Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ryki

3 grudnia 2020 r.
13:46

Lubelskie: Wzmacniając wał przeciwpowodziowy nad Wisłą, niszczą ścieżkę

W naszym regionie wały pełnią dwie funkcje: poza zabezpieczaniem przed powodzią, prowadzone są nimi ścieżki rowerowe wykorzystywane do celów rekreacyjnych. Gdy wjeżdża na nie ciężki sprzęt, nie trudno o uszkodzenia brukowej kostki
W naszym regionie wały pełnią dwie funkcje: poza zabezpieczaniem przed powodzią, prowadzone są nimi ścieżki rowerowe wykorzystywane do celów rekreacyjnych. Gdy wjeżdża na nie ciężki sprzęt, nie trudno o uszkodzenia brukowej kostki (fot. rs/archiwum)

Jedno robią, a drugie psują – ocenia pan Jan, mieszkaniec Stężycy w gminie Ryki, który obserwuje budowę nowego odcinka wałów przeciwpowodziowych nad Wisłą. Jego zdaniem wykonawca robót powinien ostrożniej obchodzić się z istniejącą drogą serwisową, by nie zniszczyć jej nawierzchni

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Budowa nowych zabezpieczeń przeciwpowodziowych to bez wątpienia dobra wiadomość dla całej nadwiślańskiej gminy. Niestety, osoby obserwujące w jaki sposób traktowany jest przy tym starszy odcinek wału, dostrzegają pewne mankamenty. Jego szczytem, od Dęblina do Stężycy i dalej na północ, biegnie droga serwisowa wykonana z betonowej kostki (wykorzystywana również jako rekreacyjna ścieżka rowerowa). Stanowi ona również drogę dojazdową dla ciężkich pojazdów wykorzystywanych do wzmocnienia nowego odcinka wału, a to zdaniem naszego rozmówcy, prowadzi do uszkodzeń położonej ledwie rok wcześniej nawierzchni.

– Ja to obserwuję z bliska i widzę, że koparki i ciężkie samochody jeżdżą tym wałem i szorują po kostce, którą ułożono tutaj rok temu. Wygląda to tak, że jedno robią, a drugie psują. W poprzednich latach, jak budowali wały, to na ścieżkę sypali ziemię, żeby jeżdżąc tamtędy, niczego nie uszkodzić. Dzisiaj tego nie widzę, więc chyba już nikt o to nie dba – opowiada pan Jan, mieszkaniec Stężycy.

Za prace nad budowę przeciwpowodziowych wzmocnień odpowiadają dwie firmy wybrane przez inwestora (Wody Polskie), Transpol z Włocławka i Stawecki Holding z Kielc. Jak przyznaje Maciej Staniek z tej drugiej, problem faktycznie istnieje, ale winni nie są wykonawcy.

– Po pierwsze musimy korzystać z tej drogi, bo to jedyny dojazd na plac budowy. Poza tym drogi serwisowe przy wałach powinny być wykonywane z bardziej wytrzymałych i tańszych płyt drogowych.

Problem stanowi także niewielka ilość czasu do zakończenie prac. – Nie wiem dlaczego koniec roku traktowany jest niczym koniec świata. Inwestorzy najczęściej ogłaszają przetargi jesienią i narzucają nam krótkie terminy. Skutek jest taki, że musimy się spieszyć, żeby nie płacić kar – tłumaczy przedsiębiorca.

Tymczasem mieszkańców zaniepokojonych niszczeniem ścieżki starają się uspokajać lokalne władze.

– Jestem przekonany, że jeśli w trakcie prac dojdzie do uszkodzeń, to wszelkie usterki zostaną usunięte przez wykonawcę – zapewnia Zbigniew Chlaściak, wójt gminy Stężyca.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wypadek na S17. Droga zablokowana

Wypadek na S17. Droga zablokowana

Zderzenie dwóch aut osobowych na trasie Piaski-Zamość. Jedna osoba jest ranna.

Drogi, oświetlenie i kanalizacja - inwestycje w Głusku

Drogi, oświetlenie i kanalizacja - inwestycje w Głusku

Nowe drogi, oświetlenie i rozbudowa sieci kanalizacyjnej – to inwestycje, na które samorząd gminy Głusk podpisał właśnie umowy. Prace już się rozpoczęły.

„Jesteśmy już w pierwszej fazie wojny”. Generał Jakubczyk o zagrożeniach, słabości służb i gotowości Polski
Dzień Wschodzi
film

„Jesteśmy już w pierwszej fazie wojny”. Generał Jakubczyk o zagrożeniach, słabości służb i gotowości Polski

Zdaniem generała brygady Artura Jakubczyka, Polska już teraz znajduje się w pierwszym etapie nowoczesnej wojny hybrydowej. – Mamy do czynienia z działaniami dezinformacyjnymi, cyberatakami i próbami destabilizacji społecznej. A służby specjalne? Są kompletnie nieprzygotowane – ostrzega były zastępca dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej i szef strategii wywiadu NATO.

Jak wspierać na co dzień pracę wątroby?

Jak wspierać na co dzień pracę wątroby?

Wątroba to cichy bohater organizmu – codziennie filtruje krew, wspiera trawienie i neutralizuje toksyny1. Choć rzadko daje o sobie znać, jej kondycja w dużej mierze zależy od Twoich codziennych wyborów. Dowiedz się, co możesz zrobić, by ją odciążyć i wspierać jej pracę na co dzień.

Religia raz w tygodniu? Większość jest na tak
SONDA

Religia raz w tygodniu? Większość jest na tak

Czy religia powinna ustąpić miejsca matematyce, informatyce albo... po prostu dłuższemu spaniu? Z najnowszego sondażu wynika, że ponad połowa Polaków popiera ograniczenie liczby lekcji religii w szkołach do jednej godziny tygodniowo.

Ekstraliga U-24. Motor Lublin rzutem na taśmę wywalczył remis w starciu z Beckhoff Spartą Wrocław

Ekstraliga U-24. Motor Lublin rzutem na taśmę wywalczył remis w starciu z Beckhoff Spartą Wrocław

W poniedziałek wygrana u siebie, a we wtorek cenny remis na wyjeździe. Motor Lublin w 12. kolejce U-24 Ekstraligi przegrywał we Wrocławiu z Beckhoff Spartą, ale w końcówce zawodów zdołał doprowadzić do stanu 45:45

Bezpieczne wakacje w Lublinie. Relaks, wsparcie i taniec pod Zamkiem
15 lipca 2025, 11:00

Bezpieczne wakacje w Lublinie. Relaks, wsparcie i taniec pod Zamkiem

Jak połączyć wakacyjny relaks z troską o zdrowie psychiczne? W Lublinie to możliwe! Przez cztery dni na Błoniach pod Zamkiem trwać będzie akcja „Bezpieczne Wakacje – Mów. Czuj. Działaj”. Na mieszkanki i mieszkańców czekają warsztaty, konsultacje i chwile wyciszenia – wszystko po to, by wzmocnić emocjonalną odporność i lepiej radzić sobie z hejtem czy przemocą.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak otrzyma szansę występu już w trzecim tegorocznym turnieju Ligi Narodów

Siatkarze Bogdanki LUK Lublin powołani na turniej Ligi Narodów w Gdańsku. W środę mecz z Iranem

Trzech zawodników Bogdanki LUK Lublin znalazło się wśród wybrańców selekcjonera reprezentacji Polski siatkarzy Nikoli Grbicia na turniej Ligi Narodów w Gdańsku

Penne, farfale i bucatini. I makaron z truskawkami
PRZEPISY

Penne, farfale i bucatini. I makaron z truskawkami

Kiedy Iga Świątek wyznała, że jej ulubionym daniem z dzieciństwa jest makaron z truskawkami, nie tylko we Włoszech zapanowało poruszenie. A my mamy dla was polskie i włoskie przepisy na dobry makaron.

Tusk: ułaskawienie Bąkiewicza jest skandalem. Duda odpowiada

Tusk: ułaskawienie Bąkiewicza jest skandalem. Duda odpowiada

Premier Donald Tusk ocenił, że ułaskawienie Roberta Bąkiewicza „jest skandalem w ludzkim, moralnym wymiarze”. W odpowiedzi Andrzej Duda napisał, że „skandalem” jest „bezprawie”, które – w ocenie prezydenta – premier „wprowadza od 13 grudnia 2023”.

Wypadek na A1: Jest akt oskarżenia przeciwko Sebastianowi M.

Wypadek na A1: Jest akt oskarżenia przeciwko Sebastianowi M.

Prokuratura Okręgowa w Katowicach poinformowała o skierowaniu do Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim aktu oskarżenia przeciwko Sebastianowi M. podejrzanemu o spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego na autostradzie A1 we wrześniu 2023 roku.

Bitwa sprzed tysiąca lat nad Bugiem i koronacja Chrobrego w Czumowie
HISTORIA
19 lipca 2025, 18:00

Bitwa sprzed tysiąca lat nad Bugiem i koronacja Chrobrego w Czumowie

Na 19 i 20 lipca w Czumowie pod Hrubieszowem zaplanowano spektakularną rekonstrukcję jednej z najważniejszych bitew średniowiecznej Polski. Starcie wojsk Bolesława Chrobrego z armią Jarosława Mądrego to widowisku z udziałem 500 rekonstruktorów. Będzie też inscenizacja koronacji pierwszego króla Polski.

Kradzież ciągnika i częściowo udana ucieczka

Kradzież ciągnika i częściowo udana ucieczka

32-latek ukradł ciągnik z posesji, na której wynajmował domek. A potem uciekł na nim do lasu.

Czarnek o granicy: Ruch Obrony Granic musi działać

Czarnek o granicy: Ruch Obrony Granic musi działać

Poseł Prawa i Sprawiedliwości, Przemysław Czarnek zabrał głos w sprawie migracji. Jego zdaniem rząd nie radzi sobie z wyzwaniami jakie przed nim stoją, a Ruch Obrony Granic musi pozostać na zachodniej granicy kraju.

Jacek Braciak w serialu Glina
DO ZOBACZENIA

Glina. Koniec zdjęć do serialu. Kiedy premiera?

Jeszcze w tym roku. W rolach głównych: Maciej Stuhr, Jacek Braciak, Anna Cieślak, Agnieszka Pilaszewska i Nela Macie-jewska.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium