Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rozrywka

18 września 2009 r.
11:37
Edytuj ten wpis

Jak jej powiedzieć, że ją kocham?

0 11 A A

Kochać, jak to łatwo powiedzieć…” śpiewał Piotr Szczepanik. Łatwo jest tylko w piosence. W życiu bywa
to prawdziwym wyzwaniem. Skąd zatem czerpać wzorce, jak należy mówić o miłości? O tym, czy teatr to dobre miejsce do nauczenia się, jak mówić o miłości – opowiadają soliści Teatru Muzycznego w Lublinie.


AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tomasz Janczak Zabijam moją żonę. I... za to mi płacą

Mam to szczęście, że – ze względu na rodzaj głosu – śpiewam partie zakochanych młodzieńców. Czasem jest to miłość romantyczna, wtedy śpiewam "Usta milczą, dusza śpiewa, kochaj mnie…” Czasem tragiczna tak, jak w "Trawiacie” lub w "Carmen”.

Sytuacją humorystyczną jest to, że w operze "Carmen” zabijam z miłości główną bohaterkę, która prywatnie jest... moją żoną. Jestem za to podwójnie wynagradzany: pieniędzmi za występ i oklaskami publiczności. W domu żartujemy sobie z tej sytuacji.

Życie prywatne czasem przypomina sceny teatralne. W takich właśnie momentach dla rozładowania napięcia lub po to, aby wywołać uśmiech, używam tekstów ze sztuk. O miłości trzeba umieć mówić, trzeba mieć odwagę powiedzieć swoim bliskim o tym, co się czuje, trzeba używać słów, które zacieśniają więzi.

Obserwowanie reakcji ludzi na słowa padające ze sceny nauczyło mnie z czasem mówienia moim rodzicom, że są dla mnie ważni, że darzę ich uczuciem. Do takich rzeczy się dorasta. Mimo że młodzi ludzie są oszczędni w wyrażaniu uczuć, trzeba ich edukować za pomocą dobrych wzorców np. czerpanych ze świata sztuki.

Jako ojciec wiem, jakich słów rodzice oczekują od swoich dzieci. Uczę moją córkę wyrażania miłości mówiąc,
że ją kocham i że zawsze jestem gotowy jej pomóc, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Jarosław Cisowski Młodzież boi się i wstydzi mówić o miłości

"Choć na świecie dziewcząt mnóstwo, usta lgną ku jednym ustom. Oczy tylko w jednych oczach widzą świat. Cóż, że innych są miliony, jam tą jedną urzeczony. Obraz jej jak cień idzie za tobą i w noc i w dzień”…

Operetka to baśń, którą można przeżyć, oglądając przedstawienie. Gra aktorów pobudza wyobraźnię, daje na chwilę spełnienie marzeń o prawdziwej miłości, romantycznych słowach. Nie ma tu miejsca na skomplikowane wątki psychologiczne czy zawiłą fabułę. Intrygi złych ludzi zostają zdemaskowane, a dobro zawsze zwycięża.

Miłość wyznaje się pięknymi słowami. Dzięki temu aktorzy mają swoje wielbicielki często przychodzące na spektakle, przysyłające kwiaty i liściki treści: "Świetnie Pan wygląda, jest Pan romantyczny”.

Takie wyrazy uznania są bardzo miłe. Czasem ludzie nie rozumieją, że aktor odtwarza swoją rolę, a w życiu prywatnym jest innym człowiekiem. Miarą sukcesu w tym zawodzie jest reakcja publiczności, jej śmiech, wzruszenie, łzy. Takie spontaniczne emocje przyczyniają się do powstania dobrych wzorców do naśladowania we własnym życiu.

Jeżeli młodzi ludzie nie widzieli, nie słyszeli, jak wyznaje się miłość, to skąd mają wiedzieć jak się zachować w takiej sytuacji, jakich słów używać? Młodzież boi się i wstydzi mówić o miłości. Brakuje jej pozytywnych wzorców. Wtedy korzysta z przykładów niekoniecznie godnych naśladowania.



Małgorzata Rapa Tego można się nauczyć

Całkiem niedawno zdarzyło mi się wyznać miłość ukochanemu mężczyźnie. Zrobiłam to pierwszy raz w życiu, wiele przy tym ryzykując. Jednak intuicja mnie nie zawiodła, a na moim palcu pojawił się pierścionek zaręczynowy. Wyznanie było bardzo proste "Kocham cię”, ale pod tymi słowami kryje wszystko, co najpiękniejsze.

Najważniejsze jest to, żeby bliska ci osoba czuła, że jest kochana. Słowa są tylko dopełnieniem codziennych starań wobec drugiej połowy.

Dzieci, które oglądają spektakle teatralne stosowne dla ich wieku, nie mają problemu z wyrażaniem emocji. Wielu rodziców przyprowadza swoje pociechy na przedstawienia. Słowa, którymi aktorzy wyrażają miłość na scenie, stają się dzieciom bliskie i nabierają większego znaczenia. Dzieci potrafią mówić o miłości, jeśli rodzice w sposób otwarty okazują sobie uczucia.

Jeżeli już chcemy posiąść taką przydatną w życiu sztukę, warto korzystać z dobrych i ponadczasowych wzorców. Sięgajmy po literaturę piękną i odwiedzajmy świątynie sztuki.

Wypowiadania słów o miłości należy się nauczyć – podobnie jak pisania, czytania czy dobrych manier.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
staroświecka / 19 września 2009 o 17:11
0
Widziałam Pana Janczaka w Carmen i był świetny ale nie sądziłam, że ma Pan takie poczucie humoru ...Gratuluję.
Panią Rapę i Pana Cisowskiego widziałam ostatnio kiedy byłam na "Małym czarodziejskim flecie" z moim dzieckiem. POdobacie się dzieciam i powinny Was rozpoznawać bez charakteryzacji. Macie wielką misją do spełnienia. Róbcie "coś" aby dotrzeć do młodych aby Was słuchali i korzystali z waszych talentów jak najwięcej.
Tak jak pisało w artykule ludzie nie znają słow ,które wyrażają ich uczucia. MOże pani redaktor napisałaby w oparciu o WASZĄ WIEDZĘ taki krótki słownik z którego można zaczerpnąć w potrzebie. Kasia ,która napisała post podniosła ważny temat "Jak mówić do ludzi aby nas słuchali, Jak zaprezentować siebie aby dobrze wypaść"- jestem dorosła i nie wiem jak to robić.
Widziałam Pana Janczaka w Carmen i był świetny ale nie sądziłam, że ma Pan takie poczucie humoru ...Gratuluję.
Panią Rapę i Pana Cisowskiego widziałam ostatnio kiedy byłam na "Małym czarodziejskim flecie" z moim dzieckiem. POdobacie się dzieciam i powinny Was rozpoznawać bez charakteryzacji. Macie wielką misją do spełnienia. Róbcie "coś" aby dotrzeć do młodych aby Was słuchali i korzystali z waszych talentów jak najwięcej.
Tak jak pisało w artykule ludzie nie znają słow ,które wyrażają ich uczucia. MOże pani ... rozwiń
Avatar
Kasia / 19 września 2009 o 14:31
0
Ja bym chciała żeby Ci soliści powiedzieli jak mówić do ludzi jak się dobrze zaprezentować. Bo pewnie to jest nie tylko mój problem. Kiedy wstaję żeby coś powiedzieć czerwienię się i mam pustkę w głowie.
Avatar
Gargamel / 19 września 2009 o 11:36
0
krasnoludek napisał:
dziwne, czy aby to prawda z tym pierwszym razem


Tak, tak...
Avatar
Gargamel / 19 września 2009 o 11:33
0
Tak, tak...
Avatar
widz / 19 września 2009 o 11:12
0
Widziałem w Księżniczce Czardasza panią Rapę i pana Cisowskiego. bardzo mi mi się podobało. Nie wiedziałem, że prywatnie też korzystają z doświadczeń ze sceny. To fajnie, ze tacy ludzie mogą służyć za wzór do naśladowania stanowiąc alternatywę dla pełnych przemocy filmów i wulgaryzmów dnia codziennego. Pani Małgosiu, gratuluje temu szczęśliwcowi. Panie Jarku zazdroszczę pana wybrance...
Avatar
~gość~ / 18 września 2009 o 21:02
0
bardzo ciekawy tekst, czekam na więcej..
Avatar
miłośnik sztuki / 18 września 2009 o 19:06
0
Na naukę nigdy nie jest za późno. Teatr to na pewno lepsze miejsce niż dzisiejsza, pełna przemocy szkoła.
Avatar
czytelnik / 18 września 2009 o 18:33
0
To fajnie, że wreszcie teatr muzyczny pojawia się na łamach prasy w pozytywnym świetle. Nie ma skandali ale są żywi, i jak się okazuje bardzo sympatyczni ludzie. Fajnie potem ogląda się na scenie osoby, które trochę się już zna. Z niecierpliwością czekam na "Carmen" ;-)
Avatar
gosc 2 / 18 września 2009 o 17:11
0
To bardzo wazne, ze osoby które pozornie wydają sie nam chłodne i niedostepne, są zwykłymi ludźmi, mają takie same uczucia, problem z ich wyrazaniem. Ale tak jak podkreslają o milosci trzeba nauczyc sie mówić, czerpac z dobrych wzorcow i stale pielegnowac to uczucie.
Avatar
afana / 18 września 2009 o 16:20
0
My już nie potrafimy wyrażać naszych uczuć. Nie uczą tego nas ani w szkole, ani w domu, ani na korepetycjach. Pragniemy uczuć, przyjaźni, miłości. Ale czy sami potrafimy o tym powiedzieć. Najczęściej nie. Za to od innych wymagamy dużo. A prawda jest taka, że nikt nie dba o wychowywanie ostatnich pokoleń w znajomości chociażby słownictwa niezbędnego, by oprócz słowa np. kocham - wyrazić to uczucie także innymi słowami. Zdeterminowani komercjalizacją, nadmiarem zajęć i in. sprawami, zapominamy jak rozwijać uczucia i język, który to wyraża. To dobrze, że podniesiono ten temat. Tylko jak zaciągnąć młodzież do teatru itp. by posłuchali jak robiono to kiedyś?
My już nie potrafimy wyrażać naszych uczuć. Nie uczą tego nas ani w szkole, ani w domu, ani na korepetycjach. Pragniemy uczuć, przyjaźni, miłości. Ale czy sami potrafimy o tym powiedzieć. Najczęściej nie. Za to od innych wymagamy dużo. A prawda jest taka, że nikt nie dba o wychowywanie ostatnich pokoleń w znajomości chociażby słownictwa niezbędnego, by oprócz słowa np. kocham - wyrazić to uczucie także innymi słowami. Zdeterminowani komercjalizacją, nadmiarem zajęć i in. sprawami, zapominamy jak rozwijać uczucia i język, który to wyraża. To ... rozwiń
Avatar
staroświecka / 19 września 2009 o 17:11
0
Widziałam Pana Janczaka w Carmen i był świetny ale nie sądziłam, że ma Pan takie poczucie humoru ...Gratuluję.
Panią Rapę i Pana Cisowskiego widziałam ostatnio kiedy byłam na "Małym czarodziejskim flecie" z moim dzieckiem. POdobacie się dzieciam i powinny Was rozpoznawać bez charakteryzacji. Macie wielką misją do spełnienia. Róbcie "coś" aby dotrzeć do młodych aby Was słuchali i korzystali z waszych talentów jak najwięcej.
Tak jak pisało w artykule ludzie nie znają słow ,które wyrażają ich uczucia. MOże pani redaktor napisałaby w oparciu o WASZĄ WIEDZĘ taki krótki słownik z którego można zaczerpnąć w potrzebie. Kasia ,która napisała post podniosła ważny temat "Jak mówić do ludzi aby nas słuchali, Jak zaprezentować siebie aby dobrze wypaść"- jestem dorosła i nie wiem jak to robić.
Widziałam Pana Janczaka w Carmen i był świetny ale nie sądziłam, że ma Pan takie poczucie humoru ...Gratuluję.
Panią Rapę i Pana Cisowskiego widziałam ostatnio kiedy byłam na "Małym czarodziejskim flecie" z moim dzieckiem. POdobacie się dzieciam i powinny Was rozpoznawać bez charakteryzacji. Macie wielką misją do spełnienia. Róbcie "coś" aby dotrzeć do młodych aby Was słuchali i korzystali z waszych talentów jak najwięcej.
Tak jak pisało w artykule ludzie nie znają słow ,które wyrażają ich uczucia. MOże pani ... rozwiń
Avatar
Kasia / 19 września 2009 o 14:31
0
Ja bym chciała żeby Ci soliści powiedzieli jak mówić do ludzi jak się dobrze zaprezentować. Bo pewnie to jest nie tylko mój problem. Kiedy wstaję żeby coś powiedzieć czerwienię się i mam pustkę w głowie.
Avatar
Gargamel / 19 września 2009 o 11:36
0
krasnoludek napisał:
dziwne, czy aby to prawda z tym pierwszym razem


Tak, tak...
Avatar
Gargamel / 19 września 2009 o 11:33
0
Tak, tak...
Avatar
widz / 19 września 2009 o 11:12
0
Widziałem w Księżniczce Czardasza panią Rapę i pana Cisowskiego. bardzo mi mi się podobało. Nie wiedziałem, że prywatnie też korzystają z doświadczeń ze sceny. To fajnie, ze tacy ludzie mogą służyć za wzór do naśladowania stanowiąc alternatywę dla pełnych przemocy filmów i wulgaryzmów dnia codziennego. Pani Małgosiu, gratuluje temu szczęśliwcowi. Panie Jarku zazdroszczę pana wybrance...
Avatar
~gość~ / 18 września 2009 o 21:02
0
bardzo ciekawy tekst, czekam na więcej..
Avatar
miłośnik sztuki / 18 września 2009 o 19:06
0
Na naukę nigdy nie jest za późno. Teatr to na pewno lepsze miejsce niż dzisiejsza, pełna przemocy szkoła.
Avatar
czytelnik / 18 września 2009 o 18:33
0
To fajnie, że wreszcie teatr muzyczny pojawia się na łamach prasy w pozytywnym świetle. Nie ma skandali ale są żywi, i jak się okazuje bardzo sympatyczni ludzie. Fajnie potem ogląda się na scenie osoby, które trochę się już zna. Z niecierpliwością czekam na "Carmen" ;-)
Avatar
gosc 2 / 18 września 2009 o 17:11
0
To bardzo wazne, ze osoby które pozornie wydają sie nam chłodne i niedostepne, są zwykłymi ludźmi, mają takie same uczucia, problem z ich wyrazaniem. Ale tak jak podkreslają o milosci trzeba nauczyc sie mówić, czerpac z dobrych wzorcow i stale pielegnowac to uczucie.
Avatar
afana / 18 września 2009 o 16:20
0
My już nie potrafimy wyrażać naszych uczuć. Nie uczą tego nas ani w szkole, ani w domu, ani na korepetycjach. Pragniemy uczuć, przyjaźni, miłości. Ale czy sami potrafimy o tym powiedzieć. Najczęściej nie. Za to od innych wymagamy dużo. A prawda jest taka, że nikt nie dba o wychowywanie ostatnich pokoleń w znajomości chociażby słownictwa niezbędnego, by oprócz słowa np. kocham - wyrazić to uczucie także innymi słowami. Zdeterminowani komercjalizacją, nadmiarem zajęć i in. sprawami, zapominamy jak rozwijać uczucia i język, który to wyraża. To dobrze, że podniesiono ten temat. Tylko jak zaciągnąć młodzież do teatru itp. by posłuchali jak robiono to kiedyś?
My już nie potrafimy wyrażać naszych uczuć. Nie uczą tego nas ani w szkole, ani w domu, ani na korepetycjach. Pragniemy uczuć, przyjaźni, miłości. Ale czy sami potrafimy o tym powiedzieć. Najczęściej nie. Za to od innych wymagamy dużo. A prawda jest taka, że nikt nie dba o wychowywanie ostatnich pokoleń w znajomości chociażby słownictwa niezbędnego, by oprócz słowa np. kocham - wyrazić to uczucie także innymi słowami. Zdeterminowani komercjalizacją, nadmiarem zajęć i in. sprawami, zapominamy jak rozwijać uczucia i język, który to wyraża. To ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia 3 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Damian Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 5

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 9 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 10

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 4

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 10 8

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 5 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 28 11

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 8

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!