Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

27 maja 2020 r.
9:33

Jak się zmieni Politechnika Lubelska za nowego rektora? Rozmowa z prof. Zbigniewem Paterem

Autor: Zdjęcie autora Patryk Pytlak
4 0 A A
Prof. Zbigniew Pater został nowym rektorem Politechniki Lubelskiej
Prof. Zbigniew Pater został nowym rektorem Politechniki Lubelskiej (fot. Piotr Michalski)

Prof. Zbigniew Pater został nowym rektorem Politechniki Lubelskiej. Zastąpił na stanowisku prof. Piotra Kacejkę, który nie mógł ubiegać się o reelekcję. Wybory na Politechnice Lubelskiej odbyły się w formie zdalnej. Prof. Zbigniew Pater otrzymał 94 spośród 96 głosów elektorskich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Czy przez to, że był Pan jedynym kandydatem na rektora będzie Panu łatwiej objąć funkcję rektora Politechniki Lubelskiej?

– Moim zdaniem liczba kandydatów nie ma większego znaczenia na objęcie funkcji rektora. Tutaj bardziej się liczy doświadczenie jakie wyniosłem ze sprawowania funkcji prorektora ds. nauki w latach 2008-2012, a następnie  dziekana Wydziału Mechanicznego (2012-2020). Oczywiście wielkim honorem, a zarazem zobowiązaniem jest dla mnie poparcie jakie uzyskałem. Postaram się swoją postawą oraz realizacją programu nie zawieść oczekiwań społeczności akademickiej Politechniki Lubelskiej.

• Co będzie dla Pana największym priorytetem podczas sprawowania funkcji rektora Politechniki? 

– Priorytetem będzie stworzenie systemu motywacyjnego pozwalającego na ciągły rozwój nauki i dydaktyki, który w konsekwencji dawał będzie Uczelni komfort finansowy. Dzięki pracy poprzednich oraz obecnego rektora mamy doskonałe zaplecze infrastrukturalne, które musimy zacząć lepiej wykorzystywać z pożytkiem dla działalności dydaktycznej, rozwoju naukowego naszych pracowników, a także współpracy z otoczeniem biznesowym.

• Jakie zmiany czekają uczelnię w najbliższych latach?

– Nie będzie żadnych zmian o charakterze rewolucyjnym. Będą korekty obecnego systemu, który spowodował, że Politechnika Lubelska jest jedną z najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Zostaną na szeroką skalę wprowadzone etaty badawcze, zostanie uruchomiony system motywacyjny bazujący na dodatkach zadaniowych za naukę i dydaktykę, będą wprowadzone  liczne programy projakościowe (np. publikacja interdyscyplinarna, projekt studencki, granty na granty, demonstrator), odnowione zostanie zaplecze aparaturowe niezbędne do prowadzenia dydaktyki na nowoczesnym poziomie, wyremontowane zostaną domy studenckie. Oczywiście to tylko wybrane zadania jakie będziemy realizować w kolejnych latach.

• Jakie zmiany czekają samych studentów?

– Przede wszystkim będą to zmiany wymuszone sytuacją zewnętrzną. Będziemy rozwijać kształcenie zdalne, które z pewnością nie ustanie także po wygaszeniu pandemii. W dalszym ciągu z troską zabiegać będziemy o wysoki stopień umiędzynarodowienia studiów. Zwiększymy liczbę profesorów wizytujących z zagranicy, a część zajęć będzie realizowana w laboratoriach zagranicznych. Zostanie także uruchomiony fundusz studencki, bazujący na funduszu obywatelskim z sukcesem wykorzystywanym przez władze samorządowe. Wreszcie liczę w tym zakresie na dobre rady samych studentów.

• Czy wybrał Pan już swoich nowych współpracowników?

– Tak, kandydatów na funkcje prorektorów przedstawiłem podczas spotkania ze społecznością akademicką. Są nimi: prof. dr hab. inż. Wojciech Franus, który obejmie funkcję prorektora ds. nauki, dr hab. inż. Dariusz Czerwiński, profesor uczelni – prorektora ds. ogólnych i rozwoju oraz dr hab. inż. Paweł Droździel, profesor uczelni, który będzie kontynuował funkcję prorektora ds. studenckich.

Zbigniew Pater urodził się 15 grudnia 1965 roku w Radomyślu nad Sanem. W 1985 roku rozpoczął studia na Wydziale Me­chanicznym Politechniki Lubelskiej, które ukończył w 1990 roku. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę na Wydziale Mechanicznym Po­litech­niki Lu­bel­skiej na stanowisku asystenta w Katedrze Obróbki Plastycznej. W latach 2008-2012 sprawował funkcję prorektora ds. nauki Politechniki Lubelskiej. Od października 2012 roku pełnił funkcję Dziekana Wydziału Mechanicznego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

W piątek punktualnie w południe w siedzibie FIFA rozlosowano grupy eliminacji mistrzostw świata, które w 2026 roku odbędą się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Losowana z drugiego koszyka Polska trafiła do grupy G, gdzie zagra między innymi z jedną z europejskich potęg. Którą? Odpowiedź poznamy w przyszłym roku

Ciri, bohaterka gry Wiedźmin IV
DO ZOBACZENIA
film

Wiedźmin IV na pierwszym zwiastunie, W roli głównej: Ciri (wideo)

Kiedyś jej szukaliśmy, teraz się w nią wcielimy. Sześć minut z Ciri, bohaterka gry Wiedźmin IV.

Poszukiwany za brutalne gwałty zatrzymany w Czechach

Poszukiwany za brutalne gwałty zatrzymany w Czechach

50-latek poszukiwany za brutalne gwałty i rozboje wpadł pod Pragą. Był poszukiwany od 2018 roku.

Laura Miskiniene to liderka Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Po liderze czas na wicelidera. Polski Cukier AZS UMCS zagra u siebie z VBW Gdynia

Polski Cukier AZS UMCS w niedzielę zagra kolejny hitowy mecz. Tym razem przeciwnikiem będzie VBW Gdynia.

Potrącił mężczyznę i uciekł z miejsca zdarzenia. Targały nim wyrzuty sumienia

Potrącił mężczyznę i uciekł z miejsca zdarzenia. Targały nim wyrzuty sumienia

Do tragicznego wypadku na drodze doszło w nocy z czwartku na piątek. Kierowca uciekł z miejsca zdarzenia, jednak w piątek rano zgłosił się na policję.

ChKS Chełm celuje w trzynaste zwycięstwo, PZL Leonardo Avia kontra wicelider tabeli

ChKS Chełm celuje w trzynaste zwycięstwo, PZL Leonardo Avia kontra wicelider tabeli

W ramach trzeciej rundy Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm ponownie okazał się lepszy od rywali zza miedzy i pokonał PZL Leonardo Avię 3:0. W weekend obie nasze drużyny wracają do walki o ligowe punkty. I obie na parkiecie zameldują się w sobotę. Zdecydowanie trudniejszego rywala mają świdniczanie, którzy zmierzą się z drugim zespołem w tabeli.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium