Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

30 maja 2020 r.
18:19

Studia w dobie pandemii

Rozważamy możliwość powrotu jedynie ostatnich roczników studiów do odbycia zajęć praktycznych i ćwiczeń laboratoryjnych oraz przedłużenia wybranych zajęć laboratoryjnych i klinicznych na kierunku weterynaria - mówi Iwona Pachcińska, rzecznik UP
Rozważamy możliwość powrotu jedynie ostatnich roczników studiów do odbycia zajęć praktycznych i ćwiczeń laboratoryjnych oraz przedłużenia wybranych zajęć laboratoryjnych i klinicznych na kierunku weterynaria - mówi Iwona Pachcińska, rzecznik UP (fot. Maciej Kaczanowski)

Choć rząd luzuje kolejne obostrzenia związane z epidemią koronawirusa, wciąż w bardzo ograniczonym stopniu możliwe jest funkcjonowanie szkół wyższych. Wiadomo, że co najmniej do końca obecnego semestru zajęcia dydaktyczne będą odbywać się w formie zdalnej. W tych trudnych warunkach uczelnie prowadzą nabór kandydatów na kolejny rok akademicki

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Stopniowe znoszenie ograniczeń w działalności zamkniętych od połowy marca rozpoczęło się w ostatni poniedziałek. Według zaleceń Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przynajmniej do 30 września wszystkie zajęcia, które mogą być przeprowadzane zdalnie, nadal mają być prowadzone w takiej formie.

Są jednak wyjątki, bo stacjonarnie w siedzibach uczelni będą mogli uczyć się m.in. studenci ostatnich roczników. Chodzi o to, że w wielu przypadkach jest to niezbędne dla umożliwienia terminowego ukończenia studiów. Podobna możliwość dotyczy zajęć laboratoryjnych czy praktyk, które ze względu na swoją specyfikę nie mogą być realizowane zdalnie.

Powolne odmrażanie

Nie oznacza to jednak, że już w poniedziałek na lubelskie uczelnie zaczęli wracać studenci.

- W związku z panującą sytuacją epidemiczną i zgodnie z rekomendacjami wydanymi przez MNiSW kształcenie odbywa się cały czas online, z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zalecamy również, aby zaliczenia końcowe i egzaminy oraz egzaminy dyplomowe były przeprowadzane z wykorzystaniem narzędzi systemu informatycznego - mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. I dodaje: - Pewną część zajęć stacjonarnych planujemy wznowić, ale w bardzo ograniczonym zakresie. Dotyczyć to będzie przede wszystkim laboratoriów eksperymentalnych, praktyk, ćwiczeń terenowych itp. Decyzje w tych sprawach podejmie dziekan danego wydziału.

Zgodnie z zarządzeniem rektora, pierwsi studenci mogliby pojawiać się w obiektach uniwersytetu od 1 czerwca. Na innych lubelskich uczelniach nastąpi to nieco później.

- Zajęcia w laboratoriach chcemy przywracać od 15 czerwca - zapowiada Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy Politechniki Lubelskiej, która tuż po wybuchu epidemii dość sprawnie poradziła sobie z przestawieniem się na tryb zdalny. Rzeczniczka zaznacza jednak, że ćwiczeń laboratoryjnych często w taki sposób przeprowadzić się nie da.

- To forma, która wymaga obecności studentów na miejscu. Próbowaliśmy nagrywać filmy pokazujące np. działanie pewnych mechanizmów, ale to nie zastąpi bezpośrednich spotkań.

Do częściowego powrotu studentów na uczelnię szykuje się też Uniwersytet Przyrodniczy. - Rozważamy możliwość powrotu jedynie ostatnich roczników studiów do odbycia zajęć praktycznych i ćwiczeń laboratoryjnych oraz przedłużenia wybranych zajęć laboratoryjnych i klinicznych na kierunku weterynaria. Decyzja zapadnie w najbliższych dniach, a studenci zostaną poinformowani o niej z odpowiednim zapasem czasowym, tak aby spokojnie i bezpiecznie mogli zorganizować powrót na zajęcia. Dołożymy wszelkich starań, aby ewentualny powrót był bezproblemowy i zgodny z wytycznymi GIS. - informuje rzecznik UP Iwona Pachcińska.

Rekrutacja potrwa dłużej

Lubelskie uczelnie prowadzą już nabory na pierwszy rok studiów w roku akademickim 2020/2021. Pewne jest, że rekrutacja zostanie wydłużona.

Ma to związek z przełożeniem tegorocznych egzaminów maturalnych, które będą odbywać się w dniach 8-29 czerwca. Wyniki mają być ogłoszone do 11 sierpnia. Ale dopiero 30 września będą publikowane rezultaty matur poprawkowych, dlatego ministerstwo nie wyklucza, że nowy rok akademicki może nie rozpocząć się 1 października.

- W uzasadnionych przypadkach, w celu zapewnienia prawidłowej organizacji i zakończenia procesu rekrutacji, należy liczyć się z nieznacznym opóźnieniem rozpoczęcia zajęć w roku akademickim 2020/2021 - czytamy w ministerialnych wytycznych. Decyzję w tej sprawie podjęła już Politechnika Lubelska. Tu zajęcia na pierwszym roku wystartują dwa tygodnie później, niż zazwyczaj.
Wracając do tegorocznych naborów, to terminy zostały wyznaczone tak, by tegoroczni maturzyści z ewentualną decyzję mogli poczekać do momentu poznania swoich wyników, choć rejestrować można się już teraz na wszystkich lubelskich uczelniach.

Do 13 sierpnia potrwa rejestracja na UMCS (z wyjątkiem kierunków, na których muszą odbyć się egzaminy wstępne - w tych przypadkach czas mija 30 lipca). Do 16 sierpnia zgłaszać mogą się kandydaci zainteresowani ofertą Politechniki Lubelskiej (do 15 lipca w przypadku architektury, w związku z obowiązkowym egzaminem z rysunku) a do 17 sierpnia czas mają osoby zainteresowane studiami na KUL i Uniwersytecie Medycznym. 19 sierpnia zakończy się pierwsza tura naboru na Uniwersytet Przyrodniczy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

W czasach, gdy turystyczne zwyczaje zmieniają się w zawrotnym tempie, a podróżnicy coraz częściej szukają doświadczeń wykraczających poza klasyczne „pocztówki z wakacji”, Chorwacja wyrasta na prawdziwego lidera.

Nowe autobusy elektryczne będą wozić pasażerów w drugiej połowie maja

Pierwsze elektryki już w bazie MZK. Kiedy pasażerowie wsiądą do cichych solarisów?

Sześć autobusów elektrycznych dotarło już do Białej Podlaskiej. Trwają jeszcze procedury odbiorowe, ale już w drugiej połowie maja z nowego, zeroemisyjnego taboru skorzystają pasażerowie.

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Sprawcą zbrodni na w Oddziale Ortopedii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie okazał się 35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej zatrudniony w Katowicach. Dzisiaj został doprowadzony do Prokuratury w Krakowie, gdzie usłyszy zarzuty zabójstwa i usiłowania ataku na pielęgniarkę. – Objawiło się zło w najczystszej postaci – komentuje prof. Wojciech Załuska.

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczenie podatku po pracy za granicą to obowiązek, który może przynieść wymierne korzyści finansowe. Wielu Polaków zatrudnionych w Niemczech lub Holandii ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Choć na pierwszy rzut oka procedury mogą wydawać się skomplikowane, odpowiednia wiedza i przygotowanie pozwalają sprawnie przejść przez cały proces.

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji
WIDEO
film

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji

17 i 18 maja w Lublinie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji „Oswoić skoliozę – nie tylko dla rodziców”. To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi rodziców, dzieci i specjalistów z całej Polski, by wspólnie rozmawiać o leczeniu, diagnozie i życiu z deformacjami kręgosłupa. Organizatorem jest Fundacja Pomoc Daje Moc, a współgospodarzem merytorycznym – Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Policjanci z lubelskiej drogówki zatrzymali 27-letniego kierowcę audi, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał przez kilka kilometrów. Mężczyzna miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Dlaczego wybór styropianu ma tak kluczowe znaczenie przy ociepleniu elewacji Twojego domu? Otóż to właśnie rodzaj i parametry płyt wpłyną na komfort termiczny, trwałość instalacji i wysokość rachunków za ogrzewanie. Nieprawidłowo dobrany materiał może prowadzić do powstawania mostków termicznych, pleśni czy pęknięć tynku. Z kolei optymalny styropian zapewni równomierną temperaturę wewnątrz pomieszczeń oraz niską częstotliwość napraw. Przyjrzyjmy się zatem trzem podstawowym rozwiązaniom: klasycznemu styropianowi białemu, nowoczesnemu styropianowi grafitowemu oraz wytrzymałemu styropianowi XPS. Dzięki temu łatwiej dopasujesz materiał do swojego budżetu, warunków lokalnych i oczekiwań co do oszczędności energetycznych.

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Planujesz podróż z Lotniska Chopina i zastanawiasz się, gdzie bezpiecznie zostawić auto albo co zrobić z rzeczami, które chwilowo nie zmieszczą się w mieszkaniu lub firmie? W Warszawie znajdziesz dwa rozwiązania tuż obok lotniska – parking EasyParking oraz przestrzeń magazynową Przechowuj.pl. Poznaj miejsce, które oszczędzi Twój czas i nerwy.

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Szybkie, precyzyjne reagowanie na dynamicznie zmieniające się trendy i potrzeby klientów to element, który jest absolutnie niezbędny do tego, aby przedsiębiorstwo mogło dynamicznie się rozwijać oraz zawsze być o krok przed konkurencją. Wśród wyjątkowych rozwiązań technologicznych, dzięki którym przedsiębiorcy mają bardzo duże szanse na osiągnięcie celu, często specjaliści wskazują na wyjątkowe oprogramowanie ERP, czyli Enterprise Resource Planning. Jest to specjalny program, dzięki któremu można zarządzać zasobami firmy w sposób kompleksowy. W poniższym artykule objaśniamy, dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa. Zapraszamy do lektury.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium