Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

25 kwietnia 2016 r.
7:59

Od myśliwca po Sokoła. PZL Świdnik świętuje 60-lecie

0 11 A A
Zakłady PZL Świdnik
Zakłady PZL Świdnik

Zakłady PZL-Świdnik świętują 60-lecie rozpoczęcia produkcji śmigłowców. Do tej pory fabrykę opuściło ponad 7400 maszyn. Jubileuszowe obchody zainaugurowała specjalna Konferencja Wiropłatowa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Konferencję zorganizowano w Instytucie Lotnictwa w Warszawie. Uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele rządu, uczelni wyższych, wojskowi i eksperci z branży. Spotkanie było okazją do zaprezentowania historii i dorobku PZL-Świdnik.

– Od 60 lat budujemy unikalną pozycję Polski na globalnym rynku śmigłowcowym, która dzięki nam plasuje się w elitarnym gronie zaledwie pięciu europejskich państw, posiadających na swoim terytorium kompletnych producentów śmigłowców – przypomniał Krzysztof Krystowski, wiceprezes Finmeccanica Helicopter Division, spółki do której należy PZL-Świdnik.

Fabryka zatrudnia obecnie ponad 3000 pracowników, w tym niemal 650 inżynierów. Współpracuje z blisko tysiącem polskich przedsiębiorstw. Daje to prawie 4500 dodatkowych miejsc pracy. Wśród współpracujących z PZL-Świdnik dominują firmy z południowo-wschodniej Polski.

Do dziś świdnickie zakłady wyprodukowały ponad 7400 śmigłowców. Trafiły one do ponad 40 krajów na całym świecie. W polskiej armii służy 160 maszyn ze Świdnika. To blisko 80 proc. wszystkich śmigłowców, wykorzystywanych przez nasze wojsko.

Od myśliwca po Sokoła

Historia świdnickiego zakładu sięga lat 50-tych ubiegłego wieku. Na terenie Szkoły Pilotów Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej wybudowano zakłady lotnicze. Początkowo miały one produkować części do myśliwców MIG-15.

Lotnisko w Świdniku włączono do kompleksu fabrycznego. Pięć lat po uruchomieniu fabryki uzyskano licencję na produkcję SM-1, pierwszego śmigłowca produkowanego w Polsce. Po SM-1 przyszła kolej na Mi-2, których wyprodukowano ponad 5500 egzemplarzy.

Dzięki tak intensywnej produkcji zakład się rozwijał. Umożliwiło to zaprojektowanie najbardziej znanego dziś produktu firmy - śmigłowca W-3 Sokół. Od 1988 roku kiedy „Sokół” wszedł do seryjnej produkcji dostarczono klientom z całego świata ponad 180 egzemplarzy tej maszyny. Sokoły służą w policji, straży granicznej, ratownictwie górskim (TOPR), gaszą pożary. Największa liczba tych maszyn służy polskim wojskowym. Sokoły są również produkowane w wersji pasażerskiej VIP np. do transportu Prezydenta RP.

Kolejnym po Sokole śmigłowcem zaprojektowanym w Świdniku jest jednosilnikowy SW-4. To maszyna doskonale znana polskim pilotom wojskowym. To właśnie SW-4 w wersji wojskowej „Puszczyk” został wybrany jako docelowa maszyna treningowa w wojskowej Szkole Orląt w Dęblinie. Nowy śmigłowiec ze Świdnika znalazł uznanie również wśród klientów z Brazylii, Włoch, Korei Południowej czy Chin.

Silny partner

Nowy rozdział w historii świdnickich zakładów rozpoczął się przed sześciu laty. Wtedy PZL-Świdnik dołączyły do Finmeccanica Helicopter Division (dawniej AgustaWestland).

Stały się obok zakładów w Wielkiej Brytanii i Włoszech, jednym z europejskich filarów przemysłowych koncernu.

Nowy właściciel zainwestował w Świdniku ponad 600 mln PLN. Dziś zakład ma prawie 900 mln zł rocznych obrotów. Sprzedaż eksportowa przekracza 700 mln zł rocznie. Firma każego roku płaci również ok. 100 mln zł podatków.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 28 kwietnia 2016 o 08:10
0
Solidarnościowca Króla zróbcie prezesem, Asa z PiS zróbta burmistrzem i módlta sie u ksiendza o Carakalle. Otake polske świdnik walczył, to i ma taki dobrobyt jaki sobie ochlokratyczne miasto same zrobiło. I nie narzekać. Wspominajcie chamburganie czasy WSK, oby lepiej wam już nigdy nie było
Avatar
To ja / 27 kwietnia 2016 o 20:28
0
U.K. ,Italia i Polska trzy fabryki potęgi europejskiej w branży helikopterów,a teraz porównajmy zarobki. A prezes niech powie ile ludzi odeszło przez ostatnie 10 lat :-)
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2016 o 10:11
0
65 lat PZL i 60 lat produkcji śmigłowców!!!
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2016 o 07:54
0
A to nie czasem 65-lecie????
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2016 o 00:36
0
Skrót PZL oznacza Państwowe Zakłady Lotnicze, dlaczego prywatna firma Finmeccanica Helicopter Division, wprowadza wszystkich w błąd. Ona taka państwowa i polska ,jak ze mnie Baron Cygański. Prywaciarz gra na sentymentach narodowych. Mam nadzieję że zakład upadnie, niech to będzie nagroda za syf w kraju i strajki lat osiemdziesiątych. Upadła stocznia mateczka, to i świdniczanie niech odczują oraz zobaczą jak wygląda pośredniak. .Oby utrzymał się kontrakt kontrakt na Caracalle.
Avatar
Lublinianin . / 25 kwietnia 2016 o 23:23
0

Gdyby nie zniszczono potencjału optymizmu to być może nie żebrali by nasi świdniczanie o jakąkolwiek pracę "u niemca." czy innego włocha.

Nie ma motocykli, nie ma !! a kiedyś mogły być !!!

Nie ma polskiego przemysłu elektroniki -CEMI -a kiedyś był!!

A co jest??

Pasibrzuchy w urzędach nadstawiają łapy na jałmużnę zagranicznego chlebodawcy !!!

Wstyd i obciach -- doprowadzić do takiego stanu!

Co robiom?

Ano ryjom w ziemi -to im najlepiej wychodzi.! Kopać dołki i grzebać się w tym co było -to takie bezpieczne.

Śmieją się Niemcy z głuptaków Polaków -jak zapindalają do nich po jakąś robotę.

Czesi też się śmieją...

A co waadza robi --- no wrażenie !

Piwo wystarczy?? i kartofle?

Koreańczycy mają Samsunga a Polacy - mają wspomnienia...

Gdyby nie zniszczono potencjału optymizmu to być może nie żebrali by nasi świdniczanie o jakąkolwiek pracę "u niemca." czy innego włocha.

Nie ma motocykli, nie ma !! a kiedyś mogły być !!!

Nie ma polskiego przemysłu elektroniki -CEMI -a kiedyś był!!

A co jest??

Pasibrzuchy w urzędach nadstawiają łapy na jałmużnę zagranicznego chlebodawcy !!!

Wstyd i obciach -- doprowadzić do takiego stanu!

Co robiom?

Ano ryjom w ziemi -to im najlepiej wychodzi.! Kopać dołki i grzebać się w tym co było -to... rozwiń

Avatar
Gość / 25 kwietnia 2016 o 19:59
0
Skoro taki dorobek to po co u licha było zakład wyprzedawać??? Teraz to nie są polskie zakłady ani w Świdniku ani w Mielcu - a szkoda!
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2016 o 19:59
0
"W tym chorym państwie nawet nie można zabić wroga rasy". Kolejny wyciek korespondencji odsłania brzydszą twarz ONR Tajemnicza grupa hakerska opublikowała kompletny zrzut kilku forów internetowych związanych z Obozem Narodowo-Radykalnym, w tym tego dostępnego wyłącznie dla członków ONR. Wśród tysięcy wpisów wiele jest takich, którymi organizacja raczej nie chciałaby pochwalić się publicznie. Mowa jest na przykład o obronie białej rasy, "zdrowej agresji wobec obcych", współpracy lokalnych grup z neofaszystowską organizacją terrorystyczny czy… utworzeniu departamentu wywiadu, który rozpracowuje środowiska lewicowe. "Już od kilku lat prowadzone są działania związane z inwigilacją i kontrolą środowisk i ruchów o charakterze kibolskim, faszystowskim i neo-nazistowskim w Polsce. Posiadamy dokładne informacje na temat ich struktur i działaczy. Posiadamy swoich ludzi wewnątrz każdej liczącej się organizacji, ludzi, którzy nam pozwolili zebrać i zweryfikować tak potężną bazę danych. Dzięki ich poświęceniu możemy dzisiaj opublikować cząstkę naszej wiedzy" – taki komunikat pojawił się na tronie gnwp.eu, na której opublikowano materiały z forów internetowych. Nie wiadomo, kto stoi za publikacją. Kiedy trzy miesiące temu do sieci trafiło 700 stron zapisu facebookowych rozmów Przemysława Holochera, byłego szefa ONR i działacza Ruchu Narodowego, "Antifa" pisała, że to "ludzie z Wikileaks znaleźli chwilę". Dziś podobnych wskazówek nie ma. Na stronie jest za to tajemniczy zegar, który odlicza czas pozostały do… no właśnie, nie wiadomo czego. W momencie publikacji tego tekstu wskazuje 29 dni. Baza wpisów została zaprezentowana w formie wyszukiwarki: materiały można więc wybierać pod kątem konkretnych tematów czy wątków. Są tam też prywatne wiadomości użytkowników forów, informacje o komentujących oraz dokumenty, które krążą wewnątrz organizacji. Poniżej przedstawiamy tylko kilka wybranych spraw i cytatów. Cała baza dostępna jest TUTAJ. "Mokre sny" o wywiadzie i kontrwywiadzie Autorzy strony z materiałami ONR-u piszą, że narodowcy mają "mokre sny o utworzeniu tajnych służb". Na potwierdzenie publikują pismo do kierownika głównego ONR "w sprawie konieczności powołania sekcji spraw wewnętrznych - SSW ONR". Jest w nim mowa o przemyśleniach kilku ONR-owców, którzy stwierdzili, że wraz z napływem nowych członków organizacja jest coraz bardziej narażona na działalność "informatorów służb specjalnych, redakcji gazet i mediów nieprzychylnych, ugrupowań anarchistycznych i lewackich oraz wszelkiej maści rozłamowców i wywrotowców". Dlatego też pada propozycja stworzenia służb wywiadowczych i kontrwywiadowczych. I Departament Wywiadu miałby się zajmować m.in. rozpracowywaniem lewicowych organizacji, sprawdzaniem kandydatów do ONR oraz pozyskiwaniem członków innych ugrupowań narodowych. Przykładowe obowiązki "Biura A SSW ONR" - pozyskiwanie drogą operacyjnego rozpoznania oraz na podstawie tzw. białego wywiadu (czyli szukania informacji na dany temat w środkach masowego przekazu tj: internet, prasa, telewizja) informacji na temat wrogów idei narodowej; - ustalanie tożsamości osób zaangażowanych w działalność na szkodę ONR, wykazujących postawę antyoenerowską, antynarodową, antypolską; - prowadzenie czynności operacyjno rozpoznawczych wśród powyższych ugrupowań oraz neutralizowanie i zapobieganie niebezpieczeństwu płynącemu z ich strony dla ONR- u i ruchu narodowego w Polsce a także osłabianie ich potencjału poprzez „tajne operacje”. CZYTAJ WIĘCEJ Z zapisu korespondencji wynika, że pomysł się spodobał. "Oświadczam, że z dniem 03.10.2012 r. na mocy postanowienia Zarządu Głównego ONR i Kierownika Głównego powołuje się Sekcję Spraw Wewnętrznych ONR" – możemy przeczytać. Biała rasa Tak zatytułowany jest jeden z wątków dyskusji, którą prowadzą komentujący na forum ONR. Pada otwarte pytanie: czy człowiek innego koloru skóry, pochodzący z innego kręgu kulturowego, może stać się Polakiem? I odpowiedzi, z których większość jest na "NIE". Jeden z użytkowników podpisany jako "Fanatyk87" pisze: "Nie wyobrażam sobie murzyna, araba czy innego chinola żeby był Polakiem. (…) Dla mnie miejscem czarnucha jest Afryka, żółtka Chiny, pedałów USA, a Słowian środkowa i wschodnia Europa. Nie jestem rasistą". "Mrówa" Ja jestem za tym zeby tu i teraz przestac przyjmowac imigrantów , żeby juz tutaj sie niezjezdzali a tych co juz są i np nie maja obywatelstwa wyprosic z kraju. Dla mnie wazne sa konkrety tabory cyganów - NIE , osiedla czarnych imigrantów -NIE , kebaby ,muzułmanie tak samo . Czepianie sie szczególow i skóry jako takiej uwazam za przesade . Przestanmy sprowadzac nowych a nasz naród za kilka lat znowu bedzie typowo polski. źródło: Forum ONR "Wiosło" Dla mnie jedyna dopuszczalna możliwość żeby kolorowi przebywali w Polsce to wakacje, wycieczki, studia za które zapłacą czymś wartościowym (co od razu dyskwalifikuje murzynów płacących w wirusach HIV, żółtaczce, rozkładzie moralnym i etycznym naszego społeczeństwa - to nie jest dobra waluta). Swoją drogą nie trudno zauważyć, że większość małpiszonów jest typowa tj: kolczyki z diamentami, koraliki, złoto, czapki jak rondle, spodnie w kostkach, AIDS dobrze wyeksponowany, zresztą żółtaczka też (żółte przekrwione gały, jak u goryla). Ponadto chód - chodzą tak jakby lekko kuleli na jedną nogę. źródło: Forum ONR W tym samym temacie inny internauta idzie jeszcze dalej i przekonuje, że "agresja wobec obcych grup jest zdrowym objawem i takie tendencje w Europie powinny być pożądane". "Logicznie, jakby mi się nagle do Katowic zjechało 30 k. Czechów to prędzej czy później byłyby ganianki" – stwierdza. Kolejny, podpisany jako "Premier", narzeka zaś: "Ehhh, w tym chorym państwie nie można nawet sobie zabić wroga rasy". Nie wstydzić się Combat 18 Ciekawy wątek dyskusji na forum dotyczy też Brygady Świętokrzyskiej ONR. To ona w ubiegłym roku zorganizowała w Kielcach marsz, w którym, jak wynika z wpisów, wzięli udział przedstawiciele Combat 18 - faszystowskiej międzynarodówki terrorystycznej. Sprawa wzbudziła kontrowersje wśród komentujących lokalnych działaczy ONR. Niektórzy obawiali się, że widoczna na marszu symbolika C18 wizerunkowo zaszkodzi Obozowi. Pojawiły się jednak także uspokajające głosy, które sporo mówią o stosunku do stosujących przemoc działaczy C18. "Proponuję troszkę wyluzować odnośnie tego C18. Po pierwsze, jeden z nich pomagał nam w plakatowaniu i przygotowan
"W tym chorym państwie nawet nie można zabić wroga rasy". Kolejny wyciek korespondencji odsłania brzydszą twarz ONR Tajemnicza grupa hakerska opublikowała kompletny zrzut kilku forów internetowych związanych z Obozem Narodowo-Radykalnym, w tym tego dostępnego wyłącznie dla członków ONR. Wśród tysięcy wpisów wiele jest takich, którymi organizacja raczej nie chciałaby pochwalić się publicznie. Mowa jest na przykład o obronie białej rasy, "zdrowej agresji wobec obcych", współpracy lokalnych grup z neofaszystowską organizacj... rozwiń
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2016 o 14:50
0
Cieszcie się, że socjaliści, których opluliście, wybudowali wam tę fabrykę ...bo w przeciwnym razie nie mielibyście co do garnka włożyć ...
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2016 o 14:02
0
Balcerowiczowi ..PO i psl nie udało się zniszczyć tej fabryki...????
Avatar
Gość / 28 kwietnia 2016 o 08:10
0
Solidarnościowca Króla zróbcie prezesem, Asa z PiS zróbta burmistrzem i módlta sie u ksiendza o Carakalle. Otake polske świdnik walczył, to i ma taki dobrobyt jaki sobie ochlokratyczne miasto same zrobiło. I nie narzekać. Wspominajcie chamburganie czasy WSK, oby lepiej wam już nigdy nie było
Avatar
To ja / 27 kwietnia 2016 o 20:28
0
U.K. ,Italia i Polska trzy fabryki potęgi europejskiej w branży helikopterów,a teraz porównajmy zarobki. A prezes niech powie ile ludzi odeszło przez ostatnie 10 lat :-)
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2016 o 10:11
0
65 lat PZL i 60 lat produkcji śmigłowców!!!
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2016 o 07:54
0
A to nie czasem 65-lecie????
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2016 o 00:36
0
Skrót PZL oznacza Państwowe Zakłady Lotnicze, dlaczego prywatna firma Finmeccanica Helicopter Division, wprowadza wszystkich w błąd. Ona taka państwowa i polska ,jak ze mnie Baron Cygański. Prywaciarz gra na sentymentach narodowych. Mam nadzieję że zakład upadnie, niech to będzie nagroda za syf w kraju i strajki lat osiemdziesiątych. Upadła stocznia mateczka, to i świdniczanie niech odczują oraz zobaczą jak wygląda pośredniak. .Oby utrzymał się kontrakt kontrakt na Caracalle.
Avatar
Lublinianin . / 25 kwietnia 2016 o 23:23
0

Gdyby nie zniszczono potencjału optymizmu to być może nie żebrali by nasi świdniczanie o jakąkolwiek pracę "u niemca." czy innego włocha.

Nie ma motocykli, nie ma !! a kiedyś mogły być !!!

Nie ma polskiego przemysłu elektroniki -CEMI -a kiedyś był!!

A co jest??

Pasibrzuchy w urzędach nadstawiają łapy na jałmużnę zagranicznego chlebodawcy !!!

Wstyd i obciach -- doprowadzić do takiego stanu!

Co robiom?

Ano ryjom w ziemi -to im najlepiej wychodzi.! Kopać dołki i grzebać się w tym co było -to takie bezpieczne.

Śmieją się Niemcy z głuptaków Polaków -jak zapindalają do nich po jakąś robotę.

Czesi też się śmieją...

A co waadza robi --- no wrażenie !

Piwo wystarczy?? i kartofle?

Koreańczycy mają Samsunga a Polacy - mają wspomnienia...

Gdyby nie zniszczono potencjału optymizmu to być może nie żebrali by nasi świdniczanie o jakąkolwiek pracę "u niemca." czy innego włocha.

Nie ma motocykli, nie ma !! a kiedyś mogły być !!!

Nie ma polskiego przemysłu elektroniki -CEMI -a kiedyś był!!

A co jest??

Pasibrzuchy w urzędach nadstawiają łapy na jałmużnę zagranicznego chlebodawcy !!!

Wstyd i obciach -- doprowadzić do takiego stanu!

Co robiom?

Ano ryjom w ziemi -to im najlepiej wychodzi.! Kopać dołki i grzebać się w tym co było -to... rozwiń

Avatar
Gość / 25 kwietnia 2016 o 19:59
0
Skoro taki dorobek to po co u licha było zakład wyprzedawać??? Teraz to nie są polskie zakłady ani w Świdniku ani w Mielcu - a szkoda!
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2016 o 19:59
0
"W tym chorym państwie nawet nie można zabić wroga rasy". Kolejny wyciek korespondencji odsłania brzydszą twarz ONR Tajemnicza grupa hakerska opublikowała kompletny zrzut kilku forów internetowych związanych z Obozem Narodowo-Radykalnym, w tym tego dostępnego wyłącznie dla członków ONR. Wśród tysięcy wpisów wiele jest takich, którymi organizacja raczej nie chciałaby pochwalić się publicznie. Mowa jest na przykład o obronie białej rasy, "zdrowej agresji wobec obcych", współpracy lokalnych grup z neofaszystowską organizacją terrorystyczny czy… utworzeniu departamentu wywiadu, który rozpracowuje środowiska lewicowe. "Już od kilku lat prowadzone są działania związane z inwigilacją i kontrolą środowisk i ruchów o charakterze kibolskim, faszystowskim i neo-nazistowskim w Polsce. Posiadamy dokładne informacje na temat ich struktur i działaczy. Posiadamy swoich ludzi wewnątrz każdej liczącej się organizacji, ludzi, którzy nam pozwolili zebrać i zweryfikować tak potężną bazę danych. Dzięki ich poświęceniu możemy dzisiaj opublikować cząstkę naszej wiedzy" – taki komunikat pojawił się na tronie gnwp.eu, na której opublikowano materiały z forów internetowych. Nie wiadomo, kto stoi za publikacją. Kiedy trzy miesiące temu do sieci trafiło 700 stron zapisu facebookowych rozmów Przemysława Holochera, byłego szefa ONR i działacza Ruchu Narodowego, "Antifa" pisała, że to "ludzie z Wikileaks znaleźli chwilę". Dziś podobnych wskazówek nie ma. Na stronie jest za to tajemniczy zegar, który odlicza czas pozostały do… no właśnie, nie wiadomo czego. W momencie publikacji tego tekstu wskazuje 29 dni. Baza wpisów została zaprezentowana w formie wyszukiwarki: materiały można więc wybierać pod kątem konkretnych tematów czy wątków. Są tam też prywatne wiadomości użytkowników forów, informacje o komentujących oraz dokumenty, które krążą wewnątrz organizacji. Poniżej przedstawiamy tylko kilka wybranych spraw i cytatów. Cała baza dostępna jest TUTAJ. "Mokre sny" o wywiadzie i kontrwywiadzie Autorzy strony z materiałami ONR-u piszą, że narodowcy mają "mokre sny o utworzeniu tajnych służb". Na potwierdzenie publikują pismo do kierownika głównego ONR "w sprawie konieczności powołania sekcji spraw wewnętrznych - SSW ONR". Jest w nim mowa o przemyśleniach kilku ONR-owców, którzy stwierdzili, że wraz z napływem nowych członków organizacja jest coraz bardziej narażona na działalność "informatorów służb specjalnych, redakcji gazet i mediów nieprzychylnych, ugrupowań anarchistycznych i lewackich oraz wszelkiej maści rozłamowców i wywrotowców". Dlatego też pada propozycja stworzenia służb wywiadowczych i kontrwywiadowczych. I Departament Wywiadu miałby się zajmować m.in. rozpracowywaniem lewicowych organizacji, sprawdzaniem kandydatów do ONR oraz pozyskiwaniem członków innych ugrupowań narodowych. Przykładowe obowiązki "Biura A SSW ONR" - pozyskiwanie drogą operacyjnego rozpoznania oraz na podstawie tzw. białego wywiadu (czyli szukania informacji na dany temat w środkach masowego przekazu tj: internet, prasa, telewizja) informacji na temat wrogów idei narodowej; - ustalanie tożsamości osób zaangażowanych w działalność na szkodę ONR, wykazujących postawę antyoenerowską, antynarodową, antypolską; - prowadzenie czynności operacyjno rozpoznawczych wśród powyższych ugrupowań oraz neutralizowanie i zapobieganie niebezpieczeństwu płynącemu z ich strony dla ONR- u i ruchu narodowego w Polsce a także osłabianie ich potencjału poprzez „tajne operacje”. CZYTAJ WIĘCEJ Z zapisu korespondencji wynika, że pomysł się spodobał. "Oświadczam, że z dniem 03.10.2012 r. na mocy postanowienia Zarządu Głównego ONR i Kierownika Głównego powołuje się Sekcję Spraw Wewnętrznych ONR" – możemy przeczytać. Biała rasa Tak zatytułowany jest jeden z wątków dyskusji, którą prowadzą komentujący na forum ONR. Pada otwarte pytanie: czy człowiek innego koloru skóry, pochodzący z innego kręgu kulturowego, może stać się Polakiem? I odpowiedzi, z których większość jest na "NIE". Jeden z użytkowników podpisany jako "Fanatyk87" pisze: "Nie wyobrażam sobie murzyna, araba czy innego chinola żeby był Polakiem. (…) Dla mnie miejscem czarnucha jest Afryka, żółtka Chiny, pedałów USA, a Słowian środkowa i wschodnia Europa. Nie jestem rasistą". "Mrówa" Ja jestem za tym zeby tu i teraz przestac przyjmowac imigrantów , żeby juz tutaj sie niezjezdzali a tych co juz są i np nie maja obywatelstwa wyprosic z kraju. Dla mnie wazne sa konkrety tabory cyganów - NIE , osiedla czarnych imigrantów -NIE , kebaby ,muzułmanie tak samo . Czepianie sie szczególow i skóry jako takiej uwazam za przesade . Przestanmy sprowadzac nowych a nasz naród za kilka lat znowu bedzie typowo polski. źródło: Forum ONR "Wiosło" Dla mnie jedyna dopuszczalna możliwość żeby kolorowi przebywali w Polsce to wakacje, wycieczki, studia za które zapłacą czymś wartościowym (co od razu dyskwalifikuje murzynów płacących w wirusach HIV, żółtaczce, rozkładzie moralnym i etycznym naszego społeczeństwa - to nie jest dobra waluta). Swoją drogą nie trudno zauważyć, że większość małpiszonów jest typowa tj: kolczyki z diamentami, koraliki, złoto, czapki jak rondle, spodnie w kostkach, AIDS dobrze wyeksponowany, zresztą żółtaczka też (żółte przekrwione gały, jak u goryla). Ponadto chód - chodzą tak jakby lekko kuleli na jedną nogę. źródło: Forum ONR W tym samym temacie inny internauta idzie jeszcze dalej i przekonuje, że "agresja wobec obcych grup jest zdrowym objawem i takie tendencje w Europie powinny być pożądane". "Logicznie, jakby mi się nagle do Katowic zjechało 30 k. Czechów to prędzej czy później byłyby ganianki" – stwierdza. Kolejny, podpisany jako "Premier", narzeka zaś: "Ehhh, w tym chorym państwie nie można nawet sobie zabić wroga rasy". Nie wstydzić się Combat 18 Ciekawy wątek dyskusji na forum dotyczy też Brygady Świętokrzyskiej ONR. To ona w ubiegłym roku zorganizowała w Kielcach marsz, w którym, jak wynika z wpisów, wzięli udział przedstawiciele Combat 18 - faszystowskiej międzynarodówki terrorystycznej. Sprawa wzbudziła kontrowersje wśród komentujących lokalnych działaczy ONR. Niektórzy obawiali się, że widoczna na marszu symbolika C18 wizerunkowo zaszkodzi Obozowi. Pojawiły się jednak także uspokajające głosy, które sporo mówią o stosunku do stosujących przemoc działaczy C18. "Proponuję troszkę wyluzować odnośnie tego C18. Po pierwsze, jeden z nich pomagał nam w plakatowaniu i przygotowan
"W tym chorym państwie nawet nie można zabić wroga rasy". Kolejny wyciek korespondencji odsłania brzydszą twarz ONR Tajemnicza grupa hakerska opublikowała kompletny zrzut kilku forów internetowych związanych z Obozem Narodowo-Radykalnym, w tym tego dostępnego wyłącznie dla członków ONR. Wśród tysięcy wpisów wiele jest takich, którymi organizacja raczej nie chciałaby pochwalić się publicznie. Mowa jest na przykład o obronie białej rasy, "zdrowej agresji wobec obcych", współpracy lokalnych grup z neofaszystowską organizacj... rozwiń
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2016 o 14:50
0
Cieszcie się, że socjaliści, których opluliście, wybudowali wam tę fabrykę ...bo w przeciwnym razie nie mielibyście co do garnka włożyć ...
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2016 o 14:02
0
Balcerowiczowi ..PO i psl nie udało się zniszczyć tej fabryki...????
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu
Magazyn
galeria

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu 0 0

Dziś rocznica urodzin księdza Ignacego Kłopotowskiego. Był związany z Lublinem ponad 20 lat. Pomagał wykluczonym. Mając ich sporo pod opieką, był specjalistą crowdfundingu i nie był mu obcy fundraising. Z konieczności propagował i stosował idee zero waste. Twórca konsorcjum wydawniczego, publicysta wykorzystujący mechanizmy marketingu i public relations. Co w tym niezwykłego? Błogosławiony ksiądz Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu.

Turniej Purpurowej Róży

Turniej Purpurowej Róży 0 0

Waleczni wojownicy z Magicznych Ogrodów ogłaszają turniej, który ma rozstrzygnąć, która armia jest najsprawniejsza! Czy to zaszczytne miano przypadnie wojownikom dowodzonym przez Thoroda Raptora, czy może Bestiom Araga?

IV NightSkating Lublin 2018: Rolkarze dla zwierząt
21 lipca 2018, 20:00

IV NightSkating Lublin 2018: Rolkarze dla zwierząt 0 0

Co Gdzie Kiedy. Fani rolek i wrotek ponownie wyjadą w nocy na ulice miasta. Kolejną edycję NightSkating Lublin zaplanowano na sobotę. Tym razem przejażdżka będzie połączona z akcją charytatywną.

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka
22 lipca 2018, 12:00

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka 1 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 22 lipca o godz. 12 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) odbędzie się turniej eliminacyjny do Mistrzostw Polski 2018 w grze planszowej Neuroshima Hex. Chętni mogą zapisywać się do udziału od godz. 11.30 na miejscu.

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście 23 0

Milionowym klientem pochwalił się dzisiaj kompleks pływacki Aqua Lublin przy Al. Zygmuntowskich. Pani Anna, która miała to szczęście, dostała rodzinny karnet do Aqua Lublin.

1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy. Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy

1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy. Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy 0 0

W niedzielę zaczyna się Akcja św. Krzysztofa – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. W ubiegłym roku dzięki przekazanym pieniądzom udało się spełnić prośby polskich misjonarzy w 30 krajach świata.

Pokazy fontanny na placu Litewskim w Lublinie: Nowe widowisko "Anioły lubelskie"

Pokazy fontanny na placu Litewskim w Lublinie: Nowe widowisko "Anioły lubelskie" 3 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek 20 lipca po raz pierwszy pokazane zostanie w fontannie na pl. Litewskim nowe widowisko „Anioły lubelskie”. W lipcu zobaczymy je w sumie sześć razy, bo Ratusz zmienił harmonogram pokazów.

Chwila nieuwagi i takie efekty. Dachowanie audi [zdjęcia]
galeria

Chwila nieuwagi i takie efekty. Dachowanie audi [zdjęcia] 0 2

Do zdarzenia doszło w piątek po godz. 8 w Janowicach (pow. świdnicki).

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Brązowy medal Joanny Bemowskiej z AZS UMCS
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Brązowy medal Joanny Bemowskiej z AZS UMCS 0 0

Świetny początek 94 PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce dla AZS UMCS. Joanna Bemowska wywalczyła brązowy medal w chodzie sportowym na 5 km.

Rzucił się z nożem na swoją matkę. Bo nie zostawili mu kotletów na kolację

Rzucił się z nożem na swoją matkę. Bo nie zostawili mu kotletów na kolację 40 6

Cztery lata więzienia i przymusowa terapia odwykowa. To kara dla 26-latka z okolic Puław, który ugodził nożem własną matkę. Wcześniej latami znęcał się nad rodziną.

Do ostatniego rzutu. Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość
Magazyn

Do ostatniego rzutu. Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość 2 0

Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość

O ziołach, wirusie i drogach dla Niepodległej

O ziołach, wirusie i drogach dla Niepodległej 0

Rozmowa ze Sławomirem Sosnowskim, Marszałkiem Województwa Lubelskiego.

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Złota niedziela AZS UMCS Lublin?

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Złota niedziela AZS UMCS Lublin? 2 0

Organizatorzy mistrzostw Polski zadbali o to, żeby kibice każdego dnia zawodów mieli co oglądać. Dlatego już w piątek w akcji będzie można zobaczyć Pawła Fajdka

Cyrk Podwórkowy w Lublinie przed Carnavalem Sztukmistrzów [harmonogram]
22 lipca 2018, 17:00

Cyrk Podwórkowy w Lublinie przed Carnavalem Sztukmistrzów [harmonogram] 1 0

Co Gdzie Kiedy. Od najbliższej niedzieli po Lublinie będzie krążyć Cyrk Podwórkowy, który co rok jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów. Artyści będą występować na terenie lubelskich dzielnic. Wszystkie występy są darmowe.

Napadli na bezdomnego koło dworca w Lublinie. Nie miał pieniędzy, wtedy zrobili coś jeszcze gorszego

Napadli na bezdomnego koło dworca w Lublinie. Nie miał pieniędzy, wtedy zrobili coś jeszcze gorszego 49 5

Bezdomny został pobity przez dwóch mężczyzn w okolicach dworca autobusowego przy al. Tysiąclecia w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!