Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

30 lipca 2021 r.
18:45

Była pralka, są ule. W Świdniku powstała pasieka z elektrośmieci

32 0 A A

Pszczoły zamieszkały na terenach zielonych, przy jednej z głównych ulic Świdnika, na ogrodzonym terenie tuż obok stacji benzynowej. Ule, w którym zostały umieszczone zostały wykonane w części z elektrośmieci, których pozbyli się wcześniej mieszkańcy miasta. – Pszczoły są łagodne, nierojliwe, dobrze zimują i bardzo dobrze miodzą – zapewnia opiekun owadów, które w piątek podziwiały przedszkolaki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Pszczoły są czarno-żółte. Są pożyteczne. Robią miód w ulu. Miód można jeść łyżką, można go też dodać do herbaty albo ciasta. Miodem można także posmarować bułkę i ją zjeść – opowiadają dzieci z Przedszkola nr 4 w Świdniku, które w piątek przecinały wstęgę, w związku z otwarciem pierwszej miejskiej pasieki. Później uczestniczyły w warsztatach.

– Pszczoły przy pierwszym oblocie lecą jakieś 200, 300 metrów, później coraz dalej w miarę pogody i sprzyjającej temperatury – opowiada Krzysztof Kukawski, pszczelarz, opiekun świdnickiej pasieki. – Obecnie pszczoły oblatują teren w odległości 3-4 km. Natomiast odległość, którą pokonują te owady dla bazy pożytkowej wynosi do półtora kilometra. I przyznaje: – Obawiałem się, że po przywiezieniu uli w to miejsce, pszczoły wrócą do mojej pasieki, która jest także w Świdniku. Ale nie wróciły.

Pierwsza miejska pasieka w Świdniku znajduje się przy al. Lotników Polskich, na terenach zielonych, w pobliżu siłowni plenerowej. W sąsiedztwie jest stacja paliw, domy i sklepy.

– Projekt dotyczący miejskiej pasieki realizujemy przy współpracy z Fundacją Odzyskaj Środowisko – wyjaśnia Robert Jakubowski z Urzędu Miasta Świdnik.

– Niemal równo rok temu, bo w sierpniu 2020 r. na ulicach Świdnika stanęły charakterystyczne czerwone pojemniki przeznaczone na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (jest ich 7 w mieście-red.). Mieszkańcy bardzo chętnie z nich korzystają – chwali świdniczan za zaangażowanie Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko. – Elektrośmieci ze Świdnika zostały wywiezione do profesjonalnych zakładów przetwarzania, w których odzyskaliśmy cenne substancje i materiały i dzięki temu możemy świętować otwarcie pasieki z recyklingu.

– Projekt wpisuje się w proekologiczną strategię miasta. Takich eko projektów mamy więcej. To m.in. zbiórka elektrośmieci, łąki kwietne czy ostatni nasz duży projekt – budowa kolektora wód deszczowych – wylicza Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika. – Cała strategii ma służyć temu by miasto było przyjazne środowisku i mieszkańcom.

Przy al. Lotników Polskich, na ogrodzonym terenie stanęły trzy ule, które zostały wykonane z materiałów pochodzących w części z recyklingu. Wyróżniają się formą.

– Już na pierwszy rzut oka widać, że nie są to standardowe ule. Obudowa korpusu została wykonana z bębnów od pralek – wyjaśnia Rodkiewicz, która zapewnia, że „pszczoły w takich ulach czują się doskonale”.

– Pszczoły są bardzo bezpieczne. Ale jest pewna zasada. Nie można ich zaczepiać ani robić im krzywdy – np. niechcący przygnieść. Pszczoły nie lubią też perfum – uprzedza opiekun świdnickiej pasieki.

– Ule pochodzące w części z recyklingu debiutują w Świdniku. To są pierwsze takie ule w regionie – przyznaje Rodkiewicz. – Natomiast pasieki z recyklingu zadebiutowały już np. na dachu Biblioteki Głównej Politechniki Świętokrzyskiej, ale także w Częstochowie.

W naszym województwie też będzie ich więcej. – Projekt „Elektryczne śmieci” jest realizowany w 35 miastach w całej Polsce. W województwie lubelskim czerwone pojemniki znajdują się np. w Chełmie i w Kraśniku – w tym drugim mieście, na wrzesień mamy zaplanowane otwarcie miejskiej pasieki – zapowiada przedstawicielka Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Projekt „Elektryczne śmieci”

– Świdnik jako jedno z pierwszych miast w kraju przystąpiło do tego projektu – mówi Robert Magolon z firmy MB Recycling, szef ogólnopolskiego projektu „Elektryczne śmieci”. – Obecnie uczestniczy w nim 35 miast, 12 kolejnych miast dołączy do nas w sierpniu. Projekt i system pojemników w żaden sposób nie zaburza gospodarki odpadami komunalnymi na terenie gmin czy miasta. Natomiast jest jego istotnym uzupełnieniem, dlatego że pojemniki służą całą dobę, siedem dni w tygodniu. Mieszkańcy bez żadnych przeszkód i problemów mogą pozbywać się elektrodpadów, które są odpadami niebezpiecznymi. Nie można ich nigdzie podrzucać ani wyrzucać w takich miejscach jak las czy altany śmietnikowe.

Projekt jest też ważny z innego powodu.

– Dla nas współpraca z samorządami przy budowie pasieki jest o tyle ważna, że jako fundacja zajmujemy się przede wszystkim edukacją ekologiczną, która w Świdniku prowadzimy wspólnie z organizacją odzysku AURAEKO – podkreśla Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko. – Zależy nam na tym aby m.in. młodzi mieszkańcy dowiedzieli się jak najwięcej o pszczołach, ale też o tym jak można wykorzystać materiały z recyklingu np. w domu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

W piątek punktualnie w południe w siedzibie FIFA rozlosowano grupy eliminacji mistrzostw świata, które w 2026 roku odbędą się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Losowana z drugiego koszyka Polska trafiła do grupy G, gdzie zagra między innymi z jedną z europejskich potęg. Którą? Odpowiedź poznamy w przyszłym roku

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium