Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

11 stycznia 2012 r.
19:12
Edytuj ten wpis

Mieszkańcy skarżą się na zapachy z sortowni śmieci przy ul. Metalurgicznej

1 7 A A
Zakład przy ul. Metalurgicznej odzyskuje ze śmieci surowce wtórne. Produkuje też kompost, który wydz
Zakład przy ul. Metalurgicznej odzyskuje ze śmieci surowce wtórne. Produkuje też kompost, który wydz

Nie w pryzmach na otwartej przestrzeni, ale w szczelnych betonowych komorach – tak za rok będzie przebiegała produkcja kompostu przy ul. Metalurgicznej. Okoliczni mieszkańcy nie będą już narzekać na brzydkie zapachy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Mieszkam w Świdniku i do poniedziałku, miałem wrażenie że smród wydobywający się z sortowni przy ul. Metalurgicznej mnie nie dotyczy. Nic bardziej mylnego! – napisał na Alarm24 pan Marek. – Wychodząc wieczorem poczułem, jak by mi ktoś worek gnijących resztek przed twarzą wysypał.

Uciążliwy zapach może się pojawiać przy produkcji kompostu, która odbywa się w Zakładzie Odzysku i Recyklingu spółki KOM-EKO. Do niedawna mało kto się na nią skarżył – Dopiero w ubiegłym roku pojawiło się tak wiele skarg, a kompostownia działa od 2003 r. Do tej pory skargi były sporadyczne, można je było policzyć na palcach jednej ręki, czego nie można powiedzieć o ostatnim okresie – mówi Marcin Rycaj z referatu ds. gospodarowania odpadami w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.

Dlatego w ubiegłym roku KOM-EKO uruchomiło instalację, która ma za zadanie usuwać przykre zapachy. Specjalne dysze rozpylają substancję chemiczną, która wchodzi w reakcje z nieprzyjemnymi dla nosa gazami.
Rycaj zapewnia, że wszystkie urządzenia działają sprawnie. – Uczestniczyłem w odbiorze instalacji i jej kontroli pod koniec ubiegłego roku. W prawie nie ma wytycznych dotyczących przykrych zapachów, więc mogę mówić tylko o swoich subiektywnych odczuciach. Ja nie czuję tego, o czym mówią mieszkańcy – mówi Rycaj.

Za około rok problem powinien zniknąć kompletnie. Za 9,5 mln zł. KOM-EKO zbuduje nową kompostownię, z której nie będą się wydostawały żadne zapachy. – Kompostowanie będzie się odbywało w zamkniętych, betonowych bunkrach, przy stałej kontroli wilgotności, ciśnienia i dostępu tlenu – tłumaczy Adam Przystupa, dyrektor Zakładu Odzysku i Recyklingu KOM-EKO.

Materiał organiczny będzie trafiał do betonowych komór. Pozostanie tam do czasu, aż nie będzie wydzielał nieprzyjemnych zapachów. Dopiero wtedy zostanie wyjęty. – Integralną częścią kompostowni bunkrowej jest biofiltr powietrza – mówi Przystupa.

To będzie pierwsza taka kompostownia w naszym regionie. – Inwestycję zrealizujemy do końca tego roku – zapewnia Przystupa.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ja / 13 stycznia 2012 o 13:42
0
Co jest logicznego w twoim rozumowaniu? Nowoczesną wręcz innowacyjną metodą jest segregacja odpadów Twoim zdaniem? I co ma wytwarzanie przydomowych odpadów do smrodu z sortowni? Powiem krótko, skoro tysiącom much (czyt. mieszkańców)
nie przeszkadza smród gnijących resztek to dlaczego komukolwiek miało by to robić różnicę- w końcu coś w tym gównie musi być! Pozdrawiam i za namową przedmówcy wyjeżdżam!!!


[quote name='gada' timestamp='1326386496' post='582786']
bardzo logicznie
dodam, że jak komuś nie podobają się nowoczesne i kosztowniejsze metody utylizacji śmieci, to może przestać śmieci wytwarzać, a jak komuś się nie podoba, że te metody znajdą zastosowanie w Lublinie, to może sie wyprowadzić, nikt go tu nie trzyma
[/quote]
Co jest logicznego w twoim rozumowaniu? Nowoczesną wręcz innowacyjną metodą jest segregacja odpadów Twoim zdaniem? I co ma wytwarzanie przydomowych odpadów do smrodu z sortowni? Powiem krótko, skoro tysiącom much (czyt. mieszkańców)
nie przeszkadza smród gnijących resztek to dlaczego komukolwiek miało by to robić różnicę- w końcu coś w tym gównie musi być! Pozdrawiam i za namową przedmówcy wyjeżdżam!!!


[quote name='gada' timestamp='1326386496' post='582786']
bardzo logic... rozwiń
Avatar
Jacek / 13 stycznia 2012 o 12:43
0
W imieniu mieszkańców Dzielnicy Hajdów Zadębie wyrażam ubolewanie że Dziennik Wschodni zamieszcza nieprawdziwe informacje. Uciążliwość sortowni śmieci jest bardzo duża i w tej sprawie interwencja są od wielu lat a nasiliły się od roku 2003. Nasze interwencje były i w Wydziale Ochrony Środowiska i u Pana Prezydenta Miasta Lublin. Po publikacji rozmowa z Panem Rycajem który stwierdził, że przekazał Pani redaktor Izdebskiej inne informacje niż te które zamieściła w Dzienniku. Jeżeli Pani redaktor ma wątpliwości to prosimy o kontakt z Radą Osiedla Hajdów Zadębie. Oczekujemy sprostowania nieprawdziwych wiadomości dotyczących uciążliwości Firmy KOMEKO.
W imieniu mieszkańców Dzielnicy Hajdów Zadębie wyrażam ubolewanie że Dziennik Wschodni zamieszcza nieprawdziwe informacje. Uciążliwość sortowni śmieci jest bardzo duża i w tej sprawie interwencja są od wielu lat a nasiliły się od roku 2003. Nasze interwencje były i w Wydziale Ochrony Środowiska i u Pana Prezydenta Miasta Lublin. Po publikacji rozmowa z Panem Rycajem który stwierdził, że przekazał Pani redaktor Izdebskiej inne informacje niż te które zamieściła w Dzienniku. Jeżeli Pani redaktor ma wątpliwości to prosimy o kontakt z Radą Osie... rozwiń
Avatar
gada / 12 stycznia 2012 o 17:41
0
[quote name='gość' timestamp='1326375850' post='582737']
jak komuś coś nie odpowiada zawsze może zmienić miejsce - polecam wyprowadzkę - a nie się użalać i ludzi denerwować sam produkuje śmiecie i co myśli że one znikają od tak skoro kupuje to odpady muszą być i gdzieś to trzeba składować a wedle Pana to najlepiej komuś innemu podsunąć byle nie Panu nowy sprzet do przetwarzania aha czyli wyższe podatki od smieci widzi sie to Panu? Jak stać Pana zawsze może się Pan dołożyć. A rada nie marudź Pan, a jak coś nie pasuje inikt tu Pana nie trzyma sam sobie Pan wybrał to miejsce.
[/quote]
bardzo logicznie
dodam, że jak komuś nie podobają się nowoczesne i kosztowniejsze metody utylizacji śmieci, to może przestać śmieci wytwarzać, a jak komuś się nie podoba, że te metody znajdą zastosowanie w Lublinie, to może sie wyprowadzić, nikt go tu nie trzyma
[quote name='gość' timestamp='1326375850' post='582737']
jak komuś coś nie odpowiada zawsze może zmienić miejsce - polecam wyprowadzkę - a nie się użalać i ludzi denerwować sam produkuje śmiecie i co myśli że one znikają od tak skoro kupuje to odpady muszą być i gdzieś to trzeba składować a wedle Pana to najlepiej komuś innemu podsunąć byle nie Panu nowy sprzet do przetwarzania aha czyli wyższe podatki od smieci widzi sie to Panu? Jak stać Pana zawsze może się Pan dołożyć. A rada nie marudź Pan, a jak coś nie pa... rozwiń
Avatar
tepiciel glupoty / 12 stycznia 2012 o 16:07
0
[quote name='gość' timestamp='1326375850' post='582737']
jak komuś coś nie odpowiada zawsze może zmienić miejsce - polecam wyprowadzkę - a nie się użalać i ludzi denerwować sam produkuje śmiecie i co myśli że one znikają od tak skoro kupuje to odpady muszą być i gdzieś to trzeba składować a wedle Pana to najlepiej komuś innemu podsunąć byle nie Panu nowy sprzet do przetwarzania aha czyli wyższe podatki od smieci widzi sie to Panu? Jak stać Pana zawsze może się Pan dołożyć. A rada nie marudź Pan, a jak coś nie pasuje inikt tu Pana nie trzyma sam sobie Pan wybrał to miejsce.
[/quote]


deb*** roku, inaczej bys spiewal gdyby pod twoim oknem byla ta sortownia i smrod, ale najlepiej pie.. tak jak ty na forum, i wciskac swe madrosci innym,w momencie gdy mnie to nie dotyczy.
[quote name='gość' timestamp='1326375850' post='582737']
jak komuś coś nie odpowiada zawsze może zmienić miejsce - polecam wyprowadzkę - a nie się użalać i ludzi denerwować sam produkuje śmiecie i co myśli że one znikają od tak skoro kupuje to odpady muszą być i gdzieś to trzeba składować a wedle Pana to najlepiej komuś innemu podsunąć byle nie Panu nowy sprzet do przetwarzania aha czyli wyższe podatki od smieci widzi sie to Panu? Jak stać Pana zawsze może się Pan dołożyć. A rada nie marudź Pan, a jak coś nie pa... rozwiń
Avatar
Goździkowa / 12 stycznia 2012 o 15:57
0
Może to ten uciekinier z Abramowic ?
Avatar
Leszek / 12 stycznia 2012 o 15:39
0
Dawno już takiego idioty nie spotkałem jak przedpiśca....
Avatar
gość / 12 stycznia 2012 o 14:44
0
jak komuś coś nie odpowiada zawsze może zmienić miejsce - polecam wyprowadzkę - a nie się użalać i ludzi denerwować sam produkuje śmiecie i co myśli że one znikają od tak skoro kupuje to odpady muszą być i gdzieś to trzeba składować a wedle Pana to najlepiej komuś innemu podsunąć byle nie Panu nowy sprzet do przetwarzania aha czyli wyższe podatki od smieci widzi sie to Panu? Jak stać Pana zawsze może się Pan dołożyć. A rada nie marudź Pan, a jak coś nie pasuje inikt tu Pana nie trzyma sam sobie Pan wybrał to miejsce.
Avatar
ja / 13 stycznia 2012 o 13:42
0
Co jest logicznego w twoim rozumowaniu? Nowoczesną wręcz innowacyjną metodą jest segregacja odpadów Twoim zdaniem? I co ma wytwarzanie przydomowych odpadów do smrodu z sortowni? Powiem krótko, skoro tysiącom much (czyt. mieszkańców)
nie przeszkadza smród gnijących resztek to dlaczego komukolwiek miało by to robić różnicę- w końcu coś w tym gównie musi być! Pozdrawiam i za namową przedmówcy wyjeżdżam!!!


[quote name='gada' timestamp='1326386496' post='582786']
bardzo logicznie
dodam, że jak komuś nie podobają się nowoczesne i kosztowniejsze metody utylizacji śmieci, to może przestać śmieci wytwarzać, a jak komuś się nie podoba, że te metody znajdą zastosowanie w Lublinie, to może sie wyprowadzić, nikt go tu nie trzyma
[/quote]
Co jest logicznego w twoim rozumowaniu? Nowoczesną wręcz innowacyjną metodą jest segregacja odpadów Twoim zdaniem? I co ma wytwarzanie przydomowych odpadów do smrodu z sortowni? Powiem krótko, skoro tysiącom much (czyt. mieszkańców)
nie przeszkadza smród gnijących resztek to dlaczego komukolwiek miało by to robić różnicę- w końcu coś w tym gównie musi być! Pozdrawiam i za namową przedmówcy wyjeżdżam!!!


[quote name='gada' timestamp='1326386496' post='582786']
bardzo logic... rozwiń
Avatar
Jacek / 13 stycznia 2012 o 12:43
0
W imieniu mieszkańców Dzielnicy Hajdów Zadębie wyrażam ubolewanie że Dziennik Wschodni zamieszcza nieprawdziwe informacje. Uciążliwość sortowni śmieci jest bardzo duża i w tej sprawie interwencja są od wielu lat a nasiliły się od roku 2003. Nasze interwencje były i w Wydziale Ochrony Środowiska i u Pana Prezydenta Miasta Lublin. Po publikacji rozmowa z Panem Rycajem który stwierdził, że przekazał Pani redaktor Izdebskiej inne informacje niż te które zamieściła w Dzienniku. Jeżeli Pani redaktor ma wątpliwości to prosimy o kontakt z Radą Osiedla Hajdów Zadębie. Oczekujemy sprostowania nieprawdziwych wiadomości dotyczących uciążliwości Firmy KOMEKO.
W imieniu mieszkańców Dzielnicy Hajdów Zadębie wyrażam ubolewanie że Dziennik Wschodni zamieszcza nieprawdziwe informacje. Uciążliwość sortowni śmieci jest bardzo duża i w tej sprawie interwencja są od wielu lat a nasiliły się od roku 2003. Nasze interwencje były i w Wydziale Ochrony Środowiska i u Pana Prezydenta Miasta Lublin. Po publikacji rozmowa z Panem Rycajem który stwierdził, że przekazał Pani redaktor Izdebskiej inne informacje niż te które zamieściła w Dzienniku. Jeżeli Pani redaktor ma wątpliwości to prosimy o kontakt z Radą Osie... rozwiń
Avatar
gada / 12 stycznia 2012 o 17:41
0
[quote name='gość' timestamp='1326375850' post='582737']
jak komuś coś nie odpowiada zawsze może zmienić miejsce - polecam wyprowadzkę - a nie się użalać i ludzi denerwować sam produkuje śmiecie i co myśli że one znikają od tak skoro kupuje to odpady muszą być i gdzieś to trzeba składować a wedle Pana to najlepiej komuś innemu podsunąć byle nie Panu nowy sprzet do przetwarzania aha czyli wyższe podatki od smieci widzi sie to Panu? Jak stać Pana zawsze może się Pan dołożyć. A rada nie marudź Pan, a jak coś nie pasuje inikt tu Pana nie trzyma sam sobie Pan wybrał to miejsce.
[/quote]
bardzo logicznie
dodam, że jak komuś nie podobają się nowoczesne i kosztowniejsze metody utylizacji śmieci, to może przestać śmieci wytwarzać, a jak komuś się nie podoba, że te metody znajdą zastosowanie w Lublinie, to może sie wyprowadzić, nikt go tu nie trzyma
[quote name='gość' timestamp='1326375850' post='582737']
jak komuś coś nie odpowiada zawsze może zmienić miejsce - polecam wyprowadzkę - a nie się użalać i ludzi denerwować sam produkuje śmiecie i co myśli że one znikają od tak skoro kupuje to odpady muszą być i gdzieś to trzeba składować a wedle Pana to najlepiej komuś innemu podsunąć byle nie Panu nowy sprzet do przetwarzania aha czyli wyższe podatki od smieci widzi sie to Panu? Jak stać Pana zawsze może się Pan dołożyć. A rada nie marudź Pan, a jak coś nie pa... rozwiń
Avatar
tepiciel glupoty / 12 stycznia 2012 o 16:07
0
[quote name='gość' timestamp='1326375850' post='582737']
jak komuś coś nie odpowiada zawsze może zmienić miejsce - polecam wyprowadzkę - a nie się użalać i ludzi denerwować sam produkuje śmiecie i co myśli że one znikają od tak skoro kupuje to odpady muszą być i gdzieś to trzeba składować a wedle Pana to najlepiej komuś innemu podsunąć byle nie Panu nowy sprzet do przetwarzania aha czyli wyższe podatki od smieci widzi sie to Panu? Jak stać Pana zawsze może się Pan dołożyć. A rada nie marudź Pan, a jak coś nie pasuje inikt tu Pana nie trzyma sam sobie Pan wybrał to miejsce.
[/quote]


deb*** roku, inaczej bys spiewal gdyby pod twoim oknem byla ta sortownia i smrod, ale najlepiej pie.. tak jak ty na forum, i wciskac swe madrosci innym,w momencie gdy mnie to nie dotyczy.
[quote name='gość' timestamp='1326375850' post='582737']
jak komuś coś nie odpowiada zawsze może zmienić miejsce - polecam wyprowadzkę - a nie się użalać i ludzi denerwować sam produkuje śmiecie i co myśli że one znikają od tak skoro kupuje to odpady muszą być i gdzieś to trzeba składować a wedle Pana to najlepiej komuś innemu podsunąć byle nie Panu nowy sprzet do przetwarzania aha czyli wyższe podatki od smieci widzi sie to Panu? Jak stać Pana zawsze może się Pan dołożyć. A rada nie marudź Pan, a jak coś nie pa... rozwiń
Avatar
Goździkowa / 12 stycznia 2012 o 15:57
0
Może to ten uciekinier z Abramowic ?
Avatar
Leszek / 12 stycznia 2012 o 15:39
0
Dawno już takiego idioty nie spotkałem jak przedpiśca....
Avatar
gość / 12 stycznia 2012 o 14:44
0
jak komuś coś nie odpowiada zawsze może zmienić miejsce - polecam wyprowadzkę - a nie się użalać i ludzi denerwować sam produkuje śmiecie i co myśli że one znikają od tak skoro kupuje to odpady muszą być i gdzieś to trzeba składować a wedle Pana to najlepiej komuś innemu podsunąć byle nie Panu nowy sprzet do przetwarzania aha czyli wyższe podatki od smieci widzi sie to Panu? Jak stać Pana zawsze może się Pan dołożyć. A rada nie marudź Pan, a jak coś nie pasuje inikt tu Pana nie trzyma sam sobie Pan wybrał to miejsce.