodobnie trafiłby do rejestru zabytków – przyznaje prezes.

Na remont Domu Chemika Puławy pozyskały prawie 15 milionów złotych środków unijnych. Pierwszy etap przebudowy pochłonie ok. 34 mln złotych, z czego 28 mln otrzyma konsorcjum puławskiego Termochemu do spółki z lubelską firmą Dajk. Pozostała kwota będzie przeznaczona m.in. na profesjonalne nagłośnienie oraz multimedia dla odnowionej sali widowiskowej ośrodka. Prace powinny zakończyć się w drugiej połowie 2020 roku.

"To dobra decyzja dla miasta"

Ireneusz Rzepkowski, przewodniczący klubu PiS oraz szef komisji kultury i promocji. Jest to bardzo dobra decyzja dla naszego miasta. Mam nadzieję, że prace budowlane ruszą bardzo szybko, bo ten przestój był niestety kosztowny. Cieszę się, że nasze argumenty zyskały poparcie i czekam na nowoczesny i funkcjonalny ośrodek kultury. Żałuję tylko, że pan Szymon Karczewski, nie posłuchał nas wcześniej i nie wycofał się ze skarżenia decyzji LWKZ. Postąpił wbrew głosom pracowników Domu Chemika, rady i mieszkańców miasta.

"Oby wróciła normalność"

Paweł Maj, radny niezależny. To dobra decyzja dla Puław. Możemy powiedzieć, że zatryumfował rozsądek. Mam nadzieję, że teraz prace szybko zostaną wznowione i wróci normalność. Liczę również na to, że takie historie nigdy więcej się nie powtórzą. Żeby tak się stało konieczna jest jednak zmiana przepisów prawa, które powinno gwarantować nienaruszalność inwestycji posiadających pozwolenia na budowę. Mój wniosek w tej sprawie zyskał przychylność rady i władz miasta.

"Czekamy na lepsze warunki"

Zbigniew Śliwiński, dyrektor POK "Dom Chemika". Cieszymy się z takiej decyzji konserwatora, tylko szkoda, że trwało to tak długo. Uważam, że dyskusja o tym, czy Dom Chemika jest zabytkiem, czy nim nie jest, była zbyteczna. Wiemy o tym, że im szybciej zakończą się prace, tym szybciej wrócimy do lepszych warunków. Bardzo na to czekamy, bo organizacja ośrodka w sześciu różnych lokalizacjach jest dla nas organizacyjnym utrudnieniem. Oczywiście jesteśmy na to przygotowani, ale ten przestój w modernizacji budynku był z mojej perspektywy niepotrzebny.

Pozostałe informacje

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

W czasach, gdy turystyczne zwyczaje zmieniają się w zawrotnym tempie, a podróżnicy coraz częściej szukają doświadczeń wykraczających poza klasyczne „pocztówki z wakacji”, Chorwacja wyrasta na prawdziwego lidera.

Nowe autobusy elektryczne będą wozić pasażerów w drugiej połowie maja

Pierwsze elektryki już w bazie MZK. Kiedy pasażerowie wsiądą do cichych solarisów?

Sześć autobusów elektrycznych dotarło już do Białej Podlaskiej. Trwają jeszcze procedury odbiorowe, ale już w drugiej połowie maja z nowego, zeroemisyjnego taboru skorzystają pasażerowie.

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Sprawcą zbrodni na w Oddziale Ortopedii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie okazał się 35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej zatrudniony w Katowicach. Dzisiaj został doprowadzony do Prokuratury w Krakowie, gdzie usłyszy zarzuty zabójstwa i usiłowania ataku na pielęgniarkę. – Objawiło się zło w najczystszej postaci – komentuje prof. Wojciech Załuska.

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczenie podatku po pracy za granicą to obowiązek, który może przynieść wymierne korzyści finansowe. Wielu Polaków zatrudnionych w Niemczech lub Holandii ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Choć na pierwszy rzut oka procedury mogą wydawać się skomplikowane, odpowiednia wiedza i przygotowanie pozwalają sprawnie przejść przez cały proces.

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji
WIDEO
film

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji

17 i 18 maja w Lublinie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji „Oswoić skoliozę – nie tylko dla rodziców”. To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi rodziców, dzieci i specjalistów z całej Polski, by wspólnie rozmawiać o leczeniu, diagnozie i życiu z deformacjami kręgosłupa. Organizatorem jest Fundacja Pomoc Daje Moc, a współgospodarzem merytorycznym – Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Policjanci z lubelskiej drogówki zatrzymali 27-letniego kierowcę audi, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał przez kilka kilometrów. Mężczyzna miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Dlaczego wybór styropianu ma tak kluczowe znaczenie przy ociepleniu elewacji Twojego domu? Otóż to właśnie rodzaj i parametry płyt wpłyną na komfort termiczny, trwałość instalacji i wysokość rachunków za ogrzewanie. Nieprawidłowo dobrany materiał może prowadzić do powstawania mostków termicznych, pleśni czy pęknięć tynku. Z kolei optymalny styropian zapewni równomierną temperaturę wewnątrz pomieszczeń oraz niską częstotliwość napraw. Przyjrzyjmy się zatem trzem podstawowym rozwiązaniom: klasycznemu styropianowi białemu, nowoczesnemu styropianowi grafitowemu oraz wytrzymałemu styropianowi XPS. Dzięki temu łatwiej dopasujesz materiał do swojego budżetu, warunków lokalnych i oczekiwań co do oszczędności energetycznych.

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Planujesz podróż z Lotniska Chopina i zastanawiasz się, gdzie bezpiecznie zostawić auto albo co zrobić z rzeczami, które chwilowo nie zmieszczą się w mieszkaniu lub firmie? W Warszawie znajdziesz dwa rozwiązania tuż obok lotniska – parking EasyParking oraz przestrzeń magazynową Przechowuj.pl. Poznaj miejsce, które oszczędzi Twój czas i nerwy.

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Szybkie, precyzyjne reagowanie na dynamicznie zmieniające się trendy i potrzeby klientów to element, który jest absolutnie niezbędny do tego, aby przedsiębiorstwo mogło dynamicznie się rozwijać oraz zawsze być o krok przed konkurencją. Wśród wyjątkowych rozwiązań technologicznych, dzięki którym przedsiębiorcy mają bardzo duże szanse na osiągnięcie celu, często specjaliści wskazują na wyjątkowe oprogramowanie ERP, czyli Enterprise Resource Planning. Jest to specjalny program, dzięki któremu można zarządzać zasobami firmy w sposób kompleksowy. W poniższym artykule objaśniamy, dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa. Zapraszamy do lektury.

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

37-letnia Ukrainka miała ponad promil alkoholu. Na czas przyjazdu pogotowia, jej dziećmi zajęła się policjantka

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium