Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

12 czerwca 2017 r.
8:51

Starostwo użyło zdjęć bez zgody autora. Odszkodowanie i przeprosiny

Autor: Zdjęcie autora aa
0 15 A A
Tadeusz Chwałczyk
Tadeusz Chwałczyk (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Na mocy podpisanej ugody, Starostwo Powiatowe w Świdniku przeprosi Tadeusza Chwałczyka, emerytowanego dziennikarza, za bezprawne użycie zdjęć, których jest autorem. Powiat zrobi to, mimo że sąd tego nie nakazał.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Ugoda ma to do siebie, że każda ze stron zgadza się na pewne ustępstwa – mówi Tadeusz Chwałczyk. – Mnie zależało przede wszystkim na przeprosinach, które mają ukazać się w pięciu tytułach. Zrezygnowałem z przeprosin w radiu i telewizji.

– Podpisanie ugody wynika z szacunku do pana redaktora Chwałczyka i jego dorobku – komentuje Jakub Osina, członek Zarządu Powiatu w Świdniku. – Sprawa dotyczy decyzji poprzednich władz powiatu, ale jest ciągłość władzy. My to szanujemy. Wydaje nam się, że lepiej tę sprawę zamknąć i nie narażać powiatu na dodatkowe koszty związane z dalszym postępowaniem sądowym.

Sprawa dotyczy zdjęć generała Tadeusza Góry i innych materiałów wykorzystanych w folderze wydanym przez Starostwo Powiatowe w Świdniku pt. „Świdnickie tradycje lotnicze” oraz zamieszczone na stronie internetowej powiatu. Tadeusz Chwałczyk natknął się na nie przypadkiem. Starostwo zaś nie miało pewności, czy materiały są chronione prawem autorskim.

W 2012 roku ruszył proces. Chwałczyk domagał się 26 tys. zł odszkodowania i 10 tys. zadośćuczynienia. Żądał też przeprosin w mediach. Sąd Okręgowy w Lublinie uznał, że 8 zdjęć jest chronionych prawem i zasądził byłemu dziennikarzowi 2 tys. zł zadośćuczynienia. Od tego wyroku Chwałczyk się odwołał. We wrześniu ub. r. Sąd Apelacyjny w Lublinie wydał wyrok, oddalając w większości apelację świdniczanina. Zgodnie z wyrokiem Chwałczyk miał otrzymać od starostwa odszkodowanie za 12 zdjęć podlegających ochronie autorskiej – w kwocie 4,8 tys. zł plus odsetki liczone od dnia 17 września 2012 r. Nie było jednak mowy o przeprosinach, ze względu na zbyt ogólny charakter oświadczenia.

Tadeusz Chwałczyk złożył wniosek kasacyjny do Sądu Najwyższego. – Jeśli ukażą się przeprosimy, mój adwokat wycofa ten wniosek z sądu – dodaje Chwałczyk.

Przeprosimy mają ukazać się w gazetach w tym tygodniu.

Tymczasem Tadeusz Chwałczyk wydał kolejną swoją książkę o tematyce lotniczej pt. „Siadanie z wiatrem i inne opowiadania”. – W książce jest kilkanaście opowiadań, w których motywem przewodnim jest wiatr – mówi Chwałczyk. – Co najmniej połowa z nich jest poświęcona naszemu regionowi.

Wydawnictwo będzie można kupić m.in. od przyszłego tygodnia w księgarni Libro w Świdniku. – W sobotę będę podpisywać książkę podczas lotniczej imprezy w Depułtyczach – zapowiada Chwałczyk.

Gotowa do publikacji jest też kolejna książka dziennikarza – „Leksykon lotników Lubelszczyzny” z 500 biogramami i fotografiami.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 r. o 10:21
+1
Nijaki CH...-wał-czy-k ? to absolwent czerwonej politologi gdzie szły wszystkie czerwone indywidua.Gdyby nie PARTIA tow.ch by nadal ***ł bidę.Gdy wydał Bieszczadzkie szybowiska publikował zdjęcia przedwojenne jako swoje-co fotografował Bezmiechową jako kilkuletni bobas ? W najnowszym gniocie-cegle chciwiec kreuje historie opisywanych postaci tak jak onegdaj komunistyczna propaganda.Pomija fakt donoszenia na UB przez wielu szmatławych - a świetlanych karier lotniczych,poplecznictwa taty mielicjanta,taty czerwonego aparatczyka gminnego,stryjka kapitana SB,taty prokuratora wojskowego,itd.Tylko ludzie z "plecami mieli ułatwioną karierę w lotnictwie".Nieliczni pozostali porządnymi i coś osiągnęli zwykle z wielkim trudem.Czemu zataja tę prawdę ? Kreowanie rzeczywistości.
Nijaki CH...-wał-czy-k ? to absolwent czerwonej politologi gdzie szły wszystkie czerwone indywidua.Gdyby nie PARTIA tow.ch by nadal ***ł bidę.Gdy wydał Bieszczadzkie szybowiska publikował zdjęcia przedwojenne jako swoje-co fotografował Bezmiechową jako kilkuletni bobas ? W najnowszym gniocie-cegle chciwiec kreuje historie opisywanych postaci tak jak onegdaj komunistyczna propaganda.Pomija fakt donoszenia na UB przez wielu szmatławych - a świetlanych karier lotniczych,poplecznictwa taty mielicjanta,taty czerwonego aparatczyka gminnego,stryjka... rozwiń
Avatar
Gość / 16 czerwca 2017 r. o 13:02
+1
"Rozumię prawa autorskie do piosenko, obrazu, wiersza itp. Ale do zdjęcia?" Co za tępak.
Avatar
Gość / 16 czerwca 2017 r. o 13:00
+1
Fakt. Naruszono jego prawa. Rozśmieszają mnie jego "krokodyle" łzy, że zależało mu tylko na przeprosinach. Skoro tak, to skąd te roszczenia na łącznie 36000 zł? Facet jest najzwyczajniej pazerny tak, jak nauczył go ZPAF.
Avatar
marcin z PO / 12 czerwca 2017 r. o 20:30
+1
undefined napisał:
Czy aby "szacunek do pana redaktora Chwałczyka" nie wynikał ze wspólnego kandydowania z list SLD?
 to znaczy że co? że czerwony był ten dzidziunio?
Avatar
Gość / 12 czerwca 2017 r. o 15:48
+1
I co biedny dziadek teraz pocznie ???? Nie ma z kim walczyć
Avatar
Gość / 12 czerwca 2017 r. o 13:17
+1
Żeby domagać się szacunku należy samemu szanować innych. A to nigdy nie było mocna strona Pana Chwałczyka
Avatar
Gość / 12 czerwca 2017 r. o 12:17
+1
Czy aby "szacunek do pana redaktora Chwałczyka" nie wynikał ze wspólnego kandydowania z list SLD?
Avatar
Gość / 12 czerwca 2017 r. o 10:32
+1
Dziadek już dawno powinien wnuki bawić a nie zabierać kasę z podatków
Avatar
Gość / 12 czerwca 2017 r. o 10:16
+1
Pan Redaktor chyba nie ma w życiu większych problemów, tylko pogratulować. W tej sprawie próbował kilkukrotnie zainteresować radio i telewizję, zawracając redaktorom głowę co trzy dni. Polecam bawić wnuki a nie zajmować czas sądów i pieniądze podatników na takie bzdury. Szkoda marnować pieniędzy na przeprosiny. Zresztą Pan Redaktor chyba sam powinien parę osób przeprosić za swoje czyny ......
Avatar
Gość / 12 czerwca 2017 r. o 10:08
+1
chłopina nad grobem wisi i chce mu się jeszcze takich zabaw, dziwne
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 r. o 10:21
+1
Nijaki CH...-wał-czy-k ? to absolwent czerwonej politologi gdzie szły wszystkie czerwone indywidua.Gdyby nie PARTIA tow.ch by nadal ***ł bidę.Gdy wydał Bieszczadzkie szybowiska publikował zdjęcia przedwojenne jako swoje-co fotografował Bezmiechową jako kilkuletni bobas ? W najnowszym gniocie-cegle chciwiec kreuje historie opisywanych postaci tak jak onegdaj komunistyczna propaganda.Pomija fakt donoszenia na UB przez wielu szmatławych - a świetlanych karier lotniczych,poplecznictwa taty mielicjanta,taty czerwonego aparatczyka gminnego,stryjka kapitana SB,taty prokuratora wojskowego,itd.Tylko ludzie z "plecami mieli ułatwioną karierę w lotnictwie".Nieliczni pozostali porządnymi i coś osiągnęli zwykle z wielkim trudem.Czemu zataja tę prawdę ? Kreowanie rzeczywistości.
Nijaki CH...-wał-czy-k ? to absolwent czerwonej politologi gdzie szły wszystkie czerwone indywidua.Gdyby nie PARTIA tow.ch by nadal ***ł bidę.Gdy wydał Bieszczadzkie szybowiska publikował zdjęcia przedwojenne jako swoje-co fotografował Bezmiechową jako kilkuletni bobas ? W najnowszym gniocie-cegle chciwiec kreuje historie opisywanych postaci tak jak onegdaj komunistyczna propaganda.Pomija fakt donoszenia na UB przez wielu szmatławych - a świetlanych karier lotniczych,poplecznictwa taty mielicjanta,taty czerwonego aparatczyka gminnego,stryjka... rozwiń
Avatar
Gość / 16 czerwca 2017 r. o 13:02
+1
"Rozumię prawa autorskie do piosenko, obrazu, wiersza itp. Ale do zdjęcia?" Co za tępak.
Avatar
Gość / 16 czerwca 2017 r. o 13:00
+1
Fakt. Naruszono jego prawa. Rozśmieszają mnie jego "krokodyle" łzy, że zależało mu tylko na przeprosinach. Skoro tak, to skąd te roszczenia na łącznie 36000 zł? Facet jest najzwyczajniej pazerny tak, jak nauczył go ZPAF.
Avatar
Gość / 14 czerwca 2017 r. o 12:49
0
Fotografia posiada element twórczy (w wyborze momentu fotografowania, obiekcie, kompozycji, świetle, itp itd) i jest uznawana za utwór.
Avatar
Gość / 13 czerwca 2017 r. o 17:19
-1
Rozumię prawa autorskie do piosenko, obrazu, wiersza itp. Ale do zdjęcia? No bez przesady. Każdy umi pstryknąc fotke.
Avatar
marcin z PO / 12 czerwca 2017 r. o 20:30
+1
undefined napisał:
Czy aby "szacunek do pana redaktora Chwałczyka" nie wynikał ze wspólnego kandydowania z list SLD?
 to znaczy że co? że czerwony był ten dzidziunio?
Avatar
Gość / 12 czerwca 2017 r. o 15:48
+1
I co biedny dziadek teraz pocznie ???? Nie ma z kim walczyć
Avatar
Gość / 12 czerwca 2017 r. o 13:37
0
Słusznie - kto jak kto, ale samorząd powinien respektować elementarne prawa obywatela.
Avatar
Gość / 12 czerwca 2017 r. o 13:17
+1
Żeby domagać się szacunku należy samemu szanować innych. A to nigdy nie było mocna strona Pana Chwałczyka
Avatar
Gość / 12 czerwca 2017 r. o 12:21
0
"Nie było jednak mowy o przeprosinach, ze względu na zbyt ogólny charakter oświadczenia." To dlaczego powiat chce tracić pieniądze na płatne ogłoszenia w gazetach? Może ktoś się tym zainteresuje?
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dwóch chętnych na stanowisko szefa DDK "Węglin"

Dwóch chętnych na stanowisko szefa DDK "Węglin"

Co najmniej dwie osoby przystąpiły do konkursu na stanowisko dyrektora Dzielnicowego Domu Kultury „Węglin”. W poniedziałek minął termin zgłaszania kandydatur w konkursie ogłoszonym przez Urząd Miasta

Psiaki będą miały gdzie pobiegać. W Lublinie powstał nowy wybieg

Psiaki będą miały gdzie pobiegać. W Lublinie powstał nowy wybieg

Nowy wybieg dla psów powstał na skraju os. Piastowskiego. Jego budowę zlecił Urząd Miasta za pieniądze przeznaczone przez Radę Dzielnicy Rury, która wyłożyła na ten cel 25 tys. zł

Uczelnia zaczyna kształcić położne. Szpital już chce przyjąć do pracy cały rocznik

Uczelnia zaczyna kształcić położne. Szpital już chce przyjąć do pracy cały rocznik

Bialska uczelnia ruszyła z naborem na położnictwo. To nowy kierunek studiów stacjonarnych przygotowany we współpracy ze szpitalem. – Za trzy lata jesteśmy gotowi przyjąć cały rocznik – deklaruje dyrektor Adam Chodziński.

Azoty Puławy szykują się do kluczowego spotkania w tej rundzie

Azoty Puławy szykują się do kluczowego spotkania w tej rundzie

PGNIG SUPERLIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH Azoty Puławy zyskały na wygranej Gwardii Opole z Górnikiem Zabrze. Już w sobotę puławianie staną przed szansą powiększenia przewagi nad najgroźniejszym konkurentem do brązowego medalu

Budżet Lublina 2022. Jest kluczowa opinia

Budżet Lublina 2022. Jest kluczowa opinia

Prezydent miasta może odetchnąć. Regionalna Izba Obrachunkowa uznała, że planowany przez niego wzrost zadłużenia Lublina jest wciąż dozwolony. Orzekła też, że jego projekt budżetu miasta na rok 2022 jest zgodny z prawem.

Biała Podlaska: Radni dostaną służbowe konta e-mail

Biała Podlaska: Radni dostaną służbowe konta e-mail

Radni miejscy w kontakcie z mieszkańcami posługują się prywatnymi adresami mailowymi. To się jednak zmieni, bo rada uznała właśnie, że petycja mieszkańca w tej sprawie zasługuje na uwzględnienie. Pan Andrzej proponował, by te adresy ujednolicić.

Miał stanąć nowy blok w Lublinie, ale został przyblokowany

Miał stanąć nowy blok w Lublinie, ale został przyblokowany

Władze Lublina starają się uniemożliwić budowę bloku mieszkalnego u zbiegu ul. Zemborzyckiej i Wolińskiego. Lubelski deweloper stara się o decyzję, która pozwoli mu na taką inwestycję, ale Ratusz posłał jego wniosek do urzędowej zamrażarki.

Kiermasz świąteczny w "Ładno Pracowni"
11 grudnia 2021, 10:00

Kiermasz świąteczny w "Ładno Pracowni"

Fundacja Piękno Panie zaprasza na kiermasz świąteczny, który będzie odbywał się przez dwa najbliższe weekendy w "Ładno Pracowni" przy ul. Lubartowskiej 30a.

Znaleźli chłopca w wannie w ostatniej chwili. Był już nieprzytomny

Znaleźli chłopca w wannie w ostatniej chwili. Był już nieprzytomny

12-latek zatruł się czadem. Został od razu zabrany do szpitala.

Tego dnia przyjdą mieszkańcy osiedla i wspólnie ubiorą wielką choinkę
galeria

Tego dnia przyjdą mieszkańcy osiedla i wspólnie ubiorą wielką choinkę

Za kilka dni na terenie LSM będzie już ubrana choinka. Mają to zrobić sami mieszkańcy, a dołączyć może każdy.

Piotr Paluch (Błękitni Obsza): Bez atmosfery nie ma wyników

Piotr Paluch (Błękitni Obsza): Bez atmosfery nie ma wyników

Rozmowa z Piotrem Paluchem, trenerem Błękitnych Obsza

Katolicki Uniwersytet Lekarski
zdjęcia
galeria

Katolicki Uniwersytet Lekarski

Od października 2023 roku KUL chce kształcić przyszłych medyków. W środę uczelnia podpisała porozumienie o współpracy w tej sprawie z kilkoma lubelskimi szpitalami. Wsparcie finansowe zapowiada Ministerstwo Zdrowia.

Myśliwy zastrzelił dziecko. Dariusz Ch. nie pomógł chłopcu, tylko odjechał
Nowe zeznania
galeria

Myśliwy zastrzelił dziecko. Dariusz Ch. nie pomógł chłopcu, tylko odjechał

Oskarżony nie miał prawa strzelać – ocenił biegły łowczy, zeznający w procesie Dariusza Ch. Były policjant i myśliwy odpowiada za zastrzelenie ucznia szkoły w Kluczkowicach. Przed sądem tłumaczył, że pomylił go z dzikiem.

Początek pracy nad nowym spojrzeniem na Tomaszów Lubelski

Początek pracy nad nowym spojrzeniem na Tomaszów Lubelski

Obwodnica to nie wszystko. Otwarta niedawno droga ma zabrać ciężarówki z centrum, ale to nie koniec zmian o jakich myśli miasto. Właśnie pyta mieszkańców na co zwrócić uwagę przy opracowywaniu programu rewitalizacji.

Jak przygotować się na zwiększone wydatki na święta?

Jak przygotować się na zwiększone wydatki na święta?

Święta Bożego Narodzenia czy Wielkanocne zawsze wiążą się z dużymi wydatkami. Zanim jednak wpadniesz w wir czynności związanych z organizacją świąt, odpowiednio się do nich przygotuj. Sprawdź, co możesz zrobić, aby zakupy świąteczne nie były nadmiernym obciążeniem domowych finansów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!