Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

3 grudnia 2018 r.
16:47

Świdnik: Inaczej policzą, inaczej zapłacisz za śmieci

0 17 A A
Świdnik, ul. Kolejowa. Nowe stawki opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadami komunalnymi mają zacząć obowiązywać od nowego roku
Świdnik, ul. Kolejowa. Nowe stawki opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadami komunalnymi mają zacząć obowiązywać od nowego roku

Nie od gospodarstwa domowego tylko od osoby. Nie będzie też podziału na mieszkańców bloków i domów jednorodzinnych. Świdniccy urzędnicy zmienili zdanie co do metody naliczania opłaty za gospodarowanie opadami komunalnymi. Mimo to opłata ta jednak wzrośnie. Wyższe będą też stawki podatku od nieruchomości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwsza propozycja burmistrza Świdnika była taka, aby opłata za gospodarowanie odpadami była pobierana od gospodarstwa domowego, zaś stawki były uzależnione od ilości mieszkańców i tego czy śmieci pod danym adresem są segregowane czy też nie jak też rodzaju zabudowy – jednorodzinna i wielorodzinna.

W miniony czwartek, w dniu sesji Rady Miasta, na komisjach została przedstawiona radnym inna propozycja. Opłata za odbiór i zagospodarowanie odpadami będzie pobierana od osoby – 17 zł (kiedy opady są segregowane) i 21 zł (kiedy takiej segregacji nie ma) za miesiąc. – Wcześniejsza metoda ustalania opłaty była inna. W mojej ocenie obecna propozycja jest korzystniejsza dla gospodarstw jedno- i dwuosobowych – zaznaczał radny Marcin Magier z klubu radnych burmistrza miasta.

– Ten wcześniejszy projekt był bardzo kontrowersyjny – dodał radny Ireneusz Szutko (Świdnik Wspólna Sprawa).

Urzędnicy zaś wyjaśniali, że samorząd na śmieciach nie może zarabiać, a system musi się bilansować. A tak się nie dzieje. Z wyliczeń świdnickiego Ratusza wynika, że w 2016 r. trzeba było dopłacić ponad 930 tys. zł, zaś w 2017 r. już 1 mln zł.

Są spore rozbieżności w liczbie mieszkańców zameldowanych a zadeklarowanych. Śmieci z roku na rok w Świdniku przybywa, koszty utrzymania systemu rosną zaś opłata za wywóz i zagospodarowanie odpadów nie była podnoszona od 2013 r. Wynosi 11 zł/od osoby za miesiąc (w przypadku śmierci segregowanych) lub 14 zł/od osoby za miesiąc (kiedy śmieci nie były segregowane).

Ostatecznie większość radnych – 12 – zagłosowała za przyjęciem nowego projektu uchwały z nowymi stawkami, czyli 17 i 21 zł. Pięciu radnych było przeciw a czterech wstrzymało się od głosu.

Nowe stawki opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadami komunalnymi mają zacząć obowiązywać od nowego roku.

Poza uchwalą dotyczącą metody i wysokości tej opłaty radni uchwalili też nowy „Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Świdnik”.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
lub / 3 grudnia 2018 r. o 17:19
+9
Przecież dotychczas płaciliśmy 11,00 zł za śmieci segregowane a teraz będzie po 17,00 czy to nie za duża podwyżka?
 Pewnie że za duża. Niedość, że sprzedają maklulaturę i butelki PET i na tym koszą kaskę to jeszcze więcej im płacić. Niech podadzą jak wzrosły w tym czasie płace prezesów spółek komunalnych - może tam znajdziemy prawdziwe powody podwyżek? 
Avatar
Gość / 3 grudnia 2018 r. o 17:13
+7
Jak się dzisiaj czujecie wyborcy którym podniósł burmistrz z radą koszty o kilkadziesiąt %? Ps. Janulewicz zrobił świetną analizę na FB w wątku Głosu Świdnika, gdzie wyliczył, że gospodarstwo domowe 5 osobowe zapłaci rocznie za 6 ton śmieci, a czy tyle wyprodukuje????
Avatar
Wieżowiec / 3 grudnia 2018 r. o 18:50
+6
W ubiegłym roku w gablotach informacyjnych pojawiła się treść, że jeśli "odpady" nadal będą niesortowane to niestety pondniosą nam wszystkim opłatę za wywóz śmieci. ... Jak wiadomo w blokach typu "Wieżowiec" [w Świdniku ich za wiele nie ma] są zsypy, źródło wszelkiego robactwa, miejsce załatwiania się lokalnych "Żoolierow" nawet z własnego bloku, smrodu snujący się po klatkach schodowych, koszmarny smród jak zaczną truć "Prusaki" i nas również. ... Mieszkam już 35 lat w jednym z wieżowców świcnickich. Nikt mnie nie pytał, czy sortuję odpady czy nie, więc jakie jest KRYTERIUM? Dom jednorodzinny sortują na pewno bo mają kolorowe pojemniki, [to nic,że często pod śmietnikami przy blkokach wyrzucają coś z bagażników czy przyczepek - ale to nie każdy]. Bloki niskie - muszą śmieci wynosić na zewnątrz do kontenerów - czyli 50/50 połowie się chce połownie nie. Miejsce gromadzenia odpadów zamykane na zamek, żeby nie grzebali, albo nie mieszali, albo nie podrzucali czy co? Bloki wysokie - Ci mają zsypy pewnie nie sortują ;) leci wszystko czy jak? ... Sortuję śmieci - bo takie mam przekonanie, ale moi sąsiedzi nie, co sobota, niedziela o poranku słyszę jak lecą butelki po wczorajszej imprezie szybem zsypu wybudzając połowę mieszkańców, ale nie każdy musi spać zaraz po 7 przecież już ciszy nocnej nie ma. OObserwuję jak kilku mieszkańców naszej klatki używa nawet kolorowych worków i pakuja tam segregowane odpady. A tu nagle się problem pojawia, że z przestrzeni tygodnia nagromadzone tworzywa sztuczne chciało by się wyrzucić do pojemnika, ale się nie da bo otwór kontenera na to nie pozwala i trzeba to rozpakowywać - Q2 mać nie da się z tym nic zrobić? Demotywuje to bardzo mocno jeśli chodzi o sortowanie, przecież po jednej, dwóch puszkach po rybie nie będę nosił. ... Powiem tak, moge zapłacić za wywóz nieczystości drożej ale UCZCIWIE - a nie wrzucając mnie bez sortowania do worka :( :( :(
W ubiegłym roku w gablotach informacyjnych pojawiła się treść, że jeśli "odpady" nadal będą niesortowane to niestety pondniosą nam wszystkim opłatę za wywóz śmieci. ... Jak wiadomo w blokach typu "Wieżowiec" [w Świdniku ich za wiele nie ma] są zsypy, źródło wszelkiego robactwa, miejsce załatwiania się lokalnych "Żoolierow" nawet z własnego bloku, smrodu snujący się po klatkach schodowych, koszmarny smród jak zaczną truć "Prusaki" i nas również. ... Mieszkam już 35 lat w jednym z wieżowców świcnick... rozwiń
Avatar
Magda / 3 grudnia 2018 r. o 17:17
+6
Przecież dotychczas płaciliśmy 11,00 zł za śmieci segregowane a teraz będzie po 17,00 czy to nie za duża podwyżka?
Avatar
pytacz / 3 grudnia 2018 r. o 19:25
+5
Czy Świdnik musi obsługiwać REMONDIS?
Avatar
Gość / 3 grudnia 2018 r. o 19:16
+4
Nie poszedłem na wybory bo nie miałem wyboru a wiedziałem czym zakończy się ostatnia ???kadencja człowieka z ćwierć wiekowym stażem na tym samym stołku,a więc nie dziwcie się tylko płaćcie jeszcze miesiąc temu mogliście decydować o swoim życiu.
Avatar
Mieszkaniec / 3 grudnia 2018 r. o 18:33
+4
Powinny zostać upublicznione wszystkie okoliczności mające wpływ na taką dużą podwyżkę. Mam wrażenie, że obecne stawki mają doprowadzić do zapełnienia luki (bilansowanie) powstałej w latach poprzednich. Szczególnie interesujący jest wątek, który pojawiał się wcześniej, że władze nie mogą doliczyć się kilku tysięcy mieszkańców. Co będzie źródłem informacji ile osób zamieszkuje dany lokal?
Avatar
Azwsx / 6 grudnia 2018 r. o 09:24
+3
Miasto chce wyjść na przysłowiowe zero podwyższając opłatę za odbiór śmieci to rozumiem. Ale powinno w jakiś sposób wyegzekwować liczbę osób mieszkających rzeczywiście z liczbą osób zgłoszonych od których pobiera się opłaty. Te opłaty wtedy były by niższe gdyby ta liczba się zgadzała.
Avatar
Piotr / 4 grudnia 2018 r. o 10:39
+3
Miasto wie ilu ma mieszkańców. Opłaty za śmieci powinny być uiszczane w urzędzie miejskim od osoby . Tak jak jest z podatkiem od nieruchomości. I wtedy nie będzie problemu.
Avatar
nigdy / 3 grudnia 2018 r. o 17:21
+2
Kiedy gmina Świdnik ogłaszała przetarg na wywóz nieczystości stałych????
Avatar
Gość / 4 lutego 2019 r. o 21:40
0
Wynosi 11 zł/od osoby za miesiąc (w przypadku śmierci segregowanych) lub 14 zł/od osoby za miesiąc (kiedy śmieci nie były segregowane)-- to śmieci czy śmierci?
Avatar
Ada / 13 grudnia 2018 r. o 09:09
+1
Polecam przeczytać artykuł porównywujący opłaty za wodę, śmieci, komunikację. Gdzie jest najtaniej, a gdzie najdrożej? ***s://***dziennikwschodni.pl/lublin/lubelskie-oplaty-za-wode-smieci-komunikacje-gdzie-jest-najtaniej-a-gdzie-najdrozej-raport,n,1000226568.html
Avatar
Azwsx / 6 grudnia 2018 r. o 09:24
+3
Miasto chce wyjść na przysłowiowe zero podwyższając opłatę za odbiór śmieci to rozumiem. Ale powinno w jakiś sposób wyegzekwować liczbę osób mieszkających rzeczywiście z liczbą osób zgłoszonych od których pobiera się opłaty. Te opłaty wtedy były by niższe gdyby ta liczba się zgadzała.
Avatar
normalny / 5 grudnia 2018 r. o 19:19
+1
prawie 50% podwyżka,nic tylko pogratulować
Avatar
Jarema / 5 grudnia 2018 r. o 13:40
+1
Czy aby 60% podwyżka, to nie za dużo? Coś te smieci bardzo śmierdzą.
Avatar
Mieszkaniec / 5 grudnia 2018 r. o 13:17
+1
Miasto wie ile ma osób zameldowanych. To nie to samo co liczba mieszkańcow (zamieszkanie vs. zameldowanie).
Avatar
Piotr / 4 grudnia 2018 r. o 10:39
+3
Miasto wie ilu ma mieszkańców. Opłaty za śmieci powinny być uiszczane w urzędzie miejskim od osoby . Tak jak jest z podatkiem od nieruchomości. I wtedy nie będzie problemu.
Avatar
pismafia / 4 grudnia 2018 r. o 09:20
+1
bedzie na grube pensje prezesow, zastepcow, sekretarek i reszty rodziny i znajomych w spolkach komunalnych.
Avatar
pytacz / 3 grudnia 2018 r. o 19:25
+5
Czy Świdnik musi obsługiwać REMONDIS?
Avatar
Karol / 3 grudnia 2018 r. o 19:23
+1
Jak się dzisiaj czujecie wyborcy którym podniósł burmistrz z radą koszty o kilkadziesiąt %?  Ps. Janulewicz zrobił świetną analizę na FB w wątku Głosu Świdnika, gdzie wyliczył, że gospodarstwo domowe 5 osobowe zapłaci rocznie za 6 ton śmieci, a czy tyle wyprodukuje????
 no jak? dalej będą głosowac jak zwykle...
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 4 sierpnia 2021 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 4 sierpnia 2021 roku

Co robi sztukmistrz i strażak pod oknem szpitala dziecięcego w Lublinie?
zdjęcia
galeria

Co robi sztukmistrz i strażak pod oknem szpitala dziecięcego w Lublinie?

Trwają kilka minut, ale przynoszą mnóstwo radości chorym dzieciom – mowa o mini spektaklach dla pacjentów szpitala dziecięcego. Organizatorzy akcji „OnkoOkno” szukają wolontariuszy do pomocy, bo kolejny spektakl już za tydzień.

Zwrot akcji w sprawie budowy stadionu żużlowego w Lublinie. Plan do kosza
galeria

Zwrot akcji w sprawie budowy stadionu żużlowego w Lublinie. Plan do kosza

Wojewoda unieważnił uchwałę wskazującą w Lublinie miejsce pod nowy stadion żużlowy. Mowa o uchwalonym przez Radę Miasta planie zagospodarowania terenu po klubie jeździeckim. Prawnicy dostrzegli w dokumencie błąd proceduralny.

Były redaktor naczelny "Kuriera Lubelskiego" znalazł pracę w Ratuszu

Były redaktor naczelny "Kuriera Lubelskiego" znalazł pracę w Ratuszu

Były redaktor naczelny „Kuriera Lubelskiego” dostał pracę w Urzędzie Miasta. Dariusz Kotlarz ma tutaj pomagać w tworzeniu gazetki „Lublin.eu”, która opisuje (wyłącznie pozytywnie) działania władz Lublina.

Pielgrzymi z Lublina już na szlaku. Testują nowe rozwiązanie
zdjęcia
galeria

Pielgrzymi z Lublina już na szlaku. Testują nowe rozwiązanie

Podobnie jak przed rokiem, tegoroczna, 43. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę odbywa się w formie sztafety modlitewnej. Pełną trasę do Częstochowy pokona tylko jedna grupa, której doświadczenia organizatorzy chcą wykorzystać w przyszłym roku.

Masters i ZajeFajni. Znamy program dożynek w Baranowie
galeria

Masters i ZajeFajni. Znamy program dożynek w Baranowie

W ostatnią niedzielę sierpnia na błoniach w Baranowie odbędą się dożynki powiatu puławskiego. Podczas festynu zagra m.in. Puławska Orkiestra Dęta, Natalia Kosmowska i zespół Masters

Lider Agrounii: Ja pytam, za co politykom należą się podwyżki?
wideo
film

Lider Agrounii: Ja pytam, za co politykom należą się podwyżki?

Rolnicy z Agrounii zablokowali drogę krajową nr 91 koło Piotrkowa Trybunalskiego. Protestują przeciw pogarszającym się warunkom hodowli i brakowi reakcji władz na ich postulaty.

Lubelskie. Więzili, gwałcili, bili. Zrobili z niej seksualną niewolnicę

Lubelskie. Więzili, gwałcili, bili. Zrobili z niej seksualną niewolnicę

Latami więzili, szantażowali i brutalnie gwałcili młodą kobietę. Ta wreszcie nie wytrzymała i popełniła samobójstwo. Po latach jej oprawcy zostali skazani przez sąd w Lublinie.

150 filmów, wyjątkowi goście i koncerty. Przed nami Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu
8 sierpnia 2021, 19:30

150 filmów, wyjątkowi goście i koncerty. Przed nami Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu

Już po raz 22. w Zwierzyńcu na Roztoczu spotkają się wielbiciele kina z całego kraju. Przyjadą też znakomici twórcy, m.in. nagrodzony Srebrnym Lwem Magnus von Horn czy znany z filmu Quentina Tarantino Rafał Zawierucha. W tym roku Letnia Akademia Filmowa odbędzie się w dniach 8-15 sierpnia.

Pożar domu niedaleko Zwierzyńca. Spaliło się niemal wszystko
zdjęcia
galeria

Pożar domu niedaleko Zwierzyńca. Spaliło się niemal wszystko

Kiedy strażacy dojechali na miejsce, w ogniu stało już poddasza, dach i weranda.

Rafał Grodzicki: Poprzedni sezon nie był stracony, Motor nauczył się funkcjonować w II lidze

Rafał Grodzicki: Poprzedni sezon nie był stracony, Motor nauczył się funkcjonować w II lidze

Rozmowa z Rafałem Grodzickim, byłym piłkarzem Ruchu Chorzów i Motoru Lublin

Tokio 2020. Cel osiągnięty. Lublinianka Aleksandra Mirosław w finale wspinaczki sportowej

Tokio 2020. Cel osiągnięty. Lublinianka Aleksandra Mirosław w finale wspinaczki sportowej

Aleksandra Mirosław z KW Kotłownia Lublin zaliczyła udany debiut we wspinaczce sportowej na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Zawodniczka do końca nie była pewna awansu, ale ostatecznie wykonała założony cel – triumfowała w swojej koronnej konkurencji i weszła do finału

Zabił byłą żonę na środku ulicy. Nożownik z Lubartowa zostaje za kratami

Zabił byłą żonę na środku ulicy. Nożownik z Lubartowa zostaje za kratami

Sprawca brutalnej zbrodni w Lubartowie pozostanie w areszcie. Lubelski sąd nie zgodził się na zwolnienie nożownika. Mężczyzna na ulicy w centrum miasta zaatakował i zabił byłą żonę.

Lubelskie. Szalona pomyłka sklepowego złodzieja

Lubelskie. Szalona pomyłka sklepowego złodzieja

60-latek z Zamościa ukradł ze sklepu terminal do sprawdzania kodów kreskowych. Myślał, że to telefon komórkowy. Grozi mu kilkuletni wyrok.

Lubelskie. Dwie osoby nie żyją, dziewięć zostało rannych. Zarzuty za “katastrofę w ruchu lądowym”
galeria

Lubelskie. Dwie osoby nie żyją, dziewięć zostało rannych. Zarzuty za “katastrofę w ruchu lądowym”

Nawet 12 lat więzienia grozi kierowcy ciężarówki, który wyprzedzając „na trzeciego” doprowadził do śmiertelnego wypadku. Zginęły w nim dwie osoby, a dziewięć zostało rannych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.