Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rozrywka

18 września 2009 r.
11:37
Edytuj ten wpis

Jak jej powiedzieć, że ją kocham?

0 11 A A

Kochać, jak to łatwo powiedzieć…” śpiewał Piotr Szczepanik. Łatwo jest tylko w piosence. W życiu bywa
to prawdziwym wyzwaniem. Skąd zatem czerpać wzorce, jak należy mówić o miłości? O tym, czy teatr to dobre miejsce do nauczenia się, jak mówić o miłości – opowiadają soliści Teatru Muzycznego w Lublinie.


AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tomasz Janczak Zabijam moją żonę. I... za to mi płacą

Mam to szczęście, że – ze względu na rodzaj głosu – śpiewam partie zakochanych młodzieńców. Czasem jest to miłość romantyczna, wtedy śpiewam "Usta milczą, dusza śpiewa, kochaj mnie…” Czasem tragiczna tak, jak w "Trawiacie” lub w "Carmen”.

Sytuacją humorystyczną jest to, że w operze "Carmen” zabijam z miłości główną bohaterkę, która prywatnie jest... moją żoną. Jestem za to podwójnie wynagradzany: pieniędzmi za występ i oklaskami publiczności. W domu żartujemy sobie z tej sytuacji.

Życie prywatne czasem przypomina sceny teatralne. W takich właśnie momentach dla rozładowania napięcia lub po to, aby wywołać uśmiech, używam tekstów ze sztuk. O miłości trzeba umieć mówić, trzeba mieć odwagę powiedzieć swoim bliskim o tym, co się czuje, trzeba używać słów, które zacieśniają więzi.

Obserwowanie reakcji ludzi na słowa padające ze sceny nauczyło mnie z czasem mówienia moim rodzicom, że są dla mnie ważni, że darzę ich uczuciem. Do takich rzeczy się dorasta. Mimo że młodzi ludzie są oszczędni w wyrażaniu uczuć, trzeba ich edukować za pomocą dobrych wzorców np. czerpanych ze świata sztuki.

Jako ojciec wiem, jakich słów rodzice oczekują od swoich dzieci. Uczę moją córkę wyrażania miłości mówiąc,
że ją kocham i że zawsze jestem gotowy jej pomóc, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Jarosław Cisowski Młodzież boi się i wstydzi mówić o miłości

"Choć na świecie dziewcząt mnóstwo, usta lgną ku jednym ustom. Oczy tylko w jednych oczach widzą świat. Cóż, że innych są miliony, jam tą jedną urzeczony. Obraz jej jak cień idzie za tobą i w noc i w dzień”…

Operetka to baśń, którą można przeżyć, oglądając przedstawienie. Gra aktorów pobudza wyobraźnię, daje na chwilę spełnienie marzeń o prawdziwej miłości, romantycznych słowach. Nie ma tu miejsca na skomplikowane wątki psychologiczne czy zawiłą fabułę. Intrygi złych ludzi zostają zdemaskowane, a dobro zawsze zwycięża.

Miłość wyznaje się pięknymi słowami. Dzięki temu aktorzy mają swoje wielbicielki często przychodzące na spektakle, przysyłające kwiaty i liściki treści: "Świetnie Pan wygląda, jest Pan romantyczny”.

Takie wyrazy uznania są bardzo miłe. Czasem ludzie nie rozumieją, że aktor odtwarza swoją rolę, a w życiu prywatnym jest innym człowiekiem. Miarą sukcesu w tym zawodzie jest reakcja publiczności, jej śmiech, wzruszenie, łzy. Takie spontaniczne emocje przyczyniają się do powstania dobrych wzorców do naśladowania we własnym życiu.

Jeżeli młodzi ludzie nie widzieli, nie słyszeli, jak wyznaje się miłość, to skąd mają wiedzieć jak się zachować w takiej sytuacji, jakich słów używać? Młodzież boi się i wstydzi mówić o miłości. Brakuje jej pozytywnych wzorców. Wtedy korzysta z przykładów niekoniecznie godnych naśladowania.



Małgorzata Rapa Tego można się nauczyć

Całkiem niedawno zdarzyło mi się wyznać miłość ukochanemu mężczyźnie. Zrobiłam to pierwszy raz w życiu, wiele przy tym ryzykując. Jednak intuicja mnie nie zawiodła, a na moim palcu pojawił się pierścionek zaręczynowy. Wyznanie było bardzo proste "Kocham cię”, ale pod tymi słowami kryje wszystko, co najpiękniejsze.

Najważniejsze jest to, żeby bliska ci osoba czuła, że jest kochana. Słowa są tylko dopełnieniem codziennych starań wobec drugiej połowy.

Dzieci, które oglądają spektakle teatralne stosowne dla ich wieku, nie mają problemu z wyrażaniem emocji. Wielu rodziców przyprowadza swoje pociechy na przedstawienia. Słowa, którymi aktorzy wyrażają miłość na scenie, stają się dzieciom bliskie i nabierają większego znaczenia. Dzieci potrafią mówić o miłości, jeśli rodzice w sposób otwarty okazują sobie uczucia.

Jeżeli już chcemy posiąść taką przydatną w życiu sztukę, warto korzystać z dobrych i ponadczasowych wzorców. Sięgajmy po literaturę piękną i odwiedzajmy świątynie sztuki.

Wypowiadania słów o miłości należy się nauczyć – podobnie jak pisania, czytania czy dobrych manier.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
staroświecka / 19 września 2009 o 17:11
0
Widziałam Pana Janczaka w Carmen i był świetny ale nie sądziłam, że ma Pan takie poczucie humoru ...Gratuluję.
Panią Rapę i Pana Cisowskiego widziałam ostatnio kiedy byłam na "Małym czarodziejskim flecie" z moim dzieckiem. POdobacie się dzieciam i powinny Was rozpoznawać bez charakteryzacji. Macie wielką misją do spełnienia. Róbcie "coś" aby dotrzeć do młodych aby Was słuchali i korzystali z waszych talentów jak najwięcej.
Tak jak pisało w artykule ludzie nie znają słow ,które wyrażają ich uczucia. MOże pani redaktor napisałaby w oparciu o WASZĄ WIEDZĘ taki krótki słownik z którego można zaczerpnąć w potrzebie. Kasia ,która napisała post podniosła ważny temat "Jak mówić do ludzi aby nas słuchali, Jak zaprezentować siebie aby dobrze wypaść"- jestem dorosła i nie wiem jak to robić.
Widziałam Pana Janczaka w Carmen i był świetny ale nie sądziłam, że ma Pan takie poczucie humoru ...Gratuluję.
Panią Rapę i Pana Cisowskiego widziałam ostatnio kiedy byłam na "Małym czarodziejskim flecie" z moim dzieckiem. POdobacie się dzieciam i powinny Was rozpoznawać bez charakteryzacji. Macie wielką misją do spełnienia. Róbcie "coś" aby dotrzeć do młodych aby Was słuchali i korzystali z waszych talentów jak najwięcej.
Tak jak pisało w artykule ludzie nie znają słow ,które wyrażają ich uczucia. MOże pani ... rozwiń
Avatar
Kasia / 19 września 2009 o 14:31
0
Ja bym chciała żeby Ci soliści powiedzieli jak mówić do ludzi jak się dobrze zaprezentować. Bo pewnie to jest nie tylko mój problem. Kiedy wstaję żeby coś powiedzieć czerwienię się i mam pustkę w głowie.
Avatar
Gargamel / 19 września 2009 o 11:36
0
krasnoludek napisał:
dziwne, czy aby to prawda z tym pierwszym razem


Tak, tak...
Avatar
Gargamel / 19 września 2009 o 11:33
0
Tak, tak...
Avatar
widz / 19 września 2009 o 11:12
0
Widziałem w Księżniczce Czardasza panią Rapę i pana Cisowskiego. bardzo mi mi się podobało. Nie wiedziałem, że prywatnie też korzystają z doświadczeń ze sceny. To fajnie, ze tacy ludzie mogą służyć za wzór do naśladowania stanowiąc alternatywę dla pełnych przemocy filmów i wulgaryzmów dnia codziennego. Pani Małgosiu, gratuluje temu szczęśliwcowi. Panie Jarku zazdroszczę pana wybrance...
Avatar
~gość~ / 18 września 2009 o 21:02
0
bardzo ciekawy tekst, czekam na więcej..
Avatar
miłośnik sztuki / 18 września 2009 o 19:06
0
Na naukę nigdy nie jest za późno. Teatr to na pewno lepsze miejsce niż dzisiejsza, pełna przemocy szkoła.
Avatar
czytelnik / 18 września 2009 o 18:33
0
To fajnie, że wreszcie teatr muzyczny pojawia się na łamach prasy w pozytywnym świetle. Nie ma skandali ale są żywi, i jak się okazuje bardzo sympatyczni ludzie. Fajnie potem ogląda się na scenie osoby, które trochę się już zna. Z niecierpliwością czekam na "Carmen" ;-)
Avatar
gosc 2 / 18 września 2009 o 17:11
0
To bardzo wazne, ze osoby które pozornie wydają sie nam chłodne i niedostepne, są zwykłymi ludźmi, mają takie same uczucia, problem z ich wyrazaniem. Ale tak jak podkreslają o milosci trzeba nauczyc sie mówić, czerpac z dobrych wzorcow i stale pielegnowac to uczucie.
Avatar
afana / 18 września 2009 o 16:20
0
My już nie potrafimy wyrażać naszych uczuć. Nie uczą tego nas ani w szkole, ani w domu, ani na korepetycjach. Pragniemy uczuć, przyjaźni, miłości. Ale czy sami potrafimy o tym powiedzieć. Najczęściej nie. Za to od innych wymagamy dużo. A prawda jest taka, że nikt nie dba o wychowywanie ostatnich pokoleń w znajomości chociażby słownictwa niezbędnego, by oprócz słowa np. kocham - wyrazić to uczucie także innymi słowami. Zdeterminowani komercjalizacją, nadmiarem zajęć i in. sprawami, zapominamy jak rozwijać uczucia i język, który to wyraża. To dobrze, że podniesiono ten temat. Tylko jak zaciągnąć młodzież do teatru itp. by posłuchali jak robiono to kiedyś?
My już nie potrafimy wyrażać naszych uczuć. Nie uczą tego nas ani w szkole, ani w domu, ani na korepetycjach. Pragniemy uczuć, przyjaźni, miłości. Ale czy sami potrafimy o tym powiedzieć. Najczęściej nie. Za to od innych wymagamy dużo. A prawda jest taka, że nikt nie dba o wychowywanie ostatnich pokoleń w znajomości chociażby słownictwa niezbędnego, by oprócz słowa np. kocham - wyrazić to uczucie także innymi słowami. Zdeterminowani komercjalizacją, nadmiarem zajęć i in. sprawami, zapominamy jak rozwijać uczucia i język, który to wyraża. To ... rozwiń
Avatar
staroświecka / 19 września 2009 o 17:11
0
Widziałam Pana Janczaka w Carmen i był świetny ale nie sądziłam, że ma Pan takie poczucie humoru ...Gratuluję.
Panią Rapę i Pana Cisowskiego widziałam ostatnio kiedy byłam na "Małym czarodziejskim flecie" z moim dzieckiem. POdobacie się dzieciam i powinny Was rozpoznawać bez charakteryzacji. Macie wielką misją do spełnienia. Róbcie "coś" aby dotrzeć do młodych aby Was słuchali i korzystali z waszych talentów jak najwięcej.
Tak jak pisało w artykule ludzie nie znają słow ,które wyrażają ich uczucia. MOże pani redaktor napisałaby w oparciu o WASZĄ WIEDZĘ taki krótki słownik z którego można zaczerpnąć w potrzebie. Kasia ,która napisała post podniosła ważny temat "Jak mówić do ludzi aby nas słuchali, Jak zaprezentować siebie aby dobrze wypaść"- jestem dorosła i nie wiem jak to robić.
Widziałam Pana Janczaka w Carmen i był świetny ale nie sądziłam, że ma Pan takie poczucie humoru ...Gratuluję.
Panią Rapę i Pana Cisowskiego widziałam ostatnio kiedy byłam na "Małym czarodziejskim flecie" z moim dzieckiem. POdobacie się dzieciam i powinny Was rozpoznawać bez charakteryzacji. Macie wielką misją do spełnienia. Róbcie "coś" aby dotrzeć do młodych aby Was słuchali i korzystali z waszych talentów jak najwięcej.
Tak jak pisało w artykule ludzie nie znają słow ,które wyrażają ich uczucia. MOże pani ... rozwiń
Avatar
Kasia / 19 września 2009 o 14:31
0
Ja bym chciała żeby Ci soliści powiedzieli jak mówić do ludzi jak się dobrze zaprezentować. Bo pewnie to jest nie tylko mój problem. Kiedy wstaję żeby coś powiedzieć czerwienię się i mam pustkę w głowie.
Avatar
Gargamel / 19 września 2009 o 11:36
0
krasnoludek napisał:
dziwne, czy aby to prawda z tym pierwszym razem


Tak, tak...
Avatar
Gargamel / 19 września 2009 o 11:33
0
Tak, tak...
Avatar
widz / 19 września 2009 o 11:12
0
Widziałem w Księżniczce Czardasza panią Rapę i pana Cisowskiego. bardzo mi mi się podobało. Nie wiedziałem, że prywatnie też korzystają z doświadczeń ze sceny. To fajnie, ze tacy ludzie mogą służyć za wzór do naśladowania stanowiąc alternatywę dla pełnych przemocy filmów i wulgaryzmów dnia codziennego. Pani Małgosiu, gratuluje temu szczęśliwcowi. Panie Jarku zazdroszczę pana wybrance...
Avatar
~gość~ / 18 września 2009 o 21:02
0
bardzo ciekawy tekst, czekam na więcej..
Avatar
miłośnik sztuki / 18 września 2009 o 19:06
0
Na naukę nigdy nie jest za późno. Teatr to na pewno lepsze miejsce niż dzisiejsza, pełna przemocy szkoła.
Avatar
czytelnik / 18 września 2009 o 18:33
0
To fajnie, że wreszcie teatr muzyczny pojawia się na łamach prasy w pozytywnym świetle. Nie ma skandali ale są żywi, i jak się okazuje bardzo sympatyczni ludzie. Fajnie potem ogląda się na scenie osoby, które trochę się już zna. Z niecierpliwością czekam na "Carmen" ;-)
Avatar
gosc 2 / 18 września 2009 o 17:11
0
To bardzo wazne, ze osoby które pozornie wydają sie nam chłodne i niedostepne, są zwykłymi ludźmi, mają takie same uczucia, problem z ich wyrazaniem. Ale tak jak podkreslają o milosci trzeba nauczyc sie mówić, czerpac z dobrych wzorcow i stale pielegnowac to uczucie.
Avatar
afana / 18 września 2009 o 16:20
0
My już nie potrafimy wyrażać naszych uczuć. Nie uczą tego nas ani w szkole, ani w domu, ani na korepetycjach. Pragniemy uczuć, przyjaźni, miłości. Ale czy sami potrafimy o tym powiedzieć. Najczęściej nie. Za to od innych wymagamy dużo. A prawda jest taka, że nikt nie dba o wychowywanie ostatnich pokoleń w znajomości chociażby słownictwa niezbędnego, by oprócz słowa np. kocham - wyrazić to uczucie także innymi słowami. Zdeterminowani komercjalizacją, nadmiarem zajęć i in. sprawami, zapominamy jak rozwijać uczucia i język, który to wyraża. To dobrze, że podniesiono ten temat. Tylko jak zaciągnąć młodzież do teatru itp. by posłuchali jak robiono to kiedyś?
My już nie potrafimy wyrażać naszych uczuć. Nie uczą tego nas ani w szkole, ani w domu, ani na korepetycjach. Pragniemy uczuć, przyjaźni, miłości. Ale czy sami potrafimy o tym powiedzieć. Najczęściej nie. Za to od innych wymagamy dużo. A prawda jest taka, że nikt nie dba o wychowywanie ostatnich pokoleń w znajomości chociażby słownictwa niezbędnego, by oprócz słowa np. kocham - wyrazić to uczucie także innymi słowami. Zdeterminowani komercjalizacją, nadmiarem zajęć i in. sprawami, zapominamy jak rozwijać uczucia i język, który to wyraża. To ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

20 lat WORD w Lublinie. W planach otwarcie nowej filii w woj. lubelskim
galeria

20 lat WORD w Lublinie. W planach otwarcie nowej filii w woj. lubelskim 4 0

Czy może pani skręcić w lewo – prosi egzaminator. W moje, czy w pana – pyta egzaminowana – to tylko jedna z anegdot krążących wśród pracowników Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie. Przez 20 lat działalności podobnych sytuacji było wiele.

Gołąb: Teraz to już Skwer Niepodległej

Gołąb: Teraz to już Skwer Niepodległej 4 0

Niewielki plac z obeliskiem przed kościołem w Gołębiu otrzymał nową, oficjalną nazwę.

Otwierają pierwszą fabrykę w Polsce. Na siedzibę wybrali Lublin, będzie praca dla 220 osób
galeria

Otwierają pierwszą fabrykę w Polsce. Na siedzibę wybrali Lublin, będzie praca dla 220 osób 21 9

Około 220 osób znajdzie pracę w pierwszej w Polsce fabryce Turck. Powstanie ona w przyszłym roku w Lublinie. Na taką lokalizację zdecydowano się m.in. ze względu na mieszkających tu wysoko wykwalifikowanych pracowników.

Wyścig po władzę w powiecie puławskim. Kto kandyduje?

Wyścig po władzę w powiecie puławskim. Kto kandyduje? 2 2

O miejsca w Radzie Powiatu Puławskiego w tym roku zawalczą m.in. Zbigniew Śliwiński, Teresa Gutowska, Tomasz Szymajda, Stanisław Wójcicki, a także Michał Godliński i Witold Popiołek. Swoje listy zarejestrowały: PiS, PSL, „Koalicja Samorządowa” oraz „Samorządowcy Janusza Grobla”.

Pomysły mieszkańców Lublina walczą o pieniądze. Sprawdź na co możesz zagłosować

Pomysły mieszkańców Lublina walczą o pieniądze. Sprawdź na co możesz zagłosować 5 4

Już w niedzielę zacznie się głosowanie na pomysły zgłoszone do budżetu obywatelskiego. Potrwa do 10 października. Głosować mogą mieszkańcy Lublina bez względu na wiek. Każdy ma prawo poprzeć jeden projekt „duży” oraz dwa „małe”. W tym roku do podziału jest 15 mln zł.

Zamość: Będą remonty ulic

Zamość: Będą remonty ulic 1 0

Nadchodzi jesień, ale remonty na niektórych zamojskich drogach dopiero się zaczynają. Wkrótce rozpocznie się przebudowa ul. Gęsiej i remont placu przy ul. Kościuszki.

Wiadomo dlaczego zmarł Konrad Gaca. Są wyniki sekcji zwłok
galeria

Wiadomo dlaczego zmarł Konrad Gaca. Są wyniki sekcji zwłok 18 4

Prokuratorzy znają już wyniki sekcji zwłok Konrada Gacy. 

Eurojackpot 21.09.2018. Wyniki losowania, zwycięskie liczby: 5, 8, 16, 42, 46 oraz 2 i 10

Eurojackpot 21.09.2018. Wyniki losowania, zwycięskie liczby: 5, 8, 16, 42, 46 oraz 2 i 10 0 0

Eurojackpot 21.09.2018. Sprawdź liczby wylosowane 21 września 2018 roku. Oto zwycięskie liczby: 5, 8, 16, 42, 46 oraz 2 i 10

Kataklizm w Orlętach Spomlek, Avia spróbuje zmazać plamę

Kataklizm w Orlętach Spomlek, Avia spróbuje zmazać plamę 0 3

Pech nie opuszcza Orląt Spomlek. Zespół Rafała Borysiuka w sobotę zagra u siebie z Avią Świdnik (godz. 16). Gospodarze będą jednak jeszcze bardziej osłabieni. – Policzyliśmy, że w sumie z powodu kontuzji wypadnie nam sześciu chłopaków. A jeden pauzuje jeszcze za kartki – mówi popularny „Borys”

Radni sprawdzali, kto wyszedł z urzędu wesprzeć marszałka. Naruszyli ochronę danych osobowych?
film

Radni sprawdzali, kto wyszedł z urzędu wesprzeć marszałka. Naruszyli ochronę danych osobowych? 0 28

Inspektor ochrony danych osobowych w urzędzie marszałkowskim oczekuje wyjaśnień od radnych Prawa i Sprawiedliwości. Chodzi o Michała Mulawę i Marka Wojciechowskiego, którzy w czwartek próbowali wyjaśnić szczegóły obecności ponad stuosobowej grupy urzędników na konferencji prasowej z udziałem ministra.

Wiceminister przyjechał uroczyście otworzyć żłobek, który działa już od 3 września
galeria

Wiceminister przyjechał uroczyście otworzyć żłobek, który działa już od 3 września 1 5

Wiceminister rodziny przyjechał wczoraj uroczyście otworzyć żłobek w Białej Podlaskiej. A placówka działa już od 3 września.

Chełmianka gra z Wisłą Puławy. Podtrzymają passę u siebie?

Chełmianka gra z Wisłą Puławy. Podtrzymają passę u siebie? 7 1

Emocji nie powinno zabraknąć w niedzielę na stadionie w Chełmie. Tamtejsza Chełmianka zmierzy się z Wisłą Puławy (godz. 15.30). To będzie pojedynek trzeciej drużyny w tabeli z czwartą

Komitet Krzysztofa Żuka skarży się na TVP Lublin. Wytyka nieobecność na konferencjach

Komitet Krzysztofa Żuka skarży się na TVP Lublin. Wytyka nieobecność na konferencjach 16 32

Dlaczego nas nie pokazujecie – pytają Telewizję Polską działacze komitetu Krzysztofa Żuka i składają oficjalną skargę do TVP.

Kajakiem po Chodelce. Trasa spływu ma być bardziej atrakcyjna dla turystów

Kajakiem po Chodelce. Trasa spływu ma być bardziej atrakcyjna dla turystów 0 4

Chodelka będzie bardziej dostępna dla kajakarzy. 17-kilometrowa trasa spływu pobiegnie przez Opole Lubelskie, Karczmiska i Wilków.

Wieczne Czytanie: Józef Łobodowski w DDK Węglin
27 września 2018, 18:00

Wieczne Czytanie: Józef Łobodowski w DDK Węglin 2 0

Co Gdzie Kiedy. 27 września o godz. 18 w Muzeum Józefa Czechowicza (ul. Złota 3) odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu DDK Węglin Wieczne Czytanie, które będzie poświęcone twórczości Józefa Łobodowskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!