Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

16 sierpnia 2023 r.
12:34

Re:tradycja – Jarmark Jagielloński 2023: Święto tradycji i kultury ludowej

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
0 A A

W trzeci weekend sierpnia odbędzie się jeden z najważniejszych lubelskich letnich festiwali - Re:tradycja – Jarmark Jagielloński. Przez trzy dni na Starym Mieście mieszać się będą tradycja z nowoczesnością. Nie zabraknie muzycznych atrakcji, spotkań ze sztuką oraz tradycyjnego jarmarku pełnego wyrobów twórców ludowych i rzemieślników.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Łączyć pokolenia

Festiwal, który przed kilkunastoma laty został zapoczątkowany w formie Jarmarku Jagiellońskiego, przez lata ewoluował, zmieniając zarazem swoją formę i charakter. Dziś wydarzenie pod nazwą Re:tradycja – Jarmark Jagielloński łączy różne akcenty dotychczas wzbogacające festiwal, kładąc szczególny nacisk na warstwę muzyczną oraz rzemiosło artystyczne.

Re:tradycja przede wszystkim ma łączyć pokolenia poprzez dialog dziedzictwa ze współczesnością. W tym roku ma to szczególny wymiar z uwagi na fakt, że Lublin jest Europejską Stolicą Młodzieży. - Współpraca ludzi w różnym wieku pozwala na wzajemne uczenie się od siebie, przekazywanie wiedzy, umiejętności. Cieszę się i jestem dumna, że Lublin jest miejscem, gdzie kultura tradycyjna staje się inspiracją dla młodzieży, która stale uczestniczy w procesie podtrzymywania zwyczajów rodzinnych i regionalnych -  mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Święto kultury ludowej

Jednym z kluczowych elementów festiwalu jest Jarmark Jagielloński, czyli targi sztuki ludowej i rzemiosła tradycyjnego. W tym roku motywem przewodnim modułu będzie obróbka drewna. Stąd na stoiskach na Starym Mieście pojawią się m.in. toczone i zdobione naczynia, drewniane skrzynie, dłubane misy, drewniane zabawki, a przede wszystkim rzeźby.

Nie tylko drewno będzie jednak dostępne na jarmarku. Do Lublina przyjedzie aż 140 rzemieślników z Europy Środkowo-Wschodniej. Będą to zarówno doświadczeni twórcy, jak i młodzi artyści. Na barwnych stoiskach znajdziemy m.in. biżuterię, malarstwo, wyroby garncarskie i ceramiczne, haftowane i plecione, różnego rodzaju ozdoby, czy produkty spożywcze.

- Ponad 30 wystawców kontynuuje tradycje wpisane na Krajowe Listy Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Będą to reprezentanci takich pozycji z listy jak np. „Zabawkarstwo żywiecko-suskie”, „Umiejętność wyplatania kosza >kabłącoka< w Lucimi na Radomszczyźnie” czy „Tradycje wytwarzania koronki koniakowskiej” - wymienia Agata Turczyn, asystentka programowa Festiwalu.

Jarmark Jagielloński wystartuje w piątek o godz. 13 a w sobotę i niedzielę rozpocznie się już o godz. 10.

Dawne instrumenty i elektronika

Festiwal Re:tradycja to także trzy dni wyjątkowych koncertów na Błoniach pod Zamkiem, które łączyć będą dawne brzmienia i tradycyjne instrumenty z muzyką elektroniczną i eksperymentalną.

Scenę zainauguruje piątkowy koncert (start o godz. 19.30) z udziałem popularnych artystów oraz reprezentantów świata muzyki i śpiewu tradycyjnego. W tym roku dominować będą dźwięki związane z tradycją polskiej części Polesia.

W koncercie udział wezmą Poleski Skład Smyczkowy oraz zespół Polesie_PL, którzy zadbają o warstwę muzyczną i wokalną koncertu. Całość dopełnią aranżacje słynnego kompozytora Atanasa Valkova oraz improwizacje jego żony – Jagody.

Po zachodzie słońca w piątkowy wieczór będzie można też potańczyć do podlaskich i poleskich melodii granych przez zespół Hajda Banda. Do tańca zagra też formacja Janusz Prusinowski Trio,

Kolejne koncerty zaplanowano na sobotę. O godz. 19.30 na scenie pojawi się estońska grupa Puuluup. Będzie można usłyszeć brzmienie wyjątkowego instrumentu – talharpy. Koncert wypełnią jednak nie tylko tradycyjne dźwięki, bo nie zabraknie także elektroniki. Tego wieczora zgra także francuska formacja Lolomis z charyzmatyczną wokalistką  Romane Claudel-Ferragui. - Nowoczesne brzmienie, oparte o tekstowe inspiracje tradycją, nasycenie, zamaszystość i tajemnica – to tylko kilka haseł, którymi można próbować opowiedzieć o tym, co czeka słuchaczy 19 sierpnia na Scenie Festiwalu – zapowiadają organizatorzy.

Również w sobotę będzie można się pobawić na potańcówce. Tym razem o dobrą atmosferę zadbają Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Cmolaskie Chłopoki oraz Kapela Batareja.

Festiwal zwieńczą niedzielne koncerty. Najpierw, o godz. 14, wyjątkowo w Bazylice oo. Dominikanów przy ul. Złotej, wystąpi grupa Wernyhora. W zabytkowych wnętrzach świątyni trio z Sanoka zabierze słuchaczy do muzycznego świata Bojków – górali zamieszkujących częściowo Karpaty Wschodnie i Bieszczady.

Wieczorem, już na Błoniach pod Zamkiem, zagra zespół Odpoczno, łączący tradycyjne melodie pochodzące z muzyki opoczyńskiej oraz nowoczesne brzmienia. Na scenie pojawi się także rumuński duet Balkan Taksim, który zaprezentuje spektrum bałkańskich melodii: serbskich, macedońskich, bułgarskich, tureckich czy albańskich.

- Artyści, których w tym roku zaprosiłyśmy do współpracy, pokazują, jak dużą przestrzeń do tworzenia daje nam tradycja – muzyka, instrumentarium, śpiew - podkreśla Karolina Waszczuk, dyrektorka Festiwalu.

Warsztaty i atrakcje dla całych rodzin

Na uczestników festiwalu czekać będą różnorodne warsztaty. W programie znalazły się m.in. zajęcia manualne poświęcone technikom stolarskim, wykonywaniu ozdób i zabawek oraz rzeźbieniu w drewnie. Chętni będą mogli wziąć także udział w warsztatach tradycyjnych pieśni, tańca czy gry na instrumentach. Aby wziąć udział w warsztatach, należy wejść na stronę retradycja.eu i wypełnić formularz zgłoszeniowy na wybrane zajęcia.

Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci i młodzieży. Na Błoniach pod Zamkiem zostanie zorganizowane Podwórko Re:tradycji, czyli specjalna przestrzeń dla całych rodzin, w której będzie można odkryć bogactwo tradycyjnych zabaw i gier.

- W tym roku na Podwórku będzie królować drewno, a więc i patyki! Niepozorne kijki, przy odrobinie chęci i wyobraźni, mogą zamienić się w najlepsze zabawki dające nieograniczone możliwości tym, którzy wezmą je w dłonie – zapowiadają organizatorzy.

Propozycje dla najmłodszych uzupełnią warsztaty oraz prezentowane w Warsztatach Kultury spektakle.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej retradycja.eu. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zbigniew Jakubas ma bardzo ambitne plany odnośnie Motoru Lublin

Zbigniew Jakubas o planach Motoru. Kuźnia nowych talentów, dział skautingu i szansa na europejskie puchary

Rozmowa ze Zbigniewem Jakubasem, prezesem i większościowym udziałowcem Motoru Lublin

Napisała biografię Czartoryskiej. Zaprasza na spotkanie

Napisała biografię Czartoryskiej. Zaprasza na spotkanie

Rodzinne tajemnice, intrygi, a nawet zabójstwa. Opowieść o dorastaniu, przyjaźni, miłości i nienawiści. Na rynku ukazała się książka "Czartoryska. Historia o marzycielce". Jej autorka, Monika Raspen, w sobotę zaprasza do pałacu na autorskie spotkanie.

Ruchliwa trasa bez pobocza. Jest szansa na ścieżkę dla rowerzystów

Ruchliwa trasa bez pobocza. Jest szansa na ścieżkę dla rowerzystów

Jest szansa na ścieżkę rowerową z Białej Podlaskiej do Dubowa. Radni sejmiku województwa lubelskiego poparli petycję mieszkańców w tej sprawie.

zdjęcie ilustracyjne

Lubelskie. Ulewy i burze nadciągają

Burze nie dają o sobie zapomnieć. Synoptycy ostrzegają przed niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi w południowej części naszego województwa.

Jacek Bąk rozegrał w reprezentacji Polski 97 meczów

Jacek Bąk przed meczem Polska - Austria: Trzecie mecze graliśmy z reguły o honor i mam nadzieję, że teraz będzie inaczej

Rozmowa z Jackiem Bąkiem, byłym piłkarzem, 97-krotnym reprezentantem Polski, uczestnikiem mistrzostw świata 2002 i 2006 oraz Euro 2008

Zdjęcie ilustracyjne

Żegnaj szkoło! Przed uczniami 72 dni wakacji

Na ten dzień czeka wielu uczniów. Młodzi ludzie opuszczają dziś szkolne mury i udają się na 72 dni wakacji.

Gianluigi Donnarumma miał w czwartkowy wieczór ogrom pracy i skapitulował tylko raz po trafieniu samobójczym jednego z kolegów

Euro 2024: Europejski klasyk dla Hiszpanii. Włosi nadal niepewni awansu

W wielkim europejskim klasyku reprezentacja Hiszpanii po bardzo zaciętym i dobrym meczu pokonała Włochów 1:0. Choć piłkarze z półwyspu iberyjskiego mieli bardzo dużo okazji do strzelenia bramki to zwyciężyli po trafieniu samobójczym jednego z rywali

Swoje winy chciał zamaskować łapówką

Swoje winy chciał zamaskować łapówką

Spore problemy ma 34-letni bialczanin, który posiadał przy sobie narkotyki i był poszukiwany przez policję. Dodatkowo chciał przekupić policjanta.

Marcin Zając zamienił dziewiątą w sezonie 23/24 Lubliniankę na czwartą Ładę 1945 Biłgoraj

Łada 1945 Biłgoraj ma nowego trenera, Opolanin też blisko wyboru?

Kolejny wakat na stanowisku trenerskim w Hummel IV lidze zapełniony. W czwartek z nowym szkoleniowcem porozumiała się Łada 1945 Biłgoraj. Wiadomo już, że drużynę poprowadzi Marcin Zając, który w sezonie 23/24 odpowiadał za wyniki Lublinianki.

Drużyna Garetha Southgate'a na razie nie zachwyca
film

Euro 2024: Anglia i Dania na remis, Serbia uratowana w ostatniej chwili

Jeden z faworytów Euro 2024 – reprezentacja Anglii nadal nie zachwyca. Pierwszy mecz i skromne zwycięstwo 1:0 nad Serbią, a w czwartek tylko remis z Danią. Mimo wszystko piłkarze Garetha Southgate’a prowadzą w tabeli grupy C. Sytuacja jest jednak bardzo ciekawa, bo po dwóch kolejkach wszyscy mają szanse na wyjście z grupy.

Wezwał policję, bo chciał sprawdzić jak szybko przyjadą

Wezwał policję, bo chciał sprawdzić jak szybko przyjadą

Policjanci otrzymali zgłoszenie, że pijany mężczyzna zajmuje się małymi dziećmi. Gdy przyjechali na miejsce, okazało się, że dzieci nie ma, a pijany mężczyzna będzie miał większe problemy.

Kapitalny remont dla dzieci. Pieniądze wyłoży fundacja Leroy Merlin
galeria

Kapitalny remont dla dzieci. Pieniądze wyłoży fundacja Leroy Merlin

Ponad 220 tys. złotych od Fundacji Leroy Merlin Polska zostanie przeznaczony na remont łazienek w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej im. Jana Pawła II w Lublinie.

Motor szykuje się do pierwszego sparingu, a rozmowy transferowe trwają. „Potrzebujemy pięciu-sześciu wzmocnień”
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Motor szykuje się do pierwszego sparingu, a rozmowy transferowe trwają. „Potrzebujemy pięciu-sześciu wzmocnień”

Od poniedziałku piłkarze Motoru ruszyli z przygotowaniami do sezonu 24/25. Na razie z klubu odeszła spora grupa zawodników, kolejni, jak Łukasz Budziłek, Kacper Śpiewak, Mariusz Rybicki i Dariusz Kamiński zostali wystawieni na listę transferową. A kiedy w drużynie mogą się pojawić posiłki? W najbliższych dniach, a w sumie beniaminek planuje-pięć sześć wzmocnień.

Rosyjski obiekt nad polską przestrzenią powietrzną

Rosyjski obiekt nad polską przestrzenią powietrzną

Nad polską przestrzenią powietrzną pojawił się balon, który pochodzi z Federacji Rosyjskiej. O incydencie poinformowało Dowództwo Operacyjne.

Opera Lubelska kończy sezon z przytupem
ZDJĘCIA
galeria

Opera Lubelska kończy sezon z przytupem

96 spektakli i ponad 33 tys. widzów. Opera Lubelska podsumowała i oficjalnie zakończyła sezon 23/24.

Kalendarz
czerwiec 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna