Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

4 marca 2011 r.
19:25
Edytuj ten wpis

Lotnisko w Świdniku: Strażacy już kupują sprzęt

12 13 A A
Pierwszy samolot wyląduje w lotnisku w Świdniku jesienią przyszłego roku. Do tej pory strażacy mają
Pierwszy samolot wyląduje w lotnisku w Świdniku jesienią przyszłego roku. Do tej pory strażacy mają

Sprzęt za 4 miliony złotych i specjalne programy działania mają zapewnić bezpieczeństwo lubelskiego portu lotniczego. Strażacy z Lublina i Świdnika szykują się na każdą ewentualność.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Mundurowi z lubelskiej Komendy Miejskiej i świdnickiej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej przygotowali wspólny projekt dotyczący bezpieczeństwa chemiczno-ekologicznego na terenie obu powiatów. Powód? Budowa lotniska w Świdniku. Dotarliśmy do szczegółów.

– Standardowa ochrona przeciwpożarowa lotniska może być niewystarczająca przy wielu zdarzeniach – mówi mł. bryg. Michał Badach, rzecznik Komendy Miejskiej PSP w Lublinie. – W związku z tym niezbędne będzie udzielenie pomocy siłom lotniskowej straży pożarnej przez jednostki ratownicze funkcjonujące w najbliższym sąsiedztwie portu.

Chodzi o jednostki z Lublina i Świdnika. Obie złożyły wspólny wniosek o dofinansowanie z Unii zakupu specjalnego sprzętu. Chodzi o ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze, lekkie samochody rozpoznawczo-ratownicze, kontener na środek pianotwórczy i wydajne pompy.

Wszystko za prawie 4 mln. Unia ma dać 85 proc. tej kwoty. Wniosek przeszedł już pozytywnie ocenę formalną i znajduje się w trakcie oceny merytorycznej. Ostateczną decyzję podejmie Urząd Marszałkowski. Ale, jak mówią strażacy, trudno im sobie wyobrazić decyzję inną niż pozytywna.

– Port lotniczy to kluczowa inwestycja dla naszego regionu. Musi być odpowiednio chroniony – podkreśla jeden z oficerów Komendy Powiatowej PSP w Świdniku.

W dokumentacji projektowej lotniska czytamy, że do zapewnienia bezpieczeństwa portu zostanie powołana lotniskowa służba ratowniczo-gaśnicza, dysponująca dwoma specjalnymi samochodami. Będzie je obsługiwać 6 pracowników obecnych na lotnisku podczas startów i lądowań samolotów, gotowych do interwencji w każdej chwili.

– W przypadku wielu zdarzeń awaryjnych konieczne będzie jednak dodatkowe wzmocnienie sił lotniskowych przez jednostki ratowniczo-gaśnicze PSP, funkcjonujące w najbliższym sąsiedztwie portu – wyjaśnia Badach. Strażacy szykują specjalne programy działania.

Jakie to zdarzenia? M.in. wypadek samolotu na lotnisku, awaria w czasie lotu, zderzenie samolotów, sabotaż z uwzględnieniem zagrożenia bombowego, bezprawne przejęcie statku powietrznego (np. przez terrorystów), pożar samolotu lub budynku na lotnisku, awaria techniczna, zagrożenia epidemiologiczne. Reakcja strażaków w każdym z tych przypadków ma być szczegółowo rozpisana i zaplanowana.

Sprzęt do ochrony lotniska:

• Dwa ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze, ze zbiornikiem wody o pojemności min 9000 l, autopompą o wydajności min. 4000 l/min, wyposażone w działka wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 1600 do 3200 l/min.
• Średni samochód ratowniczo-gaśniczy ze specjalistycznym wyposażeniem ochrony chemicznej i ekologicznej, ze zbiornikiem wody o pojemności min. 2500 l, autopompą o wydajności min. 1600 l/min.
• Kontener na środek pianotwórczy o poj. min. 10000 l
• Dwa lekkie samochody rozpoznawczo-ratownicze, wyposażone w sprzęt do identyfikowania zagrożeń, wykorzystywane do dowodzenia akcjami i prowadzenia rozpoznania.

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
klm / 6 marca 2011 o 15:23
0
[quote name='do wsioka klm' timestamp='1299399869' post='446923']
do klm
naucz się czytać ze zrozumieniem, bo to, że składasz literki to widać, głupi wsioku.
[/quote]


Zamknij ryj zawszony hamburski pomiocie, cała Polska "A" ma z was polewę, że jesteście tak naiwni że wierzycie w rozwój tego zaścianka

Tak jestem dumny, że pochodzę z innego miasta, pyzatym daję wam zatrudnienie barany jedne w tej waszej wsi.
[quote name='do wsioka klm' timestamp='1299399869' post='446923']
do klm
naucz się czytać ze zrozumieniem, bo to, że składasz literki to widać, głupi wsioku.
[/quote]


Zamknij ryj zawszony hamburski pomiocie, cała Polska "A" ma z was polewę, że jesteście tak naiwni że wierzycie w rozwój tego zaścianka

Tak jestem dumny, że pochodzę z innego miasta, pyzatym daję wam zatrudnienie barany jedne w tej waszej wsi. rozwiń
Avatar
Josef46 / 6 marca 2011 o 14:44
0
Może i odlecą za 2 lata,ale wolaŁbym ,aby odlecieli już i nigdy nie wrocili! Mam na myśli władze,bo szkoda na nich pieniędzy.Kupują już sprzęt strażacki? Po co ,aby wydać pieniądze?Kursuje na wsi przysłowie:cyt."jeszcze Maciek w d...... już mu kaszę studzą".A jeżeli lotnisko będą budować 30 lat/a jest to możliwe,bo to ta sama opcja/ jak teatr budują? To na co strazakom sprzęt do gaszenia samolotów??
Avatar
adampolek / 6 marca 2011 o 11:22
0
Co z zakupami (przetargami) na inne wyposażenie lotniska. Np cały sprzęt radiowy - łącznści i nawigacj. Takich rzeczy nie kupje się od ręki jak chleba czy piwa. No chyba że zdemontowany na innym lotnisku. To jest produkowane na konkretne zamówienie. A do otwarcia podobno półtora roku.
Avatar
a jka nie bedzie / 6 marca 2011 o 10:22
0
A na ewentualność, że lotnisko nie powstanie też się przyugotoowują skoro napisane jest, że na każdą ?
Avatar
maf / 6 marca 2011 o 09:39
0
[quote name='klm' timestamp='1299363953' post='446865']
No do gaszenia starego antka, kilku wilg i paru szybowców jak znalazł inwestycja za 4 mln. Port lotniczy - buhahahah, głupie hamburczyki
[/quote]
Uważasz się za lepszego, porządniejszego a może pochodzisz z lepszego miasta? Wiesz co ? dla mnie jesteś zwykłym baranem, który nie ma pojęcia o życiu.. żal mi cię Ja jestem dumny z tego że pochodzę i mieszkam w Świdniku !
[quote name='klm' timestamp='1299363953' post='446865']
No do gaszenia starego antka, kilku wilg i paru szybowców jak znalazł inwestycja za 4 mln. Port lotniczy - buhahahah, głupie hamburczyki
[/quote]
Uważasz się za lepszego, porządniejszego a może pochodzisz z lepszego miasta? Wiesz co ? dla mnie jesteś zwykłym baranem, który nie ma pojęcia o życiu.. żal mi cię Ja jestem dumny z tego że pochodzę i mieszkam w Świdniku ! rozwiń
Avatar
andrej / 6 marca 2011 o 09:27
0
Przyjęć do pracy na lotnisku na pewno nie będzie i dziwnym trafem wszystkie stanowiska będą obsadzone
Avatar
do wsioka klm / 6 marca 2011 o 09:24
0
do klm
naucz się czytać ze zrozumieniem, bo to, że składasz literki to widać, głupi wsioku.
Avatar
ZLODZIEJE!! / 6 marca 2011 o 06:25
0
LUDZIE-MY PLACIMY RACHUNKI A W PGE KRADNA PALIWA DO SWOICH PRYWATNYCH POJAZDOW Z SLUZBOWYCH SAMOCHODOW!!.KONIEC TEGO DOBREGO BEDZIECIE ZA TO ODPOWIADAC KARNIE ZLODZIEJE!!WSZYSCY SIE O TYM DOWIEDZA!!!
Avatar
Gość / 6 marca 2011 o 04:44
0
"W trzecim kwartale przyszłego roku odlecimy z lotniska w Świdniku – zapowiada prezydent Lublina, Krzysztof Żuk"

18 miesięcy na zbudowanie i oddanie do użytku lotniska ?
Inwestycja za ponad 400 mln PLN, na którą na razie jest przygotowane tylko 50 % całości sumy.

A już kupują sprzęt dla strażaków.
Avatar
klm / 5 marca 2011 o 23:25
0
No do gaszenia starego antka, kilku wilg i paru szybowców jak znalazł inwestycja za 4 mln. Port lotniczy - buhahahah, głupie hamburczyki
Avatar
klm / 6 marca 2011 o 15:23
0
[quote name='do wsioka klm' timestamp='1299399869' post='446923']
do klm
naucz się czytać ze zrozumieniem, bo to, że składasz literki to widać, głupi wsioku.
[/quote]


Zamknij ryj zawszony hamburski pomiocie, cała Polska "A" ma z was polewę, że jesteście tak naiwni że wierzycie w rozwój tego zaścianka

Tak jestem dumny, że pochodzę z innego miasta, pyzatym daję wam zatrudnienie barany jedne w tej waszej wsi.
[quote name='do wsioka klm' timestamp='1299399869' post='446923']
do klm
naucz się czytać ze zrozumieniem, bo to, że składasz literki to widać, głupi wsioku.
[/quote]


Zamknij ryj zawszony hamburski pomiocie, cała Polska "A" ma z was polewę, że jesteście tak naiwni że wierzycie w rozwój tego zaścianka

Tak jestem dumny, że pochodzę z innego miasta, pyzatym daję wam zatrudnienie barany jedne w tej waszej wsi. rozwiń
Avatar
Josef46 / 6 marca 2011 o 14:44
0
Może i odlecą za 2 lata,ale wolaŁbym ,aby odlecieli już i nigdy nie wrocili! Mam na myśli władze,bo szkoda na nich pieniędzy.Kupują już sprzęt strażacki? Po co ,aby wydać pieniądze?Kursuje na wsi przysłowie:cyt."jeszcze Maciek w d...... już mu kaszę studzą".A jeżeli lotnisko będą budować 30 lat/a jest to możliwe,bo to ta sama opcja/ jak teatr budują? To na co strazakom sprzęt do gaszenia samolotów??
Avatar
adampolek / 6 marca 2011 o 11:22
0
Co z zakupami (przetargami) na inne wyposażenie lotniska. Np cały sprzęt radiowy - łącznści i nawigacj. Takich rzeczy nie kupje się od ręki jak chleba czy piwa. No chyba że zdemontowany na innym lotnisku. To jest produkowane na konkretne zamówienie. A do otwarcia podobno półtora roku.
Avatar
a jka nie bedzie / 6 marca 2011 o 10:22
0
A na ewentualność, że lotnisko nie powstanie też się przyugotoowują skoro napisane jest, że na każdą ?
Avatar
maf / 6 marca 2011 o 09:39
0
[quote name='klm' timestamp='1299363953' post='446865']
No do gaszenia starego antka, kilku wilg i paru szybowców jak znalazł inwestycja za 4 mln. Port lotniczy - buhahahah, głupie hamburczyki
[/quote]
Uważasz się za lepszego, porządniejszego a może pochodzisz z lepszego miasta? Wiesz co ? dla mnie jesteś zwykłym baranem, który nie ma pojęcia o życiu.. żal mi cię Ja jestem dumny z tego że pochodzę i mieszkam w Świdniku !
[quote name='klm' timestamp='1299363953' post='446865']
No do gaszenia starego antka, kilku wilg i paru szybowców jak znalazł inwestycja za 4 mln. Port lotniczy - buhahahah, głupie hamburczyki
[/quote]
Uważasz się za lepszego, porządniejszego a może pochodzisz z lepszego miasta? Wiesz co ? dla mnie jesteś zwykłym baranem, który nie ma pojęcia o życiu.. żal mi cię Ja jestem dumny z tego że pochodzę i mieszkam w Świdniku ! rozwiń
Avatar
andrej / 6 marca 2011 o 09:27
0
Przyjęć do pracy na lotnisku na pewno nie będzie i dziwnym trafem wszystkie stanowiska będą obsadzone
Avatar
do wsioka klm / 6 marca 2011 o 09:24
0
do klm
naucz się czytać ze zrozumieniem, bo to, że składasz literki to widać, głupi wsioku.
Avatar
ZLODZIEJE!! / 6 marca 2011 o 06:25
0
LUDZIE-MY PLACIMY RACHUNKI A W PGE KRADNA PALIWA DO SWOICH PRYWATNYCH POJAZDOW Z SLUZBOWYCH SAMOCHODOW!!.KONIEC TEGO DOBREGO BEDZIECIE ZA TO ODPOWIADAC KARNIE ZLODZIEJE!!WSZYSCY SIE O TYM DOWIEDZA!!!
Avatar
Gość / 6 marca 2011 o 04:44
0
"W trzecim kwartale przyszłego roku odlecimy z lotniska w Świdniku – zapowiada prezydent Lublina, Krzysztof Żuk"

18 miesięcy na zbudowanie i oddanie do użytku lotniska ?
Inwestycja za ponad 400 mln PLN, na którą na razie jest przygotowane tylko 50 % całości sumy.

A już kupują sprzęt dla strażaków.
Avatar
klm / 5 marca 2011 o 23:25
0
No do gaszenia starego antka, kilku wilg i paru szybowców jak znalazł inwestycja za 4 mln. Port lotniczy - buhahahah, głupie hamburczyki
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Uwaga na ogromne korki w okolicach zamkniętego placu Zamkowego w Lublinie
Alarm 24
galeria

Uwaga na ogromne korki w okolicach zamkniętego placu Zamkowego w Lublinie 0 0

Na placu Zamkowym w Lublinie trwają przygotowania do sobotniego koncertu "Siła kobiet". Już jednak dzisiaj przejazd przez plac jest niemożliwy.

Lublin: Urządzą skwer na osiedlu Świt

Lublin: Urządzą skwer na osiedlu Świt 0 0

Nie dłużej niż do końca listopada ma potrwać urządzanie skweru między ul. Szczecińską i Warmińską (os. Świt).

Koncert Fonie Lublina w Trybunale Koronnym
21 lipca 2018, 18:00

Koncert Fonie Lublina w Trybunale Koronnym 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 21 lipca o godz. 18 w Trybunale Koronnym w Lublinie odbędzie się koncert z cyklu Fonie Lublina pt. Kamienica Rynek 17 - Bracia Wieniawscy.

Pieszym na miasteczku akademickim w Lublinie będzie wygodniej. Plany remontowe UMCS

Pieszym na miasteczku akademickim w Lublinie będzie wygodniej. Plany remontowe UMCS 0 0

Wakacyjne remonty planuje UMCS na terenie miasteczka akademickiego. Uczelnia szuka wykonawcy, który wyremontuje zniszczone chodniki i schody w okolicach akademików.

Podlasie straciło dwóch ważnych piłkarzy, decyzje w Chełmiance w sobotę

Podlasie straciło dwóch ważnych piłkarzy, decyzje w Chełmiance w sobotę 0 0

Dwa mocne ciosy spadły w ostatnich dniach na trenerów i kibiców Podlasia. Kamil Kocoł zdecydował się na transfer do Chełmianki, a Przemysław Grajek postanowił zawiesić buty na kołku

Alarm 24: Co to za samolot lata nad Lublinem? Czytelnik przysyła zdjęcia
galeria

Alarm 24: Co to za samolot lata nad Lublinem? Czytelnik przysyła zdjęcia 19 9

Zdjęcia samolotu przysłał do nas Czytelnik.

"Głusza" i "Zaklęte rewiry" w Kinie Perła. Repertuar na weekend
20 lipca 2018, 21:00

"Głusza" i "Zaklęte rewiry" w Kinie Perła. Repertuar na weekend 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kanadyjski thriller Głusza, kultowe Zaklęte rewiry Majewskiego i komedia Za jakie grzechy, dobry Boże? to propozycje Kina Perła na najbliższy weekend. Projekcje o godz. 21 przy ul. Bernardyńskiej 15.

Grozili śmiercią i zgwałceniem matki? Ruszył proces Cyganów, którzy mieli pobić kucharzy
galeria

Grozili śmiercią i zgwałceniem matki? Ruszył proces Cyganów, którzy mieli pobić kucharzy 10 10

Rozpoczął się proces pięciu Romów, oskarżonych o pobicie kucharzy z puławskiej pizzerii „Desperado”. Wszyscy odpowiadają za napaść z powodu przynależności narodowej. Mieli również grozić swoim ofiarom i ich rodzinom.

Nie będzie płotu wzdłuż wschodniej granicy. Minister rezygnuje z pomysłu poprzednika

Nie będzie płotu wzdłuż wschodniej granicy. Minister rezygnuje z pomysłu poprzednika 2 12

Nie będzie płotu wzdłuż wschodniej granicy, który miał być zaporą przed dzikami roznoszącymi ASF. Z pomysłu swojego poprzednika ostatecznie zrezygnował czwartek obecny minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski.

Ewakuowali prawie 150 harcerzy z obozów w lesie

Ewakuowali prawie 150 harcerzy z obozów w lesie 0 1

Blisko 150 harcerzy pochodzących z Lubelskiego zostało w środę ewakuowanych z dwóch obozów w lesie w pobliżu miejscowości Wiosna (województwo świętokrzyskie). Harcerze zostali przetransportowani m.in. do szkoły w Dziebałtowie.

Kiedy będą wybory samorządowe 2018? Nie ma już wolnych billboardów w Lublinie

Kiedy będą wybory samorządowe 2018? Nie ma już wolnych billboardów w Lublinie 3 1

Do 16 sierpnia premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić datę jesiennych wyborów samorządowych. Wtedy formalnie ruszy kampania wyborcza. Kandydaci już się do niej szykują – wolnych billboardów już praktycznie nie ma.

AZS AWF Biała Podlaska stawia na młodzież

AZS AWF Biała Podlaska stawia na młodzież 1 0

Z zespołem rozstał się Łukasz Kandora, najbardziej doświadczony zawodnik

Uwaga na burze! IMGW wydał ostrzeżenie

Uwaga na burze! IMGW wydał ostrzeżenie 14 1

Meteorolodzy ostrzegają przed burzami z gradem, które w czwartek mogą pojawić się w naszym województwie.

Więcej miejsca na spacery. Miasto chce wydłużyć park w obie strony

Więcej miejsca na spacery. Miasto chce wydłużyć park w obie strony 0 8

Miasto ogłosiło przetarg na urządzenie nowego odcinka parku między ul. Jana Pawła II a Poznańską. Oznacza to, że od os. Górki będzie można się przespacerować, choć z jedną przeszkodą, aż do sklepów przy Orkana. W planach jest też przedłużenie parku Jana Pawła II w przeciwnym kierunku, do Nadbystrzyckiej.