Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ryki

10 października 2018 r.
21:10

Sąd skazał podpułkownika z Dęblina. Jego podwładna: "Gnębił mnie, nękał, nazywał głąbem"

9 27 A A
Dowódca może złożyć od wyroku apelację do Sądu Najwyższego. Jeśli tego nie zrobi, będzie musiał pożegnać się ze swoim stanowiskiem
Dowódca może złożyć od wyroku apelację do Sądu Najwyższego. Jeśli tego nie zrobi, będzie musiał pożegnać się ze swoim stanowiskiem

Dwuletni zakaz pełnienia funkcji dowódczych – to wyrok, jaki usłyszał podpułkownik Adam B., uznany za winnego naruszenia praw pracowniczych wobec swojej podwładnej, Doroty Krypskiej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Proces przed Wojskowym Sądem Okręgowym w Warszawie to jedna z wielu prawno-administracyjnych potyczek, jakie od 6 lat toczą się pomiędzy dowódcą Batalionu Drogowo-Mostowego w Dęblinie a jego kadrową oraz działaczką związkową, Dorotą Krypską. Według sądu, przełożony kobiety dopuścił się wobec niej rażącego naruszenia praw pracowniczych oraz przekroczenia uprawnień, czym miał złamać art. 231 i 218 kk.

W związku z tym skazał go na karę 10 tys. złotych grzywny i dwuletni zakaz pełnienia funkcji dowódcy. Podpułkownik musi również pokryć koszty sądowe, również w wysokości 10 tys. zł. Wyrok nie zdążył się jeszcze uprawomocnić.

Teczki niezgody

Co właściwie zrobił ppłk Adam B.? – Potrafił wezwać mnie do siebie i w obecności innych nazywać głąbem, twierdzić, że niczego nie potrafię i niczego nie rozumiem. Gnębił mnie, nękał, brzydko się do mnie odnosił – wylicza Dorota Krypska. – Celowo pomijał podczas przyznawania nagród i wyróżnień. Wysyłał skargi na mnie do mojej organizacji związkowej, żeby ta usunęła mnie z jej zarządu. Poza tym ciągle zarzucał mi niewywiązywanie się z obowiązków, błędy w udzielaniu urlopów, rozliczania podróży i wiele innych rzeczy – opowiada kobieta.

Problem we właściwych relacjach pomiędzy kadrową a jej przełożonym pojawił się już w sierpniu 2011 roku. To wtedy kobieta miała otrzymać zadanie zarchiwizownia 500 teczek byłych pracowników jednostki. Dostała czas do grudnia, ale tego polecenia nie wykonała.

– Nie było możliwości, żebym wyrobiła się w tak krótkim czasie. Dowódca nie dał mi nikogo do pomocy. Jestem przekonana, że wiedział o tym, że nie będę mogła wywiązać się z tego zadania. Mimo to skrupulatnie mnie z niego rozliczał – mówi Krypska, przyznając, że udało jej się zarchiwizować jedynie 10 teczek.

Sąd przywraca, wojsko płaci

Stosunków służbowych pomiędzy oficerem a cywilną pracownicą nie poprawił także wniosek zarządu związku zawodowego, by kobieta przeszła na tzw. etat związkowy, co przez 2,5 miesiąca zwalniało ją od wykonania pracy na rzecz dowódcy batalionu. Taki manewr nie spodobał się podpułkownikowi, zwolnił ją z pracy dyscyplinarnie.

Dorota Krypska przez 3 lata walczyła o przywrócenie do pracy. Udało jej się to w 2015 roku. Zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego w Lublinie otrzymała również zaległe wynagrodzenie – łącznie 78 tys. zł brutto. Wojsko musiało pokryć także koszty sądowe.

Powrót do batalionu nie oznaczał jednak końca jej problemów. Ze słów kobiety wynika, że dowódca wytoczył przeciwko niej administracyjną wojnę, zarzucając m.in. niewykonywanie rozkazów, łamanie prawa, wynoszenie teczek z tajnymi dokumentami itp. W związku z tym w ubiegłym roku jej dom przeszukała Żandarmeria Wojskowa. Jak dotąd, mimo szeregu postępowań sprawdzających, nie udało się udowodnić winy działaczki związkowej (obecnie w ZW „Tarcza”).

Anonimowy komentarz

Ostatnim akordem tej długotrwałej batalii był proces przed Wojskowym Sądem Okręgowym w Warszawie, który w połowie września zakończył się wyrokiem skazującym dowódcę dęblińskiego batalionu. Próbowaliśmy skontaktować się z ppłk. Adamem B. Ten, za pośrednictwem swoich podwładnych poinformował nas, że na razie nie będzie udzielał w tej sprawie żadnych informacji.

Z dęblińskiej jednostki otrzymaliśmy jedynie anonimowy, krytyczny komentarz do materiałów prasowych o tzw. mobbingu w jednostce. Został on wysłany z adresu oficera prasowego. On sam zaprzeczył, jakoby osobiście go wysyłał.
Według autora lub autorów pisma, „pracowników batalionu”, dowódca został oczerniony przez kadrową, a przedstawiane przez nią informacje o szkalowaniu z jego strony są nieprawdziwe.

– Przez lata pracy, swoim zachowaniem, ogromnym poczuciem władzy i chęcią rządzenia, nasza kadrowa doprowadziła do odejścia z naszej jednostki wielu jej bezpośrednich przełożonych i dowódców. Jakikolwiek sprzeciw, czy wyrażenie niezadowolenia z jej pracy wiąże się ze skargami i donosami z jej strony do różnych organów i instytucji. Widocznie nie potrafi ona zrozumieć, że jednostką wojskową dowodzi dowódca, a nie pracownik – piszą „pracownicy”.

Sama Dorota Krypska tłumaczy, że nie wysyłała żadnych donosów na swoich obecnych i byłych bezpośrednich przełożonych, a współpracę z nimi ocenia pozytywnie. – Nie mam takiej mocy, żeby doprowadzać do ich zwolnienia. Nigdy też nie miałam ambicji dowodzenia jednostką – zapewnia.

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Hiejaki / 5 dni temu o 21:55
+29
O, to już kolejny, który naraził się pyskatemu, awanturniczemu nierobowi związkowemu. Jej "wyczyny" obrosły już legendą. Jak śmiał - choćby i podpułkownik - pisnąć złe słowo o świętej krowie...
Avatar
Bee / 4 dni temu o 06:11
+28
Serio od sierpnia do grudnia nie dałaby rady zarchiwizować 500 teczek??? Zapewne tak to wygląda: najlepiej siedzieć kawke pić i latać po pokojach na ploteczki. Współczuję panu pułkownikowi. Kazał się wziąć za pracę,  wytykał zapewne realne błędy a powinien gładkać po główce i sam za nią robić (ironia). 
Avatar
Gość / 5 dni temu o 22:43
+27
Karma wraca pani dzialaczko ...Pozdro od bylych wartownikow z lotniska... Dziekujemy pani za utrate pracy....
Avatar
Gość / 5 dni temu o 22:40
+25
Związkowa biurwa z pretensjami... uwielbiam takie :) "...panie Marku czemu ta Krysia z księgowości dostała nowy większy monitor? Ja jestem w związkach mi pierwszej się należy ..."
Avatar
Gość / 4 dni temu o 07:24
+17
A co robiła ta pani, gdy te 500 osób odchodzilo z pracy. Kadrowa nie archwizowala ich teczek na bieząco? Tylko czekala az pracodawca bedzie kazał jej to zrobić? Bravo dla niej. Ile się zszywa taką teczkę? 10 minut?
Avatar
Gość / 5 dni temu o 21:38
+17
najgłupszy pomysł ,to było zatrudnienie bab we wojsku i policji ,debilizm do kwadratu w imie durnego lewackiego bełkota,jeżeli już ,to tylko w armii z telaviva sie sprawdziły,ale tu nie telaviv i skoro była głabem ,tak zapewne było ,w koncu przełozony wie lepiej i ma zawsze racje
Avatar
Gość / 4 dni temu o 07:21
+12
Tylko wspolczuc dowodcy. Ped do wladzy tej pani jest znany w calym srodowisku mon'u
Avatar
tak czy nie / 5 dni temu o 22:16
+12
Wojsko to nie kółko różańcowe. Trzeba być twardym.
Avatar
Polek / 4 dni temu o 10:39
+9
Od sierpnia do grudnia zarchiwizowanie 500 teczek to gnębienie? Ok. 5 teczek dziennie? To jest jakiś żart a nie praca. Uważam że sąd powinien przed wydaniem wyroku przeprowadzić badania czy ta pani naprawdę nie jest głąbem i dopiero wtedy się wypowiadać.
Avatar
Anonim / 4 dni temu o 19:38
+8
Jedyne, co w tej historii jest prawdziwe to komentarze pod artykułem. Ale żeby tacy ludzie jak ta działaczka przestali szkodzić społeczeństwu, muszą wymrzeć jeszcze ze dwa pokolenia, aby oczyściło się z agentów, nierzetelnych sędziów, przekupnych kolesi. Uczciwi ludzie, którzy chcą pracować, nie zajmują się niszczeniem innych dla własnego widzimisię i fanaberii... 
Avatar
Cywil / 3 dni temu o 22:59
0
To chaba nie wina tej pani ze dowodca przyznał się do złamania prawa w sądzie i to chyba nie wina tej pani ze sąd juz trzykrotnie przyznał jej racje. A tak na marginesie czy ktoś z działaczy zwiazkowych w dzisiejszych czasach ma rewizję w domu? Do czego ten dobry pracodawca się posuwa? Człowieka można łatwo przekupić  (pieniądze awanse dodatkowe urlopy) lub zastraszyć. 
Avatar
Gość / 3 dni temu o 20:35
+3
Dowódca poniósł duże konsekwencje za próbę wyegzekwowania wykonywania obowiązków służbowych od tej Pani. Nie widzę w dyskusji osób, które wyrażają wdzięczność tej Pani za działalność na ich rzecz. Wielka szkoda, że Pani znalazła sobie ochronkę pod hasłem działacz związkowy. To mocno uderza w ideę oraz cel związków zawodowych. A tak zupełnie na marginesie czy człowiek doznający rozstroju zdrowia na skutek mobbingu zaraz po wydaniu wyroku myśli o tym aby ogłosić go prasie?
Avatar
Obserwator / 3 dni temu o 19:59
+2
A dlaczego podwładni nie mieliby odwagi wylać wiadra pomyj na "złego" Dowódcę - anonimowo w internecie? Jakoś niewiele osób cieszy się, jak widać, z tego wyroku. A jak mówią prawnicy w sądzie wygrywa się sprawy a nie dochodzi sprawiedliwości. Pozdrawiam :)
Avatar
Cywil / 3 dni temu o 00:52
-4
Brawo za odwagę  Szkoda nerwów na te komentarze. Zapewne Pan Dowódca to dobry człowiek dla swoich podwładnych. A ona ma nadprzyrodzone siły i znajomości w sadach. Darujcie sobie. Ma kobieta siłę i odwagę do walki z ukladem chamstwem i ponoszeniem się  Tak trzymac. A Pan Dowódca gdyby miał honor to powinien być już w cywilu.
Avatar
Związkowiec z przymusu / 3 dni temu o 00:02
-4
Jakoś nikt nie bierze pod uwagę faktu ze tej określanej przez tutaj piszących różnymi epitetami osobie sąd przyznał rację. A któż to powie o tym Panu dowodcy źle.  Jego podwładni?  Wolne żarty. Takich jak on jest więcej w mon A tylko nieliczni mają sile z nimi walczyć. 
Avatar
hehe / 4 dni temu o 20:46
0
najgłupszy pomysł ,to było zatrudnienie bab we wojsku i policji ,debilizm do kwadratu w imie durnego lewackiego bełkota,jeżeli już ,to tylko w armii z telaviva sie sprawdziły,ale tu nie telaviv i skoro była głabem ,tak zapewne było ,w koncu przełozony wie lepiej i ma zawsze racje
Odezwał się następny trep, który pewnie przeszedł na emeryturę i chce dorabiać! Sami mundurowi mówią, że najgorszy sort to mundurowi emeryci, którzy nie zrobili wcześniej kariery a chcą ją zrobić jako pracownicy cywilni (nie mam tu na myśli jednostki w Dęblinie).  Wracając do twojego wpisu, to chyba cię kobiety mocno miały w d...pie, skoro tak o nich piszesz, można tylko współczuć...
 trafione z dala od sedna w tarczy,jam jest były pchor rezerwy 88 wesoła  ,i dzielę sie swoimi trafnymi spostrzeżeniami,już wtedy armia była do d... ,ale to co teraz te polityczne głaby porobiły ,to rence zanurzone w czarnej du... rzec mozna,jestes sexistowska siksa której wszystko kojarzy sie z du.pom ,jezeli chodzi o kobiety i zycie
 trafione z dala od sedna w tarczy,jam jest były pchor rezerwy 88 wesoła  ,i dzielę sie swoimi trafnymi spostrzeżeniami,już wtedy armia była do d... ,ale to co teraz te polityczne głaby porobiły ,to rence zanurzone w czarnej du... rzec mozna,jestes sexistowska siksa której wszystko kojarzy sie z du.pom ,jezeli chodzi o kobiety i zycie rozwiń
Avatar
Anonim / 4 dni temu o 19:38
+8
Jedyne, co w tej historii jest prawdziwe to komentarze pod artykułem. Ale żeby tacy ludzie jak ta działaczka przestali szkodzić społeczeństwu, muszą wymrzeć jeszcze ze dwa pokolenia, aby oczyściło się z agentów, nierzetelnych sędziów, przekupnych kolesi. Uczciwi ludzie, którzy chcą pracować, nie zajmują się niszczeniem innych dla własnego widzimisię i fanaberii... 
Avatar
slavo123 / 4 dni temu o 18:06
+6
Pozdrawiam pana dowodce .. Popieram pana dzialania. Gonic tych dzialaczy wiecznych nierobow i nieudacznikow. Pan to juz dawno to powinien z ta pania zrobic.. Dzialacze od brania darmowej kasy a ta pani to slow brak..
Avatar
debliniak / 4 dni temu o 15:28
+5
Pani działaczka rodem z PRL znana w srodowisku wojskowym z bardzoooooo negatywnej strony. Ale sprawiedliwa bedzie historia ponieważ smród idzie za NAZWISKIEM. Z chęcią popatrzymy jak powinie się jej noga, a wtedy nikt jej reki nie poda napewno.
Avatar
Anonim / 4 dni temu o 14:14
+5
Ta pani idzie jak buldożer. Od lat niszczy wszystko i wszystkich ktorzy staną na jej drodze, wystarczy ze sie nie tanczy jak ona zagra. Biedna, poszkodowana.... Żałosne. 
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Łopiennik Górny: Kierowca busa nie zauważył autobusu

Łopiennik Górny: Kierowca busa nie zauważył autobusu 0 0

36-letni kierowca busa otarł się o tył autobusu stojącego na jezdni

Rockowy koncert w Rider's Pub
27 października 2018, 20:00

Rockowy koncert w Rider's Pub 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 27 października o godz. 20 w Rider's Pub (ul. 3 Maja 9) odbędzie się koncert zespołów TZN Xenna i Patologia.

Brat i Sparta zrównali się punktami. Grała chełmska klasa okręgowa

Brat i Sparta zrównali się punktami. Grała chełmska klasa okręgowa 4 0

Unia Białopole zremisowała bezbramkowo z liderem Bratem Siennica Nadolna. Unia Rejowiec odesłała outsidera Tatrana Kraśniczyn z bagażem siedmiu bramek

Policjant z Lublina podejrzany o przestępstwo na tle seksualnym

Policjant z Lublina podejrzany o przestępstwo na tle seksualnym 17 9

Policjant z Lublina został zatrzymany w związku z podejrzeniami o przestępstwo na tle seksualnym. W piątek stanął przed prokuratorem. Funkcjonariuszowi już wcześniej stawiano podobne zarzuty, ale został uniewinniony

Prezydent Żuk zarzucił sędzi stronniczość. Przegrał sądową potyczkę

Prezydent Żuk zarzucił sędzi stronniczość. Przegrał sądową potyczkę 11 29

Prezydentowi Lublina nie udało się odsunąć od orzekania w jego sprawie sędzi Marty Laskowskiej-Pietrzak, której zarzucał stronniczość. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił jego skargę, pozostawiając sędzię w składzie mającym rozstrzygnąć, czy Krzysztof Żuk powinien stracić stanowisko prezydenta

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 15 października 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 15 października 2018 roku 0 1

Polska – Włochy 0:1. Biało-Czerwoni spadają do Dywizji B

Polska – Włochy 0:1. Biało-Czerwoni spadają do Dywizji B 4 4

W trzecim meczu Dywizji A Grupy 3 Ligi Narodów reprezentacja Polski przegrała w Chorzowie z Włochami 0:1 tracąc bramkę w doliczonym czasie gry. Niedzielna porażka oznacza spadek naszej kadry do Dywizji B

Kandydaci na prezydenta Lublina. O mieszkaniach, turystach i boiskach

Kandydaci na prezydenta Lublina. O mieszkaniach, turystach i boiskach 0 12

O polityce mieszkaniowej miasta, jego otwarciu na turystów oraz osiedlowych boiskach usłyszeliśmy podczas weekendowych konferencji prasowych kandydatów na prezydenta Lublina: Magdaleny Długosz oraz Jakuba Kuleszy

Tym razem rok szkolny zakończy się wcześniej? Ministerstwo edukacji odpowiada

Tym razem rok szkolny zakończy się wcześniej? Ministerstwo edukacji odpowiada 10 7

Uczniowie liczący na to, że otrzymają szkolne świadectwo dwa dni przed oficjalnym zakończeniem roku srogo się rozczarowali. Resort edukacji oficjalnie poinformował, że o żadnych zmianach mowy być nie może

„Perły” wygrały wyjazdowe spotkanie z Piotrcovią Piotrków Trybunalski

„Perły” wygrały wyjazdowe spotkanie z Piotrcovią Piotrków Trybunalski 2 2

Lubelskie szczypiornistki MKS Perła zmierzyły się z niżej notowanym rywalem i zrobiły to, co do nich należało. Podopieczne Roberta Lisa pokonały MKS Piotrcovię Piotrków Trybunalski 35:24

Sokół Sieniawa – Chełmianka Chełm 2:1. Bez przełamania

Sokół Sieniawa – Chełmianka Chełm 2:1. Bez przełamania 3 5

Trzeciej porażki z rzędu doznali piłkarze Chełmianki. W niedzielę biało-zieloni musieli uznać wyższość Sokoła Sieniawa, z którym przegrali 1:2

Spartaus Daleszyce – Avia Świdnik 0:2. Nowy trener odmienił drużynę

Spartaus Daleszyce – Avia Świdnik 0:2. Nowy trener odmienił drużynę 0 5

Trzecie zwycięstwo z rzędu w lidze, a licząc wszystkie rozgrywki nawet czwarte. Avia pod wodzą Tomasza Bednaruka nie straciła jeszcze nie tylko punktów, ale nawet jednego gola. W sobotę żółto-niebiescy pokonali na wyjeździe Spartakusa Daleszyce 2:0

Tragiczny wypadek w Lublinie. 12-latka zmarła w szpitalu

Tragiczny wypadek w Lublinie. 12-latka zmarła w szpitalu 82 30

Nie żyje 12-latka, która została potrącona przez samochód na ul. Bohaterów Września.

Stal Kraśnik – Stal Rzeszów 2:2. Nie potrafili dobić rywala

Stal Kraśnik – Stal Rzeszów 2:2. Nie potrafili dobić rywala 1 14

Aż do 80 minuty wszystko układało się po myśli piłkarzy z Kraśnika. Gospodarze prowadzili ze Stalą Rzeszów 2:0 i pewnie zmierzali po kolejne trzy punkty. Niestety, w odstępie pięciu minut rywale zdobyli dwa gole i drużyna Jarosława Pacholarza musiała się zadowolić jednym „oczkiem”

Fame MMA 2: Daniel Magical vs Rafonix. Złamana noga i koniec walki [wideo]
film

Fame MMA 2: Daniel Magical vs Rafonix. Złamana noga i koniec walki [wideo] 0 1

Drastyczne wideo. Podczas walki Daniel Magical łamie nogę. Pojedynek trwał niecałe 30 sekund.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.