Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Radzyń Podlaski

8 grudnia 2020 r.
18:28

Radzyń Podlaski: O tych poobozowych barakach wszyscy w mieście wiedzą. Co na to Majdanek?

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
4 1 A A
Baraki w Radzyniu Podlaskim. Służą jako mieszkania komunalne
Baraki w Radzyniu Podlaskim. Służą jako mieszkania komunalne (fot. E.Burda)

W poobozowych barakach z Majdanka w Radzyniu Podlaskim mieszkają lokatorzy. Tych obiektów jest kilka w mieście. Urzędnicy odpowiadają, że znana jest im ta informacja, ale nic z tym nie zrobią. Dowodów, że to baraki z dawnego obozu nie ma też obecne muzeum w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Baraki, w których teraz są mieszkania socjalne, po wojnie zostały przeniesione z Majdanka – napisał do nas pan Radosław z Radzynia. – Przy dokładniejszej ewidencji związanej z rewitalizacją pałacu, przyjechał jakiś bardziej kompetentny historyk i spojrzał na barak koło pałacu. Teraz są tam mieszkania socjalne, a kilkadziesiąt lat temu było przedszkole, do którego sam chodziłem –opowiada nasz Czytelnik. Takich poobozowych baraków jest w mieście kilka. – Okazało się, że one po wojnie zostały przeniesione z Majdanka – twierdzi pan Radosław.

Miejscowy historyk dr Dariusz Magier przyznaje, że słyszał to, ale od ludzi. – Nigdy nie potwierdziłem tego w żadnych źródłach czy literaturze naukowej. Z tego co wiem, to te baraki władze kupowały po wojnie, gdy się tego pozbywano. Ale nie zetknąłem się z opracowaniami – dodaje Magier, w przeszłości dyrektor lubelskiego oddziału IPN.

Urzędnicy z radzyńskiego magistratu odpowiadają, że nie jest to dla nich nowa informacja. – W mieście znajdują się trzy takie obiekty: przy pałacu, przy firmie BIMIZ oraz przy targowisku. Obecnie wszystkie są zajmowane przez lokatorów jako mieszkania komunalne. Aktualnie nie są planowane działania w sprawie tych budynków – zaznacza Anna Wasak, rzecznik magistratu.

– Państwowe Muzeum na Majdanku nie zostało powiadomione, w jaki sposób przejęte baraki zostały wykorzystane – mówi z kolei Krzysztof Stanek z Działu Komunikacji Państwowego Muzeum na Majdanku i zwraca uwagę, że początkowo cały teren byłego obozu znajdował się w dyspozycji wojska. I ta część, gdzie stacjonowali żołnierze, w dużej mierze została zdewastowana.

Z książki "Państwowe Muzeum na Majdanku w latach 1944-47", autorstwa Janiny Kiełboń, wynika, że "formacje wojskowe, opuszczając Majdanek, zostawiły go w stanie rozpaczliwego zniszczenia. Żołnierze na własną rękę wywozili platformami całe baraki, sprzedając je okolicznej ludności za wódkę lub minimalne wynagrodzenie pieniężne".

– W tym czasie Muzeum dysponowało jedynie kilkoma barakami w obrębie tzw. części warsztatowej i magazynowej oraz budynkiem krematorium w trakcie rekonstrukcji. Natomiast w latach 40-tych Lubelski Urząd Wojewódzki uznał, że obiektami muzealnymi podlegającymi ochronie jest pięć pól obozowych, baraki magazynowe i warsztatowe, komory gazowe i krematorium. Jako obiekt zabytkowy nie był traktowany tzw. obóz esesmański – zaznacza Stanek.

Z pisma ówczesnego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że "do celów odbudowy zniszczeń wojennych zostały przejęte 24 baraki". – Piecze nad nimi przejął Wydział Odbudowy Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie – podkreśla pracownik muzeum. Natomiast pozostałe baraki z obozu esesmańskiego zostały rozebrane w drugiej połowie lat 60-tych. – Muzeum nie posiada źródeł, dokumentów, które wskazywałyby na ich dalsze losy. Nie mamy również informacji, że mogły znaleźć się w Radzyniu Podlaskim – odpowiada Krzysztof Stanek.

Państwowe Muzeum na Majdanku powstało w 1944 r. na terenie dawnego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Lublin, który był pierwszym obozem wyzwolonym w Europie. Wśród najważniejszych jego zabytków jest częściowo zachowana część gospodarcza, III pole obozu więźniarskiego, budynki łaźni wraz z komorami gazowymi, budynki "nowego" i "starego" krematorium.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

W piątek punktualnie w południe w siedzibie FIFA rozlosowano grupy eliminacji mistrzostw świata, które w 2026 roku odbędą się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Losowana z drugiego koszyka Polska trafiła do grupy G, gdzie zagra między innymi z jedną z europejskich potęg. Którą? Odpowiedź poznamy w przyszłym roku

Ciri, bohaterka gry Wiedźmin IV
DO ZOBACZENIA
film

Wiedźmin IV na pierwszym zwiastunie, W roli głównej: Ciri (wideo)

Kiedyś jej szukaliśmy, teraz się w nią wcielimy. Sześć minut z Ciri, bohaterka gry Wiedźmin IV.

Poszukiwany za brutalne gwałty zatrzymany w Czechach

Poszukiwany za brutalne gwałty zatrzymany w Czechach

50-latek poszukiwany za brutalne gwałty i rozboje wpadł pod Pragą. Był poszukiwany od 2018 roku.

Laura Miskiniene to liderka Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Po liderze czas na wicelidera. Polski Cukier AZS UMCS zagra u siebie z VBW Gdynia

Polski Cukier AZS UMCS w niedzielę zagra kolejny hitowy mecz. Tym razem przeciwnikiem będzie VBW Gdynia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium