Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 grudnia 2016 r.
12:28

"Drzewo skończyło już swój żywot". Co stanie w miejscu 120-letniego Baobabu?

0 45 A A

Fatalnie brzmią wyniki poniedziałkowych badań Baobabu. Słynna topola z pl. Litewskiego zamiera, może runąć i trzeba ją wyciąć.– Musimy zacząć procedurę jej usuwania – mówią w Ratuszu. Okazuje się, że topolę dobiły... zwykłe boczniaki. Takie same, jak te ze sklepów.

Aktualizacja artykułu: 19 grudnia 2016 r. 21:24
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Drzewo badał w poniedziałek zamówiony przez miasto dendrolog z Uniwersytetu Przyrodniczego. Miał sprawdzić, w jakiej kondycji jest pomnikowa topola, od której 12 grudnia odłamał się konar. Dwaj eksperci już w zeszłym tygodniu orzekli, że drzewo jest nie do odratowania. Decydujące miało być wczorajsze badanie tomografem.

– To co wcześniejsze ekspertyzy wykazały, myśmy niestety potwierdzili – mówi dr Wojciech Durlak z Uniwersytetu Przyrodniczego. Tłumaczy, że tylko 15 proc. pnia to drewno „sprawne technicznie”. – To drzewo jest w stanie zamierania – przyznaje. – Mamy do czynienia z bardzo zaawansowanym rozkładem pnia.

Baobab od dawna był w złym stanie, ale teraz definitywnie wykończyły go grzyby. O tym jak bardzo przeżarły pień świadczy fakt, że na drzewie pełno jest owocników grzyba. – To boczniak ostrygowaty – informuje Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta. Tak, to dokładnie taki sam boczniak, jak ten dostępny na sklepowych półkach.

Dendrolog nie widzi już szans na uratowanie topoli. – Można stwierdzić, że to drzewo skończyło już swój żywot – stwierdza Durlak. Przyznaje, że Baobab jest już niestabilny i może stanowić zagrożenie dla otoczenia. – Według mnie definitywnie nadaje się do wycięcia.

Ratusz już zapowiada, że „zacznie procedurę usuwania drzewa”. – Wiemy, że to najważniejsze drzewo dla mieszkańców, sentymentalnie jest bardzo ważne, ale musimy brać pod uwagę to, co mówią specjaliści – stwierdza Hanna Pawlikowska, miejski architekt zieleni.

Wycinka może dojść do skutku dopiero w marcu lub kwietniu, bo tyle trwają procedury. * Najpierw Urząd Miasta musi poprosić o opinię Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. * Kolejny krok to uchwała Rady Miasta, która (najwcześniej w lutym) zdecyduje, czy wykreślić drzewo z listy pomników przyrody. * A ostateczna decyzja należy do wojewódzkiego konserwatora zabytków.

– Będę podchodził do sprawy z dużą ostrożnością – zastrzega Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków. – To jest bardzo ważne drzewo, symbol Lublina, będę oczekiwał ekspertyz. Czekam na oficjalny wniosek ze strony miasta.

Jeśli Ratusz przebrnie przez procedurę związaną z wycinką, to z Baobabem pożegnamy się w marcu lub kwietniu. Do tego czasu drzewo ma być otoczone płotem ustawionym nieco dalej od pnia, by zabezpieczyć większy teren.

Co stanie w miejscu 120-letniego Baobabu?

Ratusz czeka na sugestie mieszkańców. W grę może wchodzić zarówno posadzenie tu nowego, podrośniętego już drzewa (mowa o lipie lub dębie), jak też upamiętnienie Baobabu i jego rozmiarów choćby poprzez ustawienie rzeźby. Propozycje przyjmowane są przez Ratusz pod adresem mailowym baobab@lublin.eu. – Wszystko będziemy rozpatrywać – zapewnia Pawlikowska. – Być może nawet jakieś głosowanie przeprowadzimy.

Miasto deklaruje też, że wycięta topola nie zostanie potraktowana jak odpad. – Nie przeznaczymy reszty Baobabu na opał – obiecuje miejski architekt zieleni.

Komentarze 45

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jur / 19 grudnia 2016 o 14:10
+1
To topola, tak jak każdy inny żywy organizm dotarła do kresu swego życia. Jednak jej miejsce powinno być zarezerwowane dla nowego wspaniałego żywego organizmu, takiego który przetrwa tam wieki. Mógłby to być wyniosły dąb bądź inne szlachetne drzewo, takie jak np. buk. O tym muszą już przesądzić fachowcy. Żaden pomnik, monument, tablica i tp. nie podtrzyma tradycji baobabu, który przez lata, dla wielu pokoleń Lublinian był miejscem kontaktowym, pod którym wielu młodych rozpoczynało swoje spotkania.
Avatar
maniek / 19 grudnia 2016 o 13:27
+1
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Pytanie za 100 pkt !!! Ile kosztowało podatników utrzymywanie tego trupa przez ostatnie 10 lat??? PAnie Żuku - ile wydał pan pieniedzy podatników na to szkaradctwo?
Próby ratowania drzewa to nic złego, ba to wręcz święty obowiązek.
Avatar
ja / 19 grudnia 2016 o 13:25
+1
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
największy szkodnik żuk drukarz okazał się zagładą dla baobaba
smoleński przygłupie, to drzewo ma już swoje lata, poprostu kończy swój żywot
Avatar
h~ / 20 grudnia 2016 o 13:40
0
"proces lęgowy" ??!!!
Avatar
UIO / 20 grudnia 2016 o 11:04
0
Tulipanowca, wszak to jedno z nawyższych drzew na Świecie. W naszym klimacie dobrze się miewa. TULIPAOWIEC.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2016 o 09:49
0
wycięta topola nie zostanie potraktowana jak odpad - :)) - resztki zostana zabalsamowane, umieszczoe w szklanym ogrooooooomnym sarkofagu i " za biletamy" pokazywane , hej !
Avatar
Gość / 20 grudnia 2016 o 09:08
0
Tylko sekwoja
Avatar
Gość / 20 grudnia 2016 o 07:57
0
A postawić taborecik, dla Wielkiej Polki Jarosławy Kaczyńskiej.
Avatar
Gość / 19 grudnia 2016 o 23:57
0
Wykreślić drzewo z listy pomników przyrody, by móc je ściąć? I po cóż to przekłamanie? Czy nie w ten sam sposób odbiera się poczętemu dziecku status człowieka, by je bez wyrzutów sumienia zamordować? Ta refleksja
Avatar
Fryta / 19 grudnia 2016 o 23:19
0
Szkoda drzewa, ale lata swoje robią, a ekipy "fachowców" od bruku i instalacji swoje też dołożyły. Tylko ślepy nie zauważyłby jak podcinali korzenie.Teraz czas na coś nowego - tylko nie pomniki, monumenty i tablice. Moim zdaniem to powinno być kolejne drzewo na lata - może być dąb, platan albo robinia. Z czasem ma być to drzewo duże, silne, monumentalne, okazałe. Platanów w Lublinie chyba nie mamy więc ten byłby pierwszy :)
Avatar
h~ / 20 grudnia 2016 o 13:40
0
"proces lęgowy" ??!!!
Avatar
UIO / 20 grudnia 2016 o 11:04
0
Tulipanowca, wszak to jedno z nawyższych drzew na Świecie. W naszym klimacie dobrze się miewa. TULIPAOWIEC.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2016 o 09:49
0
wycięta topola nie zostanie potraktowana jak odpad - :)) - resztki zostana zabalsamowane, umieszczoe w szklanym ogrooooooomnym sarkofagu i " za biletamy" pokazywane , hej !
Avatar
Gość / 20 grudnia 2016 o 09:08
0
Tylko sekwoja
Avatar
Gość / 20 grudnia 2016 o 07:57
0
A postawić taborecik, dla Wielkiej Polki Jarosławy Kaczyńskiej.
Avatar
Gość / 19 grudnia 2016 o 23:57
0
Wykreślić drzewo z listy pomników przyrody, by móc je ściąć? I po cóż to przekłamanie? Czy nie w ten sam sposób odbiera się poczętemu dziecku status człowieka, by je bez wyrzutów sumienia zamordować? Ta refleksja
Avatar
Fryta / 19 grudnia 2016 o 23:19
0
Szkoda drzewa, ale lata swoje robią, a ekipy "fachowców" od bruku i instalacji swoje też dołożyły. Tylko ślepy nie zauważyłby jak podcinali korzenie.Teraz czas na coś nowego - tylko nie pomniki, monumenty i tablice. Moim zdaniem to powinno być kolejne drzewo na lata - może być dąb, platan albo robinia. Z czasem ma być to drzewo duże, silne, monumentalne, okazałe. Platanów w Lublinie chyba nie mamy więc ten byłby pierwszy :)
Avatar
Gość / 19 grudnia 2016 o 22:44
0
można będzie z biegunką zdążyć
Avatar
Gość / 19 grudnia 2016 o 22:39
0
ja proponuje postawić szalet miejski
Avatar
Gość / 19 grudnia 2016 o 22:04
0
Ciekawe co się stanie z drewnem pochodzącym z wycinki. Może Żuko będzie nim palił w kominku???''O TO, TO, TO...................... A CO Z DREWNEM Z TYSIĘCY INNYCH WYCIĘTYCH DRZEW????????????????????????
Zobacz wszystkie komentarze 45

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lekarski Egzamin Końcowy "najtrudniejszy w historii". Młodzi lekarze polegli

Lekarski Egzamin Końcowy "najtrudniejszy w historii". Młodzi lekarze polegli 102 18

Lekarski Egzamin Końcowy w wiosennej sesji okazał się najtrudniejszym w historii. Nie zdał go co czwarty

Lublin: Poroszenko symbolicznie rozpoczął budowę pomnika ks. Emiliana Kowcza
galeria

Lublin: Poroszenko symbolicznie rozpoczął budowę pomnika ks. Emiliana Kowcza 37 10

W piątek dokonano poświęcenia miejsca i złożenia w fundamencie aktu o rozpoczęciu budowy pomnika bł. ks. Emiliana Kowcza. W uroczystości wziął udział prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Prezydenci w Lublinie: Wiemy, co to znaczy być razem, umiemy połączyć siły
galeria

Prezydenci w Lublinie: Wiemy, co to znaczy być razem, umiemy połączyć siły 47 20

Prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy wizytowali siedzibę wielonarodowej brygady wojskowej w Lublinie. Wraz z ministrami obrony narodowej i spraw zagranicznych swoich państw wzięli udział w rozmowach trójstronnych w sprawie dalszej współpracy militarnej.

Zwierzaki do adopcji. Psy i koty ze schroniska w Lublinie.
22 lutego 2019, 19:06
galeria

Zwierzaki do adopcji. Psy i koty ze schroniska w Lublinie. 1

Jeśli chcesz poznać czworonogi, które czekają na nowych właścicieli odwiedź Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie przy ul. Metalurgicznej 5, tel. 81 466-26-42. Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku w godz. 10-19, w soboty i niedziele w godz. 10-15 www.schronisko-zwierzaki.lublin.pl

Jest wyrok dla sąsiadów pani Bożeny. „Na ten dzień czekałam 6 lat”
film

Jest wyrok dla sąsiadów pani Bożeny. „Na ten dzień czekałam 6 lat” 106 6

Grozili i ubliżali, rzucali przed jej dom petardy i wylewali fekalia. Sąsiedzi zamienili życie Bożeny Wołowicz w koszmar. We wtorek sąd skazał rodzinę K. za stalking. Czy to koniec tej sprawy?

Poprawianie nowej obwodnicy Puław zakończy się w czerwcu

Poprawianie nowej obwodnicy Puław zakończy się w czerwcu 12 6

Obwodnica Puław została oddana do użytku wiele miesięcy temu, ale część koniecznych poprawek nadal czeka na wykonanie. Chodzi o różnego rodzaju usterki, które jak zapewnia zarządca drogi, nie stanowią zagrożenia dla użytkowników ruchu.

Mistrzostwa świata w Seefeld. Polacy w komplecie awansowali do konkursu indywidualnego
film

Mistrzostwa świata w Seefeld. Polacy w komplecie awansowali do konkursu indywidualnego 0 0

Markus Eisenbichler okazał się najlepszy w kwalifikacjach do konkursu indywidualnego na skoczni Bergisel w Innsbrucku w ramach mistrzostw świata. Niemiec skoczył 128, 5 metra. Najlepszy z Polaków – Kamil Stoch – był 11.

Jastków: W dolinie Ciemięgi gmina wysypała gruz z rozbiórki budynku
alarm24

Jastków: W dolinie Ciemięgi gmina wysypała gruz z rozbiórki budynku 39 25

Zwały gruzu, resztki płyt kartonowo-gipsowych zostały wyrzucone w dolinie Ciemięgi, w Jastkowie – zaalarmował nas czytelnik.

Azoty Puławy grają z Fraikin BM. Granollers. Czas na pierwsze punkty

Azoty Puławy grają z Fraikin BM. Granollers. Czas na pierwsze punkty 1 0

W trzeciej kolejce fazy grupowej Pucharu EHF Azoty Puławy zmierzą się z hiszpańskim Fraikin BM. Granollers. Początek sobotniego spotkania w lubelskiej hali Globus o godzinie 15

Studia 2019 – co studiować, żeby mieć pracę po studiach?

Studia 2019 – co studiować, żeby mieć pracę po studiach? 0 2

Uczniowie klas maturalnych coraz częściej biorą udział w spotkaniach prowadzonych przez doradców zawodowych i przedstawicieli różnych branż. Na warsztatach dowiadują się, jakie studia warto wybrać, by w przyszłości nie martwić się o pracę. Niestety - jest jeden problem. Przyszli studenci za każdym razem słyszą coś innego, a ze spotkań wychodzą z coraz większym mętlikiem w głowie. Co warto studiować? Czy istnieje jedyna słuszna recepta? A może czym warto się kierować, by potem nie żałować?

Kompozycje Krzysztofa Komedy w Puławach
23 lutego 2019, 18:00

Kompozycje Krzysztofa Komedy w Puławach 0 0

POK Dom Chemika zaprasza na wyjątkową muzyczną wędrówkę po świecie Krzysztofa Komedy. Koncert w hołdzie wybitnemu artyście będzie miał miejsce 23 lutego o godz. 18 w Pałacu Czartoryskich w Puławach.

Wystawa plakatów Wiesława Wałkuskiego w Galerii Saskiej
23 lutego 2019, 12:00

Wystawa plakatów Wiesława Wałkuskiego w Galerii Saskiej 0 0

W sobotę, 23 lutego o godz. 12 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) będzie miał miejsce wernisaż wystawy plakatów Wiesława Wałkuskiego. Prace artysty będzie można podziwiać na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego do 6 maja.

Co mają puławscy radni? Najnowsze oświadczenia majątkowe

Co mają puławscy radni? Najnowsze oświadczenia majątkowe 0 46

Domy, mieszkania, oszczędności i… długi. Co mają starzy wyjadacze, a co debiutanci w radzie miasta? Radni opublikowali swoje oświadczenia majątkowe.

Puławy: Tory nadal rozgrzebane. Kiedy wrócą pociągi do Warszawy i Lublina?

Puławy: Tory nadal rozgrzebane. Kiedy wrócą pociągi do Warszawy i Lublina? 22 13

Rozgrzebana, porzucona przebudowa i zarastające chwastami torowiska - tak od wielu miesięcy wygląda linia kolejowa nr 7 na odcinku z Lublina, przez Nałęczów i Puławy do Dęblina. Prace, jak zapowiada PKP-PLK mają zostać wznowione w kwietniu tego roku.

Kompletnie pijana kobieta potrąciła dwoje 18-latków na przejściu dla pieszych

Kompletnie pijana kobieta potrąciła dwoje 18-latków na przejściu dla pieszych 1 10

W Puławach pijana kobieta potrąciła dwójkę 18-latków na przejściu dla pieszych. Nastolatkowie trafili do szpitala.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!