Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

26 stycznia 2006 r.
14:19
Edytuj ten wpis

Ze Świdnika ruszymy w świat

Niewykluczone, że już za dwa lata z naszego miasta wystartują pierwsze pasażerskie samoloty. Ale 14 mln zł z budżetu państwa to na razie początek. Żeby sfinalizować prace na świdnickim lotnisku, potrzeba 150 milionów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Lubelszczyźnie potrzebne jest lotnisko i co do tego nie ma żadnej wątpliwości. Sęk w tym, że władze województwa wciąż nie bardzo mają ochotę na port lotniczy w naszym mieście. A ekolodzy po raz kolejny wytoczyli działa. I znowu stają w obronie susłów, które zamieszkują świdnickie lotnisko. Na szczęście zareagowali parlamentarzyści.
Wniosek o czternastomilionową dotację z budżetu państwa złożyła posłanka PiS Elżbieta Kruk. A komisja budżetowa zaopiniowała go pozytywnie. Będzie to pierwsza od lat długoterminowa inwestycja, realizowana po części z państwowej kasy.
- 14 milionów wystarczy, żeby wykupić ziemię pod lotnisko i sporządzić dokumentację - mówi Karol Ścibior, prezes spółki Port Lotniczy Lublin SA. - A potem będziemy szukać inwestorów i sponsorów. Będziemy czekali na pozytywne decyzje władz Lubelszczyzny. W końcu lotnisko jest potrzebne nam wszystkim.
Inwestycja w Świdniku to nie tylko otwarcie naszego regionu na świat. To także miejsca pracy dla mieszkańców naszego miasta. Przy lotnisku jest potrzebna odpowiednia infrastruktura. Począwszy od restauracji, hotelików, a na sklepach z gazetami czy toaletach kończąc. A to oznacza dobrą passę dla handlarzy. Spokojni o pracę mogą być też fryzjerzy, gastronomicy oraz przewoźnicy. Bo ze Świdnika do Lublina trzeba się jakoś wydostać. Na klientów mogą liczyć także taksówkarze. W końcu kogo będzie stać na samolot, tego też będzie stać na taksówkę do stolicy województwa.
Na razie jednak spółka Port Lotniczy Lublin z siedzibą w Świdniku musi uporać się z narastającymi problemami. Szczególnie z ekologami, którzy znowu zaatakowali i stanęli w obronie susłów.
- Ta sprawa jest załatwiona raz na zawsze i prawnie nie ma tu o czym dyskutować - mówi Artur Soboń, rzecznik burmistrza. - Ekolodzy usiłują jeszcze walczyć, tyle że sami nie wiedzą o co.
Okazuje się, że to właśnie lotnisko zapewnia odpowiedni rozwój świdnickim susłom. - Dźwięk śmigłowców odstrasza naturalnych wrogów naszych gryzoni - tłumaczy Karol Ścibior. - Poza tym, to właśnie my dbamy o susły. Przepędzamy dzikie zwierzęta i psy, które biegają dookoła lotniska. A kiedy teren został podtopiony, to pracownicy aeroklubu wyłapywali zmoknięte zwierzątka, żeby je wysuszyć. Zanosili je do hangarów i ratowali. Bez nas kolonia susłów dawno by już przestała istnieć.
Teraz władze spółki czeka wykupienie gruntów pod lotnisko. A wtedy będzie można rozpocząć prace budowlane. Na początku pas startowy zostanie wydłużony do 1540 metrów. Potem do 2200 metrów. A to oznacza, że ze Świdnika będą startować spore samoloty, jak airbusy 320 czy boeingi 737.
- To będą połączenia krajowe, ale także międzynarodowe - zapowiada Karol Ścibior. - Samoloty będą latać na odległość około 1500 kilometrów. To znaczy, że bez problemu dolecimy do Niemiec, Austrii czy nawet do Moskwy. Mam nadzieję, że z naszego lotniska pasażerowie będą mogli dolecieć do większych portów lotniczych. Po to, żeby się przesiąść na inne samoloty i dolecieć wszędzie.

Rozmowa z Karolem Ścibiorem, prezesem spółki Port Lotniczy Lublin z siedzibą w Świdniku

• Wczoraj posłowie przyjęli poprawkę
do budżetu, zgodnie z którą na rozbudowę lotniska w Świdniku przeznaczają 14 mln zł. Cieszy się pan?
– Chyba każdy, kto w jakikolwiek sposób jest zaangażowany w powstanie tego lotniska. To dla nas fantastyczna wiadomość.

• I co za te pieniądze będziecie w stanie zrobić?
– Przede wszystkim wykupić grunt, który wciąż należy do banku Pekao SA. To nam ułatwi dalsze decyzje, bo mamy już chętnych inwestorów, którzy chcą pomóc naszemu lotnisku.

• I tyle?
– Oczywiście resztę pieniędzy przeznaczymy na sporządzenie dokumentacji potrzebnej do dalszej rozbudowy.

• Ile będzie kosztowała cała inwestycja?
– Około 150 mln zł

• To dużo. A teraz będziecie budować pas startowy?
– Tak. Na początku krótszy – 1540 metrów. Potem chcemy go wydłużyć do 2200 metrów. Po to, żeby ze Świdnika mogły odlatywać samoloty pasażerskie. Może nie duże, ale wystarczające dla naszego regionu.

• A jakie są właściwe dla naszego regionu?
– Na wielu chętnych w naszym regionie nie ma co liczyć. Potrzeby na początku na pewno będą skromne. Przewoźnicy wolą wystawiać małe samoloty, ale pełne, niż duże, bez pasażerów.

• A skąd pewność, że będzie zainteresowanie przewoźników? Może nikt nie
zechce zaoferować takiemu małemu regionowi swoich usług?
– Mamy już deklaracje od trzech firm. Takich, które oferują przewozy pasażerskie. I od firmy oferującej usługi cargo – czyli towarowe.

• A kiedy będziemy mogli odlecieć ze Świdnika?
– Może to być koniec 2008 roku. Oczywiście, jeśli ci, którzy do tej pory nam przeszkadzają, trochę się uspokoją. Wystarczy, że wybudujemy odpowiedni pas startowy. A potem już w trakcie będziemy budować terminal.

Rozmawiała Katarzyna Pasieczna

Pozostałe informacje

Julia Ostrowska zaliczyła dobry mecz

Dwie piłkarki Górnika Łęczna zagrały na Wyspach Owczych

Właśnie na dalekich Wyspach Owczych odbywają się mistrzostw Europy U-17. W kadrze powołanej przez Paulinę Kawalec znajdują się dwie zawodniczki na co dzień w Górniku Łęczna – Julia Ostrowska oraz dowołana w ostatniej chwili Wiktoria Skrzypczak.

Niezwykły koncert w Domu Kultury LSM – koncert dla „Szeli”
15 maja 2025, 19:00

Niezwykły koncert w Domu Kultury LSM – koncert dla „Szeli”

Jerzy "Szela" Stankiewicz był cenionym muzykiem, charyzmatycznym wokalistą i popularyzatorem bluesa, szczególnie aktywnym na lubelskiej scenie muzycznej. Zmarł zaledwie kilka dni po swoich 60. urodzinach, które świętował koncertem z zespołem Teksasy. Przyjaciele pamiętają o swoim kolędzie, dlatego 15 maja w DK LSM odbędzie się specjalny koncert – Tribute to Szela.

Matematyka - królowa nauk. Sprawdź w naszym quizie, czy zdałbyś egzamin

Matematyka - królowa nauk. Sprawdź w naszym quizie, czy zdałbyś egzamin

Już we wtorek uczniowie z całej Polski zmierzą się na egzaminie maturalnym z królową nauk - matematyką. A ty, pamiętasz jeszcze wzór na deltę? Sprawdź się w naszym quizie!

Punk rock z Lubelszczyzny
9 maja 2025, 19:00

Punk rock z Lubelszczyzny

Rzadko mamy okazję posłuchać na żywo punk rockowych składów pochodzących z Lubelszczyzny. Najbliższa ku temu okazja będzie w piątek (9 maja) maja, kiedy to w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt wystąpią: Patologia, Destruktor, Bliss oraz Dzieci z Mąki.

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie
z lotu ptaka
galeria

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie

Dzisiaj nad powiatem ryckim i puławskim latały trzy śmigłowce SW-4 "Puszczyk" z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Ich załogi wykonały kilka zdjęć malowniczego, wiosennego krajobrazu.

Adam Kuś może być zadowolony z występu na Bałkanach

Adam Kuś najlepszym góralem wyścigu Belgrad – Banjaluka

Ostatnie dni były bardzo pracowite dla zawodników Monogo Lubelskie Perła Polski. W końcówce kwietnia nasz zespół wystartował w prestiżowym wyścigu Belgrad – Banjaluka. I chociaż w klasyfikacji generalnej próżno szukać zawodników Monogo na czołowych pozycjach, to jednak ten start można zaliczyć do udanych.

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK
Koncert
8 maja 2025, 19:00

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK

Jeszcze nie opadł kurz po sobotnim – jubileuszowym – koncercie Piotra Wojtasika, a już 8 maja w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się kolejne muzyczne wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Tego dnia wystąpi Marita Alban Juarez Quartet, w składzie którego występują najlepsi obecni polscy jazzmani młodego pokolenia jak np. Dominik Wania czy Andrzej Święs.

Pijany kierowca ciężarówki zakończył jazdę w rowie. Miał 3 promile i dożywotni zakaz prowadzenia

Pijany kierowca ciężarówki zakończył jazdę w rowie. Miał 3 promile i dożywotni zakaz prowadzenia

Cała sytuacja rozegrała się w sobotni wieczór w miejscowości Skorczyce (powiat kraśnicki), gdzie kierowca ciężarowego Volvo zakończył swoją podróż w przydrożnym rowie. Jak się szybko okazało, 43-letni mieszkaniec gminy Urzędów był kompletnie pijany i nie miał prawa wsiadać za kierownicę – sąd orzekł wobec niego dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Absolwenci ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
matury 2025

Jak po egzaminie z polskiego? Puławscy maturzyści zadowoleni

O źródłach nadziei w trudnych czasach oraz wpływie błędnej oceny sytuacji na życie człowieka - pisali dzisiaj absolwenci szkół średnich, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego z języka polskiego. O wrażenia i plany na przyszłość zapytaliśmy maturzystów z puławskich liceów.

Policja zatrzymała oszusta poszukiwanego ENA – wśród ofiar były piłkarz i polscy przedsiębiorcy

Policja zatrzymała oszusta poszukiwanego ENA – wśród ofiar były piłkarz i polscy przedsiębiorcy

58-latek był poszukiwany od 7 lat. Okradł m.in. brazylijskiego piłkarza na 5 mln dolarów, obiecując mu olbrzymie zyski. Na jego trop wpadli funkcjonariusze z Bełżyc.

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Bialski szpital szykuje się do dużych zakupów nowego sprzętu, który trafi na blok operacyjny, do poradni i na wiele oddziałów. Skorzystają m.in. pacjenci z nowotworem.

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

„Ja obywatel Rzeczypospolitej Polskiej świadom podejmowanych obowiązków policjanta...” - to początek roty ślubowania wypowiedzianej przez policyjnych adeptów podczas uroczystej zbiórki. Wśród nich jest 33 mężczyzn i 10 kobiet.

Flaga Ukrainy znowu wisi na Urzędzie Miasta

Flaga Ukrainy znowu powiewa na ratuszu. Incydent badać będzie prokuratura

Flaga Ukrainy znowu powiewa na budynku ratusza w Białej Podlaskiej. Z kolei, policja przekazała w poniedziałek materiały dotyczące incydentu z udziałem Grzegorza Brauna do prokuratury.

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Źródła nadziei w życiu lub wpływ błędnej oceny na życie człowieka - tak wyglądały tematy maturalnej rozprawki. Pytania zamknięte dotyczyły "Tanga" Sławomira Mrożka, "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze śmiercią", fragmentu "Dziadów" Mickiewicza oraz wierszy Jana Kochanowskiego i Zbigniewa Herberta.

Policjantów zainteresowało niesprawne oświetlenie. Okazało się, że to nie jedyne przewinienie

Policjantów zainteresowało niesprawne oświetlenie. Okazało się, że to nie jedyne przewinienie

Policjanci z krasnostawskiej drogówki zatrzymali do kontroli auto, które poruszało się po drodze z niesprawnymi światłami. Okazało się że kierowca był pod wpływem alkoholu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium