Kontrole Eko-patrolu z użyciem drona, pomoc mieszkańcom w uzyskaniu dofinansowania na odnawialne źródła energii i publikowanie w internecie wyników pomiaru jakości powietrza z dwóch stacji.
Od blisko 2 lat strażnicy miejscy ustalają stopień zanieczyszczenia powietrza w mieście przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Radiowóz Straży Miejskiej jest wyposażony w tzw. mobilne laboratorium. W wychwytywaniu „trucicieli” pomaga także dron. Może pracować nawet w trudnych warunkach. Przy użyciu tego sprzętu strażnicy uzyskują szczegółowy wynik z konkretnego komina. Dostają informację nie tylko o stężeniu pyłów PM10 i PM2,5, ale też o stężeniu dwutlenku siarki, dwutlenku węgla i węglowodorach.
- Eko-patrol już w tym sezonie wyjeżdżał na ulice. Kontrole prowadziliśmy także przy pomocy drona - mówi Janusz Wójtowicz, komendant Straży Miejskiej w Świdniku. - O Eko-patrolu zrobiło się głośno. Zadziałał więc prewencyjnie - dodaje komendant. - Mieszkańcy zaczęli też bardziej interesować się tematem zanieczyszczenia powietrza.
W mieście działają dwie stacje pomiarowe. Jedna z nich jest na ul. Hryniewicza, druga na ul. Wojska Polskiego. Wyniki pomiarów jakości powietrza są na bieżąco publikowane na stronie internetowej Straży Miejskiej. Wyniki będą prezentowane także na wyświetlaczach w centrum Świdnika. - Jeden chcemy zamontować na Urzędzie Miasta, drugi w okolicy pl. Konstytucji 3 Maja - zapowiada Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika ds. inwestycji i rozwoju.
Miasto od kilku lat realizuje również projekt „Świdnik przyjazny środowisku”, w ramach którego mieszkańcy mogą ubiegać się o dofinansowanie do zakupu i montażu instalacji solarnych, pieców ciepła lub ogniw fotowoltaicznych. - Obecnie szykujemy trzecią edycje tego projektu - mówi Dmowski.
Świdniczanie mogą ubiegać się również o finansową pomoc z rządowego programu „Czyste powietrze”. - Ze względu na duże zainteresowanie tym programem postanowiliśmy ułatwić mieszkańcom składanie wniosków do tego programu. Obecnie, aby to zrobić trzeba pojechać do Lublina, do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Niedługo taki wniosek będzie można złożyć również w Świdniku, w Urzędzie Miasta - zapowiada Dmowski.
Władze miasta zastanawiają się też nad wprowadzeniem podobnego miejskiego programu. - Z myślą przede wszystkim o mieszkańcach domów jednorodzinnych chcielibyśmy zabezpieczyć pieniądze na ten cel w budżecie miasta, tak aby ok. 100 osób rocznie mogło skorzystać z dofinansowania - dodaje Dmowski.
W ramach rządowego programu przy okazji wymiany „kopciucha” można dostać dofinansowanie także na m.in. wymianę okien i drzwi, ocieplenie budynku czy ocieplenie podłogi i stropu.
Świdnik przyjazny środowisku
• I edycja
* montaż 264 instalacji solarnych na budynkach mieszkalnych
* budowa 40 punktów oświetlenia hybrydowego przy ul. Nadleśnej i okolicach (10 lamp postawiono w 2012 r., 30 lamp w 2015r.)
• II edycja (w realizacji, planowany termin zakończenia czerwiec 2020 r.)
* Projekt przewiduje montaż 219 instalacji fotowoltaicznych i 55 pomp ciepła a także 161 instalacji solarnych na budynkach mieszkalnych