Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

27 maja 2020 r.
9:33

Jak się zmieni Politechnika Lubelska za nowego rektora? Rozmowa z prof. Zbigniewem Paterem

Autor: Zdjęcie autora Patryk Pytlak
4 0 A A
Prof. Zbigniew Pater został nowym rektorem Politechniki Lubelskiej
Prof. Zbigniew Pater został nowym rektorem Politechniki Lubelskiej (fot. Piotr Michalski)

Prof. Zbigniew Pater został nowym rektorem Politechniki Lubelskiej. Zastąpił na stanowisku prof. Piotra Kacejkę, który nie mógł ubiegać się o reelekcję. Wybory na Politechnice Lubelskiej odbyły się w formie zdalnej. Prof. Zbigniew Pater otrzymał 94 spośród 96 głosów elektorskich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Czy przez to, że był Pan jedynym kandydatem na rektora będzie Panu łatwiej objąć funkcję rektora Politechniki Lubelskiej?

– Moim zdaniem liczba kandydatów nie ma większego znaczenia na objęcie funkcji rektora. Tutaj bardziej się liczy doświadczenie jakie wyniosłem ze sprawowania funkcji prorektora ds. nauki w latach 2008-2012, a następnie  dziekana Wydziału Mechanicznego (2012-2020). Oczywiście wielkim honorem, a zarazem zobowiązaniem jest dla mnie poparcie jakie uzyskałem. Postaram się swoją postawą oraz realizacją programu nie zawieść oczekiwań społeczności akademickiej Politechniki Lubelskiej.

• Co będzie dla Pana największym priorytetem podczas sprawowania funkcji rektora Politechniki? 

– Priorytetem będzie stworzenie systemu motywacyjnego pozwalającego na ciągły rozwój nauki i dydaktyki, który w konsekwencji dawał będzie Uczelni komfort finansowy. Dzięki pracy poprzednich oraz obecnego rektora mamy doskonałe zaplecze infrastrukturalne, które musimy zacząć lepiej wykorzystywać z pożytkiem dla działalności dydaktycznej, rozwoju naukowego naszych pracowników, a także współpracy z otoczeniem biznesowym.

• Jakie zmiany czekają uczelnię w najbliższych latach?

– Nie będzie żadnych zmian o charakterze rewolucyjnym. Będą korekty obecnego systemu, który spowodował, że Politechnika Lubelska jest jedną z najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Zostaną na szeroką skalę wprowadzone etaty badawcze, zostanie uruchomiony system motywacyjny bazujący na dodatkach zadaniowych za naukę i dydaktykę, będą wprowadzone  liczne programy projakościowe (np. publikacja interdyscyplinarna, projekt studencki, granty na granty, demonstrator), odnowione zostanie zaplecze aparaturowe niezbędne do prowadzenia dydaktyki na nowoczesnym poziomie, wyremontowane zostaną domy studenckie. Oczywiście to tylko wybrane zadania jakie będziemy realizować w kolejnych latach.

• Jakie zmiany czekają samych studentów?

– Przede wszystkim będą to zmiany wymuszone sytuacją zewnętrzną. Będziemy rozwijać kształcenie zdalne, które z pewnością nie ustanie także po wygaszeniu pandemii. W dalszym ciągu z troską zabiegać będziemy o wysoki stopień umiędzynarodowienia studiów. Zwiększymy liczbę profesorów wizytujących z zagranicy, a część zajęć będzie realizowana w laboratoriach zagranicznych. Zostanie także uruchomiony fundusz studencki, bazujący na funduszu obywatelskim z sukcesem wykorzystywanym przez władze samorządowe. Wreszcie liczę w tym zakresie na dobre rady samych studentów.

• Czy wybrał Pan już swoich nowych współpracowników?

– Tak, kandydatów na funkcje prorektorów przedstawiłem podczas spotkania ze społecznością akademicką. Są nimi: prof. dr hab. inż. Wojciech Franus, który obejmie funkcję prorektora ds. nauki, dr hab. inż. Dariusz Czerwiński, profesor uczelni – prorektora ds. ogólnych i rozwoju oraz dr hab. inż. Paweł Droździel, profesor uczelni, który będzie kontynuował funkcję prorektora ds. studenckich.

Zbigniew Pater urodził się 15 grudnia 1965 roku w Radomyślu nad Sanem. W 1985 roku rozpoczął studia na Wydziale Me­chanicznym Politechniki Lubelskiej, które ukończył w 1990 roku. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę na Wydziale Mechanicznym Po­litech­niki Lu­bel­skiej na stanowisku asystenta w Katedrze Obróbki Plastycznej. W latach 2008-2012 sprawował funkcję prorektora ds. nauki Politechniki Lubelskiej. Od października 2012 roku pełnił funkcję Dziekana Wydziału Mechanicznego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pierwsze 100 dni wojewody na 4+
Zdjęcia/Wideo
galeria
film

Pierwsze 100 dni wojewody na 4+

— Mam poczucie, że wykonaliśmy dobrze, rzetelnie swoją pracę. Czy jestem zadowolony? Nie jestem. Zawsze chciałbym więcej, szybciej, lepiej — mówił wojewoda lubelski Krzysztof Komorski, podsumowując pierwsze miesiące na stanowisku.

Czy Lubelszczyzna jest bezpieczna? Rozmawiali o tym eksperci

Czy Lubelszczyzna jest bezpieczna? Rozmawiali o tym eksperci

Na Wydziale Ekonomicznym UMCS odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa: „Bezpieczna Lubelszczyzna w bezpiecznej Europie. Informacja i dezinformacja”

Masz niemożliwe do spłacenia długi? Zobacz, czy możesz ogłosić upadłość!

Masz niemożliwe do spłacenia długi? Zobacz, czy możesz ogłosić upadłość!

Coraz więcej Polaków zgłasza się po pomoc w zakresie oddłużania. Liczba bankrutów rośnie z miesiąca na miesiąc. Rok 2023 pod względem ilości zgłaszanych upadłości konsumenckich był nawet rekordowy! Również borykasz się z problemami finansowymi i posiadasz zobowiązania, jakich nie jesteś w stanie opłacić?

Skorzystał z bezradności nastolatki. Teraz grozi mu więzienie

Skorzystał z bezradności nastolatki. Teraz grozi mu więzienie

33-latek jest podejrzany o wykorzystanie seksualne młodej dziewczyny. Do zdarzenia miało dojść w miniony weekend na imprezie w gminie Dzwola.

Oszuści nie próżnują. W jednej chwili mieszkańcy regionu stracili oszczędności życia

Oszuści nie próżnują. W jednej chwili mieszkańcy regionu stracili oszczędności życia

Tym razem złodzieje wykorzystali metodę na policjanta i przedstawiciela banku. Prawdziwi mundurowi poszukują sprawców. W grę wchodzi łącznie ponad 200 tysięcy złotych

Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże. W czwartek wyjazdowy mecz w Katowicach

Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże. W czwartek wyjazdowy mecz w Katowicach

Po domowej porażce z Lechią Gdańsk Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże o PKO BP Ekstraklasę. W czwartek (godz. 20.30) zielono-czarni zmierzą się na wyjeździe z GKS Katowice w ramach ostatniego meczu 29. kolejki Fortuna I Ligi

Bomby na placu budowy. Mieszkańcy ewakuowani: "Nie wiedziałam jak mam się zachować"
aktualizacja
galeria

Bomby na placu budowy. Mieszkańcy ewakuowani: "Nie wiedziałam jak mam się zachować"

Wielka ewakuacja w Białej Podlaskiej. Saperzy przewiozą i zdetonują bomby lotnicze odnalezione podczas prac budowlanych przy ulicy Sidorskiej.

Jeżyny z robakami nie wjechały do Polski

Jeżyny z robakami nie wjechały do Polski

Kolejne produkty z zagranicy nie wjadą do Polski. IJHARS zatrzymał transport mrożonych jeżyn z powodu wystąpienia larw robaków.

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Najnowsze technologie trafią w ręce około 200 uczniów lubelskich szkół podstawowych i średnich. Będzie druk 3D, modelowanie 3D, zajęcia z robotyki i sztucznej inteligencji

2 w 1, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

2 w 1, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali kolejny samochód. Tym razem zabezpieczono mercedesa, który miał przerobiony numer identyfikacyjny VIN. W kontrolowanym pojeździe ujawniono również zamontowane części, które pochodziły z poszukiwanego we Włoszech auta.

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Zakup odpowiedniego sprzętu do treningu siłowego może być kluczowy dla efektywności ćwiczeń, a także bezpieczeństwa użytkownika. Half rack, czyli półotwarta klatka do ćwiczeń, stanowi popularny wybór wśród entuzjastów treningu domowego. Zaprojektowany z myślą o maksymalizacji funkcjonalności przy jednoczesnym ograniczeniu zajmowanego miejsca, half rack może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które dysponują ograniczoną przestrzenią. W niniejszym przewodniku wyjaśnimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnej klatki half rack do swojego domowego gymu.

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Rolnictwo stoi na progu rewolucji technologicznej, która obiecuje przekształcić sposób, w jaki produkujemy żywność, czyniąc go bardziej zrównoważonym, efektywnym i przyjaznym dla środowiska. W dzisiejszych czasach, kiedy świat zmaga się z wyzwaniami takimi jak zmiany klimatyczne, wzrost populacji i ograniczone zasoby naturalne, innowacje technologiczne w rolnictwie mogą odegrać kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego dla przyszłych pokoleń.

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Reprezentacja procesowa w wielu rodzajach spraw w tym: sprawy karne, sprawy gospodarcze, spadki, rozwody, podział majątku po rozwodzie, zasiedzenie, zachowki, sprawy rodzinne i wiele innych spraw cywilnych – wszystkie tego typu sprawy wymagają profesjonalnej pomocy prawnej. Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią kancelarię adwokacką?

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej
WIDEO/GALERIA ZDJĘĆ
galeria

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej

Podczas prac budowlanych prowadzonych przy ul. Sidorskiej 61 w Białej Podlaskiej zostały ujawnione niewybuchy. Są to cztery bomby lotnicze. Każda o masie blisko 100 kilogramów, długości od 80 do 100 cm i obwodzie ok. 50 cm. Obecnie saperzy usuwają niewybuchy.

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Lubelski ratusz przypomina, że każdy kto rozliczy swój PIT w Lublinie może wygrać nagrody. Do wygrania między innymi samochód toyota yaris.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium