Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

29 września 2005 r.
19:01
Edytuj ten wpis

Z deszczu pod rynnę

0 0 A A

Dzieciaki rozwijające swoje zainteresowania dzięki zajęciom w Młodzieżowym Domu Kultury w Puławach przebywają po kilka godzin dziennie w blisko 90-letnim budynku przy ulicy Gdańskiej. Zdaniem Starostwa Powiatowego jest to niebezpieczne, bo stara kamienica nie nadaje się kompletnie do użytku. Dlatego zaoferowało MDK inną siedzibę - starszą o 10 lat dawną "popówkę” przy Sieroszewskiego. Dyrektorka domu kultury uważa, że planowana na koniec października przeprowadzka nie zmieni niczego na lepsze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Można nawet powiedzieć, że młodzież trafi z deszczu pod rynnę.
"Popówka” to prawdziwy pałacyk, z pięknym wnętrzem, kolumnami i łukami, otoczony wielkim placem z ogrodem. Ma atmosferę, która mogłaby sprzyjać poczynaniom twórczym młodych artystów. Ale gdy przyjrzeć się szczegółom, dobre wrażenie pryska. W salach na parterze w miejscach świeżo pomalowanych wilgoć sięga pół metra od podłogi i tworzy się pleśń. Gdzieniegdzie można palcem zerwać tynk. W piwnicach, gdzie planowane jest otwarcie galerii, tynk odłazi z mokrych od wilgoci ścian.
- Ten budynek jest bardzo zagrzybiony - mówi Aleksandra Kozak, dyrektor MDK. - Na dodatek jest o wiele mniejszy od naszej obecnej siedziby przy ul. Gdańskiej. Teraz mamy ponad tysiąc metrów kwadratowych powierzchni, w pałacyku będziemy jej mieli do dyspozycji zaledwie 400. Dostaniemy 7 sal dydaktycznych i dwa małe pomieszczenia na sekretariat i gabinet. Będziemy musieli wynajmować większe sale od szkoły chemicznej i bursy. Zwracaliśmy się z prośbą do starostwa o docieplenie i przygotowanie do użytku strychu w "popówce”, ale pozostaje to bez odzewu.
- Strych jest w dobrym stanie, przecież mieszkały tam dzieci z ogniska społecznego - twierdzi starosta Marian Żaba. - Można go już wykorzystywać.
Trudno się o tym naocznie przekonać, bo na drzwiach prowadzących na strych widnieje tabliczka z napisem "Nieupoważnionym wstęp wzbroniony”.
Zdaniem starostwa budynek, w którym obecnie mieści się MDK, nie nadaje się kompletnie do użytku, a nawet jest niebezpieczny. - Konstrukcja dachu jest zniszczona, drewniane stropy ugięte, jest grzyb, a najgorzej przedstawia się stan instalacji elektrycznej, która już cztery lata temu powinna być wymieniona - stwierdza starosta. - Budynek, który my oferujemy, choć jest starszy, na pewno będzie bezpieczniejszy. Ponadto za pieniądze, które musielibyśmy włożyć w remont tego przy ul. Gdańskiej można by wybudować nowy.
- Faktycznie, budynek przy ul. Gdańskiej też nie jest w dobrym stanie, ale na pewno nie ma tam grzyba - mówi Aleksandra Kozak. - Zastanawiamy się nad hipotetycznymi zagrożeniami, jakie mogą wyniknąć z eksploatacji naszego budynku, a nie myślimy o faktycznych, które zastaniemy w nowym miejscu, czyli o tym, jak na dzieci będzie wpływała obecność pleśni na ścianach.
Dyrekcja MDK skłonna jest jednak zmienić siedzibę, skoro stan budynku przy Gdańskiej stwarza zagrożenie dla przebywających tam dzieci. Wprawdzie nie ma na to żadnej fachowej ekspertyzy, tylko przegląd techniczny, ale władzom trzeba przecież wierzyć. Tylko że takiej ekspertyzy nie przeprowadził nikt także w budynku z 1908 roku przy Sieroszewskiego, a grzyb, mimo świeżo pomalowanych ścian, widoczny jest gołym okiem.
- Nie widzę tu naprawdę żadnego problemu - ripostuje starosta. - Oglądaliśmy budynek na Sieroszewskiego i nie ma tam żadnego grzyba. Jest wilgoć, ale to dlatego że kiedyś budowano bez instalowania izolacji. Poza tym pałacyk stoi już od długiego czasu bez użytku. Jak pojawią się tam ludzie i rozpocznie się okres grzewczy, problem zostanie wyeliminowany. Poza tym na wiosnę planujemy odkopać fundamenty, założyć izolację pionową i poziomą i wyremontować piwnice.
- Rozpoczęliśmy już osuszanie ścian w piwnicy - dodaje Katarzyna Brzozowska, architekt w Wydziale Rozwoju i Inwestycji Starostwa Powiatowego, która przeprowadziła przegląd techniczny obydwu budynków. - Robimy tam iniekcję krystaliczną, polegającą na wykonaniu odwiertów w ścianach. Otwarte są też okna w celu wietrzenia.
Ale do wiosny pozostaje jeszcze sporo czasu, a dzieci już od listopada będą miały zajęcia w pałacyku, zmuszone do wdychania niezdrowego powietrza.
- Dopóki nie zostanie wykonana izolacja nic nie pomoże, że budynek będzie zasiedlony i docieplany centralnym ogrzewaniem - twierdzi Andrzej Pochwatka, podinspektor w Wydziale Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta. - Wilgoć będzie ciągnęła od dołu. Jest to szkodliwe dla przebywających w pomieszczeniach osób. Oprócz zawrotów głowy, wymiotów i duszności, które może powodować, dzieciom grozi także alergia i astma.
Bez względu na protesty przenosiny staną się niedługo faktem.
- Nie minie wiele czasu, a dyrekcja MDK będzie mi jeszcze dziękować za nowy budynek - dodaje na koniec starosta. - Tak było w przypadku zmiany siedziby szkoły specjalnej czy Urzędu Pracy, który dostał pomieszczenia w potwornie zagrzybionym i wilgotnym miejscu po byłej jednostce wojskowej. Wszystkie niedogodności szybko zostały usunięte.
O dalszych losach budynku przy ul. Gdańskiej zdecyduje Rada Powiatu. Prawdopodobnie zostanie ogłoszony na niego przetarg.
(żak)

Pozostałe informacje

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Prokuratura wojskowa ma już wyniki sekcji zwłok żołnierzy, którzy w marcu zginęli na poligonie w Drawsku Pomorskim. Robert i Mateusz pochodzili z województwa lubelskiego.

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium