Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

29 maja 2021 r.
20:35

Powrót wszystkich uczniów do szkół. "Na zdalnym nikomu nie chciało się wychodzić z domu"

(fot. archiwum)

Już w poniedziałek wszyscy uczniowie wracają do pracy stacjonarnej w szkole. Jakie nastroje temu towarzyszą? Spytaliśmy dzieci, rodziców i nauczycieli

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W związku z epidemią koronawirusa ten rok szkolny odbywał się w trybie zdalnym. Większość dzieci łączyło się z nauczycielami z domów już od października.

Czas na naukę

Na początku maja w ławkach usiedli najmłodsi uczniowie podstawówek. Starsi w trybie hybrydowym mogli się uczyć od połowy miesiąca. W wielu szkołach zdecydowano, że ze względu na to by nie zakłócić egzaminu ósmoklasisty ci uczniowie wrócą do stacjonarnej nauki dopiero po zakończonych wczoraj testach. W szkole spotkają już wszystkich kolegów, bo od 31 maja wszyscy uczyć będą się już stacjonarnie.

– Czasu na prawdziwą naukę jest niewiele, bo przecież za chwilę jest już koniec roku. Ale cieszę się, że szkoła będzie normalnie działać. Po pierwszych dniach hybrydowego nauczania widzę na twarzach swoich dzieci więcej radości. W domach po prostu im się nudziło – mówi pani Marta z Lublina, mama trójki uczniów. Najstarsze z dzieci chodzi do liceum i za rok będzie pisać maturę. Najmłodsze jest w czwartej klasie szkoły podstawowej.

Obawy i petycja

– Bardzo podoba mi się harmonogram powrotu do szkół – przyznaje Stanisław Madejek, tata ósmoklasistki. – To, że córka wraca do szkoły dopiero po egzaminie jest idealnym rozwiązaniem. Bałem się, że jeśli będzie musiała wrócić wcześniej rozchoruje się przed egzaminami i będzie musiała pisać je w drugim terminie. A tak wszystko przebiegło bez problemu, a ma jeszcze czas na poprawienie ocen. To dla niej bardzo ważne, bo będzie ubiegać się o przyjęcie do liceów, w których od lat wymagany jest bardzo wysoki wynik punktowy.

Cieszą się też uczniowie chociaż w ich przypadku powrotowi do szkół towarzyszyły obawy. Najmłodsi zbierali w internecie podpisy pod petycją by rok szkolny kończyć już w domach.

Bali się, że ostatnie tygodnie związane będą z obarczeniem ich nadmierną nauką: stacjonarnymi sprawdzianami z całego półrocza, sprawdzaniem zeszytów i odpytywaniem przed tablicą.

Cieszę się, że wróciliśmy

– Okazało się, że jest spokojnie – mówi uczennica V Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. – Już podczas zdalnych lekcji nauczyciele mówili nam, żebyśmy się nie bali. Podkreślali, że mamy stopnie i odpowiadać będą tylko te osoby, którym zależy na uzyskaniu lepszych wyników. W mojej klasie takich osób dużo nie ma.

Reszta poszła na luzie i muszę powiedzieć, że jest fajnie.

W prawdzie lekcje są nieco dłuższe, bo na zdalnym nauczaniu były skrócone, ale są przerwy, które możemy spędzać razem i możemy spędzać czas razem po lekcjach. Na zdalnym niby też popołudniami mogliśmy się spotykać, ale nikomu nie chciało się bardzo wychodzić z domu.

– Nie wiem po co wróciliśmy, bo mamy już wystawione propozycje ocen i mamy już nie mieć sprawdzianów – mówi piątoklasista z jednej ze szkół z Kalinowszczyzny. – Najpierw to trochę mi się nie chciało, bo muszę rano wstawać. Jak uczyłem się w domu to mama mnie budziła 10 minut przed lekcjami i nie musiałem się ubierać. To było bardzo wygodne. Teraz jest trudniej rano się budzić, ale jest fajnie. Już nawet nie pamiętałem, że mam fajnych kolegów w klasie. Ale nie wszystkich. Niektórych nie lubię tak samo jak w tamtym roku. Ale i tak się cieszę, że wróciliśmy.

Spokojnie do wakacji

Zadowolenia nie kryją też nauczyciele.

– Ten moment, w którym działaliśmy hybrydowo, był dla mnie bardzo trudny. W szkole nie mieliśmy dobrego dostępu do internetu i najlepszego sprzętu pozwalającego wszystkim nauczycielom sprawnie pracować w tym samym czasie. Dlatego czasami trzeba było śpieszyć się do domu, żeby część lekcji prowadzić z niego, a potem znów do pracy żeby spotkać się przy tablicy – mówi jednak z lubelskich matematyczek. Prosi żeby nie podawać numeru szkoły, w której pracuje. – Teraz wszystko wraca do normy. A ja się cieszę, że sprostałam. Matematyka to trudny przedmiot, a podczas tych lekcji, które już mieliśmy przy tablicy widzę, że nawet tym słabszym uczniom udało się zrozumieć co im tłumaczę i całkiem nieźle sobie radzą.

– Zapowiedziałem, że zeszyty sprawdzę tylko chętnym – mówi nauczyciel chemii z Lublina. – We wszystkich oddziałach materiał mamy już prawie w całości przerobiony. Stopnie są. Jest kilka osób, które stacjonarnie chcą poprawiać sprawdziany. Poza tym będzie spokojnie. Uczniowie nie mają się czego bać. Spokojnie dobijemy do wakacji.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Hydra - ultranowoczesny bolid stworzony w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Hydra - ultranowoczesny bolid stworzony w Lublinie

Ultralekki pojazd napędzany wodorem – Hydra – to nowy projekt studentów Politechniki Lubelskiej, który już wkrótce stanie na starcie prestiżowego Shell Eco-marathon. Zbudowany całkowicie od podstaw bolid może nie tylko jeździć, ale też uczyć, inspirować i testować technologie przyszłości.

Burmistrz Piotr Płudowski

Radny: Brak dialogu z przedsiębiorcami. Burmistrz nie powoła Rady Biznesu

Na brak dialogu z łukowskimi przedsiębiorcami wskazuje radny Bartłomiej Bryk (PiS) i proponuje rozwiązanie w postaci Rady Biznesu. Ale zdaniem burmistrza Piotra Płudowskiego nie ma potrzeby „mnożenia już istniejących form współpracy”.

Motor Lublin rozbił u siebie Grudziądzkie Mebelki GKM Grudziądz

Motor Lublin rozbił u siebie Grudziądzkie Mebelki GKM Grudziądz

Drugi domowy mecz i drugie zwycięstwo. We wtorek w ramach drugiej kolejki Ekstraligi U-24 Motor Lublin pokonał na własnym torze Grudziądzkie Mebelki GKM Grudziądz

Chmura dla firm – nowoczesna infrastruktura cyfrowa dla biznesu

Chmura dla firm – nowoczesna infrastruktura cyfrowa dla biznesu

Dynamiczny rozwój technologii cyfrowych zmienia sposób funkcjonowania przedsiębiorstw na całym świecie. W dobie rosnących wymagań związanych z mobilnością, dostępnością danych oraz ich bezpieczeństwem, coraz więcej organizacji decyduje się najkorzystanie z usługi chmury obliczeniowej, czyli tzw. chmurę dla firm jako fundament swojej infrastruktury IT. Wśród liderów tego segmentu znajduje się IntoCloud – dostawca usług chmurowych, który oferuje kompleksowe i skalowalne rozwiązania chmurowe dostosowane do potrzeb biznesu. Usługi chmurowe od IntoCloud są nie tylko zgodne z nowoczesnymi standardami IT, ale przede wszystkim elastyczne, wydajne i przystępne cenowo. Dzięki nim nawet niewielkie organizacje mogą korzystać z profesjonalnych narzędzi, które wcześniej zarezerwowane były tylko dla dużych korporacji.

Program do faktur dla freelancerów – jak wybrać odpowiednie rozwiązanie

Program do faktur dla freelancerów – jak wybrać odpowiednie rozwiązanie

Freelancerzy, ceniący sobie elastyczność i samodzielność, muszą skutecznie zarządzać swoimi finansami, co czyni wybór odpowiedniego programu do fakturowania kluczowym elementem ich działalności. Odpowiednie narzędzie nie tylko ułatwia codzienną pracę, ale także wpływa na profesjonalny wizerunek. W artykule przedstawimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze programu do faktur, jakie funkcje są niezbędne oraz jak program może wspierać księgowość, aby pomóc freelancerom w efektywnym zarządzaniu ich finansami.

Dynamika rozwoju rynku e-commerce w Polsce – trendy, perspektywy i wyzwania 2025

Dynamika rozwoju rynku e-commerce w Polsce – trendy, perspektywy i wyzwania 2025

Polski rynek handlu elektronicznego przeżywa okres intensywnego rozwoju, przechodząc przez znaczące transformacje i dostosowując się do zmieniających się realiów gospodarczych. Mimo niepewności wywołanej przez globalną sytuację ekonomiczną, e-commerce pozostaje jednym z najbardziej perspektywicznych sektorów polskiej gospodarki. Przyjrzyjmy się obecnej sytuacji tego rynku, kluczowym trendom oraz prognozom na najbliższe lata.

Europejski Piknik Transportowy zawita do Lublina

Europejski Piknik Transportowy zawita do Lublina

Plac Zamkowy zamieni się w minizajezdnię, scenę i strefę zabawy. W programie m.in. bezpłatne przejazdy zabytkowym Ikarusem, warsztaty, animacje i występy artystyczne.

Śmierć Eryka wstrząsnęła opinią publiczną. Po tragedii, jaka rozegrała się na zamojskim osiedlu Planty w lutym 2023 roku w Zamościu odbył się marsz przeciwko przemocy

Śmiertelne pobicie Eryka w Zamościu. Kiedy prawomocny wyrok dla sprawców?

Winni śmiertelnego pobicia 16-letniego Eryka zostali skazani ponad 10 miesięcy temu. Ale nieprawomocnie. Po zażaleniach prokuratury i obrony dopiero w tym miesiącu rozpocznie się postępowanie apelacyjne w sprawie.

Rodzinne święto w Lublinie. Jak miasto wspiera rodziców i dzieci?
film

Rodzinne święto w Lublinie. Jak miasto wspiera rodziców i dzieci?

W dniach 15-18 maja Lublin zamieni się w stolicę rodzinnej radości. Wiceprezydent miasta ds. społecznych, Anna Augustyniak, opowie nie tylko o wydarzeniach, ale też o wyzwaniach współczesnych rodzin i miejskich inicjatywach.

To już dzisiaj! U Wrotkowskich pojawiło się pierwsze pisklę

To już dzisiaj! U Wrotkowskich pojawiło się pierwsze pisklę

Na ten moment czekali fajni sokołów od dawna. W lubelskim gnieździe rozpoczyna się klucie piskląt Wrotki i Czajnika.

Janina Gąsiorowska z prezydentem Rafałem Zwolakiem

Nowy Honorowy Obywatel Zamościa. Tytuł odbierze za kilka dni

Na wniosek prezydenta, przy pełnej zgodzie radnych został przyznany kolejnej osobie tytuł Honorowego Obywatela Zamościa. Już w piątek odbierze go Janina Gąsiorowska, zasłużona działaczka społeczna i samorządowa, matka chrzestna statku Ziemia Zamojska.

Na straganie w dzień targowy. Kto kupi te polityczne obietnice?
galeria

Na straganie w dzień targowy. Kto kupi te polityczne obietnice?

Były premier, obecnie poseł Prawa i Sprawiedliwości odwiedził Lublin. Mateusz Morawiecki spotkał się z handlującymi na Targu Bronowice oraz dokonał zakupów. Na zorganizowanej przez lubelskich parlamentarzystów konferencji padły słowa o drożyźnie i oskarżenia w stronę rządu Donalda Tuska. Trzeba też było zmierzyć się z zarzutami o hipokryzję.

"Thank you from the mountain" A ty, zdałbyś maturę z angielskiego?
QUIZ

"Thank you from the mountain" A ty, zdałbyś maturę z angielskiego?

Quiz, który przypomni ci o czasach, gdy „list formalny” śnił się po nocach, a „present perfect” był wrogiem numer jeden. Dzisiaj matura z angielskiego.

Do złotego medalu Bogdankce LUK Lublin potrzeba jeszcze tylko jednej wygranej

W środę wieczorem Bogdanka LUK Lublin zagra trzeci mecz o złoto mistrzostw Polski

W trzecim spotkaniu finału play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zagra w Sosnowcu z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Wygrana lublinian zapewni im historyczny złoty medal. Pierwszy gwizdek, o godzinie 20.30

Tydzień z biblioteką
Wydarzenie
8 maja 2025, 10:00

Tydzień z biblioteką

Po raz dwudziesty, w dniach 8-15 maja, odbędzie się Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem „Biblioteka. Lubię Tu Być”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium