Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

18 maja 2011 r.
13:05
Edytuj ten wpis

Unia dotuje, ale nie każdego, czyli jak zostać rolnikiem

0 2 A A
Według ekspertów dziś opłacalne są tylko duże gospodarstwa, o powierzchni co najmniej 70 ha. (Karol
Według ekspertów dziś opłacalne są tylko duże gospodarstwa, o powierzchni co najmniej 70 ha. (Karol

Jak zostać rolnikiem? Na początek trzeba mieć ziemię, rolnicze wykształcenie i pomysł na prowadzenie gospodarstwa. Potem, by skorzystać z unijnych dopłat, trzeba się jeszcze ubezpieczyć w KRUS.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak gospodarstwo, to duże

– Małe gospodarstwa rolne są nieopłacalne, chyba, że zakłada się je w celach hobbystycznych – przekonuje Stefan Sanecki z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. – Jeśli ktoś chce na tym zarabiać to jego gospodarstwo powinno być 10 razy większe od średniego gospodarstwa na Lubelszczyźnie, czyli o powierzchni 70 ha. Zwłaszcza jeśli będzie uprawiał rośliny: zboże, buraki czy rośliny paszowe. Tylko jeśli rolnik postawi też produkcję zwierzęcą to jego gospodarstwo może być połowę mniejsze.

Ziemi warto szukać również poza Lubelszczyzną – W naszym województwie robi się już ciasno. Poza tym ludzie niechętnie sprzedają grunty – dodaje Sanecki. – Miejsca na założenie gospodarstwa szukałbym raczej na terenach popegerowskich. Na przykład w województwie warmińsko-mazurskie, czy w na terenach nadbużańskich, czyli w dawnym województwie chełmskim. Tu są większe możliwości.

Sytuacja jest łatwiejsza, jeśli pochodzimy ze wsi, lub mamy tam rodzinę. Wówczas ziemi nie trzeba kupować, wystarczy ją wydzierżawić. Przejmując gospodarstwo po rodzicach, brakujące pole możemy wydzierżawić np. od sąsiada.

Rolnik po szkole

Każdy, kto chce zostać rolnikiem powinien mieć udokumentowaną wiedzę w tym zakresie. To jeden z wymogów unijnych programów, z których można pozyskać środki na prowadzenie gospodarstwa.
Absolwenci podstawówek lub szkół średnich mogą kontynuować edukację w jednej ze szkół o profilu rolniczym. Ważne, by nauka w nich zakończyła się egzaminem państwowym.

Przyszłych rolników kształci m.in. Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli. Placówka prowadzi Policealne Studium Pszczelarskie, Policealną Szkołę Rolniczą (obie 2-letnie) i Technikum Uzupełniające dla dorosłych w zawodzie technik rolnik (3-letnie).

– Najwięcej chętnych jest do szkół policealnych – przyznaje Bożena Stępień, kierownik Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli. – Przyjmowane są osoby ze średnim wykształceniem, ale niekoniecznie z maturą. Z kolei do technikum uzupełniającego zgłaszają się najczęściej osoby po zawodówkach.

Nauka kończy się egzaminem. Pierwszego dnia absolwenci zdają test. Drugiego dnia trzeba napisać projekt realizowanych prac w danej specjalizacji, np. co robi się w gospodarstwie gdzie jest 50 krów mlecznych.

Nartomiast, jeśli kandydat na rolnika ma już wyższe wykształcenie, to powinien ukończyć studia uzupełniające. – Wymagane jest 120 godzin zajęć na temat rolniczy – tłumaczy doradca z Końskowoli.

Ubezpieczenie, a unia

Ubezpieczenie w KRUS jest niezbędne nie tylko w przypadku nie tylko unijnych dopłat, ale też renty strukturalnej. Ubezpieczeni w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego muszą spełnić kilka warunków.

– Trzeba być rolnikiem posiadającym gospodarstwo rolne powyżej 1 ha przeliczeniowego. Nie jest on równy hektarowi fizycznemu – tłumaczy Patrycja Józefowicz, rzecznik pasowy lubelskiego oddziału KRUS. – Osoba taka nie może podlegać innemu ubezpieczeniu społecznemu, ani mieć prawa do emerytury lub renty lub innych świadczeń np. zasiłku chorobowego.

Ubezpieczeniu podlegają też domownicy: współmałżonkowie i dzieci powyżej 16 roku życia, które mieszkają razem lub w pobliżu rolnika i pracują razem z nim w gospodarstwie.

Rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą starać się o unijne dofinansowanie m.in. z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

– Wyjątek stanowi jedynie działanie Tworzenie i Rozwój Mikroprzedsiębiorstw, z którego mogą skorzystać osoby ubezpieczone w ZUS – tłumaczy Andrzej Bieńko, dyrektor lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Ten program skierowany jest do osób już prowadzących działalność gospodarczą lub tych, które zamierzają ją rozpocząć.


Pozostałe informacje

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]

Kibice przy Al. Zygmuntowskich tym razem mogli trochę narzekać na nudę. Ich pupile szybko rozstrzygnęli kolejny mecz i znowu wysoko pokonali rywali. Tym razem Orlen Oil Motor Lublin wygrał z Apatorem Toruń 53:37. Każdy kibic chciałby jednak mieć takie powody do narzekania. Sprawdźcie, jak w piątkowy wieczór wyglądały trybuny.

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Choć show na torze Best Auto przy Alejach Zygmuntowskich skradł w piątkowy wieczór Emil Sajfutdinow, to jego występ dla kibiców gości był tym z cyklu na otarcie łez. Lubelskie „Koziołki” wygrały 53:37, a goście na 15. gonitw byli górą w zaledwie dwóch.

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]
RELACJA NA ŻYWO
galeria

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium