Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

e-Wydanie - promocja 1zł za miesiąc!

Puławy

12 marca 2020 r.
15:05

Zarażeni koronawirusem trafią do szpitala w Puławach. Pozostali pacjenci zostaną przeniesieni

769 199 A A
Szpital w Puławach
Szpital w Puławach (fot. Radosław Szczęch)

Szpital w Puławach będzie placówką wyznaczoną tylko do leczenia osób chorych na Covid-19 oraz osób z podejrzeniem infekcji koronawirusem. Swoją gotowość puławska placówka ma osiągnąć w poniedziałek. Decyzję w tej sprawie podczas czwartkowej konferencji ogłosił wojewoda.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Informację o tym, że placówka w Puławach jest "przewidywana jako ewentualny szpital zakaźny" jako pierwsza przekazała Ewa Zybała, starosta lubartowski. Tę samą wiadomość, w czwartek, podczas specjalnej konferencji prasowej, potwierdził wojewoda lubelski Lech Sprawka. Nowym zadaniem szpitala z ul. Bema w Puławach ma być przyjmowanie wyłącznie chorych na Covid-19, a także osoby z podejrzeniami infekcji wymagające hospitalizacji. Gotowość ma być osiągnięta w najbliższy poniedziałek.

– Pierwszy ruch to zamknięcie przyjęć nowych pacjentów na zabiegi planowe i inne. W kolejnych dniach rozpoczną się natomiast wypisy tych pacjentów, których stan będzie na to pozwalał. W sytuacji, jeśli przed poniedziałkiem część osób nadal będzie wymagała hospitalizacji, będziemy ich przenosić do innych szpitali – zapowiedział wojewoda, Lech Sprawka.

Na przyjmowanie chorych m.in. z Puław przygotowują się już pozostałe szpitale powiatowe, które nie są przewidywane jako zakaźne. Z tego powodu już teraz odwoływane są operacje (poza tymi ratującymi życie) w szpitalu lubartowskim.

O tym, że w każdym województwie muszą być wyznaczone szpitale zakaźne (przynajmniej jeden) do leczenia osób z koronawirusem zdecydował minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Celem jest to, by umożliwić separację chorych na Covid-19 od pozostałych pacjentów wymagających leczenia na inne, niezakaźne choroby. O wyborze Puław zdecydowały władze wojewódzkie.

– To miasto dobrze skomunikowane, a działający w nim szpital posiada zarówno oddział zakaźny, a także inne, jak położnicy, kardiologiczny, ortopedyczny, czy neurologiczny. Poza tym szpital w Puławach cieszy się bardzo dobrą opinią – chwalił puławską placówkę wojewoda.

Obecność innych oddziałów ma być o tyle ważna, że osoby z koronawirusem mogą wymagać również innego rodzaju opieki. Zainfekowane mogą być m.in. kobiety w ciąży, osoby z urazami itp. Wojewoda pochwalił także dyrektora puławskiego SP ZOZ Piotra Rybaka, nazywając go "sprawnym zarządzającym".

Pacjenci z powiatu puławskiego (niezakaźni) powinni przygotować się na niedogodności związane z kierowaniem ich do innych miast.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 199

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
pulawiak / 12 marca 2020 r. o 15:20
+113
Czas pogratulować władzom województwa które wykazały się absolutną niekompetencją. Szpital jednoimienny na granicy województwa, gdzie przewozic będą np. pacjentów z Tomaszowa, Hrubieszowa czy Zamościa to absurd. Szpital w miescie gdzie jest zaklad pracy, w ktorym pracuje kilka tysiecy osob i ktorego nie mozna zamknąć! Przeciez lekarze, pielegniarki z tego szpitala beda wracac do rodzin, gdzie sa pracownicy Azotow i rozsiewac to maksymalnie. Skupisko ludzi w Azotach ogromne i jakas tega glowa wymyslila tu zwozenie wszystkich z wojewodztwa zamiast wydzielic jeden ze szpitali w Lublinie, gdzie mozna obecnych pacjentow przewiezc z jednego miejsca w drugie natychmiastowo. Zarzniecie to miasto bardzo szybko. Gratulacje raz jeszcze.
Czas pogratulować władzom województwa które wykazały się absolutną niekompetencją. Szpital jednoimienny na granicy województwa, gdzie przewozic będą np. pacjentów z Tomaszowa, Hrubieszowa czy Zamościa to absurd. Szpital w miescie gdzie jest zaklad pracy, w ktorym pracuje kilka tysiecy osob i ktorego nie mozna zamknąć! Przeciez lekarze, pielegniarki z tego szpitala beda wracac do rodzin, gdzie sa pracownicy Azotow i rozsiewac to maksymalnie. Skupisko ludzi w Azotach ogromne i jakas tega glowa wymyslila tu zwozenie wszystkich z wojewodztwa zam... rozwiń
Avatar
Gosc / 12 marca 2020 r. o 15:24
+69
Przekształcić powinni szpital w Lublinie lub Bełżycach, ze względu na wystąpienie już tam koronawirusa. A do miasta w którym do tej pory nie odnotowano przypadku koronawirusa nie sprowadzać chorych! W Puławach tylko zwiększy liczbę zachorowań ! Poza tym co z pacjentami którzy będą potrzebować pomocy? W Lublinie jest kilka szpitali o mniej poszlakowanej opinii niż w Puławach!!
Avatar
kirk / 12 marca 2020 r. o 15:21
+58
Decyzja o wyborze Puławskiego szpitala jest nieracjonalna! Skoro z okolic Puław nie ma żadnego przypadku, przynajmniej na razie, to po co zwozić chorych do tak wielkiego budynku szpitala? W szpitalu w Bełżycach przebywa ciągle zakażony mężczyzna którego mają wieźć do Lublina. I co? Za chwilę zawiozą go z Lublina do Puław? Po co robić takie zamieszanie? 18 osób [na tę chwilę] spokojnie można hospitalizować w niewielkim i tak już "zakażonym" szpitalu w Bełżycach.
Avatar
Mieszkaniec Puław / 12 marca 2020 r. o 15:20
+58
W Lublinie tyle szpitali co mają oddziały zakaźne, chorych będą wozić z całego województwa, później kto odkazi ten szpital? Kto wyraził zgodę na taką decyzję z puławskiego PIS'u???
Avatar
adam / 12 marca 2020 r. o 15:51
+52
czuję sie jakbymnie ktoś wytypował do kary śmierci !!! ani szpital z dobra reputacją ,ani personel!!! ciekawe czy środki ochrony osobistej posiadają i respiratory.?!!!! za chwilę zamkną nas w miescie i bedzie zakaz opuszczania granic -- bo tu zrobią kolebkę wirusa!!!!
Avatar
puławianin / 12 marca 2020 r. o 15:51
+47
czy kogoś doszcętnie pogięło? mamy jeden szpital, lublin ma ich 5 w tym już w jednym są chorzy na koronowirusa (po co przenosić wirus do nowego miejsca?). mamy ogormy zakład produkcyjny i najlepszy w polsce instytut badawczy. nie mamy ani jednego zarażonego. po co to świństwo tutaj? chcą zamknąć zakłady? kto tam będzie pracował na kwarantannach? zamierzony efekt obniżnia rentowności spółki? do tego idealna okaza by zrobić nowe ognisko na kilkadzieśiąt tysięczy osób.  kazdyw  rodzinie ma kogoś kto pracuje na zakładach azotowych. wystarczy jeden nosiciel za bramą ZA i mamy kilkanaście tyś zarazonych. 
czy kogoś doszcętnie pogięło? mamy jeden szpital, lublin ma ich 5 w tym już w jednym są chorzy na koronowirusa (po co przenosić wirus do nowego miejsca?). mamy ogormy zakład produkcyjny i najlepszy w polsce instytut badawczy. nie mamy ani jednego zarażonego. po co to świństwo tutaj? chcą zamknąć zakłady? kto tam będzie pracował na kwarantannach? zamierzony efekt obniżnia rentowności spółki? do tego idealna okaza by zrobić nowe ognisko na kilkadzieśiąt tysięczy osób.  kazdyw  rodzinie ma kogoś kto pracuje na zakładach azotowych. wystarczy jed... rozwiń
Avatar
Puławianka / 12 marca 2020 r. o 15:53
+36
Kolejna genialna decyjza rządzących. Taki szpital powinien być w mieście, gdzie jest nawięcej zarażonych a nie w miejscu wolnym od wirusa. Przynajmniej do tej pory...
Avatar
Gość / 12 marca 2020 r. o 15:50
+35
Będą przewozić chorych z całego lubelskiego do miasta, w którym do tej pory nie odnotowano zachorowań? Czy ktoś zadał sobie pytanie co będzie jak ktoś zawlecze ten syf do Zakladów Azotowych?
Avatar
lll / 12 marca 2020 r. o 15:28
+34
żadno miejce nie bedzie dobre, bo w kazdym jest jakis duzy zaklad itp. akurat Pulawy nie nazwala bym dobrym, porazka, a sor to tragedia, brak kompetentych lekarzy!!!!
Avatar
zasiek / 12 marca 2020 r. o 16:00
+32
Fatalna decyzja. Lublin w centrum województwa z większą ilością oddziałów zakaźnych. Do Puław będą zwozić z pod granicy wschodniej,  a z Puław chorych na inne choroby będą wozić nie wiadomo gdzie. Logistcznie na pewno wbrew zasadom, a ze względu bezpieczeństwa jeszcze gorsza decyzja. alejak.pl
Avatar
Tragedia!!!!! / 16 marca 2020 r. o 09:04
+1
Tragediaaa!!!! Wypisują ludzi ze szpitala w ciężkich stanach jak to możliwe kto na to pozwala ku......a!!!!! Ludzie weźmy się wszyscy w garść i w końcu coś z tym trzeba zrobić bawią się naszym zdrowiem i życiem prowadząc rozgrywki między sobą Masakra ze człowiek doczekał takich czasów
Avatar
Ja 55 / 15 marca 2020 r. o 18:30
0
Myślę że trzeba też pogratulować PiS z Ryk. To ich sposób na kasę i funkcjonowanie upadajacego i nierentownego szpitala poprzez dostep do ministra Kowaczyka.
Avatar
Gość z Puław / 15 marca 2020 r. o 15:53
0
Ręce opadają. Macie 8 szpitali w Lublinie i się pchacie do nas. Wojewoda do ....Du. Mam nadzieję że karma do niego wróci jak mu wszyscy Pulawianie źle życzą.
Avatar
Gość / 15 marca 2020 r. o 14:16
0
Ale czego tutaj nie rozumiemy...przekształcenie szpitala w zakaźny pociąga za sobą ogromne finansowanie ... pieniądze! Sprawny zarządzający ? Tak sprawnie podejmuje decyzję ekonomiczne nie patrząc na sprawy ludzkie. Począwszy od zwolnień doświadczonych pracowników w 2016 roku.. nazywany planem naprawczym . P.Rybak Nic nie ryzykuje pochodzi z innego miasta :) to personel medyczny bedzie ewentualnie narażony.. i ich rodziny. Decyzja o tym że miejscem leczenia covid19 są Pulawy nie nalezala tylko do wojewoda... ale rowniez do Pana ekonomisty j.w.
Avatar
Chory z Sor / 14 marca 2020 r. o 17:53
-1
Polecam tele konsultacje : Telemedi.co/pl/ Wygodny i bezpieczny kontakt z lekarzem, recepty , Zwolnienia...
Avatar
Puławiak / 13 marca 2020 r. o 17:49
+3
Maju,jak najsza secesja od idioty wojewodzkiego.
Avatar
Beti / 13 marca 2020 r. o 17:38
+9
A co z chorym dzieckiem po godz 19? Jeśli nie ma samochodu??
Avatar
.,. / 13 marca 2020 r. o 16:20
+3
Gdyby rządziła w Polsce, na Lubelszczyźnie i w powiecie puławskim PO nie byłoby problemu tego szpitala, że zakaźny... pewnie nie byłoby wtedy żadnego szpitala.
Tak sądzisz? To podaj dane, ile szpitali i/lub oddziałów szpitalnych zlikwidowano za czasów PO, a ile za PiS.
 Liczba szpitali w Polsce:  w latach 2005-2007 (PiS) zmniejszyła się ↓ o 33 w latach 2007-2015 (PO–PSL) zwiększyła się ↑ o 208  w latach 2015-2018 (PiS) zmniejszyła się ↓ o 7 Liczba oddziałów szpitalnych w Polsce:  w latach 2005-2007 (PiS) zmniejszyła się ↓ o 9  w latach 2007-2015 (PO-PSL) zwiększyła się ↑ o 964  w latach 2015-2018 (PiS) zwiększyła się ↑ o 295 Liczba łóżek w szpitalach w Polsce:  w latach 2005-2007 (PiS) zmniejszyła się ↓ o 4 470  w latach 2007-2015 (PO-PSL) zwiększyła się ↑ o 11 971  w latach 2015-2018 (PiS) zmniejszyła się ↓ o 5 262
 Liczba szpitali w Polsce:  w latach 2005-2007 (PiS) zmniejszyła się ↓ o 33 w latach 2007-2015 (PO–PSL) zwiększyła się ↑ o 208  w latach 2015-2018 (PiS) zmniejszyła się ↓ o 7 Liczba oddziałów szpitalnych w Polsce:  w latach 2005-2007 (PiS) zmniejszyła się ↓ o 9  w latach 2007-2015 (PO-PSL) zwiększyła się ↑ o 964  w latach 2015-2018 (PiS) zwiększyła się ↑ o 295 Liczba łóżek w szpitalach w Polsce:  w latach 2005-2007 (PiS) zmniejszyła się ↓ o 4 470  w latach 2007-2015 (PO-PSL) zwiększyła się ↑ o 1... rozwiń
Avatar
bolek / 13 marca 2020 r. o 15:46
+7
Jak ktoś nie uratuje życia naszych bliskich w przypadku zawału czy udaru, proponuje składać pozwy zbiorowe, za takie decyzje. A jak pół miasta zachoruje proponuje by Tarnów przejął wszystko, do końca :-)))
Avatar
z belzyc / 13 marca 2020 r. o 15:42
+10
Czy pan wojewoda skontaktował się z Biurem Bezpieczeństwa Azotow, jakie zagrożenie niesie rozniesienie epidemii na 4 tys pracowników lub chociaż połowę? Epidemia to nie tylko koronawirus to zagrożenie od niebezpiecznych instalacji. Nie chcemy tu Czarnobyla ani Koronawirusa!!! Chcemy żyć i pracować. W Lublinie macie 8 szpitali to zróbcie u siebie zakaźny. A nie na nas zrzucacie odpowiedzialność. Gdzieś być musi, no pewnie, musi być tam gdzie nie ma żadnego innego do ratowania życia zawalowca. Ręce opadają.A do Lubartowa 25 km...