Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 marca 2025 r.
21:00

Spotykamy się z rolnikami, przyśpieszamy z drogowcami

Wicewojewoda Andrzej Maj
Wicewojewoda Andrzej Maj (fot. LUW)

Z  wicewojewodą Andrzejem Majem rozmawiamy o klęskach żywiołowych i ZRID-ach

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

  • Zacznijmy od rolnictwa. Panie wojewodo trwa cykl spotkań „Wspólnie dla rolnictwa, w których aktywnie pan uczestniczy. Są to spotkania informacyjne dla rolników organizowane przez regionalnych agend obsługujących rolnictwo – KOWR, ARMiR, KRUIS, Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Jakie wnioski można wysnuć po tych spotkaniach?

 – Spotkania w ramach cyklu „Wspólnie dla rolnictwa”, to nasza odpowiedź na głos rolników. Wielokrotnie podkreślali oni, że przez ostatnie lata, za czasów poprzedniej ekipy rządzącej, brakowało dialogu, rzetelnej informacji i chęci współpracy. Zmieniliśmy to, ponieważ wolimy rozmawiać na takich spotkaniach, a nie na ulicy – podczas strajków. Te cykliczne spotkania w regionie cieszą się dużym zainteresowaniem, a my staramy się, aby nie były one jedynie jednostronnym przekazem informacji, ale okazją do realnego dialogu i wypracowania wspólnych rozwiązań. Pierwsze wnioski z tych spotkań już się wyłaniają. Rolnicy mówią głównie o konieczność uproszczenia procedur administracyjnych, czego odpowiedzią będzie deregulacja w rolnictwie, której przygotowanie zapowiedział minister Czesław Siekierski.

Rolnicy pytają również o dzierżawę gruntów, mechanizmy unijnego wsparcia, rentę wdowią, kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w gospodarstwach czy kontrole produktów rolnych przez Inspekcje. Ważnym tematem podjętym przeze mnie oraz posła do Parlamentu Europejskiego Krzysztofa Hetmana jest planowana przez UE umowa stowarzyszeniowa z Ukrainą, która może negatywnie wpłynąć na nasz rynek. W tym celu większość organizacji rolniczych z województwa lubelskiego podpisało stanowisko sprzeciwiające się liberalizacji handlu z Ukrainą, które trafia do unijnych komisarzy oraz europarlamentarzystów. Natomiast po naszych spotkaniach przesłaliśmy już pierwsze wnioski rolników do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tym miejscu chcę po raz podziękować dyrektorom KRUS, KOWR, ARiMR i LODR za organizację tych spotkań i wsłuchiwanie się w głos naszych rolników.

 

  • Czy LUW już teraz przygotowuje się na scenariusz z ubiegłego roku, czyli klęski pogodowe rujnujące rolników – plantatorów, producentów owoców miękkich?

– We wszystkich gminach w województwie lubelskim powołane są komisje ds. szacowania szkód w gospodarstwach rolnych. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast zostali poproszeni o przeanalizowanie składów komisji. Po przekazaniu przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wzoru protokołu oraz wytycznych planujemy zorganizować szkolenia dla wszystkich chętnych członków komisji. Jednak ze względu na nieprzewidywalność zjawisk pogodowych, które mają wpływ na warunki gospodarowania na roli, trudno jest na początku sezonu wegetacyjnego przewidzieć i przygotować się na wszelkie możliwe zjawiska i okoliczności, które mogą wystąpić. Mieliśmy bezśnieżną zimę oraz niskie temperatury, które występowały głównie w lutym br. i już teraz samorządy zgłaszają możliwość wystąpienia zjawiska ujemnych skutków przezimowania spowodowanych wysmalaniem roślin – ozimin sianych jesienią ubiegłego roku. Ponadto ze względu na brak opadów, głównie śniegu i deficyt wilgoci w glebie, jest niemal pewne wystąpienie suszy. Zjawisko to jest monitorowane przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, a za szacowanie tego zjawiska odpowiada dedykowana aplikacja do której jest wiele zastrzeżeń od rolników.

Widzimy, jak wielkie szkody wyrządziły zeszłoroczne anomalia pogodowe, ponieważ w 2024 roku potwierdziliśmy 14 tys. protokołów komisji dotyczących głównie sektora owoców. Dlatego naszym priorytetem jest maksymalne skrócenie czasu ich weryfikacji na wypadek wystąpienia niekorzystnych warunków, tak aby Ministerstwo i instytucje rolnicze mogły jak najszybciej uruchomić ewentualne mechanizmy wsparcia. Zapewniam, że pracownicy Wydziału Środowiska i Rolnictwa LUW, którzy od lat realizują zadania związane z szacowaniem szkód w gospodarstwach rolnych, są przygotowani do nowego sezonu szacowań w rolnictwie.

  • Skoro już o owocach, to wróćmy do granicy. Jakie są efekty kontroli importowanych produktów spożywczych z Ukrainy? Ostatnimi czasy ta sprawa nieco ucichła…

– Po zmianie władzy import znacząco spadł dzięki wprowadzeniu przez UE, na wniosek rządu RP oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z PSL, kontyngentów na nadmierny import produktów rolnych z Ukrainy.  Jednak zapewniam, że kontrole są prowadzone na bieżąco i nadal stanowią priorytet dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywnościowe.

Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie kontroluje każdą partię artykułów rolno-spożywczych zgłaszaną na granicy z Ukrainą i Białorusią. Do tego dochodzą kontrole inspekcji weterynaryjnej, sanepidu czy służb celnych, które regularnie sprawdzają zarówno jakość, jak i zgodność importowanych produktów z unijnymi normami.

Tylko WIJHAR-S w 2024 roku wydał ogółem 170 decyzji administracyjnych, z czego 89 zakazujących wprowadzenia do obrotu artykułów rolno-spożywczych niespełniających wymagań jakości handlowej przywożonych z państw trzecich oraz 81 wymierzające karę pieniężną za dopuszczenie do obrotu artykułów rolno-spożywczych niespełniających wymagań w zakresie jakości handlowej i ich zafałszowania. Decyzje dotyczyły m.in. owoców, warzyw, nasion czy masła mrożonego.. Współpracujemy również z resortem rolnictwa, jak i odpowiednimi służbami krajowymi, aby zapewnić polskim rolnikom uczciwe warunki konkurencji oraz bezpieczeństwo żywnościowe konsumentów. Reagujemy również na zgłoszenia od osób trzecich czy przedstawicieli rolników, gdzie w takich przypadkach zlecamy kontrole, a każda zgłoszona nieprawidłowość jest dokładnie analizowana i wyciągane są odpowiednie konsekwencje.

 

  • Teraz chwilę o drogach. Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg – jakie środki lubelskie otrzyma w ramach tego programu?

– Na realizację inwestycji w 2025 roku województwo lubelskie otrzymało z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg prawie 259 mln złotych. To prawdziwa ofensywa drogowa. Osobiście zabiegałem o to, aby nasz region otrzymał jak najwięcej pieniędzy na ten cel. Środki te zostaną przeznaczone na budowę, przebudowę oraz remont 90 km dróg gminnych oraz 93 km dróg powiatowych. W sumie będzie to 125 odcinków dróg, gdzie dofinansowanie dla poszczególnych inwestycji wyniesie od 50 proc. do 70 proc. ich wartości – w zależności od zamożności danego samorządu. Łączna wartość tych inwestycji, uwzględniając wkład własny samorządów, to prawie 600 mln złotych. Dodatkowo, utworzono listę rezerwową zawierającą 132 zadania, które mogą zostać zrealizowane w przypadku pojawienia się oszczędności lub rezygnacji z pierwotnie planowanych projektów. Jako przykłady warto wymienić tutaj inwestycję powiatu lubelskiego, który otrzyma prawie 25 mln złotych dofinansowania na rozbudowę drogi powiatowej Nowiny-Osmolice. Powiat biłgorajski otrzyma 16 mln zł dofinansowania na przebudowę drogi powiatowej Wola Różaniecka-Różaniec, a powiat kraśnicki ponad 8 mln zł dofinansowania przeznaczy na przebudowę drogi Stróża-Sulów na terenie gminy Kraśnik. Dzięki tym środkom poprawi się infrastruktura drogowa w naszym regionie, co przyczyni się do zwiększenia przede wszystkim bezpieczeństwa, ale i komfortu mieszkańców.

  • Drogowcy narzekają na przedłużające się procedury ZRID, np. obwodnica Lubartowa. Co obecna ekipa zrobiła, aby tę procedurę usprawnić i jakie ZRiD będą wydane w najbliższym czasie?

– Na szczęście prace na odcinku Lublin – Lubartów już trwają i na dzień dzisiejszy ich realizacja, z uwagi na korzystne warunki atmosferyczne, wyprzedza założony harmonogram. Podobnie jest w przypadku dobudowywanej nowej nitki na obwodnicy Kocka. Jednak problemy natury prawnej przy wydawaniu decyzji ZRiD to przede wszystkim zmiany właścicieli nieruchomości planowanych pod drogi oraz długotrwała procedura oceny środowiskowej (RDOŚ). W sposób szczególny zależy nam na rozwiązaniu tych kwestii. Obecnie w  Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim procedujemy aż 11 dużych ZRiD, o łącznej długości prawie 185 km dróg klasy S (tj. ekspresowe) i A (tj. autostrady). Zapewniam, że mimo ogromu pracy, Wydział Infrastruktury LUW zrobi wszystko, żeby w tym roku zakończyć większość tych postępowań i dać „zielone światło” do budowy strategicznych i głównych ciągów drogowych Lubelszczyzny. W najbliższych kilkunastu miesiącach nasze województwo zamieni się w jeden wielki plac budowy dróg.

 

 

Procedowane odcinki dróg w ramach ZRID

S12: odc. Piaski (koniec obwodnicy) –  obiekt WD-08 (Dorohucza) (wraz z obiektem)

S12: odc. obiekt WD-15 (Dorohucza) (wraz z obiektem) - w. Chełm Zachód (bez węzła)

S12: odc. Chełm (w. Chełm Wschód - bez węzła) – Dorohusk

S17: odc. węzeł „Zamość Wschód” wraz z węzłem – węzeł „Zamość Południe" wraz z węzłem

S17: odc. węzeł „Zamość Południe” bez węzła – węzeł ,,Tomaszów Lubelski Północ" bez węzła

S17: odc. Tomaszów Lubelski (koniec obwodnicy) - Hrebenne (początek obwodnicy)

S19: odc. koniec obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej – Lubartów Północ (bez węzła)

S19: odc. Radzyń Podlaski - Kock (początek obwodnicy) (realizacja: Oddział Kielce)

S19: odc. Międzyrzec Podlaski (koniec obwodnicy) - Radzyń Podlaski (węzeł Radzyń Podlaski Północ) (realizacja: Oddział Kielce)

A2: odc. węzeł „Biała Podlaska” (bez węzła) w km 624+830 – km 641+011 (odc. X) (realizacja: Oddział Warszawa)

A2: odc. km 641+011 ‒ węzeł „Dobryń” (z węzłem) w km 650+287 (odc. XI) (realizacja: Oddział Warszawa)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

W czasach, gdy turystyczne zwyczaje zmieniają się w zawrotnym tempie, a podróżnicy coraz częściej szukają doświadczeń wykraczających poza klasyczne „pocztówki z wakacji”, Chorwacja wyrasta na prawdziwego lidera.

Nowe autobusy elektryczne będą wozić pasażerów w drugiej połowie maja

Pierwsze elektryki już w bazie MZK. Kiedy pasażerowie wsiądą do cichych solarisów?

Sześć autobusów elektrycznych dotarło już do Białej Podlaskiej. Trwają jeszcze procedury odbiorowe, ale już w drugiej połowie maja z nowego, zeroemisyjnego taboru skorzystają pasażerowie.

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Sprawcą zbrodni na w Oddziale Ortopedii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie okazał się 35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej zatrudniony w Katowicach. Dzisiaj został doprowadzony do Prokuratury w Krakowie, gdzie usłyszy zarzuty zabójstwa i usiłowania ataku na pielęgniarkę. – Objawiło się zło w najczystszej postaci – komentuje prof. Wojciech Załuska.

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczenie podatku po pracy za granicą to obowiązek, który może przynieść wymierne korzyści finansowe. Wielu Polaków zatrudnionych w Niemczech lub Holandii ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Choć na pierwszy rzut oka procedury mogą wydawać się skomplikowane, odpowiednia wiedza i przygotowanie pozwalają sprawnie przejść przez cały proces.

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji
WIDEO
film

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji

17 i 18 maja w Lublinie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji „Oswoić skoliozę – nie tylko dla rodziców”. To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi rodziców, dzieci i specjalistów z całej Polski, by wspólnie rozmawiać o leczeniu, diagnozie i życiu z deformacjami kręgosłupa. Organizatorem jest Fundacja Pomoc Daje Moc, a współgospodarzem merytorycznym – Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Policjanci z lubelskiej drogówki zatrzymali 27-letniego kierowcę audi, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał przez kilka kilometrów. Mężczyzna miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Dlaczego wybór styropianu ma tak kluczowe znaczenie przy ociepleniu elewacji Twojego domu? Otóż to właśnie rodzaj i parametry płyt wpłyną na komfort termiczny, trwałość instalacji i wysokość rachunków za ogrzewanie. Nieprawidłowo dobrany materiał może prowadzić do powstawania mostków termicznych, pleśni czy pęknięć tynku. Z kolei optymalny styropian zapewni równomierną temperaturę wewnątrz pomieszczeń oraz niską częstotliwość napraw. Przyjrzyjmy się zatem trzem podstawowym rozwiązaniom: klasycznemu styropianowi białemu, nowoczesnemu styropianowi grafitowemu oraz wytrzymałemu styropianowi XPS. Dzięki temu łatwiej dopasujesz materiał do swojego budżetu, warunków lokalnych i oczekiwań co do oszczędności energetycznych.

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Planujesz podróż z Lotniska Chopina i zastanawiasz się, gdzie bezpiecznie zostawić auto albo co zrobić z rzeczami, które chwilowo nie zmieszczą się w mieszkaniu lub firmie? W Warszawie znajdziesz dwa rozwiązania tuż obok lotniska – parking EasyParking oraz przestrzeń magazynową Przechowuj.pl. Poznaj miejsce, które oszczędzi Twój czas i nerwy.

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Szybkie, precyzyjne reagowanie na dynamicznie zmieniające się trendy i potrzeby klientów to element, który jest absolutnie niezbędny do tego, aby przedsiębiorstwo mogło dynamicznie się rozwijać oraz zawsze być o krok przed konkurencją. Wśród wyjątkowych rozwiązań technologicznych, dzięki którym przedsiębiorcy mają bardzo duże szanse na osiągnięcie celu, często specjaliści wskazują na wyjątkowe oprogramowanie ERP, czyli Enterprise Resource Planning. Jest to specjalny program, dzięki któremu można zarządzać zasobami firmy w sposób kompleksowy. W poniższym artykule objaśniamy, dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa. Zapraszamy do lektury.

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

37-letnia Ukrainka miała ponad promil alkoholu. Na czas przyjazdu pogotowia, jej dziećmi zajęła się policjantka

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty