Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

18 maja 2011 r.
13:05
Edytuj ten wpis

Unia dotuje, ale nie każdego, czyli jak zostać rolnikiem

0 2 A A
Według ekspertów dziś opłacalne są tylko duże gospodarstwa, o powierzchni co najmniej 70 ha. (Karol
Według ekspertów dziś opłacalne są tylko duże gospodarstwa, o powierzchni co najmniej 70 ha. (Karol

Jak zostać rolnikiem? Na początek trzeba mieć ziemię, rolnicze wykształcenie i pomysł na prowadzenie gospodarstwa. Potem, by skorzystać z unijnych dopłat, trzeba się jeszcze ubezpieczyć w KRUS.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak gospodarstwo, to duże

– Małe gospodarstwa rolne są nieopłacalne, chyba, że zakłada się je w celach hobbystycznych – przekonuje Stefan Sanecki z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. – Jeśli ktoś chce na tym zarabiać to jego gospodarstwo powinno być 10 razy większe od średniego gospodarstwa na Lubelszczyźnie, czyli o powierzchni 70 ha. Zwłaszcza jeśli będzie uprawiał rośliny: zboże, buraki czy rośliny paszowe. Tylko jeśli rolnik postawi też produkcję zwierzęcą to jego gospodarstwo może być połowę mniejsze.

Ziemi warto szukać również poza Lubelszczyzną – W naszym województwie robi się już ciasno. Poza tym ludzie niechętnie sprzedają grunty – dodaje Sanecki. – Miejsca na założenie gospodarstwa szukałbym raczej na terenach popegerowskich. Na przykład w województwie warmińsko-mazurskie, czy w na terenach nadbużańskich, czyli w dawnym województwie chełmskim. Tu są większe możliwości.

Sytuacja jest łatwiejsza, jeśli pochodzimy ze wsi, lub mamy tam rodzinę. Wówczas ziemi nie trzeba kupować, wystarczy ją wydzierżawić. Przejmując gospodarstwo po rodzicach, brakujące pole możemy wydzierżawić np. od sąsiada.

Rolnik po szkole

Każdy, kto chce zostać rolnikiem powinien mieć udokumentowaną wiedzę w tym zakresie. To jeden z wymogów unijnych programów, z których można pozyskać środki na prowadzenie gospodarstwa.
Absolwenci podstawówek lub szkół średnich mogą kontynuować edukację w jednej ze szkół o profilu rolniczym. Ważne, by nauka w nich zakończyła się egzaminem państwowym.

Przyszłych rolników kształci m.in. Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli. Placówka prowadzi Policealne Studium Pszczelarskie, Policealną Szkołę Rolniczą (obie 2-letnie) i Technikum Uzupełniające dla dorosłych w zawodzie technik rolnik (3-letnie).

– Najwięcej chętnych jest do szkół policealnych – przyznaje Bożena Stępień, kierownik Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli. – Przyjmowane są osoby ze średnim wykształceniem, ale niekoniecznie z maturą. Z kolei do technikum uzupełniającego zgłaszają się najczęściej osoby po zawodówkach.

Nauka kończy się egzaminem. Pierwszego dnia absolwenci zdają test. Drugiego dnia trzeba napisać projekt realizowanych prac w danej specjalizacji, np. co robi się w gospodarstwie gdzie jest 50 krów mlecznych.

Nartomiast, jeśli kandydat na rolnika ma już wyższe wykształcenie, to powinien ukończyć studia uzupełniające. – Wymagane jest 120 godzin zajęć na temat rolniczy – tłumaczy doradca z Końskowoli.

Ubezpieczenie, a unia

Ubezpieczenie w KRUS jest niezbędne nie tylko w przypadku nie tylko unijnych dopłat, ale też renty strukturalnej. Ubezpieczeni w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego muszą spełnić kilka warunków.

– Trzeba być rolnikiem posiadającym gospodarstwo rolne powyżej 1 ha przeliczeniowego. Nie jest on równy hektarowi fizycznemu – tłumaczy Patrycja Józefowicz, rzecznik pasowy lubelskiego oddziału KRUS. – Osoba taka nie może podlegać innemu ubezpieczeniu społecznemu, ani mieć prawa do emerytury lub renty lub innych świadczeń np. zasiłku chorobowego.

Ubezpieczeniu podlegają też domownicy: współmałżonkowie i dzieci powyżej 16 roku życia, które mieszkają razem lub w pobliżu rolnika i pracują razem z nim w gospodarstwie.

Rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą starać się o unijne dofinansowanie m.in. z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

– Wyjątek stanowi jedynie działanie Tworzenie i Rozwój Mikroprzedsiębiorstw, z którego mogą skorzystać osoby ubezpieczone w ZUS – tłumaczy Andrzej Bieńko, dyrektor lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Ten program skierowany jest do osób już prowadzących działalność gospodarczą lub tych, które zamierzają ją rozpocząć.


Pozostałe informacje

Daniel Obajtek zarekomendował mieszkańcom Puław fuzję miejscowego kombinatu z Orlenem, którym zarządzał w czasie rządów PiS. Obecne władze Grupy Azoty stanowczo odcinają się od takich sugestii, nazywając ich potencjalne skutki osłabianiem polskiej branży chemicznej
POMYSŁY i MILIARDY

Daniel Obajtek i jego pomysły na "Puławy". Grupa Azoty odpowiada

Daniel Obajtek skrytykował sposób zarządzania Grupą Azoty. Stwierdził, że porzucony po wyborach plan fuzji z Orlenem, byłby najlepszym rozwiązaniem dla Zakładów Azotowych. Na te słowa odpowiedziała rzecznik tarnowskiego przedsiębiorstwa.

Lublin jest jednym z dziewięciu miast w Polsce, które otrzymało zaproszenie do udziału w projekcie „Urban Lab – Miasto dla Młodych” oraz pierwszym z podpisaną umową na dofinansowanie.
POMYSŁY I PIENIĄDZE

Lublin to pierwsze takie miasto w Polsce. Miasto dla młodych

Miasto Lublin jako pierwsze miasto w Polsce podpisało umowę na dofinansowanie w ramach projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy
GONIEC NA G7

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy

Kiedy? 14 grudnia. Gdzie? Arena Lublin. Będą pojedynki w najlepszej grze świata, będzie współpraca i będzie wsparcie dla potrzebujących.

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i był w stanie zrobić wszystko, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!