Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

28 października 2015 r.
16:51

Choroba replantacyjna gleby. Gdy gleba bywa zmęczona

Autor: Zdjęcie autora Kmo.
0 0 A A

Choroba replantacyjna gleby polega na zmniejszeniu jej urodzajności. Przyczyn tego zjawiska może być kilka. Jedną z nich jest jednostronne użytkowanie areału np. stosowanie przez wiele lat takich samych upraw.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na zmęczonej glebie w kolejnych latach zaobserwować będzie można zmniejszanie plonów czy wzrostu roślin mimo stosowania dużych dawek nawozów lub mimo zintensyfikowania metod uprawy.

Przyczyna

Za najważniejszą z przyczyn zmęczenia ziemi – choroby replantacyjnej, uważa się rozprzestrzenianie w niej patogenów i szkodników roślin, a także bakteriofagów niszczących pożyteczne mikroorganizmy wiążące azot atmosferyczny. To niekorzystne zjawisko może wystąpić na każdej glebie – zwięzłej i lekkiej.

Obserwowany słaby wzrost drzew i krzewów owocowych często można kojarzyć z obecnością nicieni korzeniowych. Przyczyna mogą być także uszkodzenia korzeni przez larwy opuchlaków, chrabąszcza majowca i inne szkodniki. Najczęściej to niekorzystne zjawisko występuje tam, gdzie właśnie zaszło zmęczenie gleby po wykarczowaniu starych sadów i nasadzeniach w tym miejscu nowych odmian. Drzewa rosnące w sadach kilkunastoletnich wyczerpały z niej składniki pokarmowe, jednak same dzięki silnemu rozrostowi systemu korzeniowego radziły sobie dobrze.

Choroba replantacyjna w zasadzie obejmuje zasięg korzeni starych drzew, a tych nie sposób pozbyć się dokładnie. Posadzone w tym miejscu młode – najczęściej karłowe odmiany nie poradzą sobie.

Choroba replantacyjna występuje wtedy, kiedy zakładamy nowy sad/plantację po drzewach/krzewach tego samego gatunku np. pestkowych, po pestkowych lub ziarnkowych po ziarnkowych. Do najbardziej podatnych należą jabłonie, wiśnie, czereśnie, nieco w mniejszym stopniu grusze, truskawki, maliny. Jednak – jak widać – wszystkie rośliny sadownicze są narażone.

Charakterystycznym objawem jest osłabienie wzrostu systemu korzeniowego drzew, ich słaby wzrost. Najsilniej objawy choroby występują w pierwszych kilku latach. Jeżeli drzewa przez tern czas nie zginą, ich system korzeniowy wreszcie się rozwinie i wzrost części naziemnej będzie lepszy. Choroba ogranicza się do miejsc, gdzie rosły korzenie usuniętych drzew/krzewów. Zjawisko to może się ujawniać nawet do 10 lat po usunięciu starego sadu.

Poprawianie

Doprowadzenie gleby do odpowiedniej jakości wymaga dużo pracy. Optymalna byłaby przerwa kilkuletnia (nawet do 6 lat) między wykarczowaniem starego sadu i założeniem nowego. Z gleby trzeba usunąć nie tylko grube lecz także i te najdrobniejsze korzenie. Zdecydowanie nie powinno się pozostawiać, a już na pewno nie dopuścić do butwienia korzeni pozostawionych w glebie.

Jeżeli drzewa karczowane są jesienią należy wykonać orkę głęboką i pozostawić na zimę w ostrej skibie. Wiosną starannie usunąć resztki. Dobrze jest uprawiać rośliny poplonowe na zielony nawóz, szczególnie te, które ograniczają rozwój szkodliwych mikroorganizmów – np. gorczyca biała – rozkładając się w glebie wydziela substancje grzybobójczą, miętlica biała, która ogranicza populację nicieni, gryka, pszenica, łubin które dostarczają biomasy i tym samym poprawiają strukturę gleby. Dobrym sposobem jest wysiew kukurydzy i późniejsze jej przyoranie jej jako zieloną masę organiczną. Korzystne będzie nawożenie obornikiem.

W skrajnych przypadkach stosowana jest uciążliwa, pracochłonna i często kosztowna wymiana gleby. Nie musi ona obejmować całego areału, a tylko te miejsca w których posadzone zostaną nowe drzewka czy krzewy.

Na szczęście zmęczenie gleby nie jest regułą, jednak z powodu stosowania środków chemicznych, które niszczą pożyteczne mikroorganizmy, zdarza się coraz częściej. Ożywienie życia biologicznego gleby jest jednym z warunków jej poprawy.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night
ZDJĘCIA
galeria

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night

W lubelskiej hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbyła się gala Suzuki Boxing Night 32. W walce wieczoru Julia Szermeta pokonała Lenę Buchner.

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium