Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

16 maja 2018 r.
8:46

To nie koniec walki o Dom Chemika. „Puławianie” mają kolejne argumenty

0 63 A A
Dom Chemika
Dom Chemika (fot. Radosław Szczęch)

Stowarzyszenie „Puławianie” stojące za wnioskiem o wpis Domu Chemika do rejestru zabytków nie rezygnuje z walki. Aktywiści zapowiadają złożenie odwołania od ostatniej decyzji konserwatora. To oznacza, że robotnicy na razie nie będą mogli wrócić na plac budowy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Niektórzy puławscy samorządowcy mieli nadzieję, że stowarzyszenie uzna ostatnią decyzję Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i nie będzie kontynuować administracyjnej walki z Urzędem Miasta. Sądzili, że kilkunastostronicowe uzasadnienie odmowy ochrony Domu Chemika przygotowane przez służby konserwatora Dariusza Kopciowskiego skutecznie zniechęci drugą stronę do dalszych ruchów. Byli w błędzie. Szymon Karczewski ze stowarzyszenia „Puławianie” zapowiada, że odwołanie zostanie złożone.

– Będziemy starali się zrobić to jak najszybciej. Mamy sporo zastrzeżeń do uzasadnienia decyzji o odmowie wpisu Domu Chemika do rejestru, ale także do bezstronności konserwatora. Nie zgadzamy się z jego analizą materiału dowodowego, w tym z odrzuceniem naszych wniosków dowodowych. Uważamy również, że jego przedstawienie interesu społecznego jest błędne – mówi przedstawiciel „Puławian”.

Na złożenie odwołania pozostał jeszcze tydzień. Organem, który będzie rozpatrywał tę skargę jest Generalny Konserwator Zabytków i wiceminister kultury Magdalena Gawin. Ta sama, która również po skardze „Puławian” uchyliła poprzednią decyzję lubelskiego konserwatora o odmowie wszczęcia postępowania o wpis Domu Chemika do rejestru. Jeśli tym razem również przychyli się do argumentów stowarzyszenia, gmach przy ul. Wojska Polskiego w Puławach trafi pod konserwatorską ochronę.

– To jest naszym celem. Wpisanie Domu Chemika do rejestru pozwoli uratować jego architekturę, ochronić te elementy, które jeszcze zostały. Przede wszystkim nie pozwoli zburzyć nietkniętego jeszcze pawilonu wystawowego – tłumaczy Karczewski.

Po oględzinach Domu Chemika w Puławach. Archiwum

Sonda: Co sądzisz o przebudowie Domu Chemika?

Liczba głosów: 597
59.8%
Powinna być realizowana, Dom Chemika powinien służyć mieszkańcom
40.2%
Zgadzam się ze stowarzyszeniem Puławianie. Należy chronić wartościowe elementy obiektu

Dlaczego budowa została wstrzymana?

W praktyce, złożenie odwołania od decyzji Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do Warszawy, przedłuży czas przestoju na rozgrzebanej budowie. Od marca, remont ośrodka nie może być prowadzony z uwagi na przepis zakazujący prac w trakcie konserwatorskiej procedury administracyjnej. Żeby robotnicy mogli wrócić, wydana przed tygodniem decyzja musiałaby się uprawomocnić. Stałoby się tak, gdyby nie odwołanie, do którego „Puławianie”, jako strona, mają prawo. Odwieść ich od tej decyzji w tym tygodniu próbowali puławscy radni z komisji promocji, ale bez skutku. – To była próba psychologicznego wywarcia na nas presji – komentuje Karczewski.

Jak tłumaczy, to że doszło do przerwania przebudowy Domu Chemika nie jest ich winą. – Należało zawczasu nas wysłuchać i nie rozpoczynać przebudowy w trakcie postępowania, które mogło zakończyć się wstrzymaniem prac. To ryzyko władze miasta powinny były wziąć pod uwagę – przekonuje Szymon Karczewski. – Naszym nadrzędnym celem była ochrona architektury. Za to wszystko, co się stało później, nie ponosimy winy, działaliśmy zgodnie z prawem – zapewnia.

Zgodnie z prawem działały również władze Puław, które przebudową Domu Chemika zaczęły zajmować się w czasie, kiedy o „Puławianach” jeszcze nikt nie słyszał. Zgodę na zaproponowaną koncepcję zmian kilka lat temu wyrazili radni. Samorządowcy byli jednomyślni. Zmiany po konsultacjach poparli także pracownicy i dyrekcja Puławskiego Ośrodka Kultury. Zastrzeżeń nie zgłaszała nawet autorka pierwotnego projektu Domu Chemika, komisja urbanistyczna działająca przy ratuszu oraz mieszkańcy miasta. A gdy konserwator jesienią ubiegłego roku nie wszczął nawet postępowania o wpis budynku do rejestru zabytków, formalnie nie było podstaw do zatrzymywania procesu inwestycyjnego.

Teraz każdy dzień zwłoki oznacza koszty i odsuwa termin oddania obiektu do użytku. Takie argumenty dla stowarzyszenia nie są jednak istotne. – Wiemy, że jesteśmy w mniejszości, ale na tym polega społeczeństwo obywatelskie, że głosu mniejszości się słucha – podsumowuje Szymon Karczewski.

Rozbiórka Domu Chemika w Puławach. Archiwum

Pozostałe informacje

Wokół pełno ludzi, a na pomoc ruszyli policjanci
LUBLIN/WIDEO
film

Wokół pełno ludzi, a na pomoc ruszyli policjanci

Lubelscy policjanci pomogli 39-letniej kobiecie, która nie dawała oznak życia. Wokół byli inni przechodnie.

Bez goli, ale z dużą dynamiką czyli opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Katowice

Bez goli, ale z dużą dynamiką czyli opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Katowice

W czwartek na zakończenie 29. kolejki Fortuna I Ligi bezbramkowo zremisował w Katowicach z tamtejszym GKS. Jak spotkanie oceniają szkoleniowcy obu ekip?

Lublin zadba o cyberbezpieczeństwo

Lublin zadba o cyberbezpieczeństwo

Lublin otrzymał grant w wysokości ponad 900 tysięcy zł z funduszy europejskich i państwowych na wdrożenie rozwiązań informatycznych z zakresu cyberbezpieczeństwa. Szkoły w mieście otrzymają dostęp do bezpiecznej sieci bezprzewodowej, a infrastruktura sieciowa Urzędu Miasta będzie lepiej chroniona.

Poważny sprawdzian Padwy Zamość, AZS AWF Biała Podlaska zagra z Anilaną

Poważny sprawdzian Padwy Zamość, AZS AWF Biała Podlaska zagra z Anilaną

W 28. kolejce KPR Padwa Zamość zmierzy się już w piątek o godzinie 19 z Handball Stalą Mielec. W sobotę, o godzinie 18 przed swoimi kibicami zaprezentują się szczypiorniści AZS AWF Biała Podlaska.

Wreszcie będzie przyjemnie  -  pogoda na weekend
Pogoda na weekend
film

Wreszcie będzie przyjemnie - pogoda na weekend

Po chłodach wreszcie pogoda będzie bardziej przyjemna. Napływające ciepłe powietrze już odczuwamy. Tradycyjnie w piątkowe przedpołudnie prezentujemy prognozę pogody na weekend. Przygotowali ją meteorolodzy mgr Anna Brzozowska-Junak i dr Krzysztof Siwek z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prezentuje ją Gabriela Szewczyk.

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol
LUBLIN

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol

Policjanci z Lublina złapali mężczyznę, który ukrywał się przed organami ścigania przez ostatnie 5 lat. Wystawiona za nim została czerwona nota Interpolu oraz ENA. Mężczyzna został znaleziony na terenie Anglii i został ekstradowany do Polski.

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Na pięć kolejek przed końcem sezonu piłkarze Wisły Grupy Azoty wciąż muszą zacięcie walczyć o utrzymanie. Po dwóch porażkach z rzędu ekipę trenera Mikołaja Raczyńskiego czeka kolejny arcyważny mecz. W sobotę puławianie zmierzą się u siebie ze Skrą Częstochowa.

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

W najbliższy weekend 27 i 28 kwietnia w Lublinie odbędą się 3 etapy XXVII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów oraz V Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny. W związku z tym zamkniętych będzie kilka ulic, w tym także w centrum miasta.

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie
film

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie

W dniach od 1 do 18 marca 2024 roku, OSM Krasnystaw wraz z Katarzyną Bosacką, znaną z programu "Wiem co jem", zorganizowały konkurs kulinarny "Prima Aprilis".

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Audyt działki – pierwszy krok do bezpiecznej inwestycji

Zostawiłem w kopalni kawał serca
TYLKO U NAS

Zostawiłem w kopalni kawał serca

Mogę tylko powiedzieć, że nie jestem o nic podejrzany i na dzisiaj nie mam absolutnie pretensji do żadnych służb – wykonują po prostu swoją pracę. Nie mam sobie też nic do zarzucenia, w związku z czym nie martwię się tymi działaniami – ROZMOWA z Kasjanem Wyligałą, byłym prezesem LW Bogdanka

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Po efektownej wygranej ze Stalą Gorzów, Orlen Oil Motor po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. W piątek do Lublina przyjedzie napędzony wysokim domowym zwycięstwem nad Fogo Unią Leszno Apator Toruń. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20.30, a transmisję będzie można obejrzeć na kanale Eleven Sports 1

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe święto. Jeden z najważniejszych dni w życiu dziecka, kiedy po raz pierwszy przyjmuje Ciało Chrystusa. Dla większości rodzin jest to także niezwykła okazja do świętowania, wspólnego radowania oraz dziękowania za ważny krok w duchowym życiu młodego człowieka. Jednym z nieodłącznych elementów tego wydarzenia bez wątpienia są prezenty, które dzieci otrzymują od przyjaciół domu oraz rodziny. Czym warto kierować się podczas wyboru upominku? Czy prezenty komunijne muszą wiązać się z ogromnymi wydatkami? Warto zastanowić się nad praktycznymi i znaczącymi podarkami o charakterze przede wszystkim sentymentalnym, które będą stanowiły pamiątkę na całe życie.

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Miód pszczeli, jeden z najstarszych naturalnych słodzików, od wieków cieszy się uznaniem nie tylko ze względu na swój słodki smak, ale również dzięki rozmaitym właściwościom. Wśród różnorodnych odmian miodu, miód lipowy wyróżnia się jako wyjątkowy produkt pszczelarstwa.

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Jak zaplanować remont mieszkania? Tego typu pytania pojawiają się wśród wielu osób przygotowujących się do metamorfozy wnętrz, bądź do ich wykończenia, kiedy odbierają je w stanie surowym. Od czego zacząć remont mieszkania, ile kosztuje remont mieszkania - pytań jest wiele. Jak odnaleźć się w ich gąszczu? Najlepiej wziąć głęboki oddech i zacząć od początku, czyli planu działania. Co dalej? Podpowiadamy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium