Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

27 sierpnia 2013 r.
20:10
Edytuj ten wpis

Zbierają na pomnik poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
44 56 A A
Pierwszą skarbonkę ustawiono w galerii handlowej Venus (Jacek Świerczyński)
Pierwszą skarbonkę ustawiono w galerii handlowej Venus (Jacek Świerczyński)

Na placu Konstytucji ma stanąć pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej. O ile komitet budowy uzbiera 70 tys. zł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pomnik – z granitu w kolorze cegły – ma mieć trzy metry wysokości i dwa metry szerokości. Zostanie w niego wkomponowany wizerunek Matki Boskiej Katyńskiej, krzyż, samolot i napis.

Społeczny Komitet Budowy Pomnika "Smoleńsk 2010” chce, żeby monument stanął na środku placu Konstytucji, od strony ul. Wyszyńskiego. W tym miejscu co miesiąc, 10 kwietnia, zbierają się osoby, które czczą pamięć ofiar katastrofy. O inicjatywie napisała we wtorek "Gazeta Wyborcza”.

– Daliśmy komitetowi wstępną zgodę na realizację pomnika – mówi Artur Soboń, sekretarz Świdnika. Projekt obelisku przygotował Witold Marcewicz, kamieniarz z Bełżyc.

– Symbolika, która zostanie użyta nie jest jeszcze przesądzona. Pewne rzeczy będzie można jeszcze zmienić –mówi Marian Gołębiowski, zastępca przewodniczącego komitetu. Ostateczny wygląd pomnika będzie zależał m. in. od tego, ile pieniędzy uda się uzbierać.

Na wykonanie i postawienie obelisku potrzeba 70 tys. zł. Komitet dostał od władz powiatu pozwolenie na zbiórkę i już ją rozpoczął. "Cegiełki” o nominale od 5 do 100 zł będzie można kupić podczas różnych uroczystości. Można też wrzucić datek do specjalnej skarbonki. Pierwsza z nich stoi już w galerii handlowej Venus.

– Znając ofiarność mieszkańców i potrzebę postawienia takiego pomnika uważamy, że zbierzemy odpowiednia kwotę pieniędzy – mówi Zygmunt Kozak, skarbnik komitetu. – Pomnik chcemy odsłonić w czwartą rocznicę katastrofy.

Kozak dodaje, że o pomocy w zbiórce pieniędzy przedstawiciele komitetu rozmawiali z przedstawicielami różnych opcji politycznych, w tym lewicy i PO.

– Nie robimy pomnika dla kilku osób, tylko dla wszystkich 96 ofiar katastrofy. Będzie sukces, jeśli wszyscy podchwycą nasz apel – mówi skarbnik.

Pomnik poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej ma stanąć też w Lublinie. Jednak do jego realizacji jeszcze daleko.

Radni miejscy przegłosowali w marcu zgodę na ustawienie monumentu na placu Lecha Kaczyńskiego przy Centrum Kultury. Pomysł podsunęli samorządowcy Wspólnego Lublina – klubu złożonego z byłych radnych PiS, którzy wspierają prezydenta Krzysztofa Żuka (PO).

Tutaj pieniądze też będą pochodziły ze zbiórki, ale projekt ma zostać wybrany w konkursie. Na razie katastrofę smoleńską upamiętnia tablica wmurowana w ścianę klasztoru ojców Kapucynów przy Krakowskim Przedmieściu.

Komentarze 56

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
leoncio / 15 grudnia 2013 o 14:29
0

Nasza ojczyzna jest bezbronna i  biedna jak ma takich głupich i tępych swoich obywateli.
 

o PIS-owszczykach mówisz ?

Avatar
jongrantic licyvr / 15 grudnia 2013 o 14:26
0

Wy tam w tym Świdniku to postawcie sobie lepiej z powrotem pomnik Lenina albo Bolka-konfidenta !!!  MAT OŁY.

głu pku ! w świdniku nigdy nie było pomnika Lenina

Avatar
lolo / 15 listopada 2013 o 20:56
0

a co wam ten pomnik przeszkadza wszystko da się usunąć

Avatar
gość / 15 listopada 2013 o 17:51
0

nie chcę tego pomnika dość dzielenia Polaków

Avatar
mecenas raigubo vogel / 15 września 2013 o 08:23
0

Nie ma zbrodni smoleńskiej, jest katastrofa samolotu, w której zginęło wielu mądrych i zacnych Polaków. Naucz się odróżniać fikcję od prawdy ! Bajkopisarze pisowcy co za plaga

Nasza ojczyzna jest bezbronna i  biedna jak ma takich głupich i tępych swoich obywateli.
 

Avatar
studentka IV roku / 15 września 2013 o 08:09
0

Nie ma zbrodni smoleńskiej, jest katastrofa samolotu, w której zginęło wielu mądrych i zacnych Polaków. Naucz się odróżniać fikcję od prawdy ! Bajkopisarze pisowcy co za plaga

Godne POlitowania jest to co ta czerwona komucho-konfidencja ci w głowę zrobiła,no ale jeżeli się słucha " jedynie słusznych mediów" to się przestaję dziwić. Zbrodni SMOLEŃSKIEJ nie ma, a kiedyś pod KATYNIEM to był jedynie wypadek kolejowy. Nie idż tą drogą,to prowadzi do zaprzaństwa !!!

Godne POlitowania jest to co ta czerwona komucho-konfidencja ci w głowę zrobiła,no ale jeżeli się słucha " jedynie słusznych mediów" to się przestaję dziwić. Zbrodni SMOLEŃSKIEJ nie ma, a kiedyś pod KATYNIEM to był jedynie wypadek kolejowy. Nie idż tą drogą,to prowadzi do zaprzaństwa !!!

rozwiń
Avatar
Ewa / 14 września 2013 o 22:24
0

Chcesz aby te czerwone komunistyczne świnie,TO konfidenckie sovieckie bydło potraktowało zbrodnię SMOLEŃSKĄ jak kiedyś ci "sami ludzie" KATYŃ ??? To jest zacieranie pamięci i świadomośći,nas wszystkich.

Nie ma zbrodni smoleńskiej, jest katastrofa samolotu, w której zginęło wielu mądrych i zacnych Polaków. Naucz się odróżniać fikcję od prawdy ! Bajkopisarze pisowcy co za plaga

Avatar
Wkurzona / 14 września 2013 o 21:50
0

Zrozumiem ze ktos moze nie uwierzy, ale pisze szczera prawde. Prowadzimy z zona firme, dajemy prace kilku osobom, placimy w Swidniku spore podatki. Mielismy czasem pomysl zeby sie stad wyprowadzic, ale zawsze jakos to sie rozmywalo. Wczoraj doszlismy do wniosku ze definitywnie nie chcemy i wstydzimy sie tu dluzej mieszkac. Nasze dzieci uciekly na studia i nigdy juz nie wroca, nic nas tu nie trzyma. Jezeli slychac w Polsce o Swidniku, to jedynie w kontekscie kolejnych absurdow. Rozgonienie festiwalu przygotowanego przez Hindusow, zakaz dystrybucji filmu, burmistrz ktory rozmawia z aniolami, pomnik smolenski, itp. Mamy tego dosc, przenosimy firme do Otwocka i sami tam uciekamy. Do wiosny nas juz nie bedzie. Swidnik stal sie miastem sterszych, sfrustrowanych ludzi, a ja nie chce do nich dolaczyc.

Gdy dowiedziałam się o tym pożal się Boże pomniku, doszłam  wniosku, że tez nie mam ochoty mieszkać w mieście porąbanych nawiedzonych.  Gdyby ktoś ze Świdnika zginął w tej katastrofie mogłabym zrozumieć. A tak jest to nic innego jak polityka. Dziwię sie ludziom, że sa tak tępi i mają tak małe poczucie własnej wartości, że muszą jakims obcym ludziom  stawiać pomniki tylko po to, zeby poczuć adrenalinę i zasiać nienawiść we własnym gnieździe. Bo pewna jestem, że pomnik ten tylko skłóci miezkańców. A kto we własne sra jest sam gówno wart ! Pomnik to sie należy ludziom, którzy strajkowali podczas stanu wojennego. To byłabym w stanie zrrozumieć, to powinno być chlubą naszego miasta, że jako jedno z pierwszych w kraju stawiło opór komunistycznej patologii. Na taki pomnik zrzuciliby się wszyscy mieszkańcy, 

Gdy dowiedziałam się o tym pożal się Boże pomniku, doszłam  wniosku, że tez nie mam ochoty mieszkać w mieście porąbanych nawiedzonych.  Gdyby ktoś ze Świdnika zginął w tej katastrofie mogłabym zrozumieć. A tak jest to nic innego jak polityka. Dziwię sie ludziom, że sa tak tępi i mają tak małe poczucie własnej wartości, że muszą jakims obcym ludziom  stawiać pomniki tylko po to, zeby poczuć adrenalinę i zasiać nienawiść we własnym gnieździe. Bo pewna jestem, że pomnik ten tylko skłóci miezkańców. A kto we własn... rozwiń

Avatar
Michał / 14 września 2013 o 12:20
0

kto się pyta? cienka pyta !!! :lol

Nie cienka BUCU,tylko miękka !!! jak już chcesz małpować !!!

Avatar
Gość / 14 września 2013 o 11:56
0

JUDE ???

kto się pyta? cienka pyta !!! :lol

Avatar
leoncio / 15 grudnia 2013 o 14:29
0

Nasza ojczyzna jest bezbronna i  biedna jak ma takich głupich i tępych swoich obywateli.
 

o PIS-owszczykach mówisz ?

Avatar
jongrantic licyvr / 15 grudnia 2013 o 14:26
0

Wy tam w tym Świdniku to postawcie sobie lepiej z powrotem pomnik Lenina albo Bolka-konfidenta !!!  MAT OŁY.

głu pku ! w świdniku nigdy nie było pomnika Lenina

Avatar
lolo / 15 listopada 2013 o 20:56
0

a co wam ten pomnik przeszkadza wszystko da się usunąć

Avatar
gość / 15 listopada 2013 o 17:51
0

nie chcę tego pomnika dość dzielenia Polaków

Avatar
mecenas raigubo vogel / 15 września 2013 o 08:23
0

Nie ma zbrodni smoleńskiej, jest katastrofa samolotu, w której zginęło wielu mądrych i zacnych Polaków. Naucz się odróżniać fikcję od prawdy ! Bajkopisarze pisowcy co za plaga

Nasza ojczyzna jest bezbronna i  biedna jak ma takich głupich i tępych swoich obywateli.
 

Avatar
studentka IV roku / 15 września 2013 o 08:09
0

Nie ma zbrodni smoleńskiej, jest katastrofa samolotu, w której zginęło wielu mądrych i zacnych Polaków. Naucz się odróżniać fikcję od prawdy ! Bajkopisarze pisowcy co za plaga

Godne POlitowania jest to co ta czerwona komucho-konfidencja ci w głowę zrobiła,no ale jeżeli się słucha " jedynie słusznych mediów" to się przestaję dziwić. Zbrodni SMOLEŃSKIEJ nie ma, a kiedyś pod KATYNIEM to był jedynie wypadek kolejowy. Nie idż tą drogą,to prowadzi do zaprzaństwa !!!

Godne POlitowania jest to co ta czerwona komucho-konfidencja ci w głowę zrobiła,no ale jeżeli się słucha " jedynie słusznych mediów" to się przestaję dziwić. Zbrodni SMOLEŃSKIEJ nie ma, a kiedyś pod KATYNIEM to był jedynie wypadek kolejowy. Nie idż tą drogą,to prowadzi do zaprzaństwa !!!

rozwiń
Avatar
Ewa / 14 września 2013 o 22:24
0

Chcesz aby te czerwone komunistyczne świnie,TO konfidenckie sovieckie bydło potraktowało zbrodnię SMOLEŃSKĄ jak kiedyś ci "sami ludzie" KATYŃ ??? To jest zacieranie pamięci i świadomośći,nas wszystkich.

Nie ma zbrodni smoleńskiej, jest katastrofa samolotu, w której zginęło wielu mądrych i zacnych Polaków. Naucz się odróżniać fikcję od prawdy ! Bajkopisarze pisowcy co za plaga

Avatar
Wkurzona / 14 września 2013 o 21:50
0

Zrozumiem ze ktos moze nie uwierzy, ale pisze szczera prawde. Prowadzimy z zona firme, dajemy prace kilku osobom, placimy w Swidniku spore podatki. Mielismy czasem pomysl zeby sie stad wyprowadzic, ale zawsze jakos to sie rozmywalo. Wczoraj doszlismy do wniosku ze definitywnie nie chcemy i wstydzimy sie tu dluzej mieszkac. Nasze dzieci uciekly na studia i nigdy juz nie wroca, nic nas tu nie trzyma. Jezeli slychac w Polsce o Swidniku, to jedynie w kontekscie kolejnych absurdow. Rozgonienie festiwalu przygotowanego przez Hindusow, zakaz dystrybucji filmu, burmistrz ktory rozmawia z aniolami, pomnik smolenski, itp. Mamy tego dosc, przenosimy firme do Otwocka i sami tam uciekamy. Do wiosny nas juz nie bedzie. Swidnik stal sie miastem sterszych, sfrustrowanych ludzi, a ja nie chce do nich dolaczyc.

Gdy dowiedziałam się o tym pożal się Boże pomniku, doszłam  wniosku, że tez nie mam ochoty mieszkać w mieście porąbanych nawiedzonych.  Gdyby ktoś ze Świdnika zginął w tej katastrofie mogłabym zrozumieć. A tak jest to nic innego jak polityka. Dziwię sie ludziom, że sa tak tępi i mają tak małe poczucie własnej wartości, że muszą jakims obcym ludziom  stawiać pomniki tylko po to, zeby poczuć adrenalinę i zasiać nienawiść we własnym gnieździe. Bo pewna jestem, że pomnik ten tylko skłóci miezkańców. A kto we własne sra jest sam gówno wart ! Pomnik to sie należy ludziom, którzy strajkowali podczas stanu wojennego. To byłabym w stanie zrrozumieć, to powinno być chlubą naszego miasta, że jako jedno z pierwszych w kraju stawiło opór komunistycznej patologii. Na taki pomnik zrzuciliby się wszyscy mieszkańcy, 

Gdy dowiedziałam się o tym pożal się Boże pomniku, doszłam  wniosku, że tez nie mam ochoty mieszkać w mieście porąbanych nawiedzonych.  Gdyby ktoś ze Świdnika zginął w tej katastrofie mogłabym zrozumieć. A tak jest to nic innego jak polityka. Dziwię sie ludziom, że sa tak tępi i mają tak małe poczucie własnej wartości, że muszą jakims obcym ludziom  stawiać pomniki tylko po to, zeby poczuć adrenalinę i zasiać nienawiść we własnym gnieździe. Bo pewna jestem, że pomnik ten tylko skłóci miezkańców. A kto we własn... rozwiń

Avatar
Michał / 14 września 2013 o 12:20
0

kto się pyta? cienka pyta !!! :lol

Nie cienka BUCU,tylko miękka !!! jak już chcesz małpować !!!

Avatar
Gość / 14 września 2013 o 11:56
0

JUDE ???

kto się pyta? cienka pyta !!! :lol

Zobacz wszystkie komentarze 56

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

94 PZLA MP. Malwina Kopron z brązowym medalem

94 PZLA MP. Malwina Kopron z brązowym medalem 0 0

Zawodniczka AZS UMCS zajęła trzecie miejsce w niedzielnym konkursie rzutu młotem. Srebrny medal zdobyła Joanna Fiodorow, a złoto przypadło Anicie Włodarczyk, która była poza zasięgiem

Po kontroli NIK: Seniorzy bez opieki w 41 gminach woj. lubelskiego

Po kontroli NIK: Seniorzy bez opieki w 41 gminach woj. lubelskiego 0 0

41 gmin czyli 19 proc. wszystkich gmin w województwie lubelskim nie zapewnia seniorom opieki – wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. W skali kraju robi to zaledwie 20 proc. gmin, mimo że należy to do ich obowiązków i jest najmniej kosztowną dla samorządów formą pomocy seniorom.

Kontrola policji nad jez. Białym. Trzech nerwowych panów w seacie

Kontrola policji nad jez. Białym. Trzech nerwowych panów w seacie 15 3

W sobotę pełniący służbę w Okunince nad jeziorem Białym policjanci zatrzymali do kontroli drogowej samochód seat leon, którym podróżowało trzech młodych mężczyzn z woj. mazowieckiego.

Tragedia podczas remontu. Znaleźli przy betoniarce syna i ojca
film

Tragedia podczas remontu. Znaleźli przy betoniarce syna i ojca 13 0

Grodków, woj. opolskie. 15-letni chłopak i jego ojciec zostali porażeni prądem w Grodkowie.

Dachowanie na prostym odcinku drogi. Kierująca i pasażerka w szpitalu
galeria

Dachowanie na prostym odcinku drogi. Kierująca i pasażerka w szpitalu 0 3

Do groźnego zdarzenia doszło w piątkowe południe w Dębowej Kłodzie (pow. parczewski).

Pomysł na biznes: 10 hektarów rodzinnej zabawy
Złota Setka

Pomysł na biznes: 10 hektarów rodzinnej zabawy 0 1

Na pomysł otworzenia tematycznego parku rozrywki trójka przedsiębiorców wpadła 8 lat temu. Dzisiaj to jedno z największych i najbardziej znanych miejsc tego typu w naszych kraju. Do Magicznych Ogródów koło Janowca w sezonie ściągają prawdziwe tłumy.

Awantura podczas festiwalu. Zaatakowali ochroniarza

Awantura podczas festiwalu. Zaatakowali ochroniarza 1 0

Do zdarzenia doszło w piątek wieczorem podczas festiwalu Kolory Muzyki w Parku Miejskim w Chełmie.

Zakupy po pijanemu z małym dzieckiem to zły pomysł. Przyjechał "Przyjazny Patrol"

Zakupy po pijanemu z małym dzieckiem to zły pomysł. Przyjechał "Przyjazny Patrol" 8 2

W sobotę przed godz. 20 dyżurny policji otrzymał zgłoszenie od pracowników jednego z marketów przy Al. Tysiąclecia w Lublinie. Z przekazanej informacji wynikało, że na zakupy z malutkim dzieckiem przyszła nietrzeźwa kobieta.

Upalny dzień w PRL. Dla ochłody napój dla imperialistów czy syfon z wodą sodową?
Magazyn

Upalny dzień w PRL. Dla ochłody napój dla imperialistów czy syfon z wodą sodową? 22 1

W PRL-u nie trzeba było baru czy restauracji, aby ugasić pragnienie. Coca-colę okrzyknięto w latach 50. napojem imperialistów. W sklepach królowała oranżada, a na ulicy popularna „gruźliczanka” - woda sodowa z sokiem (droższa) i bez soku (tańsza), sprzedawana z saturatorów.

Francuscy organiści w Puławach
23 lipca 2018, 19:00

Francuscy organiści w Puławach 6 0

W poniedziałek, 23 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta w Puławach wystąpi duet organistów z Francji - Eric Lebrun oraz Marie-Ange Leurent. Wydarzenie odbędzie się w ramach trwającego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej.

Lewart Lubartów – Orlęta Łuków 3:3. Dużo goli i dużo testów

Lewart Lubartów – Orlęta Łuków 3:3. Dużo goli i dużo testów 1 0

Do przerwy w starciu Lewartu z Orlętami Łuków padła tylko jedna bramka. W drugiej połowie obie ekipy się rozstrzelały i ostatecznie zawody zakończyły się remisem 3:3. Zarówno Łukasz Mierzejewski, jak i Robert Różański mieli w składach wiele nowych twarzy

Obława na agresywnie jeżdżących kierowców w Lublinie. 90 kontroli, 60 wykroczeń

Obława na agresywnie jeżdżących kierowców w Lublinie. 90 kontroli, 60 wykroczeń 37 15

Lubelscy policjanci skontrowali blisko 90 pojazdów oraz ujawnili 60 wykroczeń w ruchu drogowym.

Nieruchomości w dwóch częściach Puław na sprzedaż. Co może tam powstać?

Nieruchomości w dwóch częściach Puław na sprzedaż. Co może tam powstać? 2 15

Grunty w dwóch częściach Puław chce sprzedać Urząd Miasta. Chodzi o trzy działki pod usługi przy ul. Sosnowej oraz jedną większą nieruchomość położoną w strefie ekonomicznej przy ul. Komunalnej.

Wieczorny maraton na rolkach po Lublinie. Tym razem w nietypowych strojach [zdjęcia]
galeria

Wieczorny maraton na rolkach po Lublinie. Tym razem w nietypowych strojach [zdjęcia] 16 3

To był już czwarty w tym roku przejazd rolkarzy przez Lublin. Tym razem część z nich pojawiła się w przebraniach zwierząt.

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej
22 lipca 2018, 11:00

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej 7 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na kolejną odsłonę wakacyjnych pokazów dawnego rzemiosła. W niedzielę, 22 lipca o godz. 11 w Skansenie rozpoczną się pokazy żniwowania.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!