Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

3 grudnia 2018 r.
16:47

Świdnik: Inaczej policzą, inaczej zapłacisz za śmieci

0 17 A A
Świdnik, ul. Kolejowa. Nowe stawki opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadami komunalnymi mają zacząć obowiązywać od nowego roku
Świdnik, ul. Kolejowa. Nowe stawki opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadami komunalnymi mają zacząć obowiązywać od nowego roku

Nie od gospodarstwa domowego tylko od osoby. Nie będzie też podziału na mieszkańców bloków i domów jednorodzinnych. Świdniccy urzędnicy zmienili zdanie co do metody naliczania opłaty za gospodarowanie opadami komunalnymi. Mimo to opłata ta jednak wzrośnie. Wyższe będą też stawki podatku od nieruchomości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwsza propozycja burmistrza Świdnika była taka, aby opłata za gospodarowanie odpadami była pobierana od gospodarstwa domowego, zaś stawki były uzależnione od ilości mieszkańców i tego czy śmieci pod danym adresem są segregowane czy też nie jak też rodzaju zabudowy – jednorodzinna i wielorodzinna.

W miniony czwartek, w dniu sesji Rady Miasta, na komisjach została przedstawiona radnym inna propozycja. Opłata za odbiór i zagospodarowanie odpadami będzie pobierana od osoby – 17 zł (kiedy opady są segregowane) i 21 zł (kiedy takiej segregacji nie ma) za miesiąc. – Wcześniejsza metoda ustalania opłaty była inna. W mojej ocenie obecna propozycja jest korzystniejsza dla gospodarstw jedno- i dwuosobowych – zaznaczał radny Marcin Magier z klubu radnych burmistrza miasta.

– Ten wcześniejszy projekt był bardzo kontrowersyjny – dodał radny Ireneusz Szutko (Świdnik Wspólna Sprawa).

Urzędnicy zaś wyjaśniali, że samorząd na śmieciach nie może zarabiać, a system musi się bilansować. A tak się nie dzieje. Z wyliczeń świdnickiego Ratusza wynika, że w 2016 r. trzeba było dopłacić ponad 930 tys. zł, zaś w 2017 r. już 1 mln zł.

Są spore rozbieżności w liczbie mieszkańców zameldowanych a zadeklarowanych. Śmieci z roku na rok w Świdniku przybywa, koszty utrzymania systemu rosną zaś opłata za wywóz i zagospodarowanie odpadów nie była podnoszona od 2013 r. Wynosi 11 zł/od osoby za miesiąc (w przypadku śmierci segregowanych) lub 14 zł/od osoby za miesiąc (kiedy śmieci nie były segregowane).

Ostatecznie większość radnych – 12 – zagłosowała za przyjęciem nowego projektu uchwały z nowymi stawkami, czyli 17 i 21 zł. Pięciu radnych było przeciw a czterech wstrzymało się od głosu.

Nowe stawki opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadami komunalnymi mają zacząć obowiązywać od nowego roku.

Poza uchwalą dotyczącą metody i wysokości tej opłaty radni uchwalili też nowy „Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Świdnik”.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
lub / 3 grudnia 2018 r. o 17:19
+9
Przecież dotychczas płaciliśmy 11,00 zł za śmieci segregowane a teraz będzie po 17,00 czy to nie za duża podwyżka?
 Pewnie że za duża. Niedość, że sprzedają maklulaturę i butelki PET i na tym koszą kaskę to jeszcze więcej im płacić. Niech podadzą jak wzrosły w tym czasie płace prezesów spółek komunalnych - może tam znajdziemy prawdziwe powody podwyżek? 
Avatar
Gość / 3 grudnia 2018 r. o 17:13
+7
Jak się dzisiaj czujecie wyborcy którym podniósł burmistrz z radą koszty o kilkadziesiąt %? Ps. Janulewicz zrobił świetną analizę na FB w wątku Głosu Świdnika, gdzie wyliczył, że gospodarstwo domowe 5 osobowe zapłaci rocznie za 6 ton śmieci, a czy tyle wyprodukuje????
Avatar
Wieżowiec / 3 grudnia 2018 r. o 18:50
+6
W ubiegłym roku w gablotach informacyjnych pojawiła się treść, że jeśli "odpady" nadal będą niesortowane to niestety pondniosą nam wszystkim opłatę za wywóz śmieci. ... Jak wiadomo w blokach typu "Wieżowiec" [w Świdniku ich za wiele nie ma] są zsypy, źródło wszelkiego robactwa, miejsce załatwiania się lokalnych "Żoolierow" nawet z własnego bloku, smrodu snujący się po klatkach schodowych, koszmarny smród jak zaczną truć "Prusaki" i nas również. ... Mieszkam już 35 lat w jednym z wieżowców świcnickich. Nikt mnie nie pytał, czy sortuję odpady czy nie, więc jakie jest KRYTERIUM? Dom jednorodzinny sortują na pewno bo mają kolorowe pojemniki, [to nic,że często pod śmietnikami przy blkokach wyrzucają coś z bagażników czy przyczepek - ale to nie każdy]. Bloki niskie - muszą śmieci wynosić na zewnątrz do kontenerów - czyli 50/50 połowie się chce połownie nie. Miejsce gromadzenia odpadów zamykane na zamek, żeby nie grzebali, albo nie mieszali, albo nie podrzucali czy co? Bloki wysokie - Ci mają zsypy pewnie nie sortują ;) leci wszystko czy jak? ... Sortuję śmieci - bo takie mam przekonanie, ale moi sąsiedzi nie, co sobota, niedziela o poranku słyszę jak lecą butelki po wczorajszej imprezie szybem zsypu wybudzając połowę mieszkańców, ale nie każdy musi spać zaraz po 7 przecież już ciszy nocnej nie ma. OObserwuję jak kilku mieszkańców naszej klatki używa nawet kolorowych worków i pakuja tam segregowane odpady. A tu nagle się problem pojawia, że z przestrzeni tygodnia nagromadzone tworzywa sztuczne chciało by się wyrzucić do pojemnika, ale się nie da bo otwór kontenera na to nie pozwala i trzeba to rozpakowywać - Q2 mać nie da się z tym nic zrobić? Demotywuje to bardzo mocno jeśli chodzi o sortowanie, przecież po jednej, dwóch puszkach po rybie nie będę nosił. ... Powiem tak, moge zapłacić za wywóz nieczystości drożej ale UCZCIWIE - a nie wrzucając mnie bez sortowania do worka :( :( :(
W ubiegłym roku w gablotach informacyjnych pojawiła się treść, że jeśli "odpady" nadal będą niesortowane to niestety pondniosą nam wszystkim opłatę za wywóz śmieci. ... Jak wiadomo w blokach typu "Wieżowiec" [w Świdniku ich za wiele nie ma] są zsypy, źródło wszelkiego robactwa, miejsce załatwiania się lokalnych "Żoolierow" nawet z własnego bloku, smrodu snujący się po klatkach schodowych, koszmarny smród jak zaczną truć "Prusaki" i nas również. ... Mieszkam już 35 lat w jednym z wieżowców świcnick... rozwiń
Avatar
Magda / 3 grudnia 2018 r. o 17:17
+6
Przecież dotychczas płaciliśmy 11,00 zł za śmieci segregowane a teraz będzie po 17,00 czy to nie za duża podwyżka?
Avatar
pytacz / 3 grudnia 2018 r. o 19:25
+5
Czy Świdnik musi obsługiwać REMONDIS?
Avatar
Gość / 3 grudnia 2018 r. o 19:16
+4
Nie poszedłem na wybory bo nie miałem wyboru a wiedziałem czym zakończy się ostatnia ???kadencja człowieka z ćwierć wiekowym stażem na tym samym stołku,a więc nie dziwcie się tylko płaćcie jeszcze miesiąc temu mogliście decydować o swoim życiu.
Avatar
Mieszkaniec / 3 grudnia 2018 r. o 18:33
+4
Powinny zostać upublicznione wszystkie okoliczności mające wpływ na taką dużą podwyżkę. Mam wrażenie, że obecne stawki mają doprowadzić do zapełnienia luki (bilansowanie) powstałej w latach poprzednich. Szczególnie interesujący jest wątek, który pojawiał się wcześniej, że władze nie mogą doliczyć się kilku tysięcy mieszkańców. Co będzie źródłem informacji ile osób zamieszkuje dany lokal?
Avatar
Azwsx / 6 grudnia 2018 r. o 09:24
+3
Miasto chce wyjść na przysłowiowe zero podwyższając opłatę za odbiór śmieci to rozumiem. Ale powinno w jakiś sposób wyegzekwować liczbę osób mieszkających rzeczywiście z liczbą osób zgłoszonych od których pobiera się opłaty. Te opłaty wtedy były by niższe gdyby ta liczba się zgadzała.
Avatar
Piotr / 4 grudnia 2018 r. o 10:39
+3
Miasto wie ilu ma mieszkańców. Opłaty za śmieci powinny być uiszczane w urzędzie miejskim od osoby . Tak jak jest z podatkiem od nieruchomości. I wtedy nie będzie problemu.
Avatar
nigdy / 3 grudnia 2018 r. o 17:21
+2
Kiedy gmina Świdnik ogłaszała przetarg na wywóz nieczystości stałych????
Avatar
Gość / 4 lutego 2019 r. o 21:40
0
Wynosi 11 zł/od osoby za miesiąc (w przypadku śmierci segregowanych) lub 14 zł/od osoby za miesiąc (kiedy śmieci nie były segregowane)-- to śmieci czy śmierci?
Avatar
Ada / 13 grudnia 2018 r. o 09:09
+1
Polecam przeczytać artykuł porównywujący opłaty za wodę, śmieci, komunikację. Gdzie jest najtaniej, a gdzie najdrożej? ***s://***dziennikwschodni.pl/lublin/lubelskie-oplaty-za-wode-smieci-komunikacje-gdzie-jest-najtaniej-a-gdzie-najdrozej-raport,n,1000226568.html
Avatar
Azwsx / 6 grudnia 2018 r. o 09:24
+3
Miasto chce wyjść na przysłowiowe zero podwyższając opłatę za odbiór śmieci to rozumiem. Ale powinno w jakiś sposób wyegzekwować liczbę osób mieszkających rzeczywiście z liczbą osób zgłoszonych od których pobiera się opłaty. Te opłaty wtedy były by niższe gdyby ta liczba się zgadzała.
Avatar
normalny / 5 grudnia 2018 r. o 19:19
+1
prawie 50% podwyżka,nic tylko pogratulować
Avatar
Jarema / 5 grudnia 2018 r. o 13:40
+1
Czy aby 60% podwyżka, to nie za dużo? Coś te smieci bardzo śmierdzą.
Avatar
Mieszkaniec / 5 grudnia 2018 r. o 13:17
+1
Miasto wie ile ma osób zameldowanych. To nie to samo co liczba mieszkańcow (zamieszkanie vs. zameldowanie).
Avatar
Piotr / 4 grudnia 2018 r. o 10:39
+3
Miasto wie ilu ma mieszkańców. Opłaty za śmieci powinny być uiszczane w urzędzie miejskim od osoby . Tak jak jest z podatkiem od nieruchomości. I wtedy nie będzie problemu.
Avatar
pismafia / 4 grudnia 2018 r. o 09:20
+1
bedzie na grube pensje prezesow, zastepcow, sekretarek i reszty rodziny i znajomych w spolkach komunalnych.
Avatar
pytacz / 3 grudnia 2018 r. o 19:25
+5
Czy Świdnik musi obsługiwać REMONDIS?
Avatar
Karol / 3 grudnia 2018 r. o 19:23
+1
Jak się dzisiaj czujecie wyborcy którym podniósł burmistrz z radą koszty o kilkadziesiąt %?  Ps. Janulewicz zrobił świetną analizę na FB w wątku Głosu Świdnika, gdzie wyliczył, że gospodarstwo domowe 5 osobowe zapłaci rocznie za 6 ton śmieci, a czy tyle wyprodukuje????
 no jak? dalej będą głosowac jak zwykle...
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Podhale Nowy Targ – Avia 2:0. Tracą tylko z karnych

Podhale Nowy Targ – Avia 2:0. Tracą tylko z karnych

Po pierwszej połowie meczu w nowym Targu Avia powinna mieć na koncie przynajmniej jednego gola. Niestety, żółto-niebiescy zmarnowali kilka dobrych okazji. Po przerwie gospodarze wykorzystali dwa rzuty karne i wygrali 2:0.

Chełmianka – KS Wiązownica 1:2. Nadal bez punktu

Chełmianka – KS Wiązownica 1:2. Nadal bez punktu

Niespodzianka w Chełmie. Drużyna Jana Konojackiego doznała drugiej porażki z rzędu. W sobotę biało-zieloni przegrali na swoim stadionie z KS Wiązownica 1:2.

Orlęta Spomlek gorsze od KSZO

Orlęta Spomlek gorsze od KSZO

Zasłużona porażka Orląt Spomlek w Ostrowcu Świętokrzyskim. Drużyna z Radzynia Podlaskiego nie potrafiła na poważnie zagrozić bramce rywali i przegrała z tamtejszym KSZO 0:2.

Hetman Zamość – Stal Kraśnik 0:1. Przerwali złą passę

Hetman Zamość – Stal Kraśnik 0:1. Przerwali złą passę

Piłkarze Bohdana Bławackiego po serii porażek wreszcie mogli cieszyć się ze zwycięstwa. I to w pełni zasłużonego. W sobotę Stal pokonała w Zamościu Hetmana 1:0, ale mogła strzelić więcej goli.

Zamość napełnia miski! Potrzebne wsparcie dla opiekunów bezdomnych zwierząt
10 sierpnia 2020, 7:30

Zamość napełnia miski! Potrzebne wsparcie dla opiekunów bezdomnych zwierząt

Potrafią zabiedzonego podrzutka zmienić w ukochanego członka rodziny. Już wiele psów i kotów dzięki nim znalazło domy. Ale bywa, że mają do wykarmienia i zaopiekowania kogoś na dłużej. Od poniedziałku można wspierać grupę Adopcje-Zamość, która pomaga zwierzętom

Lewart – Siarka 0:0. Nie wykorzystali gry w przewadze

Lewart – Siarka 0:0. Nie wykorzystali gry w przewadze

Tuż przed startem nowego sezonu piłkarze Tomasza Bednaruka zremisowali w Tarnobrzegu z Siarką 0:0. W sobotę te same drużyny walczyły już o punkty, ale w Lubartowie. Ponownie żadnemu z klubów nie udało się zdobyć gola. To Lewart był jednak bliżej zwycięstwa.

Najpiękniejsze ogródki Lubelszczyzny? W tym roku w Łęcznej!
Plebiscyt Dziennika Wschodniego
galeria

Najpiękniejsze ogródki Lubelszczyzny? W tym roku w Łęcznej!

Najpiękniejszy Rodzinny Ogród Działkowy to ROD „Relaks” Łęczna. Na jego terenie znajduje się też najpiękniejsza działka uprawiana przez Danutę i Jana Radko - to wyniki naszego konkursu Działkowiec Roku 2020

Podlasie – Cracovia II 1:0. Liczą, że to początek serii zwycięstw

Podlasie – Cracovia II 1:0. Liczą, że to początek serii zwycięstw

Podopieczni Władimira Geworkjana pokonali w sobotę rezerwy Cracovii 1:0. „Pasy” dobrze zaczęły mecz, ale później skuteczniejsi byli biało-zieloni.

42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Tym razem 142 wierzchowce
galeria

42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Tym razem 142 wierzchowce

Trwa 42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi zorganizowany w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim. Zgłoszono do niego aż 142 wierzchowce. Imprezę podsumuje 51. aukcja Pride of Poland.

Tęczowy pochód w centrum Lublina. "To jest wasza rewolucja!"

Tęczowy pochód w centrum Lublina. "To jest wasza rewolucja!"

Kilkaset osób, w tym przedstawiciele mniejszości seksualnych oraz ich sympatycy, protestowało w centrum Lublina przeciw piątkowym działaniom policji wobec osób LGBT w Warszawie.

Nowy samochód lubelskich strażaków. W całym kraju jest tylko kilka takich
galeria

Nowy samochód lubelskich strażaków. W całym kraju jest tylko kilka takich

Kosztuje 3 miliony złotych i jest jednym z kilku takich w kraju. Samochód dowodzenia łączności to najnowszy sprzęt Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Lublinie.

Wielki Dzień Pszczół. Co nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło
film

Wielki Dzień Pszczół. Co nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło

8 sierpnia przypada Wielki Dzień Pszczół. Na świecie istnieje ich około 20 000 gatunków. Owady te ceniono już w starożytności, a ich profesjonalną hodowlą zajmowali się między innymi Egipcjanie, Sumerowie czy Babilończycy. Pszczoły dostarczają nam zdrowych i naturalnych produktów, takich jak: miód, pyłek, propolis, pierzga, czy mleczko pszczele. Z pszczelego wosku wyrabia się pachnące świece, ale też produkuje się z niego kosmetyki czy leki. Pszczoła to jedyny owad, który wytwarza pokarm nie tylko dla siebie, ale i dla człowieka. Co jeszcze nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło?