Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

3 stycznia 2022 r.
8:00

Seniorzy zamiast uczniów? Kolejna odsłona sporu wokół liceum mundurowego w Dubience

(fot. Krzysztof Kurasiewicz/archiwum)

Zamiast liceum mundurowego w Dubience będzie dom pomocy społecznej? Nauczyciele ze szkoły, rodzice uczniów i sami licealiści nie mają wątpliwości, że taki właśnie jest plan starosty chełmskiego. Ten jest jednak zaskoczony takimi doniesieniami

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Nie oddamy szkoły i internatu pod DPS” – z takim transparentem przyszli 10 grudnia na sesję Rady Powiatu w Chełmie uczniowie placówki. Tego dnia radni podjęli decyzję o stopniowym zlikwidowaniu szkoły: do 2025 roku przestanie ona funkcjonować, a już od roku szkolnego 2022/23 nie będzie prowadzona rekrutacja do klas pierwszych. Obecnie uczy się tam 58 licealistów.

– Nie ma tam kogo uczyć. [...] Jedyną szansą na utrzymanie tej placówki, ten pogląd podziela i pan wojewoda, i kuratorium, jest przekazanie w zarządzanie gminie. Rada Gminy przyjęła to, ale niestety, pani wójt odmówiła i mamy sytuację, jaką mamy – mówił na sesji starosta chełmski Piotr Deniszczuk.

To był jeden z argumentów, które padły podczas dyskusji. Pozostałe dwa to – zdaniem urzędników – słabe wyniki w nauce oraz rosnące koszty utrzymania szkoły (organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Chełmie).

Bez odpowiedzi?

Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. 27. Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej w Dubience, Kazimiera Ciupa, zarzucała staroście chełmskiemu, że w ostatnich latach nie interesował się szkołą.

– Gdzie był organ prowadzący? – pytała niedawno w rozmowie z nami. – Jestem dyrektorem już trzeci rok, wysyłaliśmy w tym czasie zaproszenia do pana starosty, ale nie otrzymaliśmy na nie odpowiedzi. Nie pojawił się nawet żaden jego przedstawiciel. Pamiętam, że wysłaliśmy oficjalne zaproszenie rok temu, dokładnie 2 grudnia. Potem, 18 grudnia, mieliśmy radę pedagogiczną i jednym z punktów była dyskusja z organem prowadzącym szkołę na temat jej sytuacji, ale tej rozmowy nie było, bo nikt się nie zjawił.

W podobnym tonie wypowiada się Marek Bałanda, dyrektor szkoły w Dubience w latach 2006-2011, a obecnie nauczyciel matematyki: – Pani Kazimiera Ciupa jest tutaj już ponad dwa lata dyrektorem. W tym czasie nie było u nas ani starosty, ani wicestarosty. Pojawiła się komisja ds. oświaty z Rady Powiatu we wrześniu, ale to była tylko chwilowa rozmowa z panią dyrektor. Ja w niej nie uczestniczyłem – tłumaczy.

Jak jednak dodaje, wcześniej do szkoły przyjechał wicestarosta. – Kiedy dyrektorem była pani Bożena Wintmiller, było spotkanie z nauczycielami. Była krótka rozmowa na temat wyników, żeby je podnieść, promować szkołę i tak dalej – przyznaje Marek Bałanda.

Co na to starosta? – To nieprawda. Były u mnie delegacje, grono pedagogiczne przyjeżdżało w obecności radnego z tego terenu Andrzeja Zająca. Rozmawialiśmy na temat szkoły i była kluczowa kwestia: skąd wziąć młodzież do nauki. W większości szkół średnich tego typu są stosowane jakieś kryteria punktowe. Tam nie było dolnej granicy punktowej. Kto się zgłosił, ten się dostawał. Potem trzeba było, żeby nauczyciele podciągnęli tę młodzież do odpowiedniego poziomu. Tam tego nie było.

Mierzyli drzwi?

W połowie grudnia w liceum byli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Chełmie. Z kilku różnych źródeł usłyszeliśmy, że to miała być przymiarka do urządzenia domu pomocy społecznej w przyległym do szkoły internacie.

– Wiem, że były mierzone drzwi, czy zmieści się wózek, czy da się zrobić windę dla niepełnosprawnych. Także już pan starosta czyni kroki w kierunku otwarcia domu pomocy społecznej w internacie w Dubience – mówi nam jeden z rodziców. Takie same słowa padły z ust innego naszego rozmówcy.

Piotr Deniszczuk odpowiada, że szkołę wizytowały osoby z Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Chełmie. Jak twierdzi, było to jedynie związane z prowadzeniem procedury likwidacji liceum mundurowego. Zaprzecza, aby były wykonywane jakiekolwiek pomiary.

Nowe miejsce?

Zdaniem wielu naszych rozmówców, internat to łakomy kąsek do sprzedania. Jest to osobny budynek, po termomodernizacji, z własną kotłownią i stołówką, wyremontowany i dobrze wyposażony. Obecnie może tam przebywać maksymalnie około 70 uczniów.

– Była robiona wycena internatu. Przyjechał rzeczoznawca i wycenił go na ponad 6 mln zł – mówi nam osoba związana z liceum. – Jest to metodycznie rozkładane na części pierwsze. W 2018 roku zlikwidowano tam dom dziecka, który działał przez 6 lat. W 2020 roku zlikwidowano Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną, która działała pond 27 lat, i przeniesiono ją w inne miejsce. Twierdzono, że ze względów ekonomicznych – wyjaśnia i dodaje, że „teraz zabierają się za szkołę”. Co więcej, chęć zakupu internatu miały już wyrazić dwa podmioty.

– Tam ma powstać jakiś dom pomocy społecznej? – pyta zaskoczony starosta. – Pierwsze słyszę o czymś takim. Taki obiekt pewnie spełniałby jakieś wymogi po części, po adaptacji. Może to się komuś pomyliło. Mieliśmy takie jedno liceum w Rejowcu, które moi poprzednicy wygasili. I tam oddajemy do użytku dom pomocy społecznej – dodaje. Jednocześnie przyznaje, że faktycznie została sporządzona szacunkowa wycena internatu, aby ten obiekt, razem z liceum, mogła przejąć gmina.

– Nas obowiązują procedury. Nie możemy niczego sprzedać z wolnej ręki. Chęć można wyrazić, ale do mnie nic takiego nie wpłynęło – zaznacza starosta. Jak mówi, po likwidacji placówki majątek szkoły może zostać sprzedany.

Zbędni lokatorzy?

W budynku przyległym do internatu są także dwa mieszkania służbowe z lokatorami. Według naszych informacji, od półtora roku prowadzone są działania ze strony starostwa, aby ich stamtąd usunąć.

– Starała się o to dyrektor liceum, ale sprawa utknęła na niczym – mówi nam osoba dobrze znająca tę sprawę, która chce zachować anonimowość. Jak dodaje, miała to jednak robić za namową Piotra Deniszczuka. – Jest jego pracownikiem, więc nic w tym dziwnego – podkreśla.

– Jeżeli będzie wygaszone liceum, to mieszkanie służbowe nie wchodzi w grę. Taka umowa najprawdopodobniej będzie wypowiedziana – mówi starosta chełmski.

Nie udało nam się skontaktować z dyrektor liceum mundurowego Kazimierą Ciupą, która przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty