Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

16 maja 2018 r.
8:46

To nie koniec walki o Dom Chemika. „Puławianie” mają kolejne argumenty

0 63 A A
Dom Chemika
Dom Chemika (fot. Radosław Szczęch)

Stowarzyszenie „Puławianie” stojące za wnioskiem o wpis Domu Chemika do rejestru zabytków nie rezygnuje z walki. Aktywiści zapowiadają złożenie odwołania od ostatniej decyzji konserwatora. To oznacza, że robotnicy na razie nie będą mogli wrócić na plac budowy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Niektórzy puławscy samorządowcy mieli nadzieję, że stowarzyszenie uzna ostatnią decyzję Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i nie będzie kontynuować administracyjnej walki z Urzędem Miasta. Sądzili, że kilkunastostronicowe uzasadnienie odmowy ochrony Domu Chemika przygotowane przez służby konserwatora Dariusza Kopciowskiego skutecznie zniechęci drugą stronę do dalszych ruchów. Byli w błędzie. Szymon Karczewski ze stowarzyszenia „Puławianie” zapowiada, że odwołanie zostanie złożone.

– Będziemy starali się zrobić to jak najszybciej. Mamy sporo zastrzeżeń do uzasadnienia decyzji o odmowie wpisu Domu Chemika do rejestru, ale także do bezstronności konserwatora. Nie zgadzamy się z jego analizą materiału dowodowego, w tym z odrzuceniem naszych wniosków dowodowych. Uważamy również, że jego przedstawienie interesu społecznego jest błędne – mówi przedstawiciel „Puławian”.

Na złożenie odwołania pozostał jeszcze tydzień. Organem, który będzie rozpatrywał tę skargę jest Generalny Konserwator Zabytków i wiceminister kultury Magdalena Gawin. Ta sama, która również po skardze „Puławian” uchyliła poprzednią decyzję lubelskiego konserwatora o odmowie wszczęcia postępowania o wpis Domu Chemika do rejestru. Jeśli tym razem również przychyli się do argumentów stowarzyszenia, gmach przy ul. Wojska Polskiego w Puławach trafi pod konserwatorską ochronę.

– To jest naszym celem. Wpisanie Domu Chemika do rejestru pozwoli uratować jego architekturę, ochronić te elementy, które jeszcze zostały. Przede wszystkim nie pozwoli zburzyć nietkniętego jeszcze pawilonu wystawowego – tłumaczy Karczewski.

Po oględzinach Domu Chemika w Puławach. Archiwum

Sonda: Co sądzisz o przebudowie Domu Chemika?

Liczba głosów: 597
59.8%
Powinna być realizowana, Dom Chemika powinien służyć mieszkańcom
40.2%
Zgadzam się ze stowarzyszeniem Puławianie. Należy chronić wartościowe elementy obiektu

Dlaczego budowa została wstrzymana?

W praktyce, złożenie odwołania od decyzji Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do Warszawy, przedłuży czas przestoju na rozgrzebanej budowie. Od marca, remont ośrodka nie może być prowadzony z uwagi na przepis zakazujący prac w trakcie konserwatorskiej procedury administracyjnej. Żeby robotnicy mogli wrócić, wydana przed tygodniem decyzja musiałaby się uprawomocnić. Stałoby się tak, gdyby nie odwołanie, do którego „Puławianie”, jako strona, mają prawo. Odwieść ich od tej decyzji w tym tygodniu próbowali puławscy radni z komisji promocji, ale bez skutku. – To była próba psychologicznego wywarcia na nas presji – komentuje Karczewski.

Jak tłumaczy, to że doszło do przerwania przebudowy Domu Chemika nie jest ich winą. – Należało zawczasu nas wysłuchać i nie rozpoczynać przebudowy w trakcie postępowania, które mogło zakończyć się wstrzymaniem prac. To ryzyko władze miasta powinny były wziąć pod uwagę – przekonuje Szymon Karczewski. – Naszym nadrzędnym celem była ochrona architektury. Za to wszystko, co się stało później, nie ponosimy winy, działaliśmy zgodnie z prawem – zapewnia.

Zgodnie z prawem działały również władze Puław, które przebudową Domu Chemika zaczęły zajmować się w czasie, kiedy o „Puławianach” jeszcze nikt nie słyszał. Zgodę na zaproponowaną koncepcję zmian kilka lat temu wyrazili radni. Samorządowcy byli jednomyślni. Zmiany po konsultacjach poparli także pracownicy i dyrekcja Puławskiego Ośrodka Kultury. Zastrzeżeń nie zgłaszała nawet autorka pierwotnego projektu Domu Chemika, komisja urbanistyczna działająca przy ratuszu oraz mieszkańcy miasta. A gdy konserwator jesienią ubiegłego roku nie wszczął nawet postępowania o wpis budynku do rejestru zabytków, formalnie nie było podstaw do zatrzymywania procesu inwestycyjnego.

Teraz każdy dzień zwłoki oznacza koszty i odsuwa termin oddania obiektu do użytku. Takie argumenty dla stowarzyszenia nie są jednak istotne. – Wiemy, że jesteśmy w mniejszości, ale na tym polega społeczeństwo obywatelskie, że głosu mniejszości się słucha – podsumowuje Szymon Karczewski.

Rozbiórka Domu Chemika w Puławach. Archiwum

Komentarze 63

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 16 maja 2018 o 16:53
+1
Stowarzyszenie mowi, że nikt nie słucha ich głosu. A sami kogoś słuchają? To jak rozmowa ze ścianą. Konserwator zły, prezydent zły, dziennikarz zły, pracownicy domu chemika źli, radni źli, nawet mieszkańcy źli, bo nie potrafią dostrzec piękna "zabytku". Z nimi nie da się rozmawiać, bo oni wszystko wiedzą najlepiej. I nie patrzą na koszty, na to że ludzie ich działań nie chcą, że czekają na wznowienie prac. To jest działanie dla Puław? Zmiencie nazwę, bo obrażacie swoim dzialaniem mieszkańców Puław. I opamietajcie się w końcu.
Avatar
Gość / 16 maja 2018 o 10:11
+1
A teraz siedzą i twardo głosują w sondzie. Już 7 procent napykali, także są waleczni. Bramka do zmiany ip żeby wielokrotnie zaglosowac aż się grzeje:)))) sami siebie oszukują, że mają poparcie :))))
Avatar
Gall Puławianin / 19 maja 2018 o 05:00
0
Ach!!! biedbe owieczki... dajecie się ganiać psom patserskim jak im się zamarzy i podgryzać łydki wierząc, że do dla Waszego dobra. Przyznajcie się. Kto z Was miał by odwagę, aby powiedzieć na głos co mus się nie podoba? - niech wystąpi!  Puławy są oryginalne i mają swój klimat. Równierz dzięki architekturze jaka tu występuje.  Podoba się wam market na markecie w centrum miasta, które powinno być wizytówką?  to nie powinno się wydarzyć!
Avatar
Gall Puławianin / 19 maja 2018 o 04:57
0
Ach!!! biedbe owieczki... dajecie się ganiać psmo patserskim jak im się zamarzy i podgryzać łydki wierząc, że do dla Waszego dobra. Przyznajcie się. Kto z Was miał by odwagę, aby powiedzieć na głos co mus się nie podoba? - niech wystąpi!  Podoba się wam market na markecie w centrum miasta, które powinno być wizytówką?  Puławy są oryginalne i mają swój klimat. Równierz dzięki architekturze jaka tu występuje. 
Avatar
Nnj / 18 maja 2018 o 15:51
0
Życzę panu prezesowi stowarzyszenia żeby kiedyś miał dzieci, utalentowane i wtedy niech ktoś je wyśle do jakiejś salki przy Kościele ćwiczyć zamiast na sceny domu kultury. Karma wraca!
Avatar
Gość / 17 maja 2018 o 17:56
0
Ulala to Redaktor wzniósł się na zawrotne poziomy obiektywizmu
Avatar
andrzejto / 17 maja 2018 o 17:29
0
Anna napisał:
"Zmiany po konsultacjach poparli także pracownicy i dyrekcja Puławskiego Ośrodka Kultury' - ale argument, katecheta i pracownicy kultury, którzy powinni stać na straży dorobku kulturalnego narodu -  jak widać nie mają kwalifikacji do pracy w instytucji kultury.   A gdzie wyższe wartości, gdzie wiedza np. "Brzemienne duchową spuścizną przeszłości, zabytkowe dzieła narodów pozostają w życiu współczesnym żywym świadectwem ich wiekowych tradycji (za Preambuła   Międzynarodowej Karty Konserwacji i Restauracji Zabytków i Miejsc Zabytkowych, tzw. Karty Weneckiej, 1964 r.).   
  Nauka plastyki, tańca i wiele innych działań kulturalnych jest zdecydowanie "wyższą wartością" w przeciwieństwie do utzrymywania tego architektonicznego gniota. Ale oczywiście zawsze znajdą się oszołomy którym wydaje się, że wiedzą lepiej....    Skądinad gdyby urzędasy z podległych Groblowi isntytucji zrobili swoją robotę jak należa, to oszołomy nie miałyby nic do powiedzenia...
  Nauka plastyki, tańca i wiele innych działań kulturalnych jest zdecydowanie "wyższą wartością" w przeciwieństwie do utzrymywania tego architektonicznego gniota. Ale oczywiście zawsze znajdą się oszołomy którym wydaje się, że wiedzą lepiej....    Skądinad gdyby urzędasy z podległych Groblowi isntytucji zrobili swoją robotę jak należa, to oszołomy nie miałyby nic do powiedzenia... rozwiń
Avatar
Mami / 17 maja 2018 o 16:12
0
Dom chemika to nie muzeum żeby tam przyjść, popatrzeć na "zabytek" (serio??!), wyjść i pójść dalej. Dom kultury pełni nieco inne zadania.. widać jak "puławianie" korzystali z tego miejsca skoro bez serca skazują dzieci na takie warunki. Mam nadzieję że ich dzieciom też ktoś odmówi w życiu szansy rozwijania własnej pasji. 
Avatar
Mamatancerza / 17 maja 2018 o 16:03
0
setki dzieci i dorosłych muszą tułać się po całym mieście żeby ćwiczyć taniec, śpiew, teatr itd, muszą ćwiczyć w tragicznych warunkach bo jeden prezes karczewski szuka reklamy? rozgłosu? a może wybory się zbliżają i polityka się kłania? w *** mam mozaiki, chcemy korzystac z domu kultury a nie gapić sie na mozaiki na scianie...
Avatar
Gość / 17 maja 2018 o 14:19
0
wspaniały obserwator życia polaków wojciech młynarski popełnił kiedyś wspaniałą piosenkę oddającą sytuację "puławianie" vs miasto puławy pt.: co by tu jeszcze spieprzyć panowie... mając poniższe na względzie oraz to co już zrobiliście i co macie jeszcze zamiar zrobić, przestańcie nam tu pieprzyć w puławach panowie... ***s://***youtube.com/watch?v=srwefsokbm8 słów kilka w sprawie grupy facetów chcę tu wygłosić lecz zacząć muszę nie od konkretów, lecz od przeprosin. skruszon szalenie o przebaczenie pokornie proszę, że troszkę pieprzna będzie balladka, którą wygłoszę, lecz mam nadzieję, że choć się w słowie tutaj nie pieszczę, to wybaczycie mi to, panowie, raz jeden jeszcze. a więc: faceci wokół się snują co są już tacy, że czego dotkną, zaraz zepsują. w domu czy w pracy gapią się w sufit, wodzą po gzymsie wzrokiem niemiłym. na niskich czołach maluje im się straszny wysiłek, bo jedna myśl im chodzi po głowie, którą tak streszczę: "co by tu jeszcze spieprzyć, panowie? co by tu jeszcze?" czasem facetów, by mieć to z głowy, ktoś tam przerzuci do jakiejś sprawy, co jest na oko nie do popsucia... już się prężą mózgów szeregi, wzrok się pali, już widzimy, żeśmy kolegi nie doceniali. a oni myślą w ciszy domowej czy w mózgów treście: "co by tu jeszcze spieprzyć, panowie? co by tu jeszcze?" lecz choć im wszystko jak z płatka idzie - sprawnie i krótko, czasem faceci, gdy nikt nie widzi westchną cichutko.
wspaniały obserwator życia polaków wojciech młynarski popełnił kiedyś wspaniałą piosenkę oddającą sytuację "puławianie" vs miasto puławy pt.: co by tu jeszcze spieprzyć panowie... mając poniższe na względzie oraz to co już zrobiliście i co macie jeszcze zamiar zrobić, przestańcie nam tu pieprzyć w puławach panowie... ***s://***youtube.com/watch?v=srwefsokbm8 słów kilka w sprawie grupy facetów chcę tu wygłosić lecz zacząć muszę nie od konkretów, lecz od przeprosin. skruszon szalenie o przebaczenie pokornie proszę, że troszkę pie... rozwiń
Avatar
Gall Puławianin / 19 maja 2018 o 05:00
0
Ach!!! biedbe owieczki... dajecie się ganiać psom patserskim jak im się zamarzy i podgryzać łydki wierząc, że do dla Waszego dobra. Przyznajcie się. Kto z Was miał by odwagę, aby powiedzieć na głos co mus się nie podoba? - niech wystąpi!  Puławy są oryginalne i mają swój klimat. Równierz dzięki architekturze jaka tu występuje.  Podoba się wam market na markecie w centrum miasta, które powinno być wizytówką?  to nie powinno się wydarzyć!
Avatar
Gall Puławianin / 19 maja 2018 o 04:57
0
Ach!!! biedbe owieczki... dajecie się ganiać psmo patserskim jak im się zamarzy i podgryzać łydki wierząc, że do dla Waszego dobra. Przyznajcie się. Kto z Was miał by odwagę, aby powiedzieć na głos co mus się nie podoba? - niech wystąpi!  Podoba się wam market na markecie w centrum miasta, które powinno być wizytówką?  Puławy są oryginalne i mają swój klimat. Równierz dzięki architekturze jaka tu występuje. 
Avatar
Nnj / 18 maja 2018 o 15:51
0
Życzę panu prezesowi stowarzyszenia żeby kiedyś miał dzieci, utalentowane i wtedy niech ktoś je wyśle do jakiejś salki przy Kościele ćwiczyć zamiast na sceny domu kultury. Karma wraca!
Avatar
Gość / 17 maja 2018 o 17:56
0
Ulala to Redaktor wzniósł się na zawrotne poziomy obiektywizmu
Avatar
andrzejto / 17 maja 2018 o 17:29
0
Anna napisał:
"Zmiany po konsultacjach poparli także pracownicy i dyrekcja Puławskiego Ośrodka Kultury' - ale argument, katecheta i pracownicy kultury, którzy powinni stać na straży dorobku kulturalnego narodu -  jak widać nie mają kwalifikacji do pracy w instytucji kultury.   A gdzie wyższe wartości, gdzie wiedza np. "Brzemienne duchową spuścizną przeszłości, zabytkowe dzieła narodów pozostają w życiu współczesnym żywym świadectwem ich wiekowych tradycji (za Preambuła   Międzynarodowej Karty Konserwacji i Restauracji Zabytków i Miejsc Zabytkowych, tzw. Karty Weneckiej, 1964 r.).   
  Nauka plastyki, tańca i wiele innych działań kulturalnych jest zdecydowanie "wyższą wartością" w przeciwieństwie do utzrymywania tego architektonicznego gniota. Ale oczywiście zawsze znajdą się oszołomy którym wydaje się, że wiedzą lepiej....    Skądinad gdyby urzędasy z podległych Groblowi isntytucji zrobili swoją robotę jak należa, to oszołomy nie miałyby nic do powiedzenia...
  Nauka plastyki, tańca i wiele innych działań kulturalnych jest zdecydowanie "wyższą wartością" w przeciwieństwie do utzrymywania tego architektonicznego gniota. Ale oczywiście zawsze znajdą się oszołomy którym wydaje się, że wiedzą lepiej....    Skądinad gdyby urzędasy z podległych Groblowi isntytucji zrobili swoją robotę jak należa, to oszołomy nie miałyby nic do powiedzenia... rozwiń
Avatar
Mami / 17 maja 2018 o 16:12
0
Dom chemika to nie muzeum żeby tam przyjść, popatrzeć na "zabytek" (serio??!), wyjść i pójść dalej. Dom kultury pełni nieco inne zadania.. widać jak "puławianie" korzystali z tego miejsca skoro bez serca skazują dzieci na takie warunki. Mam nadzieję że ich dzieciom też ktoś odmówi w życiu szansy rozwijania własnej pasji. 
Avatar
Mamatancerza / 17 maja 2018 o 16:03
0
setki dzieci i dorosłych muszą tułać się po całym mieście żeby ćwiczyć taniec, śpiew, teatr itd, muszą ćwiczyć w tragicznych warunkach bo jeden prezes karczewski szuka reklamy? rozgłosu? a może wybory się zbliżają i polityka się kłania? w *** mam mozaiki, chcemy korzystac z domu kultury a nie gapić sie na mozaiki na scianie...
Avatar
Gość / 17 maja 2018 o 14:19
0
wspaniały obserwator życia polaków wojciech młynarski popełnił kiedyś wspaniałą piosenkę oddającą sytuację "puławianie" vs miasto puławy pt.: co by tu jeszcze spieprzyć panowie... mając poniższe na względzie oraz to co już zrobiliście i co macie jeszcze zamiar zrobić, przestańcie nam tu pieprzyć w puławach panowie... ***s://***youtube.com/watch?v=srwefsokbm8 słów kilka w sprawie grupy facetów chcę tu wygłosić lecz zacząć muszę nie od konkretów, lecz od przeprosin. skruszon szalenie o przebaczenie pokornie proszę, że troszkę pieprzna będzie balladka, którą wygłoszę, lecz mam nadzieję, że choć się w słowie tutaj nie pieszczę, to wybaczycie mi to, panowie, raz jeden jeszcze. a więc: faceci wokół się snują co są już tacy, że czego dotkną, zaraz zepsują. w domu czy w pracy gapią się w sufit, wodzą po gzymsie wzrokiem niemiłym. na niskich czołach maluje im się straszny wysiłek, bo jedna myśl im chodzi po głowie, którą tak streszczę: "co by tu jeszcze spieprzyć, panowie? co by tu jeszcze?" czasem facetów, by mieć to z głowy, ktoś tam przerzuci do jakiejś sprawy, co jest na oko nie do popsucia... już się prężą mózgów szeregi, wzrok się pali, już widzimy, żeśmy kolegi nie doceniali. a oni myślą w ciszy domowej czy w mózgów treście: "co by tu jeszcze spieprzyć, panowie? co by tu jeszcze?" lecz choć im wszystko jak z płatka idzie - sprawnie i krótko, czasem faceci, gdy nikt nie widzi westchną cichutko.
wspaniały obserwator życia polaków wojciech młynarski popełnił kiedyś wspaniałą piosenkę oddającą sytuację "puławianie" vs miasto puławy pt.: co by tu jeszcze spieprzyć panowie... mając poniższe na względzie oraz to co już zrobiliście i co macie jeszcze zamiar zrobić, przestańcie nam tu pieprzyć w puławach panowie... ***s://***youtube.com/watch?v=srwefsokbm8 słów kilka w sprawie grupy facetów chcę tu wygłosić lecz zacząć muszę nie od konkretów, lecz od przeprosin. skruszon szalenie o przebaczenie pokornie proszę, że troszkę pie... rozwiń
Avatar
ozzy / 17 maja 2018 o 11:30
0
Tajemnicą poliszynela jest, że 3/4 głosów na tak nabił Grobel ze spółką, a ostatnie kilka komentarzy nocnych napisała jedna osoba. Facet, jestem z Puław i zgadzam się ze stowarzyszeniem, mam dość śmietnika wizualnego w moim mieście, podobnie jak nie chcę reklam i cieszę się z tego, że coś w Puławach się zmienia. Nie wszyscy myślą tak jak Ty, pogódź się z tym, są ludzie z odmiennym zdaniem.
Avatar
Gość / 17 maja 2018 o 10:02
0
Warszawa włączyła się do głosowania
Zobacz wszystkie komentarze 63

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 sierpnia 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 sierpnia 2018 roku 0 0

Samochodem pod prąd na ekspresówce [wideo]
film

Samochodem pod prąd na ekspresówce [wideo] 1 7

- Takie zdarzenie przytrafiło mi się na wjeździe na ekspresówkę od strony Warszawy - napisał do nas Czytelnik i przesłał film. Widać na nim jak auto jedzie pod prąd.

Mieszkańcy chcą korzystać z nowej ulicy i parkingu

Mieszkańcy chcą korzystać z nowej ulicy i parkingu 0 1

Mieszkańcy Białej Podlaskiej dopytują kiedy miasto udostępni nowy parking i przedłużenie ulicy Pocztowej. Urząd miasta zapowiada że w przyszłym tygodniu.

Port Lotniczy Lublin zapłaci Wizz Airowi za reklamę

Port Lotniczy Lublin zapłaci Wizz Airowi za reklamę 1 18

Port Lotniczy Lublin zapłaci liniom lotniczym Wizz Air za reklamę i promocję połączeń wykonywanych przez nie z lubelskiego lotniska. Kwoty, na jaką będzie opiewać umowa, spółka nie ujawnia.

Kandydat na prezydenta obiecuje działki za złotówkę

Kandydat na prezydenta obiecuje działki za złotówkę 95 21

Dariusz Grabczuk, kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta Chełma podkreśla, że najważniejsza dla niego jest dbałość o lokalnych przedsiębiorców. Na wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami zapowiedział, że jeśli wygra to powoła Radę Biznesu i Centrum Obsługi Inwestora.

Jest kara za plakaty antyaborcyjne z zakrwawionymi płodami w centrum Lublina

Jest kara za plakaty antyaborcyjne z zakrwawionymi płodami w centrum Lublina 82 11

Organizator pikiety antyaborcyjnej został ukarany za publiczne sianie zgorszenia. Uczestnicy manifestacji w centrum Lublina prezentowali zdjęcia zakrwawionych płodów ludzkich

Konrad Gaca nie żyje. "Zdolny człowiek", "Mogę powiedzieć, że zmienił moje życie"
galeria

Konrad Gaca nie żyje. "Zdolny człowiek", "Mogę powiedzieć, że zmienił moje życie" 113 6

W czwartek rano w swoim domu pod Lublinem zmarł nagle Konrad Gaca, znany promotor zdrowego stylu życia i właściciel kilku salonów fitness. Miał zaledwie 42 lata

Koncert: "O, Wielki Poemacie Natury!" w Trybunale Koronnym
18 sierpnia 2018, 18:00

Koncert: "O, Wielki Poemacie Natury!" w Trybunale Koronnym 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 18 sierpnia o godz. 18 w Trybunale Koronnym (Rynek 1) odbędzie się koncert w hołdzie Zygmuntowi Noskowskiemu O, Wielki Poemacie Natury!

Azoty Puławy zagrają w turnieju Szczypiorno Cup

Azoty Puławy zagrają w turnieju Szczypiorno Cup 9 0

Od piątku do niedzieli Azoty Puławy wezmą udział w turnieju Szczypiorno Cup, który rozegrany zostanie w Kaliszu

Zamiast mandatów są pouczenia. Teraz policjanci mają nowy pomysł na protest

Zamiast mandatów są pouczenia. Teraz policjanci mają nowy pomysł na protest 33 9

Policjanci rozszerzają swój protest. Od czwartku akcja przyjęła formę „strajku włoskiego”. Mundurowi będą więc wyjątkowo skrupulatnie wykonywać wszystkie czynności. Nie przestaną też zastępować mandatów pouczeniami

Wybory 2018: Fundacja będzie patrzeć na ręce kandydatom

Wybory 2018: Fundacja będzie patrzeć na ręce kandydatom 0 11

Monitorowanie kampanii wyborczej kandydatów na prezydenta i radnych w Lublinie zapowiedziała dbająca o przejrzystość finansów publicznych Fundacja Wolności. Jej działacze szukają osób, które nie należą do partii politycznych i nie będą kandydować w wyborach.

Kierowca opla wymusił pierwszeństwo, peugeot zatrzymał się na ogrodzeniu

Kierowca opla wymusił pierwszeństwo, peugeot zatrzymał się na ogrodzeniu 0 0

Do zdarzenia doszło w środę około godz 13 w miejscowości Kaniwola (pow. łęczyński).

L.Stadt wystąpi w Radiu Lublin
24 sierpnia 2018, 19:00

L.Stadt wystąpi w Radiu Lublin 2 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 24 sierpnia o godz. 19 w Studiu Muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi formacja L.Stadt.

Zderzenie samochodu z motocyklem. Ranny 17-letni motocyklista

Zderzenie samochodu z motocyklem. Ranny 17-letni motocyklista 2 2

Do wypadku doszło w środę przed godz. 13 na ul. Siedleckiej w Janowie Podlaskim.

Zmysły Ogrodu Saskiego
25 sierpnia 2018, 0:00

Zmysły Ogrodu Saskiego 5 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 25-26 sierpnia w przestrzeni Ogrodu Saskiego zorganizowane zostanie nietypowe wydarzenie kulturalne. Zmysły Ogrodu Saskiego to wystawy, spotkania, piknik i koncerty.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.