Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

21 września 2020 r.
20:58

Lubelscy rolnicy wściekli na prezesa i PiS. "Na wsi wygraliście wybory. Chłopi są pamiętliwi"

121 27 A A
W spotkaniu w Lubelskiej Izbie Rolniczej wziął udział m.in. poseł Przemysław Czarnek z PiS
W spotkaniu w Lubelskiej Izbie Rolniczej wziął udział m.in. poseł Przemysław Czarnek z PiS (fot. Agnieszka Antoń-Jucha )

„Straty będą ogromne”, „czujemy się zdradzeni”,„strzeliliście sobie w kolano”. Na spotkaniu poświęconym tzw. ustawie futrzarskiej w Lubelskiej Izbie Rolniczej padło wiele gorzkich słów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Dla nas najważniejsze są trzy sprawy: ograniczony ubój rytualny, zakaz hodowli zwierząt futerkowych i zbyt duże uprawienia organizacji społecznych – stwierdził na początku dyskusji Gustaw Jędrzejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej.

Na dzisiejsze spotkanie w siedzibie LIR zostali zaproszeni przedstawiciele świata nauki, organizacji branżowych i parlamentarzyści. Zjawiło się jedynie troje przedstawicieli Sejmu i Senatu. Wszyscy z PiS.

Za a nawet przeciw

– Ja zagłosowałam przeciwko i z tego powodu zostałam zawieszona w prawach członka PiS – mówiła posłanka Teresa Hałas, przewodnicząca NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. – Jestem przekonana, że ta ustawa narusza prawa własności rolników i prawa gospodarcze.

„Za” głosował za to Przemysław Czarnek. – Zagłosowałem za, żeby być na pokładzie, aby przekazywać informacje od państwa dalej – przekonywał zebranych były wojewoda lubelski.

Z kolei senator Jerzy Chruścikowski deklaruje, że będzie zachęcał zarówno senatorów Koalicji Obywatelskiej jak też PiS do przegłosowania poprawek, które będą z korzyścią dla rolników.

A ci, podobnie zootechnik prof. dr hab. Zbigniew Dobrzański z Uniwersytety Przyrodniczego we Wrocławiu, już przewidują „ogromne straty”.

– Ok. 700 mln zł byśmy stracili nie eksportując mięsa z uboju rytualnego tylko do trzech krajów: Izraela, Turcji i Arabii Saudyjskiej – podlicza prof. Dobrzański.

Tak zwana „piątka dla zwierząt”, czyli ustawa o ochronie zwierząt, która m.in. wprowadza zakaz hodowli zwierząt futerkowych, została już przyjęta przez Sejm (fot. Otwarte Klatki)

Rolnicy: To nasz koniec

– Wszyscy zapominają o tym, że rolnictwo to jest system naczyń połączonych. Taka ustawa będzie mieć wpływ na wszystkich, bez wyjątku. Przeżyją tylko ci, którzy rolnictwem się nie zajmują – przekonywał hodowca gęsi Jerzy Drozd.

– Fermę budowaliśmy własnymi rękami. Sami stawialiśmy klatki, nie kupowaliśmy gotowych, bo nie było nas na to stać. Liczyliśmy tylko na siebie i własną pracę, z Unii Europejskiej nie dostaliśmy żadnych pieniędzy – opowiada Justyna Włoch z miejscowości Chorupnik (powiat krasnostawski), która razem z mężem prowadzi fermę norek. – I teraz to wszystko nam się zabiera. Łzy same płyną do oczu.

– Zainwestowałem spore pieniądze, wziąłem kredyty. Nawet syna ściągnąłem z zagranicy, żeby pomógł. A teraz co? Jakby ktoś to wszystko siekierą odciął – denerwuje się Adam Kamiński z Wisznic (powiat bialski). 

Chłopi są pamiętliwi

– Po likwidacji 40 proc. naszego eksportu, i to momencie w jakim się teraz znajdujemy, to prosta droga do naszej upadłości – przewiduje Dariusz Groszczyński z Krajowej Rady Drobiarstwa.

– Prezes Jarosław Kaczyński mówi, że w cywilizowanym kraju hodowla zwierząt futerkowych nie powinna istnieć. Zgadzamy się. Tylko załatwmy to w sposób cywilizowany – postuluje Daniel Chmielewski z Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych. – Wypłaćcie nam odszkodowania. Takie żebyśmy mogli pospłacać te wszystkie kredyty, które musieliśmy zaciągnąć m.in. w związku ze zmianą przepisów.

Inny przedstawicieli branży drobiarskiej podziękował PiS-owi i prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiego za to, że „doprowadził do tego, co wydawało się niemożliwe”.

– Zjednoczyły się wszystkie organizacje rolnicze i wszyscy mówimy jednym głosem – stwierdził. A do obecnych na sali polityków PiS powiedział: Pamiętajcie o tym, że na wsi wygraliście wybory. Ale będzie wam bardzo trudno wygrać następne. Bo chłopi są pamiętliwi.

Wnioski z dzisiejszego spotkania zostaną przekazane m.in. do Kancelarii Prezydenta RP.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Malkow1 / 22 września 2020 r. o 06:46
+55
Czarnek powiedział "Zagłosowałem za, żeby być na pokładzie, aby przekazywać informacje od państwa dalej" To brzmi jak członek PZPR tłumaczył że zapisał się do partii bo chciał ją rozsadzić od środka, żenada
Avatar
PISFAN / 21 września 2020 r. o 21:59
+47
Tiaaa przyjdą wybory prezes obieca proboszcz przekona i rolnicy zapomną że byli wściekli i pójdą na nich głosować potem znowu się wściekną przed kolejnymi wyborami prezes znowu cóś obieca proboszcz znowu przekona I tak w koło Macieju Tacy właśnie są rolnicy niby się obrażą ale ksiądz szybko im tę obrazę wybije z głów
Avatar
Janusz_Paliwas / 22 września 2020 r. o 06:32
+34
Widziały gały na co głosowały. Dziś jest po wyborach, więc ludu pracujący do roboty !! Wolska naszych marzeń.
Jak rzeczone     "    gały    "     miały widzieć stan faktyczny, jak moralizator palący wąsy z intelektualnej bidy, zamiast pokazywać, jak jest — zajęty był promowaniem fałszywej alternatywy?! Jesteś waść bardziej żałosny niż ci, którzy uwierzyli, bo zostali zwiedzeni przez tobie podobnych!
 Jak bardzo żałosny trzeba mieć poziom aby naśmiewać się z cudzego nazwiska ? Ale czego można się spodziewać po prostackim anonimie co wyszedł dopiero z lasu...
Trzeba     było zamiast nicku     "    Janusz_    Paliwas    ' użyć     Bida    , a nie byłoby     żadnego         naśmiewania się    , bo nie każdy ma takie same zwyczaje i nawyki jak ty.  
 Fakt i przestałem ich przestrzegać. Dobra zasada mówiła żeby nigdy nie dyskutować z idiotą, bo najpierw sprowadzi Ciebie do swojego poziou, a później pokona doświadczeniem.
 Fakt i przestałem ich przestrzegać. Dobra zasada mówiła żeby nigdy nie dyskutować z idiotą, bo najpierw sprowadzi Ciebie do swojego poziou, a później pokona doświadczeniem. rozwiń
Avatar
___K___ / 22 września 2020 r. o 09:33
+28
2011 - gdy ministrem rolnictwa był "SAWICKI z ZSL/PO  - mawiał, że rolnicy to "frajerzy" Czy się nie mylę ? na Sejmowym posiedzeniu - .... : "Panie ministrze, polski rolnik od 2013 r. będzie otrzymywał – .....  – około 190 euro do hektara. Niemiecki rolnik otrzyma ponad 340 euro, grecki ponad 500 euro. " - komu to przeszkadzało ?! brawa dla Kalinowskiego i póxniej Sawickiego ZSL za akcesyjne zayebiste negocjacje w lewackim ojrokołchozie :)
Skoro już poruszyłeś kwestię dopłat - PiS obiecywał wynegocjowanie ich wyrównania do poziomu europejskiego (to w zasadzie do jakiego, skoro są różne?). O ile się orientuję - nic z tego nie wyszło. PiS dla rolników nie robi kompletnie nic. Ale ponieważ rolnicy, zwłaszcza w naszym regionie, gremialnie głosują na PiS, to wcale mi ich nie szkoda - sami wystawili d*pska do dymania. Co nie zmienia faktu, że rolnictwo, to jedna z wielu dziedzin, na których PiSmatołki się nie znają, a już na pewno nie mają pomysłu, co zrobić, by na wsi żyło się lepiej.
Skoro już poruszyłeś kwestię dopłat - PiS obiecywał wynegocjowanie ich wyrównania do poziomu europejskiego (to w zasadzie do jakiego, skoro są różne?). O ile się orientuję - nic z tego nie wyszło. PiS dla rolników nie robi kompletnie nic. Ale ponieważ rolnicy, zwłaszcza w naszym regionie, gremialnie głosują na PiS, to wcale mi ich nie szkoda - sami wystawili d*pska do dymania. Co nie zmienia faktu, że rolnictwo, to jedna z wielu dziedzin, na których PiSmatołki się nie znają, a już na pewno nie mają pomysłu, co zrobić, by na ws... rozwiń
Avatar
lopez / 22 września 2020 r. o 12:05
+26
Tych bredni tego pis-grafomana nie daje się już czytać. Poziom mniej niz zero !
Avatar
___K___ / 22 września 2020 r. o 10:54
+25
Trzeba przyznać, że komentujący towarzysze z ZSL i SLD są "wybitnymi" specjalistami od odwracania kota ogonem.... Zapomniają tylko, że środki na WPR na lata 2014-2020 negocjowali jego koledzy Sawicki i Kalemba - a wcześniej Kalinowski (tak, że Niemcy aż się smiali) , stąd brak wyrównania dopłat, teraz negocjacje prowadzi PiS i w budżecie 2021-2027 na pewno jest miliardów na polskie rolnictwo więcej...
Jeśli negocjacje PROWADZI, to na pewno pieniędzy nie JEST więcej, tylko MOŻE BYĆ więcej. Zapędzasz się w tej PiSiej propagandzie.
Jeśli negocjacje PROWADZI, to na pewno pieniędzy nie JEST więcej, tylko MOŻE BYĆ więcej. Zapędzasz się w tej PiSiej propagandzie. rozwiń
Avatar
___K___ / 22 września 2020 r. o 10:15
+24
ojrolobbysta  GIETMAN z ZSL juz nie może sie doczekać, jak znowu z towarzyszami bez gospodarstw, zaczną P0nownie uzdarawiać rolniczą sytuację :)
  No popatrz - a europosłowie z PiSu, to w europarlamencie siedzą dla idei, tak? I po brukselsku tam rozmawiają podobno...
Avatar
___K___ / 22 września 2020 r. o 10:06
+24
2011 - gdy ministrem rolnictwa był "SAWICKI z ZSL/PO  - mawiał, że rolnicy to "frajerzy" Czy się nie mylę ? na Sejmowym posiedzeniu - .... : "Panie ministrze, polski rolnik od 2013 r. będzie otrzymywał – .....  – około 190 euro do hektara. Niemiecki rolnik otrzyma ponad 340 euro, grecki ponad 500 euro. " - komu to przeszkadzało ?! brawa dla Kalinowskiego i póxniej Sawickiego ZSL za akcesyjne zayebiste negocjacje w lewackim ojrokołchozie :)
Skoro już poruszyłeś kwestię dopłat - PiS obiecywał wynegocjowanie ich wyrównania do poziomu europejskiego (to w zasadzie do jakiego, skoro są różne?). O ile się orientuję - nic z tego nie wyszło. PiS dla rolników nie robi kompletnie nic. Ale ponieważ rolnicy, zwłaszcza w naszym regionie, gremialnie głosują na PiS, to wcale mi ich nie szkoda - sami wystawili d*pska do dymania. Co nie zmienia faktu, że rolnictwo, to jedna z wielu dziedzin, na których PiSmatołki się nie znają, a już na pewno nie mają pomysłu, co zrobić, by na wsi żyło się lepiej.
ojrolobbysta  GIETMAN z ZSL juz nie może sie doczekać, jak znowu z towarzyszami bez gospodarstw, zaczną P0nownie uzdarawiać rolniczą sytuację :)
Zapytamy za dwa-trzy lata (żeby był porównywalny czas rządzenia) przeciętnego rolnika, za których rządów było mu lepiej, OK?
Zapytamy za dwa-trzy lata (żeby był porównywalny czas rządzenia) przeciętnego rolnika, za których rządów było mu lepiej, OK? rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 21 września 2020 r. o 21:08
+24
Widziały gały na co głosowały. Dziś jest po wyborach, więc ludu pracujący do roboty !! Wolska naszych marzeń.
Avatar
Janusz_Paliwas / 21 września 2020 r. o 22:18
+23
Widziały gały na co głosowały. Dziś jest po wyborach, więc ludu pracujący do roboty !! Wolska naszych marzeń.
 Jak rzeczone     "    gały    "     miały widzieć stan faktyczny, jak moralizator palący wąsy z intelektualnej bidy, zamiast pokazywać, jak jest — zajęty był promowaniem fałszywej alternatywy?! Jesteś waść bardziej żałosny niż ci, którzy uwierzyli, bo zostali zwiedzeni przez tobie podobnych!
   Jak bardzo żałosny trzeba mieć poziom aby naśmiewać się z cudzego nazwiska ? Ale czego można się spodziewać po prostackim anonimie co wyszedł dopiero z lasu...
   Jak bardzo żałosny trzeba mieć poziom aby naśmiewać się z cudzego nazwiska ? Ale czego można się spodziewać po prostackim anonimie co wyszedł dopiero z lasu... rozwiń
Avatar
___K___ / 22 września 2020 r. o 13:23
+20
ojrolobbysta  GIETMAN z ZSL juz nie może sie doczekać, jak znowu z towarzyszami bez gospodarstw, zaczną P0nownie uzdarawiać rolniczą sytuację :)
No popatrz - a europosłowie z PiSu, to w europarlamencie siedzą dla idei, tak? I po brukselsku tam rozmawiają podobno...
Baaaa.. i nawet nie chcą  podpier*alać swojego kraju do lewackich towarzyszy w Brukseli :)
Jeśli coś jest złe, to trzeba to krytykować.
TOWARZYSZOM GiETMANOWCOM i innym ojrolobbystom przypomnę: "Kiedy jestem za granicą, zawsze trzymam się zasady: nigdy nie krytykuję własnego kraju." - Winston Churchill
No to i ja tobie coś napiszę. Nikt nie krytykował własnego kraju. Krytykowano debilne, często nieprawne zachowania PiSowskich aparatczyków. Przy okazji - czy jeśli wejdzie ustawa o futerkowcach, to prezes zluzuje trochę łańcuchy swoim działaczom?
to i ja tobie coś napiszę. Nikt nie krytykował własnego kraju. Krytykowano debilne, często nieprawne zachowania PiSowskich aparatczyków. Przy okazji - czy jeśli wejdzie ustawa o futerkowcach, to prezes zluzuje trochę łańcuchy swoim działaczom? rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 22 września 2020 r. o 13:14
-14
ojrolobbysta  GIETMAN z ZSL juz nie może sie doczekać, jak znowu z towarzyszami bez gospodarstw, zaczną P0nownie uzdarawiać rolniczą sytuację :)
No popatrz - a europosłowie z PiSu, to w europarlamencie siedzą dla idei, tak? I po brukselsku tam rozmawiają podobno...
Baaaa.. i nawet nie chcą  podpier*alać swojego kraju do lewackich towarzyszy w Brukseli :)
Jeśli coś jest złe, to trzeba to krytykować.
  TOWARZYSZOM GiETMANOWCOM i innym ojrolobbystom  przypomnę: "Kiedy jestem za granicą, zawsze trzymam się zasady: nigdy nie krytykuję własnego kraju." - Winston Churchill
  TOWARZYSZOM GiETMANOWCOM i innym ojrolobbystom  przypomnę: "Kiedy jestem za granicą, zawsze trzymam się zasady: nigdy nie krytykuję własnego kraju." - Winston Churchill rozwiń
Avatar
___K___ / 22 września 2020 r. o 12:36
+21
Teraz mamy dodatkowo atut w postaci polskiego komisarza ds rolnictwa (nie lokaja stasi'owego Donalda i lobbystów ZSL) ... więc jest poro przesłanek, że będzie więcej.... znacznie więcej.
  Nie jesteś w TVPiS - ine wciskaj kitu.
Avatar
___K___ / 22 września 2020 r. o 12:36
+18
Trzeba przyznać, że komentujący towarzysze z ZSL i SLD są "wybitnymi" specjalistami od odwracania kota ogonem.... Zapomniają tylko, że środki na WPR na lata 2014-2020 negocjowali jego koledzy Sawicki i Kalemba - a wcześniej Kalinowski (tak, że Niemcy aż się smiali) , stąd brak wyrównania dopłat, teraz negocjacje prowadzi PiS i w budżecie 2021-2027 na pewno jest miliardów na polskie rolnictwo więcej...
Jeśli negocjacje PROWADZI, to na pewno pieniędzy nie JEST więcej, tylko MOŻE BYĆ więcej. Zapędzasz się w tej PiSiej propagandzie.
W lipcu na szczycie uzyskaliśmy największe sumy wsparcia - 776 miliardów
  Dla rolnictwa?
  Dla rolnictwa? rozwiń
Avatar
lopez / 22 września 2020 r. o 12:05
+26
Tych bredni tego pis-grafomana nie daje się już czytać. Poziom mniej niz zero !
Avatar
TECZOWY_ZSL / 22 września 2020 r. o 11:48
-26
Trzeba przyznać, że komentujący towarzysze z ZSL i SLD są "wybitnymi" specjalistami od odwracania kota ogonem.... Zapomniają tylko, że środki na WPR na lata 2014-2020 negocjowali jego koledzy Sawicki i Kalemba - a wcześniej Kalinowski (tak, że Niemcy aż się smiali) , stąd brak wyrównania dopłat, teraz negocjacje prowadzi PiS i w budżecie 2021-2027 na pewno jest miliardów na polskie rolnictwo więcej...
Jeśli negocjacje PROWADZI, to na pewno pieniędzy nie JEST więcej, tylko MOŻE BYĆ więcej. Zapędzasz się w tej PiSiej propagandzie.
W lipcu na szczycie uzyskaliśmy największe sumy wsparcia - 776 miliardów Teraz mamy dodatkowo atut w postaci polskiego komisarza ds rolnictwa (nie lokaja stasi'owego Donalda i lobbystów ZSL) ... więc jest poro przesłanek, że będzie więcej.... znacznie więcej.
W lipcu na szczycie uzyskaliśmy największe sumy wsparcia - 776 miliardów Teraz mamy dodatkowo atut w postaci polskiego komisarza ds rolnictwa (nie lokaja stasi'owego Donalda i lobbystów ZSL) ... więc jest poro przesłanek, że będzie więcej.... znacznie więcej. rozwiń
Avatar
___K___ / 22 września 2020 r. o 10:54
+25
Trzeba przyznać, że komentujący towarzysze z ZSL i SLD są "wybitnymi" specjalistami od odwracania kota ogonem.... Zapomniają tylko, że środki na WPR na lata 2014-2020 negocjowali jego koledzy Sawicki i Kalemba - a wcześniej Kalinowski (tak, że Niemcy aż się smiali) , stąd brak wyrównania dopłat, teraz negocjacje prowadzi PiS i w budżecie 2021-2027 na pewno jest miliardów na polskie rolnictwo więcej...
Jeśli negocjacje PROWADZI, to na pewno pieniędzy nie JEST więcej, tylko MOŻE BYĆ więcej. Zapędzasz się w tej PiSiej propagandzie.
Jeśli negocjacje PROWADZI, to na pewno pieniędzy nie JEST więcej, tylko MOŻE BYĆ więcej. Zapędzasz się w tej PiSiej propagandzie. rozwiń
Avatar
___K___ / 22 września 2020 r. o 10:53
+21
ojrolobbysta  GIETMAN z ZSL juz nie może sie doczekać, jak znowu z towarzyszami bez gospodarstw, zaczną P0nownie uzdarawiać rolniczą sytuację :)
No popatrz - a europosłowie z PiSu, to w europarlamencie siedzą dla idei, tak? I po brukselsku tam rozmawiają podobno...
Baaaa.. i nawet nie chcą  podpier*alać swojego kraju do lewackich towarzyszy w Brukseli :)
Jeśli coś jest złe, to trzeba to krytykować.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 22 września 2020 r. o 10:25
-20
Trzeba przyznać, że komentujący towarzysze z ZSL i SLD są "wybitnymi" specjalistami od odwracania kota ogonem.... Zapomniają tylko, że środki na WPR na lata 2014-2020 negocjowali jego koledzy Sawicki i Kalemba - a wcześniej Kalinowski (tak, że Niemcy aż się smiali) , stąd brak wyrównania dopłat, teraz negocjacje prowadzi PiS i w budżecie 2021-2027 na pewno jest miliardów na polskie rolnictwo więcej...
Avatar
TECZOWY_ZSL / 22 września 2020 r. o 10:24
-16
ojrolobbysta  GIETMAN z ZSL juz nie może sie doczekać, jak znowu z towarzyszami bez gospodarstw, zaczną P0nownie uzdarawiać rolniczą sytuację :)
No popatrz - a europosłowie z PiSu, to w europarlamencie siedzą dla idei, tak? I po brukselsku tam rozmawiają podobno...
 Baaaa.. i nawet nie chcą  podpier*alać swojego kraju do lewackich towarzyszy w Brukseli :)