Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

2 marca 2023 r.
13:12

Świdnik. Urzędnicy będą jeździć na służbowych hulajnogach

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 A A
Hulajnogi do wynajęcia są w Świdniku od czerwca 2021 roku. Jako pierwsi testowali je samorządowcy
Hulajnogi do wynajęcia są w Świdniku od czerwca 2021 roku. Jako pierwsi testowali je samorządowcy (fot. UM Świdnik)

Do puli hulajnóg wypożyczanych i prywatnych wiosną dołączą dwie... służbowe. Miasto kupiło takie pojazdy z myślą o urzędnikach dwóch wydziałów, którzy muszą w ramach obowiązków przemieszczać się po mieście.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od czerwca 2021 roku w Świdniku można korzystać z systemu hulajnóg wypożyczanych za opłatą przy pomocy aplikacji Bolt. Wielu mieszkańców korzysta też z własnych jednośladów. Teraz właścicielem dwóch hulajnóg są samorządowcy. Władze miasta tłumaczą, że to w związku z promowaniem i propagowaniem idei elektromobilności oraz transportu zeroemisyjnego.

Wydział i referat

– Urząd kupił dwie hulajnogi wyłącznie dla pracowników urzędu, którzy w ramach swoich zakresów obowiązków pracują w terenie. W najbliższym czasie pracownicy będą przeszkoleni. Przewidywana liczba użytkowników to dziesięć osób w sezonie od wiosny do jesieni – wyjaśnia Urząd Miasta w Świdniku.

To pracownicy Wydziału Infrastruktury oraz Referatu Inwestycji zadeklarowali chęć poruszania po mieście hulajnogami.

W zeszłym tygodniu burmistrz wydał zarządzenie w sprawie korzystania z e-hulajnóg do celów służbowych przez swoich podwładnych. Towarzyszący mu regulamin to prawie trzystronicowy dokument zbierający zasady których będą musieli przestrzegać urzędnicy. Począwszy od posiadania pisemnej zgody przełożonego na wykorzystanie e-hulajnogi do celów służbowych (na szczęście udzielanej bezterminowo) przez zgodę dyspozytora udostępniającego e-hulajnogę po zalecenia dbania o należyty stan e-hulajnogi czy zastrzeżenia o nie użyczaniu e-hulajnogi osobom trzecim.

Wyjątkowe przypadki

Jest tam też klauzula dotycząca urzędniczych wypraw hulajnogą poza godzinami pracy czy w święta i dni wolne od pracy. Okazuje się, że będzie to możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach podczas wykonywania obowiązków służbowych i wymaga pisemnej zgody burmistrza lub sekretarza miasta.

Miejskie jednoślady będą przechowywane w garażu, do tej pory Urząd Miasta posiadał jeden samochód służbowy, a pracownicy nie korzystali z innych środków lokomocji.

Inicjatorem hulajnogowego rozwiązania byli burmistrzowie, którzy dwa lata temu, gdy w Świdniku debiutował system płatnych hulajnóg, testowali charakterystyczne zielone jednoślady.

Choć mieszkańcy już wtedy narzekali, że to zły pomysł, w innych miastach pojazdy porzucane byle gdzie tworzą zagrożenie dla rowerzystów czy innych użytkowników ścieżek rowerowych i chodników – hulajnogi dostępne w aplikacji Bolt nadal w Świdniku są. I są coraz bardziej popularne.

Racławicką jednośladem

– W zeszłym roku mieszkańcy przejechali łącznie ponad 118 tys. km ze średnią prędkością 11,5 km/h. Przeciętny użytkownik ze Świdnika, korzystał w ubiegłym roku z hulajnogi Bolt średnio 18 razy. Najwięcej przejazdów odbyło się w okolicach ulicy Racławickiej, gdzie hulajnogą można się poruszać szybciej niż innymi środkami transportu narażonymi na korki w godzinach szczytu – wylicza Martyna Kurkowska, rzecznik prasowy Bolt.

Jak wynika z danych operatora, najpopularniejsze miejsca w których mieszkańcy zaczynali i kończyli przejazdy w zeszłym roku znajdują się w centrum, w okolicy punktów gastronomicznych i rozrywkowych, obszarów ruchu pieszego i biur.

Godziny szczytu dla zeszłorocznych przejazdów hulajnogami w Świdniku? Od godziny 14 do 17.

To zmiana w porównaniu z 2021 rokiem, bo jak wówczas operator informował, najchętniej jednoślady wypożyczano między godz. 16 a 20. Średnia, przejechana odległość w tygodniu wynosiła ok. kilometra, a w weekendy 2 km. Przeciętny użytkownik w Świdniku w 2021 roku skorzystał z hulajnóg 16 razy.

– Wraz z poprawą pogody, rozpocznie się sezon na jednoślady elektryczne. W związku z tym będziemy obserwować zapotrzebowanie mieszkańców i zgodnie z tym regulować ilość dostępnych hulajnóg Bolt – dodaje Martyna Kurkowska. – Aktualnie cena za przejazd wynosi 90 gr za minutę, bez opłaty za odblokowanie pojazdu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Piłkarki ręczne reprezentacji Polski w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach Europy ograły Rumunię

ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie

Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn

Ukradła byłemu sporo gotówki

Ukradła byłemu sporo gotówki

57-letnia kobieta ukradła 8 000 złotych swojemu byłemu partnerowi. Teraz odpowie za kradzież przed sądem.

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka
Dużo zdjęć
galeria

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka

W Trybunale Koronnym w Lublinie spotkali się politycy, urzędnicy, kler, mundurowi i biznesmeni na tradycyjnym opłatku prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium