Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

7 czerwca 2019 r.
18:06

"To nie jest przyjemne spotkanie". Tłumy przyszły porozmawiać z Tomaszem Sekielskim, twórcą filmu „Tylko nie mów nikomu”

Poniedziałkowe spotkanie z Tomaszem Sekielskim trwało znacznie dłużej niż zaplanowane dwie godziny
Poniedziałkowe spotkanie z Tomaszem Sekielskim trwało znacznie dłużej niż zaplanowane dwie godziny (fot. Wojciech Zakrzewski)

O tym, dlaczego potrzebna jest specjalna komisja do spraw pedofilii w Kościele i o szacunku za szczere przyznanie się, że przypadki krzywdzenia dzieci były ukrywane i tuszowane - o tym mówił na spotkaniu w Chełmskiej Bibliotece Publicznej Tomasz Sekielski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tomasz Sekielski jest reporterem i dziennikarzem śledczym. Jest laureatem Wiktora, Telekamery i Grand Press. To twórca wielu programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych. 11 maja 2019 roku na youtube premierę film „Tylko nie mów nikomu” o pedofilii wśród księży, który wstrząsnął całym krajem.

Sekielski wraz z bratem Markiem zebrali - w internetowej zbiórce - fundusze na jego produkcję. Film w ciągu tygodnia od premiery obejrzało 14 milionów widzów.

Film wywołał też wielkie dyskusje w świecie polityki. W dwa tygodnie po premierze, Sejm przyjął nowy Kodeks Karny w którym zaostrzono kary za pedofilię, zaś Episkopat Polski odniósł się do molestowania dzieci w specjalnym liście, który odczytano z ambon 26 maja.

To nie jest przyjemne spotkanie

Sala Chełmskiej Biblioteki Publicznej pękała w szwach na długo przed godziną rozpoczęcia spotkania. Zainteresowanie było większe niż ilość foteli, więc dostawiono krzesła, a ci, dla których krzeseł zabrakło, zasiedli na okalających salę barierkach.

– Od 11 maja (dnia premiery filmu - przyp. aut.) jestem cały czas w trasie. W sobotę Kraków, w niedzielę Gdańsk, dziś Chełm, jutro Wrocław – mówił Sekielski.

W poniedziałek, 3 czerwca, Tomasz Sekielski przyjechał do Chełma. Spotkanie w Chełmskiej Bibliotece Publicznej zdominowały nie tylko kulisy powstania filmu „Tylko nie mów nikomu”, ale też sam problem pedofilii w polskim kościele.

– To nie jest przyjemne spotkanie, to spotkanie ma nas poruszyć, tak jak nas wszystkich poruszył film – mówił jeden z obecnych. – Pan, panie Tomaszu zrobił już swoje, teraz ta sprawa jest w naszych rękach i nie chciałabym, żebyśmy się chowali za pańskie plecy. Nikt, nawet dziennikarze, nic nie zrobią, jeżeli nie będziemy tego oczekiwać od polityków i od Kościoła.

Reżysera pytano często właśnie o pomysł na rozwiązanie sytuacji. Jak ścigać i karać winnych molestowania dzieci? Zdaniem autora „Tylko nie mów nikomu” powinna zostać powołana specjalna, umocowana ustawowo komisja śledcza złożona z emerytowanych, a więc niepodatnych naciskom, prokuratorów i sędziów.

Prokurator nie podskoczy

– Zostawienie tego prokuratorom nic nie da. W małych społecznościach prokurator po prostu nie podskoczy, bo proboszcz, bo ktoś znajomy i tak dalej – przekonywał Sekielski. – Prokurator będzie się obawiał prowadzić pewne śledztwa, poza tym, prokuratorzy mają tyle spraw rozmaitych, że nie są w stanie zajmować się, specjalizować się w tego typu przestępstwach. 

Były i pochwały za odwagę podjęcia trudnego tematu. I pytania: czy po emisji filmu był gorzej traktowany w środowisku?

– Nie spotkałem się z sytuacją, żeby ktoś z moich kolegów nie podał mi ręki, znajomi dziennikarze dalej się ze mną witają, a teraz gratulują – podkreślił Sekielski.

Trzy teczki

„Tylko nie mów nikomu” to film o ludzkich dramatach. Wiele z nich obejrzymy w dokumencie, wiele nie zostało ujawnionych. To trudne sprawy, które czekają na wyjaśnienie.

– W latach 90-tych było nie do pomyślenia, żeby ten temat pojawił się w mediach, Kościół był traktowany wyjątkowo i cieszył się przywilejami w podejściu dziennikarzy do tych spraw – stwierdził Tomasz Sekielski.

W wielu środowiskach przyjęto, że „Tylko nie mów nikomu” to film przeciwko Kościołowi. – Jest taki moment w filmie, gdzie pojawia się świadectwo ofiary kustosza z Lichenia Eugeniusza Makulskiego, który jest księdzem i pozwolił mi przeczytać w filmie swój list. To prawdziwe świadectwo wiary. I polecam jego obejrzenie wszystkim, którzy twierdzą, że zrobiłem film antykościelny. Nie trzeba oglądać całego filmu, wystarczy tylko ten fragment – podkreślał Tomasz Sekielski.

W niedzielę wyborów do Europarlamentu (26 maja) Episkopat nakazał odczytanie z ambon specjalnego listu w którym odnosi się do karygodnych praktyk hierarchów.

– To chyba najmocniejsze pismo, moje szczere uznanie, to przyznanie, że te sprawy były ukrywane i tuszowane. Termin? Cóż, nie był chyba przypadkiem, autorzy wiedzieli, co odbywa się w tę niedzielę... – mówił Sekielski, któremu natychmiast zadano pytanie, czy jest szansa na to, że dowody - i te w IPN, i te spoczywające w archiwach kościelnych – zostaną ujawnione.

Byłoby to nawiązanie do spekulacji, czy na przykład Służba Bezpieczeństwa, znając słabostki księży, mogła ich szantażować i wykorzystywać. – Materiały są zdziesiątkowane. Widziałem trzy teczki bohaterów mojego filmu. W zasadzie są to tylko okładki – zauważył Sekielski. – Nic z nich nie ma, zwykle tylko zobowiązanie do współpracy. Ale przecież historia zna takie przypadki, np. zalania piwnic z aktami, czy takie, gdy spalił się pokój, gdzie na regałach były te, a nie inne kartoteki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Do złotego medalu Bogdankce LUK Lublin potrzeba jeszcze tylko jednej wygranej

Bogdanka LUK Lublin gra trzeci mecz o złoto mistrzostw Polski

W trzecim spotkaniu finału play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zagra w Sosnowcu z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Wygrana lublinian zapewni im historyczny złoty medal. Pierwszy gwizdek, o godzinie 20.30

W Lublinie zadbają o drzewa. Wybrano 30 projektów Zielonego Budżetu
LISTA

W Lublinie zadbają o drzewa. Wybrano 30 projektów Zielonego Budżetu

W ósmej edycji Zielonego Budżetu Lublina wybrano 30 projektów, które pomogą poprawić kondycję drzew w różnych częściach miasta. Ich realizacja ruszy jeszcze w tym sezonie.

W nowej strażnicy jest m.in. przestronny garaż z 12 stanowiskami, nowoczesne zaplecze socjalne z czystymi i brudnymi strefami, 35-metrowy masz radiowy, a na dachu - panele fotowoltaiczne. Wykonawcą zadania była firma Now-Bud
Puławy

Nowa komenda już czeka na strażaków. Niedługo przeprowadzka

Lada dzień strażacy przeniosą się z puławskiego technoparku przy ul. Mościckiego do nowej komendy PSP na rogu Słowackiego i Lubelskiej. Obiekt jest już prawie gotowy. Jego oficjalne otwarcie już za miesiąc.

Umowę podpisali w środę w zamojskim ratuszu Marcin Górski, dyrektor ds. produktu i sprzedaży w MAN Polska, prezydent Rafał Zwolak i prezes Sławomir Ożgo

Tylu takich elektryków nie ma nikt. Nowe autobusy dla Zamościa

Za 330 dni, może ciut wcześniej MAN Polska dostarczy do Zamościa kolejnych 14 autobusów elektrycznych. Dołączą do takiej samej liczby już jeżdżących po mieście tej samej firmy. Prezydentowi marzy się, by były w barwach miasta.

Święto literatury w Nałęczowie. Majówka z Prusem
Nasz Patronat
11 maja 2025, 10:00

Święto literatury w Nałęczowie. Majówka z Prusem

Już 11 maja, jak zawsze w Nałęczowie, odbędzie się tradycyjna Majówka z Panem Prusem. Kuracjusze, turyści oraz mieszkańcy Nałęczowa będą mogli wziąć udział w dorocznym święcie literatury. Uczestnicy wydarzenia wraz z pisarzem oraz zaproszonymi zespołami muzycznymi, grupami aktorskimi, miłośnikami twórczości pisarza i uczniami lokalnych szkół przenoszą się do przełomu XIX i XX wieku, kiedy to Nałęczów nazywano polską kolonią literacką.

Mozliwe trajektorie lotu sondy Cosmos 482

Radziecka sonda przeleci nad Polską? A gdzie spadnie?

Radziecka sonda COSMOS 482, wystrzelona w przestrzeń kosmiczną w 1972 roku, po 53 latach ponownie wejdzie w atmosferę ziemską. Cały obiekt lub jego fragmenty mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi. Moment wejścia sondy w atmosferę ziemską przewiduje się na noc z 9 na 10 maja – informuje POLSA.

9-latka zadławiła się cukierkiem i zmarła. Rzecznik dyscyplinarny chce wyjaśnień od szkoły

9-latka zadławiła się cukierkiem i zmarła. Rzecznik dyscyplinarny chce wyjaśnień od szkoły

9-letnia dziewczynka zakrztusiła się w szkole cukierkiem i zmarła. Sprawą zajmuje się prokuratura i rzecznik dyscyplinarny przy wojewodzie lubelskim.

Konstytucja, flagi i maskotki. Polska ma 11 nowych obywateli
ZDJĘCIA
galeria

Konstytucja, flagi i maskotki. Polska ma 11 nowych obywateli

11 osób - w tym dwójka dzieci - od środy może nazywać się Polakami. Akty obywatelstwa odebrali z rąk wicewojewody Wojciecha Wołocha.

Motor Lublin kontra Piast Gliwice. Kibiców po meczu zabierze komunikacja miejska

Motor Lublin kontra Piast Gliwice. Kibiców po meczu zabierze komunikacja miejska

W piątek, 9 maja, piłkarze Motoru Lublin zmierzą się Piastem Gliwice. Po meczu kibice będą mogli wrócić autobusami, których będzie więcej.

Stare Miasto w Zamościu

Pieniądze, pomysły i projekty. Startuje budżet obywatelski

Do podziału są ponad 3 mln zł. O tym, na co zostaną wydane, zdecydują mieszkańcy. Oni też mogą zgłaszać swoje propozycje do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego Zamościa.

Karol Nawrocki: „zdecydowałem o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne”

Karol Nawrocki: „zdecydowałem o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne”

Karol Nawrocki zwołał konferencję prasowa, na której mówił o swojej pomocy dla pana Jerzego i wątpliwościach, jakie pojawiły się w sprawie mieszkania w Gdańsku. Powiedział też, że razem z żoną Martą podjął decyzję, by „przekazać to mieszkanie na cele charytatywne”.

Kariera w alpinizmie przemysłowym - jak zostać specjalistą od prac wysokościowych?

Kariera w alpinizmie przemysłowym - jak zostać specjalistą od prac wysokościowych?

Praca na wysokości, często w miejscach trudno dostępnych, wymaga nie tylko sprawności fizycznej i braku lęku przestrzeni, ale przede wszystkim specjalistycznych umiejętności i rygorystycznego podejścia do bezpieczeństwa.

Pierwszy taki ośrodek w Polsce. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie ma nową placówkę

Pierwszy taki ośrodek w Polsce. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie ma nową placówkę

Wykrywanie chorób roślin, reakcja na suszę, skuteczności działania nawozów – do tego służy obrazowanie cyfrowe, które stosuje Centrum Fenomiki Roślin otwarte na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. To pierwszy taki ośrodek w Polsce.

W Bazylice Świętego Piotra w Watykanie kardynałowie uczestniczyli w specjalnej mszy „Pro eligendo papa”, czyli za wybór papieża

Rozpoczyna się konklawe. Jak będzie wybrany nowy papież?

W środę rozpocznie się konklawe, które wybierze 267. papieża. Weźmie w nim udział rekordowa liczba 133 kardynałów elektorów. Drzwi Kaplicy Sykstyńskiej zostaną zamknięte po południu i tego samego dnia odbędzie się jedno głosowanie.

Łosiem, który zranił się prawdopodobnie przeskakując przez przeszkody zajęli się pracownicy ZOO

Przyszedł łoś do przedszkola. Interweniowały służby

Nie wiadomo skąd przyszedł ani jak pokonał ogrodzenie. Faktem jest, że dzisiaj rano po placu jednego z przedszkoli w Zamościu spacerował sobie... łoś.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium