Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

20 czerwca 2014 r.
0:01
Edytuj ten wpis

Inspektorzy ARiMR ruszają z kontrolami w terenie. Z laptopem

0 10 A A

Nie z taśmą mierniczą i dokumentami w teczce, tylko z anteną satelitarną i laptopem. Tak wyposażeni inspektorzy ARiMR w lipcu pojawią się na polach

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Inspektor terenowy otrzymuje plik w formacie XML i wyposażony w nowoczesny sprzęt jedzie w teren. Wersja papierowa dokumentów w tym obiegu w ogóle nie funkcjonuje - tłumaczy Włodzimierz Kołton, kierownik Biura Kontroli na Miejscu lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Do kontroli obszarowych służy specjalistyczny sprzęt o nazwie Geotag. - Inspektor chodzi po działce i wykonuje pomiar stawiając punkty. Następnie łączy je razem i dostaje określony wynik - tłumaczy Kołton. - Do kontroli wykorzystujemy też ortofotomapy (mapy fotograficzne-red.).

- Mierzymy działkę po uprawie - mówi Mirosław Jarocki z lubelskiego oddziału ARiMR. - Stajemy na załamaniach pola, musimy też obejść całą działkę dookoła. Stawiamy punkty co 25 metrów.

Rolnicy są typowani do kontroli przez centralę ARiMR. W tym roku lubelski oddział Agencji ma wykonać ok. 22 tysięcy kontroli. Część z nich wykonują pracownicy ARiMR, część firma zewnętrzna. Kontrolerzy wyjada na pola 1 lipca.

W przypadku kontroli obszarowych rolnik nie musi być na miejscu. Przy innych kontrolach, np. wzajemnej zgodności (dotyczą rolników otrzymujących dopłaty bezpośrednie za określone uprawy) rolnik jest wcześniej powiadamiany.

Dokumenty nie są drukowane, ale przesyłane przez internet. - Inspektor nie musi więc przyjeżdżać do biura. Cały obieg dokumentów odbywa się elektronicznie - podkreśla Kołton.

Kiedy raport z kontroli jest już zatwierdzony i wprowadzony do systemu trafia do biura powiatowego ARiMR. - Tam dokonywana jest wstępna weryfikacja. Wydawana jest decyzja i przyznawana płatność - tłumaczy Monika Piętas, zastępca kierownika BKM lubelskiego oddziału ARiMR.

Jakie są główne grzechy rolników? - Zwykle nie koszą łąk i ugorów - wskazuje zastępca kierownika BKM lubelskiego oddziału ARiMR. I przypomina, że na wykoszenie łąk czy też przeprowadzenie zabiegów agrotechnicznych na ugorach rolnicy mają czas do 31 lipca.

- Poza tym, choć rzadziej, napotykamy na zachwaszczone plantacje wieloletnie. Są też nieścisłości powierzchniowe, zazwyczaj kilku lub kilkunastoarowe pomyłki w obliczeniach rolników - dodaje.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
maria / 1 kwietnia 2015 r. o 19:22

Od położenia i pomiarów powierzchni działki jest geodeta.Kilka lat temu miałam rozgraniczenie sądowe działek ,teraz po kontroli z arimr odebrano mi dopłaty bo granica działek przebiega 2 m w działce sąsiada ,z drugiej strony jest podobnie  .według kontrolerów gałęzie drzew owocowych są już na   działce sąsiada.Czy sprzęt którym się posługują gps i ortomapa są takie dokładne mam wątpliwości jak odwołać się od tak krzywdzącej decyzji.

Avatar
inspektor / 24 czerwca 2014 r. o 17:37

Ktoś robi sobie chyba jaja !!

Avatar
bułgar z getackiem :-) / 23 czerwca 2014 r. o 09:48

Pozdrawiamy z bukaresztu OR

u nas tez jest tak slicznie ale raporty zwozimy do biura a nie przez internet

Avatar
Toni / 22 czerwca 2014 r. o 17:05

Ale propaganda!!!!

Taki laptop  waży tyle co dobra cegła.Niech ktoś spróbuje łazić z tym po polach kilka godzin w pozycji takiej jak na filmie.

Avatar
Luca / 20 czerwca 2014 r. o 20:41
Ale przecież dopłaty nie są obowiązkowe. Kto nie chce niech nie składa wniosku. A co ma agencja wspólnego z podatkiem? Nic. Także nie rozumiem w czym problem. Nie podoba się to nie składać wniosków i sprawa będzie prosta.
Avatar
luzak / 20 czerwca 2014 r. o 19:27

Mam propozycję do szefostwa ARiMR, wyslijcie wszystkich otepiałych z nudów pracownikow swojej instytucji w teren z tymi cudownymi urzadzeniami, niech mierza  wszystkie działki po kolei i podajcie rolnikom faktyczny stan urzytkowania, wowczas nie bedzie błedow i pseudo-oszustw. Nie każdy rolnik jest tak inteligentny i bogaty w czas by pozwolic sobie na mierzenie uprawianych dzialek co do 1,om2. Co do GPS-ow one tez sa zawodne, nie zawsze pokazuja idealnie pkt. wspolrzednych. Geodeci posługujacy sie takim sprzetem cos na ten temat wiedza.

Avatar
Marian / 20 czerwca 2014 r. o 19:01

rolnik placi podatek z przeliczeniowych czyli duzo wiecei doplaty bierze z wartosci gpsu czyli mnieisze a pytam co z fizycznymi ha ktore mam w akcie notarialnym


Jeżeli wszyscy rolnicy są tacy bystrzy jak autor tego postu to te kontrole nie mogą być pozytywne.

Avatar
Paweł / 20 czerwca 2014 r. o 16:30

Bierzcie się za robotę... a nie do telewizji !!!!! Przydupasy dyrektora!!!!!

Avatar
zibi / 20 czerwca 2014 r. o 15:41

rolnik placi podatek z przeliczeniowych czyli duzo wiecei doplaty bierze z wartosci gpsu czyli mnieisze a pytam co z fizycznymi ha ktore mam w akcie notarialnym

Avatar
LOPa / 20 czerwca 2014 r. o 15:02

Rolnicy nie maja takiego sprzetu, zeby tak dokladnie mirzyc areal, GPS

Avatar
maria / 1 kwietnia 2015 r. o 19:22

Od położenia i pomiarów powierzchni działki jest geodeta.Kilka lat temu miałam rozgraniczenie sądowe działek ,teraz po kontroli z arimr odebrano mi dopłaty bo granica działek przebiega 2 m w działce sąsiada ,z drugiej strony jest podobnie  .według kontrolerów gałęzie drzew owocowych są już na   działce sąsiada.Czy sprzęt którym się posługują gps i ortomapa są takie dokładne mam wątpliwości jak odwołać się od tak krzywdzącej decyzji.

Avatar
inspektor / 24 czerwca 2014 r. o 17:37

Ktoś robi sobie chyba jaja !!

Avatar
bułgar z getackiem :-) / 23 czerwca 2014 r. o 09:48

Pozdrawiamy z bukaresztu OR

u nas tez jest tak slicznie ale raporty zwozimy do biura a nie przez internet

Avatar
Toni / 22 czerwca 2014 r. o 17:05

Ale propaganda!!!!

Taki laptop  waży tyle co dobra cegła.Niech ktoś spróbuje łazić z tym po polach kilka godzin w pozycji takiej jak na filmie.

Avatar
Luca / 20 czerwca 2014 r. o 20:41
Ale przecież dopłaty nie są obowiązkowe. Kto nie chce niech nie składa wniosku. A co ma agencja wspólnego z podatkiem? Nic. Także nie rozumiem w czym problem. Nie podoba się to nie składać wniosków i sprawa będzie prosta.
Avatar
luzak / 20 czerwca 2014 r. o 19:27

Mam propozycję do szefostwa ARiMR, wyslijcie wszystkich otepiałych z nudów pracownikow swojej instytucji w teren z tymi cudownymi urzadzeniami, niech mierza  wszystkie działki po kolei i podajcie rolnikom faktyczny stan urzytkowania, wowczas nie bedzie błedow i pseudo-oszustw. Nie każdy rolnik jest tak inteligentny i bogaty w czas by pozwolic sobie na mierzenie uprawianych dzialek co do 1,om2. Co do GPS-ow one tez sa zawodne, nie zawsze pokazuja idealnie pkt. wspolrzednych. Geodeci posługujacy sie takim sprzetem cos na ten temat wiedza.

Avatar
Marian / 20 czerwca 2014 r. o 19:01

rolnik placi podatek z przeliczeniowych czyli duzo wiecei doplaty bierze z wartosci gpsu czyli mnieisze a pytam co z fizycznymi ha ktore mam w akcie notarialnym


Jeżeli wszyscy rolnicy są tacy bystrzy jak autor tego postu to te kontrole nie mogą być pozytywne.

Avatar
Paweł / 20 czerwca 2014 r. o 16:30

Bierzcie się za robotę... a nie do telewizji !!!!! Przydupasy dyrektora!!!!!

Avatar
zibi / 20 czerwca 2014 r. o 15:41

rolnik placi podatek z przeliczeniowych czyli duzo wiecei doplaty bierze z wartosci gpsu czyli mnieisze a pytam co z fizycznymi ha ktore mam w akcie notarialnym

Avatar
LOPa / 20 czerwca 2014 r. o 15:02

Rolnicy nie maja takiego sprzetu, zeby tak dokladnie mirzyc areal, GPS

Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Trzech na jednego. Skok na e-papierosa

Trzech na jednego. Skok na e-papierosa

17-latek czekał na autobus paląc e-papierosa. W pewnej chwili podeszło do niego trzech młodych mężczyzn, którzy też chcieli zapalić. Odmowa bardzo im się nie spodobała.

60 sekund, które może uratować życie. Zbiórka na opatrunki dla ukraińskich żołnierzy

60 sekund, które może uratować życie. Zbiórka na opatrunki dla ukraińskich żołnierzy

Żołnierz ranny na polu walki nie zawsze może liczyć na szybką i fachową pomoc. W takich warunkach o przeżyciu najczęściej decyduje czas oraz odpowiednie wyposażenie. Polscy wolontariusze zorganizowali zbiórkę na zakup specjalistycznych opatrunków, które w ciągu 60 sekund potrafią zatamować krwawienie wywołane postrzałem lub eksplozją.

"Pupilla" Agaty Rucińskiej - nowa wystawa w Galerii Labirynt 2
10 lutego 2023, 19:00

"Pupilla" Agaty Rucińskiej - nowa wystawa w Galerii Labirynt 2

W Galerii Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) od piątku będzie można oglądać nową wystawę. Otwarcie ekspozycji "Pupilla" Agaty Rucińskiej zaplanowano na godz. 19.

Radny rezygnuje z mandatu. Woli być kierowcą ciężarówki

Radny rezygnuje z mandatu. Woli być kierowcą ciężarówki

Będzie zmiana w składzie Rady Miasta. Grzegorz Siemakowicz (Koalicja Obywatelska) we wtorek zrezygnował z mandatu.

Utalentowany młodzieżowiec przenosi się z Lublinianki do KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Utalentowany młodzieżowiec przenosi się z Lublinianki do KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Kolejny utalentowany zawodnik opuszcza województwo lubelskie. Fryderyk Janaszek, który był przymierzamy do: Wisły Puławy czy Avii Świdnik, a plotkowano także o transferze do Motoru przeniesie się najprawdopodobniej z Lublinianki do KSZO Ostrowiec Świętokrzyski.

Zagrał 279 meczów w ekstraklasie i jeden w reprezentacji Polski. Teraz trafił do zamojskiej klasy okręgowej

Zagrał 279 meczów w ekstraklasie i jeden w reprezentacji Polski. Teraz trafił do zamojskiej klasy okręgowej

Granica Lubycza Królewska spędza przerwę w rozgrywkach na ostatnim miejscu w tabeli. Zespół przygotowuje się do rudny wiosennej, a działacze również nie zasypują gruszek w popiele, bo do drużyny dołączyło dwóch byłych graczy Chełmianki, a jeden z nich to były reprezentant Polski

PKP Intercity obniży ceny biletów. Jest twarda deklaracja

PKP Intercity obniży ceny biletów. Jest twarda deklaracja

Państwowy przewoźnik kolejowy wycofuje się ze styczniowych podwyżek cen biletów.

Budżet obywatelski w Lublinie. Nowa edycja, nowe zasady i większe pieniądze

Budżet obywatelski w Lublinie. Nowa edycja, nowe zasady i większe pieniądze

Zwiększenie kwoty na projekt dzielnicowy i dodatkowe kompetencje dla oceniających projekty urzędników to nowości w tegorocznym budżecie obywatelskim. Właśnie wystartowała jego dziesiąta edycja. Pomysły można zgłaszać do 6 marca.

ABC przyrodnika - spotkanie w DDK Czuby Południowe
13 lutego 2023, 17:00

ABC przyrodnika - spotkanie w DDK Czuby Południowe

Dzielnicowy Dom Kultury Czuby Południowe (ul. Wyżynna 16) zaprasza dzieci do udziału w nowym cyklu spotkań, warsztatów i spacerów - "Lasoteka". Pierwsze spotkanie zatytułowane "ABC przyrodnika" zaplanowano na 13 lutego o godz. 17.

Bunt aptekarzy. Nie chcą pracować nocami i w święta

Bunt aptekarzy. Nie chcą pracować nocami i w święta

W Hrubieszowie jest kilkanaście aptek, a sytuacja z ich nocnymi i świątecznymi dyżurami patowa. Aptekarze, zgodnie z zapowiedzią, bojkotują od początku lutego przyjęty jeszcze w 2022 roku harmonogram dyżurów. Nie zamierzają też podejmować tych, które im na kolejne 12 miesięcy wyznaczono w uchwale podjętej w zeszłym tygodniu.

Obrazy z Nowym Jorkiem w nowoczesnych wnętrzach

Obrazy z Nowym Jorkiem w nowoczesnych wnętrzach

Najszybszym pomysłem na to, by współczesne wnętrze zyskało charakterystyczny akcent, jest zawieszenie na ścianie obrazu, który przyciąga wzrok. Spośród wielu różnych motywów na szczególną uwagę zasługuje miasto, które nigdy nie śpi, czyli Nowy Jork. Zobacz, jak wiele zmieni w przestrzeni taki dodatek.

Rost uśmiechu za pomocą nakładek ortodontycznych: tańsza alternatywa dla stałych aparatów ortodontycznych

Rost uśmiechu za pomocą nakładek ortodontycznych: tańsza alternatywa dla stałych aparatów ortodontycznych

Stają się coraz bardziej popularne wśród aktywnych dorosłych, których nie stać na stały aparat ortodontyczny. Nakładki ortodontyczne, znane również jako przezroczyste nakładki, to indywidualnie dopasowywane, wyjmowane nakładki przeznaczone do ustawiania zębów w pożądanej pozycji. Ta opłacalna alternatywa dla tradycyjnych aparatów ortodontycznych zyskuje na popularności wśród dorosłych, którzy chcą skorygować zęby.

Czym jest skaler do usuwania kamienia nazębnego

Czym jest skaler do usuwania kamienia nazębnego

Kamień nazębny jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych zębów i dziąseł, a jego usunięcie jest niezbędne do utrzymania zdrowia jamy ustnej. Wiele osób korzysta z tradycyjnych metod, takich jak nitkowanie i szczotkowanie, aby pozbyć się kamienia nazębnego, ale coraz więcej osób decyduje się na skalery do usuwania kamienia nazębnego, aby uzyskać bardziej skuteczne i bezbolesne rezultaty.

Awantura w Sejmie. Opozycja chce odwołania ministra Czarnka za „willę plus"

Awantura w Sejmie. Opozycja chce odwołania ministra Czarnka za „willę plus"

To wniosek odwołanie człowieka, który zabiera dzieciom, żeby dać kolegom – mówiła w Sejmie posłanka Nowej Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk domagając się wotum nieufności dla ministra edukacji Przemysława Czarnka. To ciąg dalszy zamieszania wokół ministerialnego rozdania dotacji dla organizacji pozarządowych.