Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rozrywka

18 września 2009 r.
11:37
Edytuj ten wpis

Jak jej powiedzieć, że ją kocham?

0 11 A A

Kochać, jak to łatwo powiedzieć…” śpiewał Piotr Szczepanik. Łatwo jest tylko w piosence. W życiu bywa
to prawdziwym wyzwaniem. Skąd zatem czerpać wzorce, jak należy mówić o miłości? O tym, czy teatr to dobre miejsce do nauczenia się, jak mówić o miłości – opowiadają soliści Teatru Muzycznego w Lublinie.


AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tomasz Janczak Zabijam moją żonę. I... za to mi płacą

Mam to szczęście, że – ze względu na rodzaj głosu – śpiewam partie zakochanych młodzieńców. Czasem jest to miłość romantyczna, wtedy śpiewam "Usta milczą, dusza śpiewa, kochaj mnie…” Czasem tragiczna tak, jak w "Trawiacie” lub w "Carmen”.

Sytuacją humorystyczną jest to, że w operze "Carmen” zabijam z miłości główną bohaterkę, która prywatnie jest... moją żoną. Jestem za to podwójnie wynagradzany: pieniędzmi za występ i oklaskami publiczności. W domu żartujemy sobie z tej sytuacji.

Życie prywatne czasem przypomina sceny teatralne. W takich właśnie momentach dla rozładowania napięcia lub po to, aby wywołać uśmiech, używam tekstów ze sztuk. O miłości trzeba umieć mówić, trzeba mieć odwagę powiedzieć swoim bliskim o tym, co się czuje, trzeba używać słów, które zacieśniają więzi.

Obserwowanie reakcji ludzi na słowa padające ze sceny nauczyło mnie z czasem mówienia moim rodzicom, że są dla mnie ważni, że darzę ich uczuciem. Do takich rzeczy się dorasta. Mimo że młodzi ludzie są oszczędni w wyrażaniu uczuć, trzeba ich edukować za pomocą dobrych wzorców np. czerpanych ze świata sztuki.

Jako ojciec wiem, jakich słów rodzice oczekują od swoich dzieci. Uczę moją córkę wyrażania miłości mówiąc,
że ją kocham i że zawsze jestem gotowy jej pomóc, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Jarosław Cisowski Młodzież boi się i wstydzi mówić o miłości

"Choć na świecie dziewcząt mnóstwo, usta lgną ku jednym ustom. Oczy tylko w jednych oczach widzą świat. Cóż, że innych są miliony, jam tą jedną urzeczony. Obraz jej jak cień idzie za tobą i w noc i w dzień”…

Operetka to baśń, którą można przeżyć, oglądając przedstawienie. Gra aktorów pobudza wyobraźnię, daje na chwilę spełnienie marzeń o prawdziwej miłości, romantycznych słowach. Nie ma tu miejsca na skomplikowane wątki psychologiczne czy zawiłą fabułę. Intrygi złych ludzi zostają zdemaskowane, a dobro zawsze zwycięża.

Miłość wyznaje się pięknymi słowami. Dzięki temu aktorzy mają swoje wielbicielki często przychodzące na spektakle, przysyłające kwiaty i liściki treści: "Świetnie Pan wygląda, jest Pan romantyczny”.

Takie wyrazy uznania są bardzo miłe. Czasem ludzie nie rozumieją, że aktor odtwarza swoją rolę, a w życiu prywatnym jest innym człowiekiem. Miarą sukcesu w tym zawodzie jest reakcja publiczności, jej śmiech, wzruszenie, łzy. Takie spontaniczne emocje przyczyniają się do powstania dobrych wzorców do naśladowania we własnym życiu.

Jeżeli młodzi ludzie nie widzieli, nie słyszeli, jak wyznaje się miłość, to skąd mają wiedzieć jak się zachować w takiej sytuacji, jakich słów używać? Młodzież boi się i wstydzi mówić o miłości. Brakuje jej pozytywnych wzorców. Wtedy korzysta z przykładów niekoniecznie godnych naśladowania.



Małgorzata Rapa Tego można się nauczyć

Całkiem niedawno zdarzyło mi się wyznać miłość ukochanemu mężczyźnie. Zrobiłam to pierwszy raz w życiu, wiele przy tym ryzykując. Jednak intuicja mnie nie zawiodła, a na moim palcu pojawił się pierścionek zaręczynowy. Wyznanie było bardzo proste "Kocham cię”, ale pod tymi słowami kryje wszystko, co najpiękniejsze.

Najważniejsze jest to, żeby bliska ci osoba czuła, że jest kochana. Słowa są tylko dopełnieniem codziennych starań wobec drugiej połowy.

Dzieci, które oglądają spektakle teatralne stosowne dla ich wieku, nie mają problemu z wyrażaniem emocji. Wielu rodziców przyprowadza swoje pociechy na przedstawienia. Słowa, którymi aktorzy wyrażają miłość na scenie, stają się dzieciom bliskie i nabierają większego znaczenia. Dzieci potrafią mówić o miłości, jeśli rodzice w sposób otwarty okazują sobie uczucia.

Jeżeli już chcemy posiąść taką przydatną w życiu sztukę, warto korzystać z dobrych i ponadczasowych wzorców. Sięgajmy po literaturę piękną i odwiedzajmy świątynie sztuki.

Wypowiadania słów o miłości należy się nauczyć – podobnie jak pisania, czytania czy dobrych manier.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
staroświecka / 19 września 2009 o 17:11
0
Widziałam Pana Janczaka w Carmen i był świetny ale nie sądziłam, że ma Pan takie poczucie humoru ...Gratuluję.
Panią Rapę i Pana Cisowskiego widziałam ostatnio kiedy byłam na "Małym czarodziejskim flecie" z moim dzieckiem. POdobacie się dzieciam i powinny Was rozpoznawać bez charakteryzacji. Macie wielką misją do spełnienia. Róbcie "coś" aby dotrzeć do młodych aby Was słuchali i korzystali z waszych talentów jak najwięcej.
Tak jak pisało w artykule ludzie nie znają słow ,które wyrażają ich uczucia. MOże pani redaktor napisałaby w oparciu o WASZĄ WIEDZĘ taki krótki słownik z którego można zaczerpnąć w potrzebie. Kasia ,która napisała post podniosła ważny temat "Jak mówić do ludzi aby nas słuchali, Jak zaprezentować siebie aby dobrze wypaść"- jestem dorosła i nie wiem jak to robić.
Widziałam Pana Janczaka w Carmen i był świetny ale nie sądziłam, że ma Pan takie poczucie humoru ...Gratuluję.
Panią Rapę i Pana Cisowskiego widziałam ostatnio kiedy byłam na "Małym czarodziejskim flecie" z moim dzieckiem. POdobacie się dzieciam i powinny Was rozpoznawać bez charakteryzacji. Macie wielką misją do spełnienia. Róbcie "coś" aby dotrzeć do młodych aby Was słuchali i korzystali z waszych talentów jak najwięcej.
Tak jak pisało w artykule ludzie nie znają słow ,które wyrażają ich uczucia. MOże pani ... rozwiń
Avatar
Kasia / 19 września 2009 o 14:31
0
Ja bym chciała żeby Ci soliści powiedzieli jak mówić do ludzi jak się dobrze zaprezentować. Bo pewnie to jest nie tylko mój problem. Kiedy wstaję żeby coś powiedzieć czerwienię się i mam pustkę w głowie.
Avatar
Gargamel / 19 września 2009 o 11:36
0
krasnoludek napisał:
dziwne, czy aby to prawda z tym pierwszym razem


Tak, tak...
Avatar
Gargamel / 19 września 2009 o 11:33
0
Tak, tak...
Avatar
widz / 19 września 2009 o 11:12
0
Widziałem w Księżniczce Czardasza panią Rapę i pana Cisowskiego. bardzo mi mi się podobało. Nie wiedziałem, że prywatnie też korzystają z doświadczeń ze sceny. To fajnie, ze tacy ludzie mogą służyć za wzór do naśladowania stanowiąc alternatywę dla pełnych przemocy filmów i wulgaryzmów dnia codziennego. Pani Małgosiu, gratuluje temu szczęśliwcowi. Panie Jarku zazdroszczę pana wybrance...
Avatar
~gość~ / 18 września 2009 o 21:02
0
bardzo ciekawy tekst, czekam na więcej..
Avatar
miłośnik sztuki / 18 września 2009 o 19:06
0
Na naukę nigdy nie jest za późno. Teatr to na pewno lepsze miejsce niż dzisiejsza, pełna przemocy szkoła.
Avatar
czytelnik / 18 września 2009 o 18:33
0
To fajnie, że wreszcie teatr muzyczny pojawia się na łamach prasy w pozytywnym świetle. Nie ma skandali ale są żywi, i jak się okazuje bardzo sympatyczni ludzie. Fajnie potem ogląda się na scenie osoby, które trochę się już zna. Z niecierpliwością czekam na "Carmen" ;-)
Avatar
gosc 2 / 18 września 2009 o 17:11
0
To bardzo wazne, ze osoby które pozornie wydają sie nam chłodne i niedostepne, są zwykłymi ludźmi, mają takie same uczucia, problem z ich wyrazaniem. Ale tak jak podkreslają o milosci trzeba nauczyc sie mówić, czerpac z dobrych wzorcow i stale pielegnowac to uczucie.
Avatar
afana / 18 września 2009 o 16:20
0
My już nie potrafimy wyrażać naszych uczuć. Nie uczą tego nas ani w szkole, ani w domu, ani na korepetycjach. Pragniemy uczuć, przyjaźni, miłości. Ale czy sami potrafimy o tym powiedzieć. Najczęściej nie. Za to od innych wymagamy dużo. A prawda jest taka, że nikt nie dba o wychowywanie ostatnich pokoleń w znajomości chociażby słownictwa niezbędnego, by oprócz słowa np. kocham - wyrazić to uczucie także innymi słowami. Zdeterminowani komercjalizacją, nadmiarem zajęć i in. sprawami, zapominamy jak rozwijać uczucia i język, który to wyraża. To dobrze, że podniesiono ten temat. Tylko jak zaciągnąć młodzież do teatru itp. by posłuchali jak robiono to kiedyś?
My już nie potrafimy wyrażać naszych uczuć. Nie uczą tego nas ani w szkole, ani w domu, ani na korepetycjach. Pragniemy uczuć, przyjaźni, miłości. Ale czy sami potrafimy o tym powiedzieć. Najczęściej nie. Za to od innych wymagamy dużo. A prawda jest taka, że nikt nie dba o wychowywanie ostatnich pokoleń w znajomości chociażby słownictwa niezbędnego, by oprócz słowa np. kocham - wyrazić to uczucie także innymi słowami. Zdeterminowani komercjalizacją, nadmiarem zajęć i in. sprawami, zapominamy jak rozwijać uczucia i język, który to wyraża. To ... rozwiń
Avatar
staroświecka / 19 września 2009 o 17:11
0
Widziałam Pana Janczaka w Carmen i był świetny ale nie sądziłam, że ma Pan takie poczucie humoru ...Gratuluję.
Panią Rapę i Pana Cisowskiego widziałam ostatnio kiedy byłam na "Małym czarodziejskim flecie" z moim dzieckiem. POdobacie się dzieciam i powinny Was rozpoznawać bez charakteryzacji. Macie wielką misją do spełnienia. Róbcie "coś" aby dotrzeć do młodych aby Was słuchali i korzystali z waszych talentów jak najwięcej.
Tak jak pisało w artykule ludzie nie znają słow ,które wyrażają ich uczucia. MOże pani redaktor napisałaby w oparciu o WASZĄ WIEDZĘ taki krótki słownik z którego można zaczerpnąć w potrzebie. Kasia ,która napisała post podniosła ważny temat "Jak mówić do ludzi aby nas słuchali, Jak zaprezentować siebie aby dobrze wypaść"- jestem dorosła i nie wiem jak to robić.
Widziałam Pana Janczaka w Carmen i był świetny ale nie sądziłam, że ma Pan takie poczucie humoru ...Gratuluję.
Panią Rapę i Pana Cisowskiego widziałam ostatnio kiedy byłam na "Małym czarodziejskim flecie" z moim dzieckiem. POdobacie się dzieciam i powinny Was rozpoznawać bez charakteryzacji. Macie wielką misją do spełnienia. Róbcie "coś" aby dotrzeć do młodych aby Was słuchali i korzystali z waszych talentów jak najwięcej.
Tak jak pisało w artykule ludzie nie znają słow ,które wyrażają ich uczucia. MOże pani ... rozwiń
Avatar
Kasia / 19 września 2009 o 14:31
0
Ja bym chciała żeby Ci soliści powiedzieli jak mówić do ludzi jak się dobrze zaprezentować. Bo pewnie to jest nie tylko mój problem. Kiedy wstaję żeby coś powiedzieć czerwienię się i mam pustkę w głowie.
Avatar
Gargamel / 19 września 2009 o 11:36
0
krasnoludek napisał:
dziwne, czy aby to prawda z tym pierwszym razem


Tak, tak...
Avatar
Gargamel / 19 września 2009 o 11:33
0
Tak, tak...
Avatar
widz / 19 września 2009 o 11:12
0
Widziałem w Księżniczce Czardasza panią Rapę i pana Cisowskiego. bardzo mi mi się podobało. Nie wiedziałem, że prywatnie też korzystają z doświadczeń ze sceny. To fajnie, ze tacy ludzie mogą służyć za wzór do naśladowania stanowiąc alternatywę dla pełnych przemocy filmów i wulgaryzmów dnia codziennego. Pani Małgosiu, gratuluje temu szczęśliwcowi. Panie Jarku zazdroszczę pana wybrance...
Avatar
~gość~ / 18 września 2009 o 21:02
0
bardzo ciekawy tekst, czekam na więcej..
Avatar
miłośnik sztuki / 18 września 2009 o 19:06
0
Na naukę nigdy nie jest za późno. Teatr to na pewno lepsze miejsce niż dzisiejsza, pełna przemocy szkoła.
Avatar
czytelnik / 18 września 2009 o 18:33
0
To fajnie, że wreszcie teatr muzyczny pojawia się na łamach prasy w pozytywnym świetle. Nie ma skandali ale są żywi, i jak się okazuje bardzo sympatyczni ludzie. Fajnie potem ogląda się na scenie osoby, które trochę się już zna. Z niecierpliwością czekam na "Carmen" ;-)
Avatar
gosc 2 / 18 września 2009 o 17:11
0
To bardzo wazne, ze osoby które pozornie wydają sie nam chłodne i niedostepne, są zwykłymi ludźmi, mają takie same uczucia, problem z ich wyrazaniem. Ale tak jak podkreslają o milosci trzeba nauczyc sie mówić, czerpac z dobrych wzorcow i stale pielegnowac to uczucie.
Avatar
afana / 18 września 2009 o 16:20
0
My już nie potrafimy wyrażać naszych uczuć. Nie uczą tego nas ani w szkole, ani w domu, ani na korepetycjach. Pragniemy uczuć, przyjaźni, miłości. Ale czy sami potrafimy o tym powiedzieć. Najczęściej nie. Za to od innych wymagamy dużo. A prawda jest taka, że nikt nie dba o wychowywanie ostatnich pokoleń w znajomości chociażby słownictwa niezbędnego, by oprócz słowa np. kocham - wyrazić to uczucie także innymi słowami. Zdeterminowani komercjalizacją, nadmiarem zajęć i in. sprawami, zapominamy jak rozwijać uczucia i język, który to wyraża. To dobrze, że podniesiono ten temat. Tylko jak zaciągnąć młodzież do teatru itp. by posłuchali jak robiono to kiedyś?
My już nie potrafimy wyrażać naszych uczuć. Nie uczą tego nas ani w szkole, ani w domu, ani na korepetycjach. Pragniemy uczuć, przyjaźni, miłości. Ale czy sami potrafimy o tym powiedzieć. Najczęściej nie. Za to od innych wymagamy dużo. A prawda jest taka, że nikt nie dba o wychowywanie ostatnich pokoleń w znajomości chociażby słownictwa niezbędnego, by oprócz słowa np. kocham - wyrazić to uczucie także innymi słowami. Zdeterminowani komercjalizacją, nadmiarem zajęć i in. sprawami, zapominamy jak rozwijać uczucia i język, który to wyraża. To ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sprośny żart na wykładzie. Profesor UP po naszym tekście rezygnuje z funkcji

Sprośny żart na wykładzie. Profesor UP po naszym tekście rezygnuje z funkcji 0 0

Z funkcji prorektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie zrezygnował profesor Eugeniusz Grela. Rezygnacja związana jest z naszym niedawnym artykułem

Dłuższe przerwy i lżejsze tornistry. Uczniów czekają zmiany

Dłuższe przerwy i lżejsze tornistry. Uczniów czekają zmiany 0 0

Więcej wolnego czasu między zajęciami i matematyka na pierwszej lekcji. To najważniejsze zmiany czekające uczniów. Wszystko za sprawą nowelizacji zasad BHP w szkołach.

Aleksandra Rudzińska najlepsza w Chinach

Aleksandra Rudzińska najlepsza w Chinach 0 1

Aleksandra Rudzińska z KW Kotłownia wygrała kolejne zawody w tym sezonie. Lublinianka zdominowała zmagania w chińskim Guanzhou i była najlepsza w China Open 2018 w konkurencji na czas

Nowy burmistrz Kazimierza Dolnego złożył przysięgę [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Nowy burmistrz Kazimierza Dolnego złożył przysięgę [zdjęcia, wideo] 2 1

Nowy burmistrz Kazimierza Dolnego, Artur Pomianowski już po zaprzysiężeniu. Podczas wtorkowej sesji ślubowanie złożyli również radni. Nowym przewodniczącym rady został Mirosław Opoka, który pokonał Ryszarda Rybczyńskiego.

I sesja Sejmiku Województwa Lubelskiego. Zaskakująca kandydatura na członka zarządu - policjant
film

I sesja Sejmiku Województwa Lubelskiego. Zaskakująca kandydatura na członka zarządu - policjant 2 11

Rozpoczyna się pierwsza sesja sejmiku województwa nowej kadencji. Radni wybiorą dziś marszałka, wicemarszałków i członków zarządu województwa.

Jacek Ziarkowski (Hetman Zamość): Trzon drużyny sprawdził się w boju

Jacek Ziarkowski (Hetman Zamość): Trzon drużyny sprawdził się w boju 1 3

ROZMOWA Z Jackiem Ziarkowskim, trenerem Hetmana Zamość

IX Festiwal Artystycznych Warsztatów Umiejętności w Chatce Żaka
24 listopada 2018, 18:30

IX Festiwal Artystycznych Warsztatów Umiejętności w Chatce Żaka 1 0

Co Gdzie Kiedy. Już po raz dziewiąty w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) odbędzie się Festiwal Artystycznych Warsztatów Umiejętności. Tegoroczna edycja odbędzie się w sobotę, 24 listopada o godz. 18.30. Na wszystkich zainteresowanych czekają występy i wystawa.

Nowa posłanka z woj. lubelskiego. Zajęła miejsce Wojciecha Wilka

Nowa posłanka z woj. lubelskiego. Zajęła miejsce Wojciecha Wilka 0 13

Magdalena Marek wraca do parlamentu. Podczas środowego posiedzenia Sejmu złożyła ślubowanie poselskie, zajmując miejsce Wojciecha Wilka.

W Białej Podlaskiej powstanie Centrum Wspierania Rodziny

W Białej Podlaskiej powstanie Centrum Wspierania Rodziny 0 2

Centrum Wspierania Rodziny powstanie w Białej Podlaskiej. Na utworzenie nowej placówki miasto pozyskało 1,4 mln zł z funduszy unijnych.

Hola: Śmiertelny wypadek na DK2. Subaru wypadło z trasy

Hola: Śmiertelny wypadek na DK2. Subaru wypadło z trasy 3 8

48-letni kierowca subaru zginął w wypadku w miejscowości Hola na drodze krajowej nr 2.

Tragiczny wypadek na moście w Hrubieszowie. Auto ślizgało się po jezdni [zdjęcia]
galeria

Tragiczny wypadek na moście w Hrubieszowie. Auto ślizgało się po jezdni [zdjęcia] 7 10

Tragiczny wypadek w Hrubieszowie. Zginęła 46-letnia kobieta

Świetna forma Moniki Skinder

Świetna forma Moniki Skinder 0 0

Fantastyczny weekend Moniki Skinder. Zawodniczka MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski najlepsza w Saarisalce

Kierowca był w fatalnym stanie. Skończyło się wypadkiem [zdjęcia]

Kierowca był w fatalnym stanie. Skończyło się wypadkiem [zdjęcia] 0 2

Pełczyn. Ponad 4 promile miał 35-letni mieszkaniec gm. Rejowiec Fabryczny. Mimo zakazu wsiadł za kółko i spowodował wypadek. Do szpitala trafiła 18-letnia dziewczyna

11 mln zł za działkę w centrum Lublina. Uczelnia potrzebuje pieniędzy na budowę nowej siedziby
galeria

11 mln zł za działkę w centrum Lublina. Uczelnia potrzebuje pieniędzy na budowę nowej siedziby 2 7

Ponad 11 mln zł wynosi cena wywoławcza za działkę przy ul. Karmelickiej w centrum miasta, na której obecnie mieści się Stomatologiczne Centrum Kliniczne. Jednostka Uniwersytetu Medycznego za półtora roku przeniesie się na ul. Chodźki i potrzebuje pieniędzy na budowę nowej siedziby.

Polska jedzie na Euro U-21! Biało-Czerwoni pokonali Portugalię 3:1
film

Polska jedzie na Euro U-21! Biało-Czerwoni pokonali Portugalię 3:1 0 0

Reprezentacja Polski do lat 21, po porażce 0:1 u siebie, pokonała w Cahves Portugalię 3:1 i zagra w finałach mistrzostw Europy!