Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

29 listopada 2018 r.
8:23

Świdnik: Podwyżka uderzy w mieszkańców. Co zdecydują radni?

52 30 A A

Inna stawka w blokach, inna - wyższa, w domkach jednorodzinnych. Władze miasta chcą zmienić metodę naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, biorąc pod uwagę również rodzaj zabudowy. Szykuje się też podwyżka. Póki co to propozycja, nad którą pochylą się dzisiaj świdniccy radni

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Wcale mnie to nie dziwi. Wiedziałem, że to tak się skończy, że podwyżka będzie, bo znam rządzących miastem – komentuje planowany wzrost opłaty za wywóz i zagospodarowanie odpadów komunalnych radny Mariusz Wilk, szef klubu radnych Świdnik Wspólna Sprawa. – 20 zł drożej za to, że ktoś segreguje śmieci to jest dużo drożej.

Chodzi projekt uchwały „w sprawie wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty”. Urzędnicy proponują nie tylko zmianę dotychczasowego sposobu naliczania, ale też podwyżkę. Powód? „Rzeczywiste dochody z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi” nie pokrywają kosztów funkcjonowania systemu. Przede wszystkim są spore różnice pomiędzy ilością osób zameldowanych a zadeklarowanych do odbioru śmieci. Średnio, biorąc pod uwagę dane z czterech ostatnich lat brakuje ok. 4,6 tys. osób. Miasto z roku na rok do funkcjonowania tego systemu dopłaca coraz więcej. W 2016 roku było to ponad 930 tys. zł, a w ubiegłym już 1 mln zł.

Do tej pory mieszkańcy Świdnika płacili miesięcznie od osoby – 11 zł (w przypadku śmierci segregowanych) lub 14 zł (kiedy śmieci nie były segregowane).

Teraz urząd proponuje aby opłata była od gospodarstwa domowego „zróżnicowana w zależności od liczby mieszkańców zamieszkujących nieruchomość oraz rodzaju zabudowy”. Np. rodzina trzyosobowa segregująca śmieci i mieszkająca w bloku miałaby płacić miesięcznie 50 zł (wcześniej 33 zł), jeśli mieszkaliby w domku – 55 zł (wcześniej 33 zł). W przypadku tej samej rodziny, lecz nie segregującej śmieci, opłata miałaby wynieść 65 zł (mieszkańcy bloku, wcześniej 42 zł) albo 70 zł (mieszkańcy domów jednorodzinnych, wcześniej 42 zł).

– Podejrzewam, że ten projekt uchwały był gotowy jeszcze przed wyborami, ponieważ na dokumencie widnieje nazwisko przewodniczącego rady – zauważa radny Waldemar Białowąs, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. – Jeśli tak było, to mieszkańcy mogą poczuć się oszukani, bo nikt przed wyborami o podwyżce „opłaty śmieciowej” nie mówił. My deklarowaliśmy obniżkę kosztów dla mieszkańców. W związku z tym będziemy głosować przeciw.

– Bieżący rok wykazał znaczny deficyt w miejskiej gospodarce odpadami. Jego głównymi powodami jest odgórny wzrost stawek za przyjęcie odpadów do unieszkodliwienia i zauważalny na przestrzeni ostatnich lat wzrost produkcji odpadów przez mieszkańców – podkreśla Karol Łukasik z Urzędu Miasta w Świdniku. – Przepisy wymagają bilansowania się wpływów z opłat i wydatków poniesionych przez gminę na ten cel. Miasto jest tym samym zmuszone do podniesienia niezmienianych od 2013 r. stawek. Aktualnie trwają prace Komisji Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej oraz Komisji Budżetu w zakresie wyboru najlepszego dla mieszkańców rozwiązania.

Wygląda na to, na dzisiejszej sesji burmistrz miasta zaproponuje radnym także inne rozwiązanie – opłatę nie od gospodarstwa domowego tylko tak jak dotychczas, od osoby.

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Mieszkaniec / 29 listopada 2018 o 09:33
+21
Może by sobie ekipa Jaksona troszkę pensje obniżyła. Bo tak duże zarobki zwłaszcza pani sekretarz w tak małym i biednym mieście jak Świdnik to skandal.
Avatar
Gość / 29 listopada 2018 o 09:35
+17
Muszą podnosić opłaty bo skąd wezmą na pensyjki rzędu 15 tyś na rękę.
Avatar
Gość / 29 listopada 2018 o 09:14
+12
macie swoich pisradnych wyborcy! No ale - "ja zagłosuje bo do kosciola chodza"...
Avatar
nn / 29 listopada 2018 o 14:07
+11
Niech sie pochyla nad obnizeniem sobie absurdalnych pensji, na zamykane wiaty smietnikowe (co samo w sobie bylo wyrzuceniem pieniedzy w bloto i basurdem, na ktorym tez pewnie jakis radny zarobil) to pieniadze byly...
Avatar
Gość / 29 listopada 2018 o 16:52
+9
Po co fortepian na sali obrad?
Avatar
Gość / 29 listopada 2018 o 10:38
+9
Wilk na L4 uciekł żeby kasę dalej doić a ma sesje przychodzi do miasta czyli zdrowy, żeby mu z diety nie uciekła
Avatar
Gość / 1 grudnia 2018 o 05:38
+8
No i podnieśli o 50% stawki. Pięknie zaczęli po wyborach doić. Rozumiem że można było podnieść 10 - 20% ale aż tyle? Złodziejstwo!!!
Avatar
Gość / 30 listopada 2018 o 06:49
+8
Niech sie ktos przyjrzy spulce miasta pegimciowi robia wszystko dwa razy drozej i dostaja to inhausem,nawet przetargu niema a spolka powinna sluzyc miastu a nie przynosic 800 000.00 zysku tu sa pienadze na smieci dla.calego miasta.pralnia kasy.
Avatar
Świdniczanin / 29 listopada 2018 o 17:51
+5
Zajmijcie się niezadeklarowanymi osobami to pieniądze się znajdą. Miasto prawie 40000 mieszkańców ale jak trzeba płacić za śmiecie to nagle robi się ponad 20000.
Avatar
Rysiek / 29 listopada 2018 o 12:39
+5
To wystarczy zadzwonić do ZUS i pracodawcy to chętnie skontrolują co pracownik robi na zwolnieniu L4. W tym przypadku wolne w pracy i kasa z ZUS za zwolnienie lekarskie i obrady za które przecież też jest kasa. Oj nieładnie....
Avatar
max / 29 grudnia 2018 o 10:47
+1
Bandycko. Mam 3 dzieci, w bloku za śmiecie 85 PLN !!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
qaz / 4 grudnia 2018 o 06:29
+1
Wy Q źwa zawsze macie deficyt. Pokaż pobory wszystkich i zobaczymy deficyt , tylko realnie z premiami i dodatkami.
Avatar
Antoni / 2 grudnia 2018 o 16:04
+1
to zdaje się Skrok i Lewczuk - orły zarządzania i menadżerstwa nowatorską decyzję podjęły i sprzedały kawałek budynku starego urzędu  bankowi. teraz problem ze sprzedażą . kto kupi taki stan . Skrok to , ze względu na wiek ( delikatnie mówiąc ) lepiej by już zajął się jakimś hobby prywatnym
Avatar
Leon z / 2 grudnia 2018 o 15:59
+2
Niech sie ktos przyjrzy spulce miasta pegimciowi robia wszystko dwa razy drozej i dostaja to inhausem,nawet przetargu niema a spolka powinna sluzyc miastu a nie przynosic 800 000.00 zysku  tu sa pienadze na smieci dla.calego miasta.pralnia kasy.
 oj tam oj tam ! najważniejsze, że prezes - człowiek po linii ...
Avatar
Karol / 2 grudnia 2018 o 15:57
0
nie rozumiem , czym się różnią śmieci  mieszkańców bloku od mieszkańców domków. Ci na domkach  dodatkowo segregują śmieci , natomiast w bloku nie ma segregacji. To za to , jeżeli ktoś segreguje śmieci , to jeszcze większa opłata!!! Paranoja !!!!!
 na biednych nie trafiło
Avatar
Gość / 1 grudnia 2018 o 05:38
+8
No i podnieśli o 50% stawki. Pięknie zaczęli po wyborach doić. Rozumiem że można było podnieść 10 - 20% ale aż tyle? Złodziejstwo!!!
Avatar
Gość / 30 listopada 2018 o 14:14
+1
Na domkach powinno być drożej! Do każdego jaśnie pana śmieciarka musi oddzielnie dojechać a to kosztuje! Noi na biednych nie trafiło. Masz wille to płacz i płać! Taka prawda.
Avatar
Mieszkanka Świdnika / 30 listopada 2018 o 13:26
+1
To ciekawe?!.Mieszkam w domku i płace za śmieci nie segregowane 17 zlotych od osoby!Czegoś tu nie rozumiem!Pizdów !
Avatar
anon / 30 listopada 2018 o 12:42
+1
To złodzieje myślałem że zrobią mi kosztach
Avatar
Gość / 30 listopada 2018 o 10:43
+3
Radni bezradni! Zestaw lesnych dziadkow nadaje sie do jedynie do skaladania kwiatow pod jedynie slusznym pomnikien, modlitw koscielnych, jednorazowych akcji charytatywnych i brania duzej kasy z miasta! Ot takie mamy czasy.
Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 marca 2019 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 marca 2019 r. 0 0

Szeroko zakrojona akcja poszukiwań męża zamordowanej kobiety. Strażacy wypompowują wodę ze studni

Szeroko zakrojona akcja poszukiwań męża zamordowanej kobiety. Strażacy wypompowują wodę ze studni 14 5

Trwają poszukiwania 35-latka z Trawnik podejrzanego o zabójstwo swojej żony. Kobieta zginęła od przynajmniej kilku ciosów nożem. Nie wiadomo, dlaczego doszło do tragedii.

Problemy na budowie stadionu w Białej Podlaskiej. Miasto nie straci dotacji?

Problemy na budowie stadionu w Białej Podlaskiej. Miasto nie straci dotacji? 16 0

Zakończyły się prace inwentaryzacyjne na miejskim stadionie. Przypomnijmy, że władze miasta w grudniu zerwały umowę z wykonawcą przebudowy obiektu. 10-milionowa dotacja z Ministerstwa Sportu i Turystyki nie jest zagrożona.

Wódką leczył chore gardło. A potem wsiadł za kierownicę

Wódką leczył chore gardło. A potem wsiadł za kierownicę 0 2

57-latek z okolic Biłgoraja leczył ból gardła wódką z herbatą. Postanowił później usiąść za kierownicą, co skończyło się dachowaniem.

Biały dzień u studentów KUL. Dzień Świętości Życia

Biały dzień u studentów KUL. Dzień Świętości Życia 2 1

Na ogół w białych bluzkach i koszulach przyszli w poniedziałek na uczelnię studenci i wykładowcy, którzy odpowiedzieli na apel Samorządu Studentów KUL. W Kościele katolickim 25 marca jest obchodzona uroczystość Zwiastowania Pańskiego. To również Dzień Świętości Życia.

Lublin: Zobaczył swoje zdjęcie w internecie. Twierdzi, że portfel zwrócił jeszcze tego samego dnia

Lublin: Zobaczył swoje zdjęcie w internecie. Twierdzi, że portfel zwrócił jeszcze tego samego dnia 15 3

Z naszą redakcją skontaktował się mężczyzna, którego wizerunek opublikowała dziś Komenda Miejska Policji w Lublinie.

Pracownicy drugiej kategorii z puławskich Azotów. Zapowiadają pikietę przed kancelarią premiera

Pracownicy drugiej kategorii z puławskich Azotów. Zapowiadają pikietę przed kancelarią premiera 9 16

W nadchodzących wyborach do rady nadzorczej Grupy Azoty SA będą mogli wystartować jedynie pracownicy tarnowskiej spółki. To łamanie obowiązującej ustawy – grzmią związkowcy z puławskich Zakładów Azotowych i zapowiadają pikietę przed kancelarią premiera.

Al. Tysiąclecia w Lublinie: Samochód zawisł na barierkach
Alarm 24

Al. Tysiąclecia w Lublinie: Samochód zawisł na barierkach 40 2

Do zdarzenia doszło przed godz. 19 na al. Tysiąclecia w Lublinie.

Gorąco przed referendum w Lublinie: „Pokazują park, nie bloki”. TBV idzie na policję

Gorąco przed referendum w Lublinie: „Pokazują park, nie bloki”. TBV idzie na policję 139 201

Coraz gorętsza robi się kampania przed pierwszym w historii miasta referendum lokalnym, które ma dotyczyć możliwości budowy bloków na górkach czechowskich. Właściciel tego terenu, spółka TBV, żąda usunięcia z internetu wizualizacji pokazującej blokowisko na części górek. Chce, aby policja namierzyła autora grafiki. –To próba zastraszania ludzi, którzy mają inne zdanie – odpowiada autor.

"NiePokorne": Spacer tematyczny po Lublinie śladem zasłużonych kobiet
30 marca 2019, 11:00

"NiePokorne": Spacer tematyczny po Lublinie śladem zasłużonych kobiet 0 0

PTTK w Lublinie zaprasza na spacer tematyczny po mieście śladem wielkich kobiet. Start 30 marca o godz. 11 spod pomnika Marii Curie-Skłodowskiej.

Polska pszczoła nie powinna narzekać. Polityczne wsparcie

Polska pszczoła nie powinna narzekać. Polityczne wsparcie 1 0

Poseł Krzysztof Głuchowski (PiS) z Łukowa apeluje o powołanie rządowego zespołu, który będzie zajmował się polskim pszczelarstwem. Minister rolnictwa Jan Ardanowski zapowiada, że taki zespół powstanie.

Kraśnik: Dziś telefon, jutro działanie. Urzędnicy obiecują porządki
Alarm 24
galeria

Kraśnik: Dziś telefon, jutro działanie. Urzędnicy obiecują porządki 2 2

Na bałagan, zniszczone znaki drogowe i zapadające się studzienki skarżą się mieszkańcy m.in. ul. Żeromskiego w Kraśniku, którzy poprosili nas o interwencję w tej sprawie. Urzędnicy zapewniają, że wysłali już tam odpowiednie służby.

Lublin: W szatni na basenie zgubił portfel. Zabrał go ten mężczyzna [zdjęcia]

Lublin: W szatni na basenie zgubił portfel. Zabrał go ten mężczyzna [zdjęcia] 105 5

Policjanci z III komisariatu prowadzą postępowanie dotyczące przywłaszczenia portfela.

Radni PiS, LGBT i happening "zamiatanie homofobii". W Lublinie zanosi się na ideologiczną burzę

Radni PiS, LGBT i happening "zamiatanie homofobii". W Lublinie zanosi się na ideologiczną burzę 101 29

Uznania Lublina za „miasto wolne od ideologii LGBT” chcą miejscy radni z opozycyjnego względem prezydenta klubu Prawa i Sprawiedliwości. W tej sprawie przygotowali projekt stanowiska, który chcą poddać pod głosowanie na posiedzeniu Rady Miasta zbierającej się już w czwartek.

Koncert zespołu Clock Machine w Domu Kultury
30 marca 2019, 20:00

Koncert zespołu Clock Machine w Domu Kultury 0 0

Premierowy materiał z płyty "Prognozy" grupy Clock Machine usłyszymy już 30 marca o godz. 20, podczas koncertu formacji w Domu Kultury (Krakowskie Przedmieście 19).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!