Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

5 sierpnia 2005 r.
13:18
Edytuj ten wpis

Holenderski bubel

Odpadający tynk, zamarzające rury, woda lejąca się po ścianach. To tylko niektóre problemy mieszkańców TBS „Lokum” w Świdniku. Administracja każe jeszcze lokatorom za to słono płacić

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
TBS „Lokum” powstało w 1996 roku jako polsko-holenderska spółka. Miała budować tanie mieszkania dla średnio zarabiających. Holendrzy zrobili projekt. Gmina Świdnik dołożyła na budowę 30 proc., Skarb Państwa 10, pozostałe pieniądze miały pochodzić od przyszłych mieszkańców. Przy ul. Modrzewiowej szybko powstało osiedle. Na pierwszy rzut oka nowe, estetyczne bloki. Ale wystarczy wejść na klatkę i wrażenie znika.
Szczeliny w ścianach ciągną się od samego parteru. Na klatce jest duszno, bo okna się nie otwierają. Ale to dopiero początek.
– To nie są wasze mieszkania – powtarzają nam w administracji. – Ale my w nich chcemy żyć w godziwych warunkach. Chcemy wiedzieć, ile i za co płacimy – mówi Beata Guz. – Do ręki dostajemy tylko druk z sumą, jaką mamy zanieść do banku i tyle. A płacimy sporo. Ja co miesiąc wpłacam od 415 do 470 złotych za dwupokojowe mieszkanie. A przecież mamy prawo wiedzieć, ile z czynszu przeznaczone jest na przykład za remonty naszych domów.
Zwłaszcza że usterki w mieszkaniach trzeba usuwać niemal na okrągło.
– W tych blokach wszystko się sypie – denerwują się mieszkańcy. – Od początku widać było źle ułożoną terakotę. Ale to był najmniejszy problem. Ledwie minęło kilka miesięcy, a zaczęła się nam lać do domów woda.
Według prezesa spółdzielni w najgorszym stanie jest 10 mieszkań i to one stanowią problem. Z pozostałymi nie ma trudności.
– Cały czas zajmujemy się przeciekającymi ścianami. Staramy się coś z tym zrobić. W tej chwili zastosowaliśmy już piątą technologię. Mamy nadzieję, że ta będzie trafiona – zapewnia Krzysztof Wilkołazki, prezes TBS „Lokum”. – Teraz testujemy uszczelnianie ścian folią w płynie. Ale czy to zadziała – będziemy wiedzieć dopiero po wiosennych roztopach.
Takie zapewnienia nie zadowalają mieszkańców.
– A odpadający tynk, zamarzające rury, okna, które już nadają się tylko do wymiany? – pyta Beata Guz – Co z tym mamy zrobić?
Prezes Wilkołazki wyjaśnia, że to są konsekwencje cieknących ścian. Jeśli znajdzie się wreszcie technologię, która zapobiegnie dalszemu przemakaniu bloków, to i te problemy znikną. Poza tym poszczególne usterki będą systematycznie usuwane.
– Obiecują nam to od dawna. Przyjdą, popatrzą, coś zakleją. Tylko po to, żebyśmy się odczepili, bo to i tak nic nie pomaga. Po prostu traktują nas jak uciążliwych klientów – żali się pani Maria. – Nic nie pomagają tłumaczenia w administracji, że zgłaszając usterki dbamy o ich mienie.
O problemach w TBS wie gmina, która jest właścicielem spółki.
– Było źle, mieszkańcy się żalili, więc zmieniliśmy w zeszłym roku prezesa – wyjaśnia Ryszard Sudoł, zastępca burmistrza miasta – Teraz problemy powinny zniknąć.
Ale nie zniknęły. Mieszkańcy twierdzą, że zmiana prezesa nic nie dała. A problemy z mieszkaniami jak były – tak są.
– One się wzięły stąd, że przy budowie bloków zastosowano holenderski projekt. On świetnie się sprawdza za granicą, ale nie u nas – mówi Krzysztof Wilkołazki.
Co gorsza, kolejne bloki – które właśnie powstają – są budowane w oparciu o ten sam projekt.
– Nie stać nas na jego zmianę – wyjaśnia prezes TBS „Lokum”.
– Za kolejne błędy i wadliwe technologie zapłacą i tak kolejni lokatorzy – ripostują mieszkańcy.

Pozostałe informacje

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa
galeria

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa

Zintegrowana opieka nad pacjentami, lepsza organizacja pracy oraz rozwój dydaktyki – to główne cele nowo utworzonego Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii. Jak podkreśla rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Wojciech Załuska, nowa jednostka ma szansę stać się jednym z najważniejszych ośrodków w Polsce zajmujących się chorobami sercowo-naczyniowymi.

Kiwetniowy Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej

Politechnika Lubelska: Rekrutacja na studia i trzy nowe kierunki

Właśnie rozpoczęły się Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Ale ci, co chcą studiować na tej uczelni, jeszcze bardziej czekają na wtorek, 13 maja. Wtedy rozpocznie się rekrutacja na Politechnikę Lubelską.

CZwarte, 8 maja: Mieszko R. wyprowadzany po zakończeniu przesłuchania z siedziby Prokuratury dla Warszawy-Śródmieścia

Zabójstwo na UW: Decyzja sądu i ustalenia prokuratury

Mieszko R. usłyszał zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, usiłowania zabójstwa i znieważenia zwłok. Sąd Rejonowy Warszawy Śródmieście zdecydował w piątek o trzymiesięcznym areszcie dla podejrzanego o morderstwo na UW – przekazał jego obrońca adwokat Marcin Zaborowski. Dodał, że jego klient będzie go odbywał w zakładzie psychiatrycznym w Radomiu.

Motor w tym sezonie zanotował u siebie: sześć zwycięstw, cztery remisy i pięć porażek

Niespodziewany zwrot akcji. Motor Lublin - Piast Gliwice (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Motor Lublin - Piast Gliwice. To przedostatni, domowy występ beniaminka w tym sezonie. Początek zawodów o godz. 18.

 Ziuta (sokolica wykluta w 2022 roku w Kawęczynie) i Czajnik

Ziuta wraca, Wrotka znika. Co sie dzieje u lubelskich sokołów?

Wrotka nie była widziana w gnieździe od godziny 8 rano. Ziuta przylatując do gniazda miała krew na piórach i pazurach. W środę w lubelskim gnieździe sokołów wykluło się pierwsze pisklę Wrotki i Czajnika. A teraz Wrotka zaginęła, a pojawiła się jej uparta rywalka.

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!
ZDJĘCIA
galeria

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!

Jesteśmy na studiach, to najpiękniejszy okres naszego życia, więc kiedy mamy się bawić jak nie teraz? – mówili uczestnicy korowodu, który rozpoczął w piątek Lubelskie Dni Kultury Studenckiej.

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli
ZDJĘCIA
galeria

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli

Żeby Polska mogła się rozwijać i konkurować na rynku światowym, potrzebujemy silnego kapitału intelektualnego. To możliwe tylko dzięki mocnej i skutecznej oświacie - mówił wojewoda Krzysztof Komorski podczas uroczystości związanych z jubileuszem z 120-lecia działalności Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Papież Leon XIV
galeria
film

Inauguracja pontyfikatu papieża Leona XIV. Watykan podał datę

Spotkanie z mediami, korpusem dyplomatycznym i wreszcie uroczysta inauguracja pontyfikatu z udziałem głów państw i oficjalnych delegacji. Wiadomo też na kiedy zaplanowano pierwszą audiencję generalną Leona XIV.

Dla 14-latka ta przejażdżka mogła skończyć się tragicznie

Ojciec nie pozwolił, a i tak pojechał. Wypadek 14-latka na motocyklu

Ojciec mu na to nie pozwolił, bo nawet nie wiedział, że syn wybiera się na przejażdżkę motocyklem. Dla 14-latka ta nielegalna wycieczka skończyła się wypadkiem.

Nowa propozycja domu kultury. Nauka jazdy na rolkach za darmo
20 maja 2025, 17:00

Nowa propozycja domu kultury. Nauka jazdy na rolkach za darmo

Tym razem nie koncert, nie teatralny spektakl ani nie wieczór poezji, ale coś na sportowo ma do zaoferowania Zamojski Dom Kultury. W tym miesiącu zorganizuje trzydniowe warsztaty z jazdy na rolkach. Zajęcia są bezpłatne.

1000-lecie Korony Polskiej. Wielkie świętowanie, komunikacja pojedzie przez objazdy
UTRUDNIENIA i OBJAZDY
11 maja 2025, 13:00

1000-lecie Korony Polskiej. Wielkie świętowanie, komunikacja pojedzie przez objazdy

W niedzielę w Lublinie odbędą się uroczyste obchody 1000-lecia Królestwa Polskiego. Na mieszkańców i kierowców w tym czasie czekają utrudnienia drogowe, a komunikacja miejska skierowana będzie na objazdy.

Lublinianka straciła punkty za mecz z Orlętami Spomlek Radzyń Podlaski walkowerem

Lublinianka przegrała walkowerem, Stal Kraśnik uciekła na 9 punktów

Głupi błąd Lublinianki w niedawnym meczu z Orlętami Spomlek słono kosztował klub z Wieniawy. Drużyna Daniela Koczona na boisku wygrała 1:0, ale ze względu na króciutki występ nieuprawnionego zawodnika przegrała walkowerem 0:3.

Imprezy klubowe w weekend (9 – 10 maja)
Imprezy
9 maja 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (9 – 10 maja)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Dał się złapać na reklamę z prezydentem. Teraz dzwonią do niego codziennie

Dał się złapać na reklamę z prezydentem. Teraz dzwonią do niego codziennie

Wizerunek Prezydenta RP sprawił, że 54-latek stracił czujność i uwierzył, że po inwestycji znacznie się wzbogaci. A padł ofiarą oszustwa i stracił 150 tys. zł.

Prace ruszyły jesienią zeszłego roku. Mają się zakończyć w tym miesiącu

Dojechać się nie da. Pieszo tylko naokoło. Zamykają drogę na kilka dni

Jest plan, żeby całość skończyć sporo przed wakacjami. Ale zanim droga dojazdowa do parkingów przy strzelnicy i boiskach, w rejonie zalewu miejskiego zostanie zrobiona, trzeba ją zamknąć dla ruchu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium