Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

18 maja 2011 r.
13:05
Edytuj ten wpis

Unia dotuje, ale nie każdego, czyli jak zostać rolnikiem

Według ekspertów dziś opłacalne są tylko duże gospodarstwa, o powierzchni co najmniej 70 ha. (Karol
Według ekspertów dziś opłacalne są tylko duże gospodarstwa, o powierzchni co najmniej 70 ha. (Karol

Jak zostać rolnikiem? Na początek trzeba mieć ziemię, rolnicze wykształcenie i pomysł na prowadzenie gospodarstwa. Potem, by skorzystać z unijnych dopłat, trzeba się jeszcze ubezpieczyć w KRUS.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak gospodarstwo, to duże

– Małe gospodarstwa rolne są nieopłacalne, chyba, że zakłada się je w celach hobbystycznych – przekonuje Stefan Sanecki z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. – Jeśli ktoś chce na tym zarabiać to jego gospodarstwo powinno być 10 razy większe od średniego gospodarstwa na Lubelszczyźnie, czyli o powierzchni 70 ha. Zwłaszcza jeśli będzie uprawiał rośliny: zboże, buraki czy rośliny paszowe. Tylko jeśli rolnik postawi też produkcję zwierzęcą to jego gospodarstwo może być połowę mniejsze.

Ziemi warto szukać również poza Lubelszczyzną – W naszym województwie robi się już ciasno. Poza tym ludzie niechętnie sprzedają grunty – dodaje Sanecki. – Miejsca na założenie gospodarstwa szukałbym raczej na terenach popegerowskich. Na przykład w województwie warmińsko-mazurskie, czy w na terenach nadbużańskich, czyli w dawnym województwie chełmskim. Tu są większe możliwości.

Sytuacja jest łatwiejsza, jeśli pochodzimy ze wsi, lub mamy tam rodzinę. Wówczas ziemi nie trzeba kupować, wystarczy ją wydzierżawić. Przejmując gospodarstwo po rodzicach, brakujące pole możemy wydzierżawić np. od sąsiada.

Rolnik po szkole

Każdy, kto chce zostać rolnikiem powinien mieć udokumentowaną wiedzę w tym zakresie. To jeden z wymogów unijnych programów, z których można pozyskać środki na prowadzenie gospodarstwa.
Absolwenci podstawówek lub szkół średnich mogą kontynuować edukację w jednej ze szkół o profilu rolniczym. Ważne, by nauka w nich zakończyła się egzaminem państwowym.

Przyszłych rolników kształci m.in. Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli. Placówka prowadzi Policealne Studium Pszczelarskie, Policealną Szkołę Rolniczą (obie 2-letnie) i Technikum Uzupełniające dla dorosłych w zawodzie technik rolnik (3-letnie).

– Najwięcej chętnych jest do szkół policealnych – przyznaje Bożena Stępień, kierownik Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli. – Przyjmowane są osoby ze średnim wykształceniem, ale niekoniecznie z maturą. Z kolei do technikum uzupełniającego zgłaszają się najczęściej osoby po zawodówkach.

Nauka kończy się egzaminem. Pierwszego dnia absolwenci zdają test. Drugiego dnia trzeba napisać projekt realizowanych prac w danej specjalizacji, np. co robi się w gospodarstwie gdzie jest 50 krów mlecznych.

Nartomiast, jeśli kandydat na rolnika ma już wyższe wykształcenie, to powinien ukończyć studia uzupełniające. – Wymagane jest 120 godzin zajęć na temat rolniczy – tłumaczy doradca z Końskowoli.

Ubezpieczenie, a unia

Ubezpieczenie w KRUS jest niezbędne nie tylko w przypadku nie tylko unijnych dopłat, ale też renty strukturalnej. Ubezpieczeni w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego muszą spełnić kilka warunków.

– Trzeba być rolnikiem posiadającym gospodarstwo rolne powyżej 1 ha przeliczeniowego. Nie jest on równy hektarowi fizycznemu – tłumaczy Patrycja Józefowicz, rzecznik pasowy lubelskiego oddziału KRUS. – Osoba taka nie może podlegać innemu ubezpieczeniu społecznemu, ani mieć prawa do emerytury lub renty lub innych świadczeń np. zasiłku chorobowego.

Ubezpieczeniu podlegają też domownicy: współmałżonkowie i dzieci powyżej 16 roku życia, które mieszkają razem lub w pobliżu rolnika i pracują razem z nim w gospodarstwie.

Rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą starać się o unijne dofinansowanie m.in. z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

– Wyjątek stanowi jedynie działanie Tworzenie i Rozwój Mikroprzedsiębiorstw, z którego mogą skorzystać osoby ubezpieczone w ZUS – tłumaczy Andrzej Bieńko, dyrektor lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Ten program skierowany jest do osób już prowadzących działalność gospodarczą lub tych, które zamierzają ją rozpocząć.


Pozostałe informacje

 Działania służb na terenie Kampusu Głównego UW w Warszawie

Zabójstwo na UW; nie żyje portierka, ochroniarz w stanie krytycznym

Portierka zaatakowana przez 22-letniego sprawcę na kampusie UW miała ponad 60 lat. Ranny został także ochroniarz, który jest w stanie krytycznym. Zabójca został zatrzymany.

Czarny dym z komina Kaplicy Sykstyńskiej
film

Konklawe: Czarny dym z komina Kaplicy Sykstyńskiej (wideo)

Tuż po godzinie 21 z komina Kaplicy Sykstyńskiej wydobył się czarny dym. To oznacza, że w pierwszym głosowaniu kardynałowie nie wybrali nowego papieża.

Dwudniowe święto muzyki niezależnej. Ultra Chaos Piknik 2025
Patronat
27 czerwca 2025, 12:00

Dwudniowe święto muzyki niezależnej. Ultra Chaos Piknik 2025

Ultra Chaos Piknik to jeden z największych i najciekawszych polskich festiwali hc/punk w formule DIY (zrób to sam) w Polsce, odbywający się corocznie w miejscowości Żelebsko k. Biłgoraja. XVI edycja Ultra Chaos Piknik odbędzie się w dniach 27 i 28 czerwca 2025 r. Największą gwiazdą tej edycji festiwalu będzie angielska legenda street punku – GBH.

Sensacyjne odkrycie pod Tomaszowem Lubelskim. Odnaleziono sztandar i proporzec legendarnego pułku
ZDJĘCIA
galeria

Sensacyjne odkrycie pod Tomaszowem Lubelskim. Odnaleziono sztandar i proporzec legendarnego pułku

Historyczne odkrycie w lasach Nadleśnictwa Zwierzyniec. Podczas majowego weekendu, w rejonie miejscowości Zielone, odnaleziono sztandar 4. Pułku Strzelców Podhalańskich oraz proporzec mistrzowski 21. Dywizji Piechoty Górskiej – bezcenne pamiątki polskiego oręża, ukryte we wrześniu 1939 roku.

Do złotego medalu Bogdankce LUK Lublin potrzeba jeszcze tylko jednej wygranej

Bogdanka LUK Lublin gra trzeci mecz o złoto mistrzostw Polski

W trzecim spotkaniu finału play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zagra w Sosnowcu z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Wygrana lublinian zapewni im historyczny złoty medal. Pierwszy gwizdek, o godzinie 20.30

W Lublinie zadbają o drzewa. Wybrano 30 projektów Zielonego Budżetu
LISTA

W Lublinie zadbają o drzewa. Wybrano 30 projektów Zielonego Budżetu

W ósmej edycji Zielonego Budżetu Lublina wybrano 30 projektów, które pomogą poprawić kondycję drzew w różnych częściach miasta. Ich realizacja ruszy jeszcze w tym sezonie.

W nowej strażnicy jest m.in. przestronny garaż z 12 stanowiskami, nowoczesne zaplecze socjalne z czystymi i brudnymi strefami, 35-metrowy masz radiowy, a na dachu - panele fotowoltaiczne. Wykonawcą zadania była firma Now-Bud
Puławy

Nowa komenda już czeka na strażaków. Niedługo przeprowadzka

Lada dzień strażacy przeniosą się z puławskiego technoparku przy ul. Mościckiego do nowej komendy PSP na rogu Słowackiego i Lubelskiej. Obiekt jest już prawie gotowy. Jego oficjalne otwarcie już za miesiąc.

Umowę podpisali w środę w zamojskim ratuszu Marcin Górski, dyrektor ds. produktu i sprzedaży w MAN Polska, prezydent Rafał Zwolak i prezes Sławomir Ożgo

Tylu takich elektryków nie ma nikt. Nowe autobusy dla Zamościa

Za 330 dni, może ciut wcześniej MAN Polska dostarczy do Zamościa kolejnych 14 autobusów elektrycznych. Dołączą do takiej samej liczby już jeżdżących po mieście tej samej firmy. Prezydentowi marzy się, by były w barwach miasta.

Święto literatury w Nałęczowie. Majówka z Prusem
Nasz Patronat
11 maja 2025, 10:00

Święto literatury w Nałęczowie. Majówka z Prusem

Już 11 maja, jak zawsze w Nałęczowie, odbędzie się tradycyjna Majówka z Panem Prusem. Kuracjusze, turyści oraz mieszkańcy Nałęczowa będą mogli wziąć udział w dorocznym święcie literatury. Uczestnicy wydarzenia wraz z pisarzem oraz zaproszonymi zespołami muzycznymi, grupami aktorskimi, miłośnikami twórczości pisarza i uczniami lokalnych szkół przenoszą się do przełomu XIX i XX wieku, kiedy to Nałęczów nazywano polską kolonią literacką.

Mozliwe trajektorie lotu sondy Cosmos 482

Radziecka sonda przeleci nad Polską? A gdzie spadnie?

Radziecka sonda COSMOS 482, wystrzelona w przestrzeń kosmiczną w 1972 roku, po 53 latach ponownie wejdzie w atmosferę ziemską. Cały obiekt lub jego fragmenty mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi. Moment wejścia sondy w atmosferę ziemską przewiduje się na noc z 9 na 10 maja – informuje POLSA.

9-latka zadławiła się cukierkiem i zmarła. Rzecznik dyscyplinarny chce wyjaśnień od szkoły

9-latka zadławiła się cukierkiem i zmarła. Rzecznik dyscyplinarny chce wyjaśnień od szkoły

9-letnia dziewczynka zakrztusiła się w szkole cukierkiem i zmarła. Sprawą zajmuje się prokuratura i rzecznik dyscyplinarny przy wojewodzie lubelskim.

Konstytucja, flagi i maskotki. Polska ma 11 nowych obywateli
ZDJĘCIA
galeria

Konstytucja, flagi i maskotki. Polska ma 11 nowych obywateli

11 osób - w tym dwójka dzieci - od środy może nazywać się Polakami. Akty obywatelstwa odebrali z rąk wicewojewody Wojciecha Wołocha.

Motor Lublin kontra Piast Gliwice. Kibiców po meczu zabierze komunikacja miejska

Motor Lublin kontra Piast Gliwice. Kibiców po meczu zabierze komunikacja miejska

W piątek, 9 maja, piłkarze Motoru Lublin zmierzą się Piastem Gliwice. Po meczu kibice będą mogli wrócić autobusami, których będzie więcej.

Stare Miasto w Zamościu

Pieniądze, pomysły i projekty. Startuje budżet obywatelski

Do podziału są ponad 3 mln zł. O tym, na co zostaną wydane, zdecydują mieszkańcy. Oni też mogą zgłaszać swoje propozycje do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego Zamościa.

Karol Nawrocki: „zdecydowałem o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne”

Karol Nawrocki: „zdecydowałem o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne”

Karol Nawrocki zwołał konferencję prasowa, na której mówił o swojej pomocy dla pana Jerzego i wątpliwościach, jakie pojawiły się w sprawie mieszkania w Gdańsku. Powiedział też, że razem z żoną Martą podjął decyzję, by „przekazać to mieszkanie na cele charytatywne”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium