Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 grudnia 2016 r.
12:28

"Drzewo skończyło już swój żywot". Co stanie w miejscu 120-letniego Baobabu?

0 45 A A

Fatalnie brzmią wyniki poniedziałkowych badań Baobabu. Słynna topola z pl. Litewskiego zamiera, może runąć i trzeba ją wyciąć.– Musimy zacząć procedurę jej usuwania – mówią w Ratuszu. Okazuje się, że topolę dobiły... zwykłe boczniaki. Takie same, jak te ze sklepów.

Aktualizacja artykułu: 19 grudnia 2016 r. 21:24
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Drzewo badał w poniedziałek zamówiony przez miasto dendrolog z Uniwersytetu Przyrodniczego. Miał sprawdzić, w jakiej kondycji jest pomnikowa topola, od której 12 grudnia odłamał się konar. Dwaj eksperci już w zeszłym tygodniu orzekli, że drzewo jest nie do odratowania. Decydujące miało być wczorajsze badanie tomografem.

– To co wcześniejsze ekspertyzy wykazały, myśmy niestety potwierdzili – mówi dr Wojciech Durlak z Uniwersytetu Przyrodniczego. Tłumaczy, że tylko 15 proc. pnia to drewno „sprawne technicznie”. – To drzewo jest w stanie zamierania – przyznaje. – Mamy do czynienia z bardzo zaawansowanym rozkładem pnia.

Baobab od dawna był w złym stanie, ale teraz definitywnie wykończyły go grzyby. O tym jak bardzo przeżarły pień świadczy fakt, że na drzewie pełno jest owocników grzyba. – To boczniak ostrygowaty – informuje Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta. Tak, to dokładnie taki sam boczniak, jak ten dostępny na sklepowych półkach.

Dendrolog nie widzi już szans na uratowanie topoli. – Można stwierdzić, że to drzewo skończyło już swój żywot – stwierdza Durlak. Przyznaje, że Baobab jest już niestabilny i może stanowić zagrożenie dla otoczenia. – Według mnie definitywnie nadaje się do wycięcia.

Ratusz już zapowiada, że „zacznie procedurę usuwania drzewa”. – Wiemy, że to najważniejsze drzewo dla mieszkańców, sentymentalnie jest bardzo ważne, ale musimy brać pod uwagę to, co mówią specjaliści – stwierdza Hanna Pawlikowska, miejski architekt zieleni.

Wycinka może dojść do skutku dopiero w marcu lub kwietniu, bo tyle trwają procedury. * Najpierw Urząd Miasta musi poprosić o opinię Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. * Kolejny krok to uchwała Rady Miasta, która (najwcześniej w lutym) zdecyduje, czy wykreślić drzewo z listy pomników przyrody. * A ostateczna decyzja należy do wojewódzkiego konserwatora zabytków.

– Będę podchodził do sprawy z dużą ostrożnością – zastrzega Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków. – To jest bardzo ważne drzewo, symbol Lublina, będę oczekiwał ekspertyz. Czekam na oficjalny wniosek ze strony miasta.

Jeśli Ratusz przebrnie przez procedurę związaną z wycinką, to z Baobabem pożegnamy się w marcu lub kwietniu. Do tego czasu drzewo ma być otoczone płotem ustawionym nieco dalej od pnia, by zabezpieczyć większy teren.

Co stanie w miejscu 120-letniego Baobabu?

Ratusz czeka na sugestie mieszkańców. W grę może wchodzić zarówno posadzenie tu nowego, podrośniętego już drzewa (mowa o lipie lub dębie), jak też upamiętnienie Baobabu i jego rozmiarów choćby poprzez ustawienie rzeźby. Propozycje przyjmowane są przez Ratusz pod adresem mailowym baobab@lublin.eu. – Wszystko będziemy rozpatrywać – zapewnia Pawlikowska. – Być może nawet jakieś głosowanie przeprowadzimy.

Miasto deklaruje też, że wycięta topola nie zostanie potraktowana jak odpad. – Nie przeznaczymy reszty Baobabu na opał – obiecuje miejski architekt zieleni.

Komentarze 45

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jur / 19 grudnia 2016 o 14:10
+1
To topola, tak jak każdy inny żywy organizm dotarła do kresu swego życia. Jednak jej miejsce powinno być zarezerwowane dla nowego wspaniałego żywego organizmu, takiego który przetrwa tam wieki. Mógłby to być wyniosły dąb bądź inne szlachetne drzewo, takie jak np. buk. O tym muszą już przesądzić fachowcy. Żaden pomnik, monument, tablica i tp. nie podtrzyma tradycji baobabu, który przez lata, dla wielu pokoleń Lublinian był miejscem kontaktowym, pod którym wielu młodych rozpoczynało swoje spotkania.
Avatar
maniek / 19 grudnia 2016 o 13:27
+1
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Pytanie za 100 pkt !!! Ile kosztowało podatników utrzymywanie tego trupa przez ostatnie 10 lat??? PAnie Żuku - ile wydał pan pieniedzy podatników na to szkaradctwo?
Próby ratowania drzewa to nic złego, ba to wręcz święty obowiązek.
Avatar
ja / 19 grudnia 2016 o 13:25
+1
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
największy szkodnik żuk drukarz okazał się zagładą dla baobaba
smoleński przygłupie, to drzewo ma już swoje lata, poprostu kończy swój żywot
Avatar
h~ / 20 grudnia 2016 o 13:40
0
"proces lęgowy" ??!!!
Avatar
UIO / 20 grudnia 2016 o 11:04
0
Tulipanowca, wszak to jedno z nawyższych drzew na Świecie. W naszym klimacie dobrze się miewa. TULIPAOWIEC.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2016 o 09:49
0
wycięta topola nie zostanie potraktowana jak odpad - :)) - resztki zostana zabalsamowane, umieszczoe w szklanym ogrooooooomnym sarkofagu i " za biletamy" pokazywane , hej !
Avatar
Gość / 20 grudnia 2016 o 09:08
0
Tylko sekwoja
Avatar
Gość / 20 grudnia 2016 o 07:57
0
A postawić taborecik, dla Wielkiej Polki Jarosławy Kaczyńskiej.
Avatar
Gość / 19 grudnia 2016 o 23:57
0
Wykreślić drzewo z listy pomników przyrody, by móc je ściąć? I po cóż to przekłamanie? Czy nie w ten sam sposób odbiera się poczętemu dziecku status człowieka, by je bez wyrzutów sumienia zamordować? Ta refleksja
Avatar
Fryta / 19 grudnia 2016 o 23:19
0
Szkoda drzewa, ale lata swoje robią, a ekipy "fachowców" od bruku i instalacji swoje też dołożyły. Tylko ślepy nie zauważyłby jak podcinali korzenie.Teraz czas na coś nowego - tylko nie pomniki, monumenty i tablice. Moim zdaniem to powinno być kolejne drzewo na lata - może być dąb, platan albo robinia. Z czasem ma być to drzewo duże, silne, monumentalne, okazałe. Platanów w Lublinie chyba nie mamy więc ten byłby pierwszy :)
Avatar
h~ / 20 grudnia 2016 o 13:40
0
"proces lęgowy" ??!!!
Avatar
UIO / 20 grudnia 2016 o 11:04
0
Tulipanowca, wszak to jedno z nawyższych drzew na Świecie. W naszym klimacie dobrze się miewa. TULIPAOWIEC.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2016 o 09:49
0
wycięta topola nie zostanie potraktowana jak odpad - :)) - resztki zostana zabalsamowane, umieszczoe w szklanym ogrooooooomnym sarkofagu i " za biletamy" pokazywane , hej !
Avatar
Gość / 20 grudnia 2016 o 09:08
0
Tylko sekwoja
Avatar
Gość / 20 grudnia 2016 o 07:57
0
A postawić taborecik, dla Wielkiej Polki Jarosławy Kaczyńskiej.
Avatar
Gość / 19 grudnia 2016 o 23:57
0
Wykreślić drzewo z listy pomników przyrody, by móc je ściąć? I po cóż to przekłamanie? Czy nie w ten sam sposób odbiera się poczętemu dziecku status człowieka, by je bez wyrzutów sumienia zamordować? Ta refleksja
Avatar
Fryta / 19 grudnia 2016 o 23:19
0
Szkoda drzewa, ale lata swoje robią, a ekipy "fachowców" od bruku i instalacji swoje też dołożyły. Tylko ślepy nie zauważyłby jak podcinali korzenie.Teraz czas na coś nowego - tylko nie pomniki, monumenty i tablice. Moim zdaniem to powinno być kolejne drzewo na lata - może być dąb, platan albo robinia. Z czasem ma być to drzewo duże, silne, monumentalne, okazałe. Platanów w Lublinie chyba nie mamy więc ten byłby pierwszy :)
Avatar
Gość / 19 grudnia 2016 o 22:44
0
można będzie z biegunką zdążyć
Avatar
Gość / 19 grudnia 2016 o 22:39
0
ja proponuje postawić szalet miejski
Avatar
Gość / 19 grudnia 2016 o 22:04
0
Ciekawe co się stanie z drewnem pochodzącym z wycinki. Może Żuko będzie nim palił w kominku???''O TO, TO, TO...................... A CO Z DREWNEM Z TYSIĘCY INNYCH WYCIĘTYCH DRZEW????????????????????????
Zobacz wszystkie komentarze 45

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku
Alarm 24

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku 4 7

Kupiony w hipermarkecie notebook okazał się wadliwy, ale sklep nie chce go przyjąć z powrotem, mimo że obiecuje klientom możliwość zwrotu towarów w ciągu 30 dni od zakupu. Hipermarket tłumaczy, że sprzęt jest już używany. Klient jest oburzony, ale zgodnie z prawem to sklep ma rację.

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program]
28 lipca 2018, 11:00

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program] 12 3

Pokaz filmu „Złodziejaszki” Hirokazu Koreedy nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes, a potem wspólny koncert Nosowskiej i Zamilskiej na kazimierskim zamku. Tak będzie wyglądało otwarcie 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się już w następną sobotę 28 lipca.

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo
21 lipca 2018, 18:00

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo 1 0

Co Gdzie Kiedy. Duet Gabryś & Quinn wystąpi 21 lipca o godz. 18 w Muzeum Lubelskim w ramach cyklu Muzyka na lubelskim Zamku.

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych 0 1

Cztery osoby, w tym prezes i dyrektorzy jednej ze spółek, zostali zatrzymani przez prokuratorów z Zamościa. Śledczy podejrzewają ich o wyłudzenia podatku VAT.

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie 118 49

W czwartek zalano betonem studnię odkrytą przed Bramą Krakowską podczas przebudowy nawierzchni. Ratusz planował stworzenie w tym miejscu „okna czasu”, przez które można by zajrzeć do wnętrza. Ale takiej atrakcji jednak tu nie będzie. – Udostępnienie studni okazało się niemożliwe – oznajmił Urząd Miasta.

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
21 lipca 2018, 12:00

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 3 1

Co Gdzie Kiedy. Inna Fundacja - IFKA zaprasza do udziału w projekcje NIE WYMIGASZ SIĘ OD HISTORII/HERSTORII, w ramach którego organizowane będą spacery prowadzone w języku polskim oraz migowym. Na początek spacery z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków 19 0

Zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem usłyszeli dwaj 16-latkowie, którzy od początku lipca na basenie miejskim w Puławach kradli przedmioty pozostawione w szafkach.

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu
galeria

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu 55 0

Członkowie rodzin policjantów, którzy stracili życie na służbie odsłonili dziś tabliczki epitafijne. Jedna z nich poświęcona jest st. sierż. Magdalenie Dolebskiej z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie
20 lipca 2018, 12:00

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 12 w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wycieczka z przewodnikiem, podczas której poznamy filmowe losy nadwiślańskiego miasta.

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti 2 5

Miejski Zakład Komunikacyjny w Białej Podlaskiej w nietypowy sposób walczy z wandalami. Na kilku najczęściej dewastowanych wiatach przystankowych pojawi się graffiti. Pierwsze już jest – na przystanku przy ulicy Warszawskiej

Azoty Puławy wróciły do treningów

Azoty Puławy wróciły do treningów 1 0

PIŁKA RĘCZNA Brązowi medaliści rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Drużynę prowadzi były reprezentacyjny obrotowy Bartosz Jurecki

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy 0 9

Prawie 7 miesięcy drogowcy remontowali niespełna trzykilometrowy odcinek drogi 801, od Dęblina do Stężycy.

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia]
galeria

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia] 6 0

Nowe ulice i mosty, a w planach m.in. budowa placu zabaw – inwestycje w Zamościu nabierają tempa.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca 0 0

Tej imprezy nie można przegapić. Od piątku do niedzieli Lublin będzie gospodarzem 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Tylu gwiazd nie mieliśmy u siebie od... 34 lat.

Praca w Europie. Najlepiej zarabiają Duńczycy i Belgowie

Praca w Europie. Najlepiej zarabiają Duńczycy i Belgowie 0 0

Średnie wynagrodzenie za godzinę pracy w Unii Europejskiej wyniosło w 2017 roku 23,1 euro, natomiast w strefie euro 26,9 euro. Najwyższą stawkę otrzymali pracownicy w Luksemburgu, Danii i Belgii, a najniższą - w Bułgarii i Rumunii. W Polsce średnia stawka godzinowa to 6,3 euro – podaje Europejski Urząd Statystyczny.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!