Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

11 maja 2008 r.
15:36
Edytuj ten wpis

Rusza konkurs na projekt lotniska

0 17 A A

Rusza konkurs na projekt architektoniczny portu lotniczego w Świdniku. Zwycięska koncepcja wcale nie musi być najtańsza, za to nowoczesna i oryginalna - podkreślają władze spółki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jak będzie wyglądać lotnisko dla Lubelszczyzny dowiemy się już w lipcu. Wcześniej komisja konkursowa wybierze najlepszy projekt.

- Czyli taki, który spełni wszystkie wymagania regulaminowe. Ale równocześnie będzie najładniejszy - zaznacza Piotr Jankowski, rzecznik spółki Port Lotniczy Lublin. - Dlatego w komisji konkursowej zasiądą znani architekci, którzy dokładnie ocenią walory estetyczne projektów. To dla nas najważniejszy element.

Jankowski ujawnia, że warunki ofertowe zostały określone w taki sposób, iż cena projektu nie będzie rozstrzygająca. To oznacza, że nie musi wygrać najtańszy projekt. - O niegospodarności nie ma mowy, gdyż poruszamy się w ramach określonego budżetu - dodaje rzecznik. - Ale chcemy, by architekci, którzy wystartują w konkursie wiedzieli już na wstępie, że nasze lotnisko musi się wyróżniać nowoczesną i oryginalną architekturą. To będzie wizytówka regionu, perełka Lubelszczyzny. Dlatego żadnych dróg na skróty, prowizorek i sztampy.

Władze spółki zostawiają projektantom wolną rękę, jeśli chodzi o architektoniczną wizję. Natomiast regulamin określający wymogi techniczne dla lotniska jest już gotowy. Obejmuje on płytę lotniska, terminal (m.in. stanowiska sprzedaży, obiekty odprawy, biura linii lotniczych, poczekalnię hali odlotów, halę przylotów), a także dostęp do parkingu publicznego, uliczki handlowe, korzystanie z taksówek i wynajmu prywatnych samochodów.

Regulamin konkursu w najbliższych dniach zostanie zamieszczony w polskim i europejskim biuletynie. Do konkursu będą mogli więc przystąpić także zagraniczni projektanci. - Wygra najlepszy i najbardziej efektowny projekt. Budujemy to lotnisko od początku, nie mamy więc takich ograniczeń jak inne porty, które muszą bazować na starej infrastrukturze - podkreśla Grzegorz Muszyński, prezes PLL. - Musimy to dobrze wykorzystać, żeby się potem nie wstydzić naszego lotniska.

Na razie o lubelskim lotnisku wiadomo tyle, że samoloty będą startować z pasa o długości 2520 m. Zgodnie ze "Wstępnym Studium Wykonalności Potencjalnego Rynku dla Portu Lotniczego Lublin”, które przygotowała brytyjska firma ze Świdnika polecimy do Warszawy i najważniejszych europejskich stolic (loty nie dłuższe niż 3-godzinne), czarterem w rejony Morza Śródziemnego. - W planach są także tanie linie lotnicze, które połączą nas z Europą Zachodnią. W pierwszym roku Świdnik obsłużyłby 300 tys. pasażerów. W ciągu 25 lat ta liczba wzrosłaby do 2, 5 mln - zapowiada Gordon Brown, współautor studium.

Budowa lotniska ma ruszyć w przyszłym roku, a pierwsze samoloty odlecą ze Świdnika na przełomie 2011/2012 roku.

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Ekolog / 19 maja 2008 o 14:49
0
Spółka Port Lotniczy Lublin jeszcze nigdzie nie wystąpiła, a jak wystąpi to nie otrzyma zgody na wycięcie 130 ha lasu który jest objęty planowanym lotniskiem. W takiej sytuacji opracowywanie lub zlecanie do opracowania bardzo kosztownych a niepotrzebnych koncepcji projektowych jest moim
zdaniem przestępstwem i winno być ścigane. Szaleńcom zostało dane prawo dysponowania naszymi społecznymi pieniędzmi.
Avatar
jerry / 18 maja 2008 o 19:16
0
póki co to CentralWings np. tnie połączenia , bo miała w ub. roku 73 mln zł straty. pokryły to PLL LOT - bo to spółka córka .
inne tanie linie też ograniczają sowje połączenia. bo sa podobno nieopłacalne.
tylko w Swidniku pełnia dobrego samopoczucia.
pogratulować ...
Avatar
franciszkanin / 18 maja 2008 o 13:17
0
Przezabawne są te wszystkie dyskusje na temat PLL w Wólce. Nic z tego nie wyjdzie. Z trzech przyczyn. Po pierwsze brak pieniędzy, po drugie brak pieniedzy i po trzecir brak pieniędzy. Forsa rozwiąż wszelkie preoblemy jak np opór właścicieli terenów. Niestety PLL w WOlce SA to dokumentni gołodupcy.
Avatar
cymbał / 14 maja 2008 o 21:30
0
HC Dolina BPA napisał:
Żadne to rozwiązanie bo owe lotnisko jest małe i nie będzie mogło obsłużyć wystarczającą ilość pasażerów

A co masz na myśli pisząc wystarczającą ilość pasażerów?? Czyżbyś zapomniał, że Lublin to Lublin a Lubelszczyzna to Lubelszczyzna i o jakichś tłumach turystów to możesz sobie co najwyżej pomarzyć. Nie licz, że pzyleci do nas tyle ludzi co do Krakowa, W-wy czy Wrocławia. Mierzmy siły na zamiary. Ale jak chcesz utrzymywać większe lotnisko z własnej kasy to proszę bardzo...

A co masz na myśli pisząc wystarczającą ilość pasażerów?? Czyżbyś zapomniał, że Lublin to Lublin a Lubelszczyzna to Lubelszczyzna i o jakichś tłumach turystów to możesz sobie co najwyżej pomarzyć. Nie licz, że pzyleci do nas tyle ludzi co do Krakowa, W-wy czy Wrocławia. Mierzmy siły na zamiary. Ale jak chcesz utrzymywać większe lotnisko z własnej kasy to proszę bardzo... rozwiń
Avatar
Jacek / 14 maja 2008 o 21:04
0
Chodzi o to by izraelska młodzież nie musiała jechać do Lublina autobusami.
Avatar
HC Dolina BPA / 13 maja 2008 o 16:49
0
pav3L napisał:
W jakiej niedźwiadzie?!? Człowieku, jak tam w ogóle dojechać. Jedyna lokalizacja to Świdnik i tyle w temacie.



Żadne to rozwiązanie bo owe lotnisko jest małe i nie będzie mogło obsłużyć wystarczającą ilość pasażerów
Avatar
pav3L / 13 maja 2008 o 12:21
0
W jakiej niedźwiadzie?!? Człowieku, jak tam w ogóle dojechać. Jedyna lokalizacja to Świdnik i tyle w temacie.
Avatar
iloo / 13 maja 2008 o 11:19
0
300 tys rocznie czyli okolo 3 samolotow dziennie no ale dobre i to na poczatek i moze jeszcze trolejbusy podciagna pod terminal
Avatar
wodzo / 12 maja 2008 o 09:34
0
~Tom~ napisał:
Czytam, od pewnego czasu, artykuły Pani Bożko i z żalem muszę ocenić je jako wyjątkowo tendencyjne. Dlaczego nie napisze pani o terenie, na którym projektuje się to „niby lotnisko” ? ?. Dlaczego nie napisze Pani o tym, że praktycznie nie kupiono żadnych terenów (może 1-2 ha). To lotnisko to fikcja – tylko takie artykuły jak ten mącą ludziom w głowach. To co pan Jankowski „głosi” da się porównać z faktami. Dziesięć lat działalności (brania kasy) PLL i zero efektów. Gdyby nie ci ludzie mogła by Pani pisać o prawdziwym lotnisku w NIEDZWIADZIE , a nie o próbach siłowego pozyskania terenów od właścicieli gruntów. Zapraszam do Gminy Wólka, Tam są wnioski mieszkańców dotyczące tej planowanej inwestycji – wszyscy uważają, że to „granda w biały dzień”…pozdrawiam i zachęcam do obiektywizmu.


[color="#FF0000"]jak czytam tego nimby Tom'a to sobie myślę, że to pisze złodziej Starownik albo Sysiak tylko ta banda lubartowskich deb***i obstaje za wsią Niedźiwiadą bo tam mają w tym interes. Boli ich że kasa im znikła z przekrwionych gałek ocznych.
Powiem krótko WON mi z tymi butami buraki...........
[/color]


[color="#FF0000"]jak czytam tego nimby Tom'a to sobie myślę, że to pisze złodziej Starownik albo Sysiak tylko ta banda lubartowskich deb***i obstaje za wsią Niedźiwiadą bo tam mają w tym interes. Boli ich że kasa im znikła z przekrwionych gałek ocznych.
Powiem krótko WON mi z tymi butami buraki...........
[/color] rozwiń
Avatar
~Tom~ / 12 maja 2008 o 09:15
0
Czytam, od pewnego czasu, artykuły Pani Bożko i z żalem muszę ocenić je jako wyjątkowo tendencyjne. Dlaczego nie napisze pani o terenie, na którym projektuje się to „niby lotnisko” ? ?. Dlaczego nie napisze Pani o tym, że praktycznie nie kupiono żadnych terenów (może 1-2 ha). To lotnisko to fikcja – tylko takie artykuły jak ten mącą ludziom w głowach. To co pan Jankowski „głosi” da się porównać z faktami. Dziesięć lat działalności (brania kasy) PLL i zero efektów. Gdyby nie ci ludzie mogła by Pani pisać o prawdziwym lotnisku w NIEDZWIADZIE , a nie o próbach siłowego pozyskania terenów od właścicieli gruntów. Zapraszam do Gminy Wólka, Tam są wnioski mieszkańców dotyczące tej planowanej inwestycji – wszyscy uważają, że to „granda w biały dzień”…pozdrawiam i zachęcam do obiektywizmu.
Czytam, od pewnego czasu, artykuły Pani Bożko i z żalem muszę ocenić je jako wyjątkowo tendencyjne. Dlaczego nie napisze pani o terenie, na którym projektuje się to „niby lotnisko” ? ?. Dlaczego nie napisze Pani o tym, że praktycznie nie kupiono żadnych terenów (może 1-2 ha). To lotnisko to fikcja – tylko takie artykuły jak ten mącą ludziom w głowach. To co pan Jankowski „głosi” da się porównać z faktami. Dziesięć lat działalności (brania kasy) PLL i zero efektów. Gdyby nie ci ludzie mogła by Pani pisać o prawdz... rozwiń
Avatar
Ekolog / 19 maja 2008 o 14:49
0
Spółka Port Lotniczy Lublin jeszcze nigdzie nie wystąpiła, a jak wystąpi to nie otrzyma zgody na wycięcie 130 ha lasu który jest objęty planowanym lotniskiem. W takiej sytuacji opracowywanie lub zlecanie do opracowania bardzo kosztownych a niepotrzebnych koncepcji projektowych jest moim
zdaniem przestępstwem i winno być ścigane. Szaleńcom zostało dane prawo dysponowania naszymi społecznymi pieniędzmi.
Avatar
jerry / 18 maja 2008 o 19:16
0
póki co to CentralWings np. tnie połączenia , bo miała w ub. roku 73 mln zł straty. pokryły to PLL LOT - bo to spółka córka .
inne tanie linie też ograniczają sowje połączenia. bo sa podobno nieopłacalne.
tylko w Swidniku pełnia dobrego samopoczucia.
pogratulować ...
Avatar
franciszkanin / 18 maja 2008 o 13:17
0
Przezabawne są te wszystkie dyskusje na temat PLL w Wólce. Nic z tego nie wyjdzie. Z trzech przyczyn. Po pierwsze brak pieniędzy, po drugie brak pieniedzy i po trzecir brak pieniędzy. Forsa rozwiąż wszelkie preoblemy jak np opór właścicieli terenów. Niestety PLL w WOlce SA to dokumentni gołodupcy.
Avatar
cymbał / 14 maja 2008 o 21:30
0
HC Dolina BPA napisał:
Żadne to rozwiązanie bo owe lotnisko jest małe i nie będzie mogło obsłużyć wystarczającą ilość pasażerów

A co masz na myśli pisząc wystarczającą ilość pasażerów?? Czyżbyś zapomniał, że Lublin to Lublin a Lubelszczyzna to Lubelszczyzna i o jakichś tłumach turystów to możesz sobie co najwyżej pomarzyć. Nie licz, że pzyleci do nas tyle ludzi co do Krakowa, W-wy czy Wrocławia. Mierzmy siły na zamiary. Ale jak chcesz utrzymywać większe lotnisko z własnej kasy to proszę bardzo...

A co masz na myśli pisząc wystarczającą ilość pasażerów?? Czyżbyś zapomniał, że Lublin to Lublin a Lubelszczyzna to Lubelszczyzna i o jakichś tłumach turystów to możesz sobie co najwyżej pomarzyć. Nie licz, że pzyleci do nas tyle ludzi co do Krakowa, W-wy czy Wrocławia. Mierzmy siły na zamiary. Ale jak chcesz utrzymywać większe lotnisko z własnej kasy to proszę bardzo... rozwiń
Avatar
Jacek / 14 maja 2008 o 21:04
0
Chodzi o to by izraelska młodzież nie musiała jechać do Lublina autobusami.
Avatar
HC Dolina BPA / 13 maja 2008 o 16:49
0
pav3L napisał:
W jakiej niedźwiadzie?!? Człowieku, jak tam w ogóle dojechać. Jedyna lokalizacja to Świdnik i tyle w temacie.



Żadne to rozwiązanie bo owe lotnisko jest małe i nie będzie mogło obsłużyć wystarczającą ilość pasażerów
Avatar
pav3L / 13 maja 2008 o 12:21
0
W jakiej niedźwiadzie?!? Człowieku, jak tam w ogóle dojechać. Jedyna lokalizacja to Świdnik i tyle w temacie.
Avatar
iloo / 13 maja 2008 o 11:19
0
300 tys rocznie czyli okolo 3 samolotow dziennie no ale dobre i to na poczatek i moze jeszcze trolejbusy podciagna pod terminal
Avatar
wodzo / 12 maja 2008 o 09:34
0
~Tom~ napisał:
Czytam, od pewnego czasu, artykuły Pani Bożko i z żalem muszę ocenić je jako wyjątkowo tendencyjne. Dlaczego nie napisze pani o terenie, na którym projektuje się to „niby lotnisko” ? ?. Dlaczego nie napisze Pani o tym, że praktycznie nie kupiono żadnych terenów (może 1-2 ha). To lotnisko to fikcja – tylko takie artykuły jak ten mącą ludziom w głowach. To co pan Jankowski „głosi” da się porównać z faktami. Dziesięć lat działalności (brania kasy) PLL i zero efektów. Gdyby nie ci ludzie mogła by Pani pisać o prawdziwym lotnisku w NIEDZWIADZIE , a nie o próbach siłowego pozyskania terenów od właścicieli gruntów. Zapraszam do Gminy Wólka, Tam są wnioski mieszkańców dotyczące tej planowanej inwestycji – wszyscy uważają, że to „granda w biały dzień”…pozdrawiam i zachęcam do obiektywizmu.


[color="#FF0000"]jak czytam tego nimby Tom'a to sobie myślę, że to pisze złodziej Starownik albo Sysiak tylko ta banda lubartowskich deb***i obstaje za wsią Niedźiwiadą bo tam mają w tym interes. Boli ich że kasa im znikła z przekrwionych gałek ocznych.
Powiem krótko WON mi z tymi butami buraki...........
[/color]


[color="#FF0000"]jak czytam tego nimby Tom'a to sobie myślę, że to pisze złodziej Starownik albo Sysiak tylko ta banda lubartowskich deb***i obstaje za wsią Niedźiwiadą bo tam mają w tym interes. Boli ich że kasa im znikła z przekrwionych gałek ocznych.
Powiem krótko WON mi z tymi butami buraki...........
[/color] rozwiń
Avatar
~Tom~ / 12 maja 2008 o 09:15
0
Czytam, od pewnego czasu, artykuły Pani Bożko i z żalem muszę ocenić je jako wyjątkowo tendencyjne. Dlaczego nie napisze pani o terenie, na którym projektuje się to „niby lotnisko” ? ?. Dlaczego nie napisze Pani o tym, że praktycznie nie kupiono żadnych terenów (może 1-2 ha). To lotnisko to fikcja – tylko takie artykuły jak ten mącą ludziom w głowach. To co pan Jankowski „głosi” da się porównać z faktami. Dziesięć lat działalności (brania kasy) PLL i zero efektów. Gdyby nie ci ludzie mogła by Pani pisać o prawdziwym lotnisku w NIEDZWIADZIE , a nie o próbach siłowego pozyskania terenów od właścicieli gruntów. Zapraszam do Gminy Wólka, Tam są wnioski mieszkańców dotyczące tej planowanej inwestycji – wszyscy uważają, że to „granda w biały dzień”…pozdrawiam i zachęcam do obiektywizmu.
Czytam, od pewnego czasu, artykuły Pani Bożko i z żalem muszę ocenić je jako wyjątkowo tendencyjne. Dlaczego nie napisze pani o terenie, na którym projektuje się to „niby lotnisko” ? ?. Dlaczego nie napisze Pani o tym, że praktycznie nie kupiono żadnych terenów (może 1-2 ha). To lotnisko to fikcja – tylko takie artykuły jak ten mącą ludziom w głowach. To co pan Jankowski „głosi” da się porównać z faktami. Dziesięć lat działalności (brania kasy) PLL i zero efektów. Gdyby nie ci ludzie mogła by Pani pisać o prawdz... rozwiń