Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

24 marca 2025 r.
21:03

Radny PiS na wylocie z puławskich Azotów. Likwidacja stanowiska?

Początek roku nie jest najlepszy dla Grzegorza Bińczaka. W lutym radny miejski stracił dyrektorskie stanowisko w INS, a w marcu otrzymał wypowiedzenie od Zakładów Azotowych
Początek roku nie jest najlepszy dla Grzegorza Bińczaka. W lutym radny miejski stracił dyrektorskie stanowisko w INS, a w marcu otrzymał wypowiedzenie od Zakładów Azotowych (fot. rs)

Grzegorz Bińczak - radny z klubu Prawa i Sprawiedliwości - w lutym stracił posadę dyrektora w Instytucie Nowych Syntez Chemicznych. W tym miesiącu otrzymał wypowiedzenie w Zakładach Azotowych. Sprawę bada już Rada Miasta Puławy, która może próbować bronić swojego przedstawiciela.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Grzegorz Bińczak to jeden z bardziej aktywnych radnych z klubu PiS, obecnie przewodniczący komisji budżetowej. Karierę w puławskim samorządzie rozpoczął w 2018 roku, kiedy startując z trzeciego miejsca zdobył 208 głosów, co przy wysokim poparciu dla jego ugrupowania pozwoliło mu zyskać mandat. Sześć lat później miejsce na liście było już pierwsze, a głosów 696.

Nagły zwrot

Równolegle do lokalnej polityki, wspinał po drabinie zawodowej. W roku 2019, już jako radny, otrzymał w pracy awans na starszego specjalistę technologa w zakładzie amoniaku. Cztery lata później, latem 2023 roku, był już dyrektorem departamentu produkcji doświadczalnej w Instytucie Nowych Syntez Chemicznych.

To wiązało się z koniecznością przejścia na bezpłatny urlop w Zakładach Azotowych. Umowa z INS kończyła się 15 lutego 2025. Grzegorz Bińczak liczył na jej przedłużenie, ale już w styczniu tego roku został poinformowany o tym, że jego stanowisko zostaje zlikwidowane. Decyzję w tej sprawie podjął Cezary Możeński, który rok temu odzyskał stanowisko dyrektora instytutu.

Kłopoty po urlopie

Bińczak był przekonany, że w tej sytuacji po prostu zakończy bezpłatny urlop i wróci do pracy na Azotach. Wniosek w tej sprawie do swojego pracodawcy złożył 20 stycznia potwierdzając gotowość do powrotu. Władze ZA wobec radnego PiS miały jednak inne plany, o czym ten początkowo nie wiedział. W połowie lutego zaczyna pracę na swoim dawnym stanowisku starszego technologa w tym samym zakładzie, ale już 5 marca dostaje wypowiedzenie z trzymiesięczym okresem wypowiedzenia. Powód? Taki sam jak w INS - likwidacja stanowiska. Jak się później okaże, nie tylko to.

Szkopuł tym, że według przepisów pracodawca nie może zwolnić radnego bez otrzymania zgody na taki krok ze strony danej rady. Z kolei rada w myśl ustawy o samorządzie nie zgodzić na zwolnienie nie może tylko w jednym przypadku. Precyzyjnie brzmi to tak:

"Rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody rady gminy, której jest członkiem. Rada gminy odmówi zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, jeżeli podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu".

Co ze zgodą rady?

Władze Zakładów Azotowych już w styczniu zaczęły starania o uzyskanie zgody na zwolnienie swojego pracownika od Rady Miasta Puławy. Pierwszy wniosek złożyły już w styczniu, ale ten został odrzucony z powodu niedociągnięć formalnych. Drugi wniosek powstaje 4 marca i zostaje przez przewodniczącego rady, Mariusza Wicika z PiS, przyjęty do rozpatrzenia. Po uzyskaniu pisemnych wyjaśnień ze strony Bińczaka, z pomocą prawników, RM tworzy dość obszerne uzasadnienie projektu uchwały o "odmowie wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy" z radnym PiS.

Argumentacja składa się z trzech głównych elementów. Pierwszy dotyczy swego rodzaju niekonsekwencji władz Azotów, które argumentując konieczność zwolnienia radnego likwidacją jego stanowiska pracy (które to miało zniknąć decyzją zarządu ZA z września zeszłego roku), to jednak Grzegorz Bińczak po urlopie na to nieistniejące już, zlikwidowane stanowisko wrócił. Drugi element dotyczy wręczenia wypowiedzenia bez zaczekania na rozpatrzenie złożonego wniosku o zgodę rady. Trzeci, najważniejszy, dotyczy kwestii powiązania decyzji o zwolnieniu pracownika ze sposobem wykonywania przez niego mandatu radnego.

Polityczna przynależność

Według samego Bińczaka "rzeczywistą przyczyną rozwiązania stosunku pracy" z nim są "zdarzenia związane z wykonywaniem mandatu radnego" a dokładniej jego "przynależność" do klubu radnych PiS. To zdanie - zdarzenia zwiazane z wykonywaniem (...) jest przeniesione w całości z cytowanej wyżej uchwały o samorządzie.

Sam przepis zdaje się sugerować, że potrzebne jest konkretne zdarzenie, które miało wpływ na decyzję pracodawcy, np. jakieś głosowanie, postawa radnego, wypowiedź, działanie związane z wykonywaniem mandatu. Czy sama tylko przynależność do danego klubu radnych to wystarczający powód, by uznać, że zwolnienie ma charakter polityczny? Z drugiej strony: czy nagła likwidacja obydwu miejsc pracy w firmach kontrolowanych przez państwo właśnie dla samorządowca PiS to przypadek?

"Rada Miasta podziela stanowisko radnego Grzegorza Bińczaka, iż wskazane przez pracodawcę (...) przyczyny zwolnienia (...) mogą mieć charakter pozorny, zaś rzeczywistą przyczyną rozwiązania z nim umowy o pracę mogą być zdarzenia związane z wykonywaniem mandatu radnego, tj. przynależność radnego do Klubu Radnych "Prawo i Sprawiedliwość" - napisano w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Sprawa trafi do sądu?

Co ciekawe, ocena pracy specjalisty - technologa, jak się okazuje, może zależeć nie tylko od jego rzeczywistych kompetencji, ale także tego kto ocenia. Gdy ZA "Puławy", chemiczny gigant kontrolowany przez skarb państwa, był w rękach menedżerów nominowanych w czasach rządów PiS, ta ocena, jak się domyślamy, była pozytywna. Dzisiaj firmą rządzi nowe kierownictwo na czele z prezesem Hubertem Kamolą, powołane już po zmianie władzy centralnej. I ocena jest już znacznie niższa. Według dokumentu przedstawionego przez Azoty, Grzegorzowi Bińczakowi ma brakować znajomości procedur, samodzielności, sumienności, a nawet komunikatywności.

- Pracuje w branży chemicznej kilkanaście lat, jestem doktorem nauk technicznych i nagle dowiaduję się, że nie ma już dla mnie miejsca. Dostaję wypowiedzenie, z którego dowiaduję się, że moje stanowisko jest zlikwidowane. Co mogę dodać? Liczę na to, że radni przyjmą uchwałę o braku zgody, ale nie sądzę, żeby na tej podstawie to wypowiedzenie miało zostać wycofane. Dlatego rozważam wystąpienie na drogę sądową - zapowiada Grzegorz Bińczak.

Najbliższa sesja rady miasta zaplanowana jest na czwartek, 27 marca. Jeden z jej ostatnich punktów dotyczy rozpatrzenia wniosku o zgodę na zwolnienie z pracy wskazanego radnego z klubu PiS.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium