Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

27 grudnia 2016 r.
13:53

Zgoda na wycinkę niepotrzebna, drzewa pod topór

Autor: Zdjęcie autora Daniel Drob
91 43 A A
Spośród 60 senatorów, którzy brali udział w głosowaniu, tylko jeden zagłosował przeciw
Spośród 60 senatorów, którzy brali udział w głosowaniu, tylko jeden zagłosował przeciw

Od 2017 r. właściciel działki nie będzie musiał mieć zgody na wycinkę drzew. Nowe przepisy krytykują ekolodzy, a samorządowcy się cieszą

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obecnie, gdy właściciel działki chce usunąć drzewo, musi pytać o zgodę urząd miasta lub gminy. Zezwolenie nie jest potrzebne jedynie w przypadku, gdy obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekroczy 25 lub, w przypadku topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego i srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego 35 cm.

W świetle nadal obowiązujących przepisów stawki za wycięcie drzew ustalane są przez Ministerstwo Środowiska w rozporządzeniu. Po wejściu w życie nowelizacji, którą przed świętami przegłosował parlament, na wycięcie drzewa lub krzewów nie będą potrzebna żadna zgoda urzędu. Jednocześnie radni samorządu, podejmując stosowną uchwałę, będą mogli decydować o wysokości stawek za wycinkę na terenie przedsiębiorstwa.

Mogą one wynosić maksymalnie 500 zł w przypadku drzew i 200 zł w przypadku krzewów. W przypadku stawek ustalanych w rozporządzeniu ministra środowiska, koszty wycinki były znacznie wyższe. Przykładowo w 2016 r. w przypadku wycięcia drzewa o obwodzie pnia do 25 cm, stawka wynosi 99 zł z groszami za 1 cm.

Spośród 60 senatorów, którzy brali udział w głosowaniu, tylko jeden zagłosował przeciw.

Jak mówi Krzysztof Gorczyca, prezes lubelskiego Towarzystwa dla Natury i Człowieka, zmiany prawa mogą okazać się fatalne w skutkach.

– To jeden z elementów całego systemu ministra Szyszki, który prowadzi do niszczenia przyrody – mówi ekolog. – Tzw. kompensacyjne nasadzenia, już teraz dosyć kulawe, po wejściu w życie nowelizacji staną się kompletną fikcją. Zmiany sprzyjają prywatnym właścicielom działek, ale najwięcej na nich skorzystają deweloperzy. Drastycznie obniżone zostaną stawki za wycięcie. Teraz to będzie maksymalnie 500 zł, a więc realnie zapewne kilkadziesiąt. Dla deweloperów to żadne koszty.

– Rozumiem, że ekolodzy są przeciwni tym zmianom, przyznam jednak niepopularnie, że jestem za tym, aby kwestie wycinania drzew były wyjęte spod decyzyjności samorządu – mówi Mirosław Żydek, wójt Konopnicy, gdzie od początku roku wydano ok. 350 pozwoleń na wycinkę. – Faktem jest, że dzisiejsze kary są niewspółmierne do przewinienia, jak znana historia z rolnikiem, któremu za wycięcie drzew naliczono milionowe kary. Oczywiście, w wielu przypadkach ludzie nie znają granic i mogą ucierpieć cenne drzewa, trzeba uważać, by nie poszło to w stronę samowoli.

Zastrzeżenia do obecnych przepisów ma również Roman Dziura, burmistrz Józefowa.

– Obecnie jest w tym trochę uznaniowości. Jeden pracownik uzna, że drzewo jeszcze pożyje 5 lat, więc po co je wycinać. Drugi, że już jest uschnięte i trzeba je wyciąć – mówi burmistrz Dziura. – My na ogół staramy się nie przeszkadzać, jeśli komuś zależy na wycięciu i spełnia odpowiednie warunki.

Ekolodzy nie zamierzają składać broni. – Będziemy cały czas słać listy do prezydenta. Ludzie w końcu muszą zrozumieć, że drzewa to bardzo ważna infrastruktura, o którą należy dbać, zwłaszcza w miastach – tłumaczy Gorczyca.

Komentarze 43

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 stycznia 2017 o 20:15
0
Sam sadziłem sam sobie wytnę.
Avatar
Gość / 28 grudnia 2016 o 14:19
0
mogę robić z moim drzewem co mi sie podoba,z pseudoekologom nic do tego
Avatar
Gość / 28 grudnia 2016 o 09:00
0
A jest prosty sposób tylko ze długotrwały , kup randap, odkop na ok 20 d0 30 cm poniżej ziemi , w korzeniach ponawiercaj otwory, zalewaj randapem przez kilka dni, za rok drzewo uschnie i będzie można wyciąć bo zagraża bezpieczeństwu.
Avatar
Gość / 28 grudnia 2016 o 08:46
0
WOLNOŚĆ w tym dziwnym państwie to tylko frazesy w gębach polityków od lewa do prawa. Tutaj o niczym nie możesz decydować bo nic nie jest Twoje. Chcesz wybudować dom-pozwolenie. Wyciąć stare drzewo-pozwolenie. Postawić płot-pozwolenie. Dobrze że jak chcę wykopać marchewkę to nie muszę mieć pozwolenia. W Stanach nic nikomu do tego co Twoje i to wszystko co na Twojej ziemi i nawet pod nią jest Twoje.
Avatar
Gość / 28 grudnia 2016 o 05:36
0
lublinianin napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
lublinianin napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
  Super. Kupiliśmy działkę ze starodrzewem. Co wichura to gałęzie leciały, szybę kiedyś spadająca gałąź wybiła. A wyciąć je - droga przez mękę, bo się komuś uwidziło, że te drzewa nikomu nie zagrażają. W końcu po odwołaniu zgodzono się na podcinkę i wycinkę 1 drzewa. Masakra.
Jak kupowaliście działkę to drzew nie było? Kupiliście po to żeby mieć "drogę przez mękę"?
Były. Ale nie sądziliśmy, że będą niebezpieczne. Co byś zrobił jakby podczas kolacji wpadła ci gałąź przez okno??? Łatwo gadać tym co drzew nie mają. Chcesz tak chronić przyrodę, to kup działkę, posadź sobie 10 drzew i pielęgnuj, grab, pilnuj by nikomu krzywdy nie zrobiły, by gałęzie nie spadały na wiejską drogę, nie powodowały niebezpieczeństwa. I naucz się czytać ze zrozumieniem, nie pisałam, że drzwa były męką, męką była walka z przepisami. Wiesz, taki paradoks - jako właściciel odpowiadam za szkody wyrządzone przez spadające gałęzie, wtedy urzędnik jest szybki by wdrażać procedury i karać, ale już pomóc, wydać decyzję o choćby podcince ... o, co to to nie.
Trafiłaś jak kulą w płot-od kilku lat jestem właścicielem działki budowlanej na wsi (teraz zbudowałem już dom w którym mieszkam) i pierwszą rzeczą którą zrobiliśmy po kupnie było posadzenie kilkunastu drzewek-brzóz,sosen,grabów,dęba,bo dzialka to było łyse pole (wcześniej rosło tam po prostu zboże) więc nie do mnie teksty typu "kup działkę,posadź drzewa". Chcesz wyrąbać starodrzew,czyli jak rozumiem drzewa które mogą mieć ponad sto lat???I co zrobisz w tym miejscu?Betonową kostkę?Łatwiej jest ci wyrżnąć drzewa niż podcinać suche gałęzie?
Sorry, dyskusja z tobą jest bez sensu. Pomieszkaj przy chorujących starych, łamiących się klonach, ponaprwiaj dach, oszklij okno, lataj do gminy z tlumaczeniem, ze spałeś jak gałąź spadła na drogę i sąsiad uszkodził samochód, zapłac sąsiadowi za szkodę, wtedy pogadamy. A teksty o kostce zachowaj dla własnych dzieci, nie tobie mnie pouczać.
Sorry, dyskusja z tobą jest bez sensu. Pomieszkaj przy chorujących starych, łamiących się klonach, ponaprwiaj dach, oszklij okno, lataj do gminy z tlumaczeniem, ze spałeś jak gałąź spadła na drogę i sąsiad uszkodził samochód, zapłac sąsiadowi za szkodę, wtedy pogadamy. A teksty o kostce zachowaj dla własnych dzieci, nie tobie mnie pouczać. rozwiń
Avatar
Gość / 28 grudnia 2016 o 02:35
0
Nie wiem na ile, ale wreszcie w tej sprawie zaczyna być normalniej. Wreszcie urzędasy będą mieli mniej do powiedzenia co i kiedy mam posadzić na WŁASNYM podwórku. Wcześniej profilaktycznie wycinałem wszystko na działce, żeby się do mnie nie przypierre deal ał ktoś z urzędu gminy, gdy zechcę wyciąć stare wiśnie i posadzić w to miejsce jabłonie albo dęby. I te idiotyczne stawki wykończające finasowo nieopatrznego "drwala" - to był horror - gorzej niż za komuny. Teraz rzeczywiście mogę odetchnąć i zamierzam dokonać nowych nasadzeń drzew owocowych i nieowocowych na terenie mojej posesji. Nawiedzonym ekologom (brzydzę się "ekologami-terrorystami") przyznam rację tylko wówczas, jeśli byłyby masowo wycinane drzewa na terenach miast i zastępowane "betonową pustynią". Natomiast na terenach gmin wiejskich (zwłaszcza z dużym odsetkiem powierzchni zalesionych) cały dotychczasowy system pozbawiał kompletnie właściciela kontroli na swoją własnością.
Nie wiem na ile, ale wreszcie w tej sprawie zaczyna być normalniej. Wreszcie urzędasy będą mieli mniej do powiedzenia co i kiedy mam posadzić na WŁASNYM podwórku. Wcześniej profilaktycznie wycinałem wszystko na działce, żeby się do mnie nie przypierre deal ał ktoś z urzędu gminy, gdy zechcę wyciąć stare wiśnie i posadzić w to miejsce jabłonie albo dęby. I te idiotyczne stawki wykończające finasowo nieopatrznego "drwala" - to był horror - gorzej niż za komuny. Teraz rzeczywiście mogę odetchnąć i zamierzam dokonać nowych nasadzeń dr... rozwiń
Avatar
były sympatyk PiS / 27 grudnia 2016 o 21:17
0
Głupota PiS jest powalająca. Ze skrajności w skrajność.
Avatar
gość / 27 grudnia 2016 o 20:42
0
barany napisał:
precz z idiotami co wprowadzili tą ustawę, moja działka i spieprzać od niej, bo inaczej wezmę pistoleta tak jak w ameryce i będę strzelać.
Buahahahaaa... Możesz sobie strzelić w dudę z korkowca!
Avatar
barany / 27 grudnia 2016 o 20:38
0
precz z idiotami co wprowadzili tą ustawę, moja działka i spieprzać od niej, bo inaczej wezmę pistoleta tak jak w ameryce i będę strzelać.
Avatar
gerr1 / 27 grudnia 2016 o 20:35
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
gerr- to typowa wieśniacka mentalność - wszystko wyciąć, zniszczyć i tylko trawnik przystrzyzony na 5 cm. Dlatego stare przepisy, chroniące drzewa były dobre.
wuja dobre, moja działka i powinnam miećc możliwość robić z nią co chcę, do tego własnie jak był zakaz to wycinałam każdyy krzaczek co by nie urósł większy ponieważ na samą myśl ,że wnuki musiałyby mieszkać pod mostem z powodu niemożności wycięcia drzewa i postawienia sobie domu. Do czasu zakazu bardzo uwielbiałam zieleń, sadziła dużo drzewek ipt. ponieważ jak były uciązliwe czy z powodu np. stawiaia garazu wycinałam, ale robiłam naszdzenia w innym miekscu. A obecnie na samą myśl, że musiałam iść do jaśnie państwa urzędnika i z głupią miną prosić o pozwolenie wycinałam wszystko, właśnie w tym czasie miałam tylko trawkę  5 cm. Bo ja nie jestem przygłupem który aby pielęgnować swoją działkę kłania sie przed byle idiotą wydającym tak głupie przepisy.
wuja dobre, moja działka i powinnam miećc możliwość robić z nią co chcę, do tego własnie jak był zakaz to wycinałam każdyy krzaczek co by nie urósł większy ponieważ na samą myśl ,że wnuki musiałyby mieszkać pod mostem z powodu niemożności wycięcia drzewa i postawienia sobie domu. Do czasu zakazu bardzo uwielbiałam zieleń, sadziła dużo drzewek ipt. ponieważ jak były uciązliwe czy z powodu np. stawiaia garazu wycinałam, ale robiłam naszdzenia w innym miekscu. A obecnie na samą myśl, że musiałam iść do jaśnie państwa urzędnika i ... rozwiń
Avatar
Gość / 4 stycznia 2017 o 20:15
0
Sam sadziłem sam sobie wytnę.
Avatar
Gość / 28 grudnia 2016 o 14:19
0
mogę robić z moim drzewem co mi sie podoba,z pseudoekologom nic do tego
Avatar
Gość / 28 grudnia 2016 o 09:00
0
A jest prosty sposób tylko ze długotrwały , kup randap, odkop na ok 20 d0 30 cm poniżej ziemi , w korzeniach ponawiercaj otwory, zalewaj randapem przez kilka dni, za rok drzewo uschnie i będzie można wyciąć bo zagraża bezpieczeństwu.
Avatar
Gość / 28 grudnia 2016 o 08:46
0
WOLNOŚĆ w tym dziwnym państwie to tylko frazesy w gębach polityków od lewa do prawa. Tutaj o niczym nie możesz decydować bo nic nie jest Twoje. Chcesz wybudować dom-pozwolenie. Wyciąć stare drzewo-pozwolenie. Postawić płot-pozwolenie. Dobrze że jak chcę wykopać marchewkę to nie muszę mieć pozwolenia. W Stanach nic nikomu do tego co Twoje i to wszystko co na Twojej ziemi i nawet pod nią jest Twoje.
Avatar
Gość / 28 grudnia 2016 o 05:36
0
lublinianin napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
lublinianin napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
  Super. Kupiliśmy działkę ze starodrzewem. Co wichura to gałęzie leciały, szybę kiedyś spadająca gałąź wybiła. A wyciąć je - droga przez mękę, bo się komuś uwidziło, że te drzewa nikomu nie zagrażają. W końcu po odwołaniu zgodzono się na podcinkę i wycinkę 1 drzewa. Masakra.
Jak kupowaliście działkę to drzew nie było? Kupiliście po to żeby mieć "drogę przez mękę"?
Były. Ale nie sądziliśmy, że będą niebezpieczne. Co byś zrobił jakby podczas kolacji wpadła ci gałąź przez okno??? Łatwo gadać tym co drzew nie mają. Chcesz tak chronić przyrodę, to kup działkę, posadź sobie 10 drzew i pielęgnuj, grab, pilnuj by nikomu krzywdy nie zrobiły, by gałęzie nie spadały na wiejską drogę, nie powodowały niebezpieczeństwa. I naucz się czytać ze zrozumieniem, nie pisałam, że drzwa były męką, męką była walka z przepisami. Wiesz, taki paradoks - jako właściciel odpowiadam za szkody wyrządzone przez spadające gałęzie, wtedy urzędnik jest szybki by wdrażać procedury i karać, ale już pomóc, wydać decyzję o choćby podcince ... o, co to to nie.
Trafiłaś jak kulą w płot-od kilku lat jestem właścicielem działki budowlanej na wsi (teraz zbudowałem już dom w którym mieszkam) i pierwszą rzeczą którą zrobiliśmy po kupnie było posadzenie kilkunastu drzewek-brzóz,sosen,grabów,dęba,bo dzialka to było łyse pole (wcześniej rosło tam po prostu zboże) więc nie do mnie teksty typu "kup działkę,posadź drzewa". Chcesz wyrąbać starodrzew,czyli jak rozumiem drzewa które mogą mieć ponad sto lat???I co zrobisz w tym miejscu?Betonową kostkę?Łatwiej jest ci wyrżnąć drzewa niż podcinać suche gałęzie?
Sorry, dyskusja z tobą jest bez sensu. Pomieszkaj przy chorujących starych, łamiących się klonach, ponaprwiaj dach, oszklij okno, lataj do gminy z tlumaczeniem, ze spałeś jak gałąź spadła na drogę i sąsiad uszkodził samochód, zapłac sąsiadowi za szkodę, wtedy pogadamy. A teksty o kostce zachowaj dla własnych dzieci, nie tobie mnie pouczać.
Sorry, dyskusja z tobą jest bez sensu. Pomieszkaj przy chorujących starych, łamiących się klonach, ponaprwiaj dach, oszklij okno, lataj do gminy z tlumaczeniem, ze spałeś jak gałąź spadła na drogę i sąsiad uszkodził samochód, zapłac sąsiadowi za szkodę, wtedy pogadamy. A teksty o kostce zachowaj dla własnych dzieci, nie tobie mnie pouczać. rozwiń
Avatar
Gość / 28 grudnia 2016 o 02:35
0
Nie wiem na ile, ale wreszcie w tej sprawie zaczyna być normalniej. Wreszcie urzędasy będą mieli mniej do powiedzenia co i kiedy mam posadzić na WŁASNYM podwórku. Wcześniej profilaktycznie wycinałem wszystko na działce, żeby się do mnie nie przypierre deal ał ktoś z urzędu gminy, gdy zechcę wyciąć stare wiśnie i posadzić w to miejsce jabłonie albo dęby. I te idiotyczne stawki wykończające finasowo nieopatrznego "drwala" - to był horror - gorzej niż za komuny. Teraz rzeczywiście mogę odetchnąć i zamierzam dokonać nowych nasadzeń drzew owocowych i nieowocowych na terenie mojej posesji. Nawiedzonym ekologom (brzydzę się "ekologami-terrorystami") przyznam rację tylko wówczas, jeśli byłyby masowo wycinane drzewa na terenach miast i zastępowane "betonową pustynią". Natomiast na terenach gmin wiejskich (zwłaszcza z dużym odsetkiem powierzchni zalesionych) cały dotychczasowy system pozbawiał kompletnie właściciela kontroli na swoją własnością.
Nie wiem na ile, ale wreszcie w tej sprawie zaczyna być normalniej. Wreszcie urzędasy będą mieli mniej do powiedzenia co i kiedy mam posadzić na WŁASNYM podwórku. Wcześniej profilaktycznie wycinałem wszystko na działce, żeby się do mnie nie przypierre deal ał ktoś z urzędu gminy, gdy zechcę wyciąć stare wiśnie i posadzić w to miejsce jabłonie albo dęby. I te idiotyczne stawki wykończające finasowo nieopatrznego "drwala" - to był horror - gorzej niż za komuny. Teraz rzeczywiście mogę odetchnąć i zamierzam dokonać nowych nasadzeń dr... rozwiń
Avatar
były sympatyk PiS / 27 grudnia 2016 o 21:17
0
Głupota PiS jest powalająca. Ze skrajności w skrajność.
Avatar
gość / 27 grudnia 2016 o 20:42
0
barany napisał:
precz z idiotami co wprowadzili tą ustawę, moja działka i spieprzać od niej, bo inaczej wezmę pistoleta tak jak w ameryce i będę strzelać.
Buahahahaaa... Możesz sobie strzelić w dudę z korkowca!
Avatar
barany / 27 grudnia 2016 o 20:38
0
precz z idiotami co wprowadzili tą ustawę, moja działka i spieprzać od niej, bo inaczej wezmę pistoleta tak jak w ameryce i będę strzelać.
Avatar
gerr1 / 27 grudnia 2016 o 20:35
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
gerr- to typowa wieśniacka mentalność - wszystko wyciąć, zniszczyć i tylko trawnik przystrzyzony na 5 cm. Dlatego stare przepisy, chroniące drzewa były dobre.
wuja dobre, moja działka i powinnam miećc możliwość robić z nią co chcę, do tego własnie jak był zakaz to wycinałam każdyy krzaczek co by nie urósł większy ponieważ na samą myśl ,że wnuki musiałyby mieszkać pod mostem z powodu niemożności wycięcia drzewa i postawienia sobie domu. Do czasu zakazu bardzo uwielbiałam zieleń, sadziła dużo drzewek ipt. ponieważ jak były uciązliwe czy z powodu np. stawiaia garazu wycinałam, ale robiłam naszdzenia w innym miekscu. A obecnie na samą myśl, że musiałam iść do jaśnie państwa urzędnika i z głupią miną prosić o pozwolenie wycinałam wszystko, właśnie w tym czasie miałam tylko trawkę  5 cm. Bo ja nie jestem przygłupem który aby pielęgnować swoją działkę kłania sie przed byle idiotą wydającym tak głupie przepisy.
wuja dobre, moja działka i powinnam miećc możliwość robić z nią co chcę, do tego własnie jak był zakaz to wycinałam każdyy krzaczek co by nie urósł większy ponieważ na samą myśl ,że wnuki musiałyby mieszkać pod mostem z powodu niemożności wycięcia drzewa i postawienia sobie domu. Do czasu zakazu bardzo uwielbiałam zieleń, sadziła dużo drzewek ipt. ponieważ jak były uciązliwe czy z powodu np. stawiaia garazu wycinałam, ale robiłam naszdzenia w innym miekscu. A obecnie na samą myśl, że musiałam iść do jaśnie państwa urzędnika i ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 43

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Rozbierają budynki. W tym miejscu może stanąć hotel

Lublin: Rozbierają budynki. W tym miejscu może stanąć hotel 0 0

Zaczęła się rozbiórka budynków przy ul. 1 Maja, w których miejscu może powstać nowy hotel z częścią gastronomiczną oraz konferencyjną, biurową i handlową.

Lubelscy terytorialsi dostaną nową broń

Lubelscy terytorialsi dostaną nową broń 0 8

W przyszłym roku lubelscy terytorialsi dostaną nową broń. Będą to polskie moździerze LMP-2017.

Najmniej i najbardziej zadłużone gminy i miasta w woj. lubelskim

Najmniej i najbardziej zadłużone gminy i miasta w woj. lubelskim 2 13

Ani złotówki długu nie ma zaledwie jedno spośród 42 miast naszego województwa. To Świdnik. Spośród wszystkich 213 gmin zadłużonych nie jest tylko 10. Najwięcej do spłacenia ma samorząd Lublina, którego dług wynosi prawie tyle, co łączne zadłużenie wszystkich pozostałych gmin z województwa

Mocne, świąteczne granie w Puławach
26 grudnia 2018, 20:30

Mocne, świąteczne granie w Puławach 1 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Peweks w Puławach (ul. Centralna 1) zaprasza na głośny, metalowy koncert w drugi dzień świąt, 26 grudnia o godz. 20.30.

To pierwszy bankomat tego typu w Polsce. "Pracownicy austriackiej firmy byli zaskoczeni..."

To pierwszy bankomat tego typu w Polsce. "Pracownicy austriackiej firmy byli zaskoczeni..." 10 8

Końskowola Mieszkańcy mogą już korzystać z jednego z najnowcześniejszych modeli bankomatów w Polsce. Urządzenie zamontowano przy ul. Pożowskiej na zlecenie miejscowego Banku Spółdzielczego. Kolejny sprzęt tego rodzaju trafi na Rynek w Kazimierzu Dolnym. Maszyna umożliwia wpłaty i wypłaty gotówki.

Sylwester miejski 2018/19 w Lublinie: Już wiemy, kto wystąpi

Sylwester miejski 2018/19 w Lublinie: Już wiemy, kto wystąpi 29 12

Znamy szczegóły plenerowej imprezy sylwestrowej, która tym razem będzie zorganizowana na dwóch scenach ustawionych na końcach deptaka Krakowskiego Przedmieścia. Z jednej strony wystąpią DJ-e z Litwy, z drugiej znani już w Lublinie rodzimi muzycy. Okazuje się, że będzie też trzecia, ze sztukmistrzami

Prapremiera polska spektaklu "Marleni" Teatru Starego
12 stycznia 2019, 12:00

Prapremiera polska spektaklu "Marleni" Teatru Starego 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 12 stycznia o godz. 19 w Teatrze Starym odbędzie się uroczysta prapremiera polska spektaklu Marleni na podstawie sztuki Thei Dorn. Przedstawienie reżyseruje Mikołaj Grabowski.

Sąsiadka zamieniła ich życie w horror. Lokatorzy wyprowadzają się
film

Sąsiadka zamieniła ich życie w horror. Lokatorzy wyprowadzają się 0 5

Jeden z bloków w podwarszawskim Karczewie wyludnia się. Lokatorzy wyprowadzają się, bo nie chcą żyć z uciążliwą sąsiadką. Dlaczego od lat nikt nie potrafi rozwiązać problemu?

25 lat politologii UMCS. Uniwersytet podpisał umowę na budowę nowej siedziby
galeria

25 lat politologii UMCS. Uniwersytet podpisał umowę na budowę nowej siedziby 15 8

Chyba najmilszą niespodziankę władzom Wydziału Politologii UMCS w Lublinie, jego pracownikom i studentom przygotował rektor tej uczelni prof. Stanisław Michałowski. – Dwa dni temu podpisaliśmy z firmą Warbud umowę na budowę nowej siedziby wydziału – oznajmił w piątek rektor podczas uroczystości 25-lecia Wydziału Politologii.

"Lubelskie drogi do wolności". Wystawa na dworcu [zdjęcia]
galeria

"Lubelskie drogi do wolności". Wystawa na dworcu [zdjęcia] 0 1

40 prac uczniów z całego województwa wyróżniono w konkursie plastycznym „lubelskie drogi do Wolności” zorganizowanym przez spółkę Lubelskie Dworce.

By zupa była niedroga. UMCS chce wskrzesić swoją dawną stołówkę

By zupa była niedroga. UMCS chce wskrzesić swoją dawną stołówkę 69 7

Największa lubelska uczelnia postanowiła wskrzesić zamkniętą przed laty stołówkę. Chcieli tego sami studenci, którzy prosili o miejsce, gdzie będą mogli zjeść tanio, smacznie i jeszcze raz tanio. Rektor UMCS obiecał, że stołówka powróci i właśnie zabiera się za remont budynku przy Langiewicza, choć nie jest to łatwe

TBV Start - King Szczecin, w niedzielę o godz. 18.30

TBV Start - King Szczecin, w niedzielę o godz. 18.30 0 0

Kibice w hali Globus będą mogli po raz pierwszy obejrzeć w akcji Joe Thomassona

16-metrowa choinka stanęła w centrum Lublina [zdjęcia]
galeria

16-metrowa choinka stanęła w centrum Lublina [zdjęcia] 1 4

16-metrowa choinka stanęła w piątek na placu przed pedetem, tuż przy szopce.

Jadłodzielnia w Lublinie już otwarta. Nawet garmażerka i sklepy będą tu zostawiać swoje jedzenie [wideo]
galeria
film

Jadłodzielnia w Lublinie już otwarta. Nawet garmażerka i sklepy będą tu zostawiać swoje jedzenie [wideo] 83 8

Zasada jest prosta: masz za dużo jedzenia, możesz je tu przynieść. Chcesz coś wziąć, to po prostu bierzesz. Za nic nie musisz płacić, ani nikogo pytać o zgodę. Samoobsługowa Jadłodzielnia działa od piątku na targowisku przy al. Tysiąclecia w Lublinie.

"Pszczółki" kontra Widzew Łódź, czyli starcie z zespołem nieprzewidywalnym

"Pszczółki" kontra Widzew Łódź, czyli starcie z zespołem nieprzewidywalnym 0 3

Dwa tygodnie przerwy na lepsze zgranie się z nową środkową i wyleczenie urazów. Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin pauzowały w ostatniej kolejce. W sobotę (godz. 19) powrócą na parkiet i zmierzą się z Widzewem Łódź

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.