Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

31 października 2020 r.
8:17

Rektorzy odpowiadają ministrowi Przemysławowi Czarnkowi. "Gorszący przejaw zapomnienia"

Autor: Zdjęcie autora toma
202 23 A A
(fot. Piotr Michalski/Archiwum)

Apelujemy do władz państwowych o niezwłoczne znalezienie pokojowych dróg wyjścia z sytuacji, w jakiej znalazło się polskie społeczeństwo po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego – piszą rektorzy polskich uczelni. I wyrażają oburzenie niedawnymi słowami ministra Przemysława Czarnka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich opublikowało w piątek stanowisko, w którym odnosi się do ostatnich wypowiedzi szefa połączonych resortów edukacji i nauki. Czarnek powiedział, że rektorzy zachęcający studentów do udziału w manifestacjach, przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia pandemią koronawirusa. Zasugerował też, że uczelnie, które w ostatnią środę ogłosiły godziny rektorskie, by umożliwić swoich studentom uczestnictwo w protestach, mogą zostać pozbawione ministerialnych pieniędzy na inwestycje, granty i badania.

– Za oburzające uznajemy obciążanie rektorów odpowiedzialnością za spowodowanie wśród studentów zwiększenia ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Przyczyną obywatelskiego protestu licznych członkiń i członków wspólnot akademickich nie są decyzje władz uczelni o ustanowieniu godzin wolnych od zajęć uniwersyteckich, lecz wzburzenie i obawy wywołane rozstrzygnięciem Trybunału Konstytucyjnego oraz wypowiedziami przedstawicieli rządu uderzającymi w prawa kobiet – czytamy w stanowisku KRASP.

Jego autorzy podkreślają, że słowa Czarnka o uzależnieniu decyzji w sprawie podziału pieniędzy dla uczelni od stanowiska w sprawie protestów, przyjęli ze zdziwieniem i niepokojem. Ich zdaniem naruszają one autonomię szkół wyższych.

– Środki publiczne, z których finansowane są badania naukowe i edukacja młodzieży winny być przyznawane przez ministerstwo i jego agendy wyłącznie w oparciu o kryteria merytoryczne. Używanie finansów publicznych do wymierzania "kar" uczelniom, które podjęły decyzje zgodnie z prawem i swoją autonomią, uznajemy za gorszący przejaw zapomnienia, że pieniądze polskiego podatnika powinny służyć wszystkim uprawnionym podmiotom, a nie tylko tym, które znajdują uznanie w oczach władzy – piszą rektorzy.

I wyrażając gotowość do rozmów z ministrem, podsumowują: – Mając w pamięci miniony szczęśliwie czas, kiedy władze komunistyczne poddawały polskie uniwersytety presji ideologicznej, uważamy, że byłoby wielkim błędem ponownie próbować wykorzystywać nadzór nad uczelniami dla politycznego nacisku na rektorów i wspólnoty akademickie.

W związku z aktualnymi wydarzeniami na ulicach polskich miast, członkowie prezydium KRASP zaapelowali także do studentów. – W tym niepewnym i burzliwym czasie, jako rektorzy Waszych uczelni, jesteśmy z Wami i dla Was. Widzimy Wasze oburzenia, rozumiemy jego przyczyny, ale prosimy, uważajcie na siebie – piszą, przypominając, by korzystając ze swoich praw obywatelskich studenci zachowywali się godnie i bezpiecznie.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 31 października 2020 r. o 08:35
+77
To będzie najkrócej urzędujący minister... a swoją drogą jak zdrowie babci ??
Avatar
Motorlublin / 31 października 2020 r. o 08:45
+74
Teksty członka rządu niczym przemówienia rodem z głębokiego PRL. Tylko robotników zastąpili kibole. Nie mamy 1 tv ludzie znają języki obce mają kilkaset kanałów do wyboru czy internet.
Avatar
Janusz_Paliwas / 31 października 2020 r. o 10:27
+49
A co mogli odpowiedzieć rektorzy w większości lewackich uczelni
 Obecne rządy prawicy tak mi obrzydziły ten kraj, te przekazy dnia, tvpiss ogłupiająca ludzi do cna, kolejna osoba nienoralna na stanowisku ministra edukacji... tak wolę lewaków jak to towarzysz określa. I sam przyznajesz że ,,lewackich'' uczelni jest większść, więc czemu mniejszość ma nam narzucać swoje pomysły ?
Avatar
kosar / 31 października 2020 r. o 09:14
+44
Przemku błądzisz. Chcesz być mężem stanu? Głosuj przeciwko tzw piątce Kaczyńskiego. Nie broń Szumowskiego którego nie da się obronić. Nie rób szumu wokół rzeczy drugorzednych podczas gdy ludzie tracą pracę i dorobek życia. Taki inteligentny a taki bezwiedny. Zmień doradców na ludzi z wiedzą i wyczuciem. Zbieranina przydup....prowadzi Cię na manowce. Z takimi doradcami w przyszłości nikt nie wybierze Ciebie nawet na wójta.
Avatar
cień / 31 października 2020 r. o 11:08
+41
Ten człowiek jest w stanie wszystko powiedzieć żeby tylko przypodobać się choremu dyktatorowi. Chyba że on taki sam jest. A co do protestów to wg policji przebiegły spokojnie a najwięcej zatrzymanych to pseudokibice wywolani przez kaczora do obrony kościołów ha ha ha
Avatar
OPUSDEI / 31 października 2020 r. o 11:50
+35
Czarnek już podjął decyzję. On nie wraca na uczelnię. Co najwyżej na ciepłą posadkę w jakiejś radzie nadzorczej, albo do Parlamentu Europejskiego. Dzięki polityce został profesorem i dzięki niemu też jako średnio wykształcone społeczeństwo dowiedzieliśmy się jak niewiele profesor polskiej uczelni jako stanowisko dzisiaj znaczy. A niestety, wśród ludzkiego motłochu głosującego na partię ***, znajdzie Czarnek te kilkanaście tysięcy wyznawców żółtych napisów. Na KUL nie przyniesie jakiejś specjalnej chluby, a w polityce skończy gorzej jak Pruszkowski. Może przy dobrych wiatrach Kuria mu załatwi posadę szafarza albo dyrektora Biskupiaka....
Czarnek już podjął decyzję. On nie wraca na uczelnię. Co najwyżej na ciepłą posadkę w jakiejś radzie nadzorczej, albo do Parlamentu Europejskiego. Dzięki polityce został profesorem i dzięki niemu też jako średnio wykształcone społeczeństwo dowiedzieliśmy się jak niewiele profesor polskiej uczelni jako stanowisko dzisiaj znaczy. A niestety, wśród ludzkiego motłochu głosującego na partię ***, znajdzie Czarnek te kilkanaście tysięcy wyznawców żółtych napisów. Na KUL nie przyniesie jakiejś specjalnej chluby, a w polityce skończy gorzej jak Prusz... rozwiń
Avatar
_XD_ / 31 października 2020 r. o 10:10
+27
A co mogli odpowiedzieć rektorzy w większości lewackich uczelni
 Koteł to co z tym papierem? Masz jakieś ulubione marki?
Avatar
taios / 31 października 2020 r. o 13:03
+18
Oni zrobią wszystko, żeby utrzymać swoje stołki i, żeby machlojki nie wyszły na jaw. Rząd traktuje Polaków jak idiotów, którzy nie potrafią samodzielnie myśleć. A tak w zdecydowanej większości nie jest. Szkoda tylko, że część społeczeństwa dalej wierzy w rządowe przekazy dnia i telewizje opłacane z naszych własnych pieniędzy. Przecież TVP, wPolityce, polskie radio, Karnowscy, Sakiewicz, istnieją wyłącznie dlatego, że dostają pieniądze z naszych podatków. To jak mają mówić? Krytykować rząd, który ich karmi?
Avatar
_XD_ / 31 października 2020 r. o 11:14
+17
Znowu "sztandar ludu" i lewaccy trolle mało się co nie safajdają :)
 Taki zwykły, z makulatury, to na śniadanie, a np. trójwarstwowy na obiad, bo bardziej treściwy?
Avatar
_XD_ / 31 października 2020 r. o 14:24
+16
Gienek HETMAN z KU PZPR przy UMCS nie byłby dumny z profesora Czarnka  ;)
  Nie ta uczelnia debilu. Czarnek wyszedł spod czarnej sukienki na KUL.
Avatar
_XD_ / 31 października 2020 r. o 15:51
-4
A co mogli odpowiedzieć rektorzy w większości lewackich uczelni
 Rolki po zjedzonym papierze wyrzucasz jak głąb z kapusty, czy robisz z nich sałatkę?
Avatar
_XD_ / 31 października 2020 r. o 15:48
-5
Znowu "sztandar ludu" i lewaccy trolle mało się co nie safajdają :)
 A porcjowany używasz zamiast pieczywa, czy kładziesz na kanapki jak wędlinę?
Avatar
_XD_ / 31 października 2020 r. o 14:26
+7
"...w  grudniu  1987  r.  partia (PZPR)  na  U**S  liczyła   390  członków57  i  jeśli  porównać  to  ze  stanem  z  1980  r.,  tj.  liczbą  884,  to  okaże  się,  że  nastąpiła jej redukcja o ponad 50 proc."  - wyparowali ???? Raczej nie ....
 Z czego większość później zapisała się do PiS. XD
Avatar
_XD_ / 31 października 2020 r. o 14:24
+16
Gienek HETMAN z KU PZPR przy UMCS nie byłby dumny z profesora Czarnka  ;)
  Nie ta uczelnia debilu. Czarnek wyszedł spod czarnej sukienki na KUL.
Avatar
_XD_ / 31 października 2020 r. o 14:23
0
"Miejsce     partii komunistycznej    na     „czerwonym” Uniwersytecie     Marii Curie-Skłodowskiej     w latach 1944–1989" - każdy musi przeczytać ten referat     Doroty Gałaszewskiej-Chilczuk  
 Tak się zastanawiam, czy oceny na KUL są rozdawane jak snickersy na plebaniach? XD
Avatar
_XD_ / 31 października 2020 r. o 14:19
+2
A co mogli odpowiedzieć rektorzy w większości lewackich uczelni
Ten papier jesz palcami, czy nawijasz na widelec jak spaghetti?
Avatar
_XD_ / 31 października 2020 r. o 14:18
-3
Znowu "sztandar ludu" i lewaccy trolle mało się co nie safajdają :)
 Jak już masz ten papier, to używasz talerza, czy zjadasz prosto z rolki? XD
Avatar
_XD_ / 31 października 2020 r. o 14:16
+3
Zupełnie abstra***ąc od istoty protestów - wytłumaczcie teraz Narodowcom, że nie mogą wyjść 11 listopada.
 Cóż. To bardzo proste. Zgromadzenia cykliczne zostały zakazane. Tacy praworządni obywatele broniący pisowskiego rządu na pewno się zastosują. XD
Avatar
TECZOWY_ZSL / 31 października 2020 r. o 13:04
-6
"Charakterystyki profesorów U**S pod względem politycznym sporządzone przez sekretarza POP PZPR przy U**S, Adama Bielickiego, dla Ministerstwa Oświaty..." - każdy powinien to przeczytać, by zrozumieć ich obecne P0stawy
Avatar
taios / 31 października 2020 r. o 13:03
+18
Oni zrobią wszystko, żeby utrzymać swoje stołki i, żeby machlojki nie wyszły na jaw. Rząd traktuje Polaków jak idiotów, którzy nie potrafią samodzielnie myśleć. A tak w zdecydowanej większości nie jest. Szkoda tylko, że część społeczeństwa dalej wierzy w rządowe przekazy dnia i telewizje opłacane z naszych własnych pieniędzy. Przecież TVP, wPolityce, polskie radio, Karnowscy, Sakiewicz, istnieją wyłącznie dlatego, że dostają pieniądze z naszych podatków. To jak mają mówić? Krytykować rząd, który ich karmi?
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Brutalne zabójstwo na Czechowie. Janusz N. przesiedział w więzieniu już 30 lat, posiedzi kolejne 25

Brutalne zabójstwo na Czechowie. Janusz N. przesiedział w więzieniu już 30 lat, posiedzi kolejne 25

Jest wyrok w sprawie brutalnego zabójstwa bezdomnej na lubelskim Czechowie. Recydywista, Janusz N. został za to skazany na 25-lat więzienia. Skatował kobietę, bo przeszkadzała mu w piciu wódki.

Diego Maradona nie żyje. Miał 60 lat
film

Diego Maradona nie żyje. Miał 60 lat

Diego Armando Maradona zmarł dziś w swoim domu w San Andrés - podają argentyńskie media. Legendarny piłkarz miał 60 lat.

Świdniczanka – Tomasovia 1:3. Stałe fragmenty na wagę zwycięstwa [zdjęcia]
galeria

Świdniczanka – Tomasovia 1:3. Stałe fragmenty na wagę zwycięstwa [zdjęcia]

Po wygranej z Ładą piłkarze Tomasovii spodziewali się trudniejszego spotkania przeciwko Świdniczance. I na pewno tak było, bo jeszcze do 74 minuty podopieczni Pawła Pranagala remisowali z liderem grupy drugiej. W ostatnim kwadransie niebiesko-biali zaliczyli jednak dwa trafienia i ostatecznie wygrali 3:1.

PIMS-TS, czyli dziecięcy zespół pocovidowy. Jakie są objawy i kiedy występują?

PIMS-TS, czyli dziecięcy zespół pocovidowy. Jakie są objawy i kiedy występują?

Objawy PIMS-TS, czyli dziecięcego zespołu pocovidowego, pojawiają się kilka tygodni po przebytym zakażeniu koronawirusem. Najczęściej pierwszym objawem jest wysoka gorączka, trwająca dłużej niż trzy dni – mówi prof. Przemko Kwinta, pediatra i neonatolog.

"Zabijacie kobiety". Plakat na wiadukcie w Lublinie
galeria

"Zabijacie kobiety". Plakat na wiadukcie w Lublinie

„Brak praw to też przemoc”, „Zabijacie kobiety” – plakaty tej treści pojawiły się w nocy w różnych miejscach Lublina. Kartki z hasłami zawisły też w wielu innych polskich miast.

Hetman Zamość – Chełmianka 2:7. Proste błędy i gole byłych piłkarzy

Hetman Zamość – Chełmianka 2:7. Proste błędy i gole byłych piłkarzy

Hetman bez szans w starciu z Chełmianką. Drużyna Tomasza Złomańczuka rozbiła ostatni zespół w tabeli aż 7:2. W Zamościu przypomnieli się byli gracze gospodarzy: Dawid Skoczylas, Paweł Myśliwiecki i Przemysław Kanarek, którzy zdobyli po jednej bramce.

Porodówka w Kraśniku miała całkowicie zniknąć. A teraz szykują plan, żeby kobiety chciały tu rodzić

Porodówka w Kraśniku miała całkowicie zniknąć. A teraz szykują plan, żeby kobiety chciały tu rodzić

Przeniesienie i rozbudowa oddziału ginekologiczno-położniczo-neonatologiczny, ale też m.in. uruchomienie poradni leczenia bólu. W środę Rada Powiatu w Kraśniku zatwierdziła niemal jednogłośnie program naprawczy SP ZOZ. – Nie łudzimy się, że momentalnie uzdrowimy kraśnicki szpital – przestrzegał Roman Bijak, członek zarządu powiatu. – To jest program na lata.

Ogromna bezmyślność. Ominął zapory na przejeździe kolejowym i wjechał pod pociąg
galeria

Ogromna bezmyślność. Ominął zapory na przejeździe kolejowym i wjechał pod pociąg

35-latek z Łukowa kierując oplem astrą ominął zapory na przejeździe kolejowym i wjechał pod pociąg.

Internetowy gnębiciel ukrywał się w Niemczech. Za cel wziął sobie przedsiębiorcę

Internetowy gnębiciel ukrywał się w Niemczech. Za cel wziął sobie przedsiębiorcę

Zniesławiał w sieci policjantów i nękał bialskiego przedsiębiorcę. Za swoje występki w internecie pochodzący z powiatu bialskiego Emil K. odpowie przed sądem.

Prokuratura twierdzi, że nie ma zapisu rozmowy braci Kaczyńskich tuż przed katastrofą smoleńską

Prokuratura twierdzi, że nie ma zapisu rozmowy braci Kaczyńskich tuż przed katastrofą smoleńską

Minister zdrowia ostrzega przed trzecią falą. „Ostatnia linia obrony”
zdjęcia
galeria

Minister zdrowia ostrzega przed trzecią falą. „Ostatnia linia obrony”

– Jest ryzyko trzeciej fali epidemii, szpitale tymczasowe są zabezpieczeniem na tę sytuację, ostatnią linią obrony – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski. - Do marca nie będzie decyzji o rezygnacji z nich – zapowiedział.

Ma 80 lat i kieruje izbą przyjęć w szpitalu zakaźnym. Każdego dnia ratuje pacjentów zakażonych koronawirusem

Ma 80 lat i kieruje izbą przyjęć w szpitalu zakaźnym. Każdego dnia ratuje pacjentów zakażonych koronawirusem

MKS Perła czeka na rywalki w fazie grupowej Ligi Europejskiej

MKS Perła czeka na rywalki w fazie grupowej Ligi Europejskiej

W czwartek w Wiedniu odbędzie się losowanie fazy grupowej Ligi Europejskiej piłkarek ręcznych. W gronie uczestników jest MKS Perła Lublin

Lubelska policja przesiada się do SUV-ów. Dostała nowe cacka
wideo, zdjęcia
galeria
film

Lubelska policja przesiada się do SUV-ów. Dostała nowe cacka

Powiaty: lubelski, janowski, lubartowski, opolski, parczewski i puławski a także Lublin i Lubartów. Tam tafią nowe radiowozy. Tym razem to Hyundai Tucson i nieoznakowane Kia Cee'd.

Plac Wolności w Biłgoraju uwolniony. Zniknęły płoty, koniec prac

Plac Wolności w Biłgoraju uwolniony. Zniknęły płoty, koniec prac

Mała rocznica w Biłgoraju. 25 listopada 2015 roku radni przegłosowali uchwałę o przystąpieniu do opracowania aktualizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji. To był początek projektu, którego efekty właśnie widać. - Dziękuję mieszkańcom, a zwłaszcza osobom prowadzącym w pobliżu działalność gospodarczą za wyrozumiałość i „nadzór obywatelski” – napisał burmistrz, ogłaszając, że centrum jest gotowe

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.