Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

8 listopada 2007 r.
16:24
Edytuj ten wpis

Apartament dla kocurka

0 28 A A

Kilka, a może i kilkanaście bezdomnych kotów ze Świdnika zamieszka w drewnianych domkach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Przytulne schronienie zawdzięczają determinacji wolontariuszki z lubelskiego Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami.

- Uwielbiam czworonogi i nie mogę patrzeć jak cierpią. Po mieście wałęsa się mnóstwo kotów. Latem jakoś sobie radzą, ale zimy nie przetrwają bez pomocy człowieka - tłumaczy Wanda Karpiuk, mieszkanka Świdnika i wolontariuszka Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami. To właśnie dzięki jej staraniom w mieście pojawiły się trzy drewniane domki dla kotów.
Małe "apartamenty” wykonała świdnicka spółdzielnia mieszkaniowa. - Skoro możemy pomóc, to dlaczego mielibyśmy siedzieć z założonymi rękami - mówi Andrzej Ćwiek, prezes spółdzielni. - Zarządzam prawie 70-hektarowym terenem; pełno na nim zakamarków i piwnic, w których są bezpańskie koty. Teraz będą miały swoje lokum - dodaje.
Domki składają się z trzech "pokoi” z oddzielnym wejściem i wyjściem. Staną w rejonie ul. Racławickiej. Koszt kociego apartamentu to około 700 zł.
Walkę o domy dla kotów Wanda Karpiuk zaczęła jeszcze przed wakacjami. Kilka razy rozmawiała z zastępcą burmistrza Świdnika - Andrzejem Radkiem. - Naszych władz nic nie obchodzą bezdomne zwierzęta. Ile jeszcze kotów będzie musiało zginąć z głodu, zimna i wycieńczenia, zanim ktoś dostrzeże problem - skarży się kobieta.
Andrzej Radek zaprzecza. - Nie chodzi o kwestie finansowe. Zanim przeznaczymy na ten cel fundusze, chcemy być pewni, że pomysł się sprawdził. Nie ma pewności, że koty będą chciały przebywać w tych budkach i czy na kocie towarzystwo nie będą narzekać mieszkańcy - mówi. Jednocześnie zapewnia, że jeśli drewniane domki zdadzą egzamin, takie same pojawią się na w różnych częściach miasta.
Problem w tym, że koty nie mogą czekać, bo zima zbliża się wielkimi krokami. - Koty są samotnikami, nie będą dzieliły schronienia z innymi kocurami - tłumaczy Iwona Zadrzyńska, weterynarz ze Świdnika. - W trzech domkach schowa się około 10 kotów, w najlepszym przypadku kilkanaście, a co z pozostałymi? Miasto powinno im pomóc - twierdzi.

Ty też możesz pomóc


Bezdomne koty i psy czekają na twoją pomoc. Potrzebne jest wszystko: jedzenie, koce, metalowe miski, zabawki. Dary można przynosić do Przychodni Weterynaryjnej przy ul. Kosynierów 22 w Świdniku.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 sierpnia 2013 r. o 12:41

Avatar
Gość / 19 sierpnia 2013 r. o 00:30

Avatar
Gość / 27 stycznia 2008 r. o 14:30
A zgodne z prawem idioto jest zabjanie, topienie i niekontrolowany rozrod?
Własnie przez takie glupie myślenie rodzi się niepotrzebnie coraz wiecej kotów.
Znajdź sobie forum poswiecone kotom i zobacz jaka jesta skala problemu i dopiero potem się wypowiadaj.
W cywlilizowanych krajach sterylizacje przeprowadza się nawet u dzikich kotów, robią to organizacje pomagajace zwierzetom, u nas najczęsciej robią to prywatne osoby.
Niesterylizowana kotka to ropomacicze i gruczolakorak w przyszłosci, obydwie choroby smiertelne.

8 marca przypada ogolnopolski dzień sterylizacji, mozna za pol ceny wysterylizować swojego pupila. Naprawdę warto!
A zgodne z prawem idioto jest zabjanie, topienie i niekontrolowany rozrod?
Własnie przez takie glupie myślenie rodzi się niepotrzebnie coraz wiecej kotów.
Znajdź sobie forum poswiecone kotom i zobacz jaka jesta skala problemu i dopiero potem się wypowiadaj.
W cywlilizowanych krajach sterylizacje przeprowadza się nawet u dzikich kotów, robią to organizacje pomagajace zwierzetom, u nas najczęsciej robią to prywatne osoby.
Niesterylizowana kotka to ropomacicze i gruczolakorak w przyszłosci, obydwie choroby smiertelne. ... rozwiń
Avatar
jon / 27 stycznia 2008 r. o 13:52
Gość napisał:
Jak chxcesz zeby nie przybywało to wysterylizuj te kotki deb***u albo zwróc się do jednej z działających fundacji po fundusze jak cie nie stać.`Akurat niedługo na wiosnę niektóre gabinety weterynaryjne będą robily sterylki za polowę ceny dzieki akcjom sterylizacji przeprowadzanym przez fundacje.


to niezgodne z prawem naturalnym
Avatar
Gość / 30 grudnia 2007 r. o 19:00
jon napisał:
będzie więcej ! u mnie pod blokiem tego lata przybyło 7 czarnych , co do innej maści to nie wiem.
no i liczba ta będzie rosła !!!



Jak chxcesz zeby nie przybywało to wysterylizuj te kotki deb***u albo zwróc się do jednej z działających fundacji po fundusze jak cie nie stać.`Akurat niedługo na wiosnę niektóre gabinety weterynaryjne będą robily sterylki za polowę ceny dzieki akcjom sterylizacji przeprowadzanym przez fundacje.
Avatar
Gość / 30 grudnia 2007 r. o 18:54
Wstyd mi jak czytam te komentarze.W jakim kraju przyszło mi żyć i w jakiej ciemnocie.
Nie macie pojęcia co to znaczy bezdomnośc, wy opiekunowie i miłośnicy, rozmnażacze.
Po pierwsze nie opieka nad dziko zyjącymi kotami zwiększa ich liczebność a głupota i ciemnota społeczeństwa, bo w cywilizowanych krajach STERYLIZUJE SIĘ bezpańskie psy czy koty i nie ma problemu z nadmiernym rozrodem. Sterylizuje się też domowe zwierzęta nie przeznaczone do hodowli.
Akcje te przeprowadzają zarówno prywatne fundacje jak i towarzystwa opieki nad zawierzętami z własnych środków. Tak jest w cywilizacji a u nas, za głupią i niewielką pomoc dla zwierząt podnosi się okropny krzyk i sprzeciw.
Ciemnoto jedna, to jaki masz stosunek do zwierzęcia jest wyznacznikiem twojej kultury i poziomu, jeżeli nie chcecie pomagać to przynajmniej nie przeszkadzajcie i nie utrudniajcie ludziom z własnej woli zajmującym się problemem bezdomności psów i kotów ich pracy.
OBY WIĘCEJ TAKICH AKCJI, KOCHAJMY ZWIERZĘTA I NIE POZWÓLMY ABY CIERPIAŁY PRZEZ CZYJĄŚ GŁUPOTĘ BO KTOŚ CHCIAŁ SOBIE ROZMNOŻYĆ KOTKA CZY PIESKA A POTEM GO WYRZUCIŁ NIE PRZEJMUJĄC SIĘ JEGO LOSEM, NIE WYSTERYLIZOWAŁ BO MU BYLO SZKODA PIENIĘDZY.
Wstyd mi jak czytam te komentarze.W jakim kraju przyszło mi żyć i w jakiej ciemnocie.
Nie macie pojęcia co to znaczy bezdomnośc, wy opiekunowie i miłośnicy, rozmnażacze.
Po pierwsze nie opieka nad dziko zyjącymi kotami zwiększa ich liczebność a głupota i ciemnota społeczeństwa, bo w cywilizowanych krajach STERYLIZUJE SIĘ bezpańskie psy czy koty i nie ma problemu z nadmiernym rozrodem. Sterylizuje się też domowe zwierzęta nie przeznaczone do hodowli.
Akcje te przeprowadzają zarówno prywatne fundacje jak i towarzystwa op... rozwiń
Avatar
jon / 30 grudnia 2007 r. o 18:13
będzie więcej ! u mnie pod blokiem tego lata przybyło 7 czarnych , co do innej maści to nie wiem.
no i liczba ta będzie rosła !!!
Avatar
(Anonimowy) / 15 listopada 2007 r. o 20:05
jeszcze więcej kotów !!!
Avatar
pol / 13 listopada 2007 r. o 23:46
kochane koty do domków a niedźwiadka w łeb i do strumienia - chore społeczeństwo
Avatar
Ziutek / 13 listopada 2007 r. o 13:44
Rzeczywiście pomysł miasta poroniony. Trzeba było dać siniakom te kasę. Niech by mieli za co pić. Po co dbać o zwierzęta? Przecież w Świdniku nie mieszkają dobrzy ludzie, tylko nieczuli i gruboskórni. Władza więc zupełnie nie wyczuła swoich obywateli. Powinna wyciąć w pień wszystkie koty, tak jak Wałęsa chce wyciąć PIS.
Avatar
Gość / 20 sierpnia 2013 r. o 12:41

Avatar
Gość / 19 sierpnia 2013 r. o 00:30

Avatar
Gość / 27 stycznia 2008 r. o 14:30
A zgodne z prawem idioto jest zabjanie, topienie i niekontrolowany rozrod?
Własnie przez takie glupie myślenie rodzi się niepotrzebnie coraz wiecej kotów.
Znajdź sobie forum poswiecone kotom i zobacz jaka jesta skala problemu i dopiero potem się wypowiadaj.
W cywlilizowanych krajach sterylizacje przeprowadza się nawet u dzikich kotów, robią to organizacje pomagajace zwierzetom, u nas najczęsciej robią to prywatne osoby.
Niesterylizowana kotka to ropomacicze i gruczolakorak w przyszłosci, obydwie choroby smiertelne.

8 marca przypada ogolnopolski dzień sterylizacji, mozna za pol ceny wysterylizować swojego pupila. Naprawdę warto!
A zgodne z prawem idioto jest zabjanie, topienie i niekontrolowany rozrod?
Własnie przez takie glupie myślenie rodzi się niepotrzebnie coraz wiecej kotów.
Znajdź sobie forum poswiecone kotom i zobacz jaka jesta skala problemu i dopiero potem się wypowiadaj.
W cywlilizowanych krajach sterylizacje przeprowadza się nawet u dzikich kotów, robią to organizacje pomagajace zwierzetom, u nas najczęsciej robią to prywatne osoby.
Niesterylizowana kotka to ropomacicze i gruczolakorak w przyszłosci, obydwie choroby smiertelne. ... rozwiń
Avatar
jon / 27 stycznia 2008 r. o 13:52
Gość napisał:
Jak chxcesz zeby nie przybywało to wysterylizuj te kotki deb***u albo zwróc się do jednej z działających fundacji po fundusze jak cie nie stać.`Akurat niedługo na wiosnę niektóre gabinety weterynaryjne będą robily sterylki za polowę ceny dzieki akcjom sterylizacji przeprowadzanym przez fundacje.


to niezgodne z prawem naturalnym
Avatar
Gość / 30 grudnia 2007 r. o 19:00
jon napisał:
będzie więcej ! u mnie pod blokiem tego lata przybyło 7 czarnych , co do innej maści to nie wiem.
no i liczba ta będzie rosła !!!



Jak chxcesz zeby nie przybywało to wysterylizuj te kotki deb***u albo zwróc się do jednej z działających fundacji po fundusze jak cie nie stać.`Akurat niedługo na wiosnę niektóre gabinety weterynaryjne będą robily sterylki za polowę ceny dzieki akcjom sterylizacji przeprowadzanym przez fundacje.
Avatar
Gość / 30 grudnia 2007 r. o 18:54
Wstyd mi jak czytam te komentarze.W jakim kraju przyszło mi żyć i w jakiej ciemnocie.
Nie macie pojęcia co to znaczy bezdomnośc, wy opiekunowie i miłośnicy, rozmnażacze.
Po pierwsze nie opieka nad dziko zyjącymi kotami zwiększa ich liczebność a głupota i ciemnota społeczeństwa, bo w cywilizowanych krajach STERYLIZUJE SIĘ bezpańskie psy czy koty i nie ma problemu z nadmiernym rozrodem. Sterylizuje się też domowe zwierzęta nie przeznaczone do hodowli.
Akcje te przeprowadzają zarówno prywatne fundacje jak i towarzystwa opieki nad zawierzętami z własnych środków. Tak jest w cywilizacji a u nas, za głupią i niewielką pomoc dla zwierząt podnosi się okropny krzyk i sprzeciw.
Ciemnoto jedna, to jaki masz stosunek do zwierzęcia jest wyznacznikiem twojej kultury i poziomu, jeżeli nie chcecie pomagać to przynajmniej nie przeszkadzajcie i nie utrudniajcie ludziom z własnej woli zajmującym się problemem bezdomności psów i kotów ich pracy.
OBY WIĘCEJ TAKICH AKCJI, KOCHAJMY ZWIERZĘTA I NIE POZWÓLMY ABY CIERPIAŁY PRZEZ CZYJĄŚ GŁUPOTĘ BO KTOŚ CHCIAŁ SOBIE ROZMNOŻYĆ KOTKA CZY PIESKA A POTEM GO WYRZUCIŁ NIE PRZEJMUJĄC SIĘ JEGO LOSEM, NIE WYSTERYLIZOWAŁ BO MU BYLO SZKODA PIENIĘDZY.
Wstyd mi jak czytam te komentarze.W jakim kraju przyszło mi żyć i w jakiej ciemnocie.
Nie macie pojęcia co to znaczy bezdomnośc, wy opiekunowie i miłośnicy, rozmnażacze.
Po pierwsze nie opieka nad dziko zyjącymi kotami zwiększa ich liczebność a głupota i ciemnota społeczeństwa, bo w cywilizowanych krajach STERYLIZUJE SIĘ bezpańskie psy czy koty i nie ma problemu z nadmiernym rozrodem. Sterylizuje się też domowe zwierzęta nie przeznaczone do hodowli.
Akcje te przeprowadzają zarówno prywatne fundacje jak i towarzystwa op... rozwiń
Avatar
jon / 30 grudnia 2007 r. o 18:13
będzie więcej ! u mnie pod blokiem tego lata przybyło 7 czarnych , co do innej maści to nie wiem.
no i liczba ta będzie rosła !!!
Avatar
(Anonimowy) / 15 listopada 2007 r. o 20:05
jeszcze więcej kotów !!!
Avatar
pol / 13 listopada 2007 r. o 23:46
kochane koty do domków a niedźwiadka w łeb i do strumienia - chore społeczeństwo
Avatar
Ziutek / 13 listopada 2007 r. o 13:44
Rzeczywiście pomysł miasta poroniony. Trzeba było dać siniakom te kasę. Niech by mieli za co pić. Po co dbać o zwierzęta? Przecież w Świdniku nie mieszkają dobrzy ludzie, tylko nieczuli i gruboskórni. Władza więc zupełnie nie wyczuła swoich obywateli. Powinna wyciąć w pień wszystkie koty, tak jak Wałęsa chce wyciąć PIS.