Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Tomaszów Lubelski

17 września 2020 r.
20:29

Ostatnie przygotowania do rekonstrukcji bitwy pod Tomaszowem Lubelskim

Autor: Zdjęcie autora agdy
Wojciech Minczykow przyjedzie do Tomaszowa Lubelskiego z Redy
Wojciech Minczykow przyjedzie do Tomaszowa Lubelskiego z Redy (fot. Fot. Dariusz Kula/Muzeum Gdańska)

Trwają przygotowania do niedzielnej rekonstrukcji historycznej. Widzowie zobaczą epizody z II Bitwy pod Tomaszowem i te nawiązujące do wydarzeń w 1940 roku w Katyniu. Organizatorzy spodziewają się 250 rekonstruktorów. Na widowni będzie tylko 3 tysiące osób. To ostatni moment by zarezerwować lub osobiście odebrać wejściówkę

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Już po raz 12. organizatorzy przypomną wydarzenia, do których doszło w okolicach Tomaszowa Lubelskiego na początku II wojny światowej. Organizacja w trzecią niedzielę września rekonstrukcji bitew z czasów wojny obronnej, to już tradycja. Także i to, że odbywają się one na łąkach stadniny w Dąbrowie Tomaszowskiej.

W tym roku widzowie zobaczą tu epizody z tzw. II bitwy tomaszowskiej, starcie polskich wojsk z sowieckimi i polskich wojsk z Niemcami. Walczyły wówczas wojska Frontu Północnego utworzone z Armii „Modlin” generała Emila Przedrzymirskiego, dowodzone przez Stefana Dęba-Biernackiego.

Bo Bitwa pod Tomaszowem Lubelskim, to w istocie dwie bitwy. Pierwsza była od 17 do 20 września a druga trwała od 22 do 27 września 1939 roku.

- 20 kg grochu, 15 kg ziemnaków, 7 kg marchwi, seler, por. Woda będzie na miejscu i już u was kupię boczek, bo wszystko musi być świeżutkie. Jestem przygotowany, żeby zrobić 250 porcji grochówki dla rekonstruktorów – mówi Wojciech Minczykow, rekonstruktor i kucharz, którzy ze swoją kuchnia polową jedzie do Tomaszowa Lubelskiego z Redy. Już drugi raz będzie brał udział w rekonstrukcji.

Jego kuchnia, która jest oryginalna i pochodzi z 1941 roku będzie centralnym elementem szpitala polowego który w niedzielę odtworzą rekonstruktorzy. 

Wojciech Minczykow ze swoja kuchnią codziennie jest na Westerplatte przy Wartowni nr 1 (fot. Fot. Dariusz Kula/Muzeum Gdańska)

- Moja praca różni się od tej z 1939 roku tym, że wykorzystuję do opalania kuchni brykiet drzewny. Zajmuje mniej miejsca i jest łatwiejszy w używaniu. Gdy jest drewno, to musi być ktoś do rąbania, kopci, dymi. Brykiet jest lepszy. Reszta jest bez zmian. Choć z rozmów z weteranem wojennym, który był kucharzem w wojsku wiem, że tamta zupa była gotowana na wołowych kościach. Dopiero na takim wywarze gotowano ryż. Moja grochówka jest na wieprzowinie i jest mniej tłusta. Instrukcje wojskowe mówią o dużej ilości słoniny i oleju palmowego jaki był wówczas stosowany. Bilans energetyczny takiego posiłku był inny, dziś byśmy niczego takiego nie zjedli – dodaje Minczykow, który jest emerytowanym żołnierzem zawodowym, pasjonuje się rekonstrukcją bloków żywieniowych WP i jest rekonstruktorem. Oprócz kuchni polowej wiezie do Tomaszowa Lubelskiego między innymi armatę.

- Musieliśmy organizację tegorocznej rekonstrukcji i rocznicowych obchodów dostosować do wytycznych sanitarnych. Rekonstruktorzy nie będą mieć kontaktu z widzami, nie będzie na przykład pozowania do wspólnych zdjęć. Oddzielnie parkują i się stołują. Dajemy im w naszej podstawówce dach nad głową, umieszczamy w różnych salach by nie było ciasno.  Ale opuszczą szkołę już w niedzielę rano. Po rekonstrukcji rozjadą się do domów. Bo placówka musi być poddana dezynfekcji i być wywietrzona – tłumaczy Jarosław Antoszewski, koordynator rekonstrukcji i pracownik Urzędu Miasta w Tomaszowie Lubelskim, który organizuje wydarzenie.

Rygory obowiązują też widzów. Muszą mieć wejściówkę by dostać się na teren rekonstrukcji. Dom Kultury w Tomaszowie zajmuje się dystrybucją, zostało już niewiele. Im szybciej dokona się rezerwacji, tym lepiej.

W niedzielę w Dąbrowie Tomaszowskiej o godz. 10 zostanie odprawiona msza polowa w intencji Ojczyzny. O godz. 11 zacznie się rekonstrukcja. Wstęp gratis.

Rocznicowe uroczystości już trwają. Dziś konferencje popularnonaukowe i zaczyna się rajd pojazdów historycznych na trasie Rachanie-Tarnawatka-Szarowola-Tomaszów Lubelski. Jutro na stadionie półmaraton Pamięci Żołnierzy Września 39. O godz.14 w kościele p.w. Najświętszego Serca Jezusa msza w intencji poległych obrońców Ojczyzny, przemarsz na Cmentarz Wojenny 1939 r., apel pamięci i złożenie wieńców na grobie generała Tadeusza Piskora. O godz. 17 i 19 w domu kultury pokaz filmu „Pancernym Szlakiem”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lublin rozpoczyna świętowanie dnia konstytucji 3 maja. Sesja w trybunale
zdjęcia
galeria

Lublin rozpoczyna świętowanie dnia konstytucji 3 maja. Sesja w trybunale

W Trybunale Koronnym zakończyła się już uroczysta sesja Rady Miasta Lublin, która rozpoczęła oficjalne obchody święta w stolicy Lubelszczyzny. Teraz czas na poloneza, potem m.in. fire show.

W derbach Chełmianka Chełm podzieliła się punktami ze Świdniczanką Świdnik

Chełmianka Chełm podzieliła się punktami ze Świdniczanką Świdnik

W spotkaniu derbowym Chełmianka Chełm zremisowała ze Świdniczanką Świdnik 2:2

Najlepsze kreacje przygotowane w Nałęczowie trafią na finał, ogólnopolski pokaz mody w Warszawie
ekologia
galeria

Młodzież z Nałęczowa uszyła ubrania z opadów. Pokażą je w stolicy

Spódnice, torebki, bluzki, sukienki - a to wszystko z zielonych i niebieskich odpadów. Uczniowie szkół podstawowych z gminy Nałęczów w poniedziałek wzięli udział w akcji "Moda na recykling". We wrześniu pojadą do Warszawy na ogólnopolski finał z udziałem gwiazd telewizji.

Lublin: Auto wpadło na poduszkę zderzeniową. Niebezpieczna sytuacja przy węźle Sławinek

Lublin: Auto wpadło na poduszkę zderzeniową. Niebezpieczna sytuacja przy węźle Sławinek

Do niebezpiecznej sytuacji doszło dzisaj ok. godz. 10:30 na alei Solidarności w Lublinie. Tuż przed węzłem drogowym Sławinek na jezdni prowadzącej od strony Warszawy zatrzymało się kilka aut, z których wysiadła grupa obcokrajowców. Jeden z pojazdów najpewniej jechał pod prąd.

Trener Pavol Stano zabrał głos na temat pozostania w Górniku Łęczna

Trener Pavol Stano zabrał głos na temat pozostania w Górniku Łęczna

Górnik Łęczna po porażce 1:3 z Pogonią Siedlce nie ma prawa być zadowolony. Zespół, który jeszcze niedawno zmierzał do strefy barażowej w ostatnich dwóch meczach zdobył tylko punkt. Nie ma co ukrywać, że na ostatnie wyniki z pewnością spory wpływ ma fakt, że wobec sztabu szkoleniowego i piłkarzy pojawiły się zaległości finansowe. Po ostatnim meczu o przyszłość w klubie zapytany został także trener Pavol Stano

Do zdarzenia doszlo w lasach w powiecie biłgorajskim

Nowe fakty w sprawie tragicznej śmierci 14-latki. Policja zatrzymała stajennego

Prokuratura w Biłgoraju prowadzi śledztwo dotyczące przyczyn tragicznego wypadku w Woli Małej, w którym zginęła 14-latka. Dziewczynka spadła z konia podczas przejadżdzki po okolicy. Mężczyzna wydający konie tego dnia był pijany.

Poszkodowany chciał kupić cyfrowe aktywa. Trafił na oszusta

Chciał zarobić na kryptowalutach. Lublinianin stracił majątek

Ponad 400 tysięcy złotych stracił 51-letni mieszkaniec Lublina, który zaufał niewłaściwym ludziom. Sądził, że inwestuje w kryptowaluty u "brokera". W rzeczywistości nawiązał kontakt z oszustami.

„Pamiątki” z wojny wciąż straszą. Lepiej ich nie dotykać

„Pamiątki” z wojny wciąż straszą. Lepiej ich nie dotykać

Mieszkaniec gm. Krasnystaw podczas poszukiwań z zastosowaniem wykrywacza metalu prowadzonych w jednym z lasów na terenie gminy Siennica Różana odnalazł niewybuch. Te wciąż są groźne.

PGE Start Lublin zagra na wyjeździe z Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski

PGE Start Lublin zagra na wyjeździe z Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski

Po środowej wygranej nad PGE Spójnia Stargard podopieczni Wojciecha Kamińskiego są już niemal pewni miejsca w czołowej szóstce, co oznacza udział w fazie play-off

Ostrzeżenia przed burzami obowiązują od godz. 11 do północy
pogoda

Nadchodzi załamanie pogody. IMGW ostrzega przed burzami

Dla całej południowej Polski, w tym dla województwa lubelskiego, wydano ostrzeżenia o burzach. W ich trakcie wiatr może w porywach osiągać nawet 90 km/h. Burze przyniosą ulewne deszcze. Lolalnie spadnie grad.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Baraże mocno się od nas oddaliły

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Baraże mocno się od nas oddaliły

W piątek wieczorem Górnik Łęczna przegrał na swoim stadionie z Pogonią Siedlce i mocno utrudnił sobie kwestię znalezienia się na koniec sezonu w strefie barażowej. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

13-miesięczny Olek z Jastkowa przeszedł już pięć operacji. Potrzebne wsparcie

13-miesięczny Olek z Jastkowa przeszedł już pięć operacji. Potrzebne wsparcie

Choć jest jeszcze bardzo mały, przeszedł więcej niż niejeden dorosły. 13-miesięczny Olek z Jastkowa przeszedł już pięć operacji. Pierwszą: w pierwszym dniu życia. Przez 9 miesięcy był podłączony do respiratora. – Poza tym te miesiące na intensywnej terapii nauczyły mnie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko trudne i wymagające ogromnej pracy – mówi jego mama, Elżbieta Dec

Oktawia Fedeńczak, skrzydłowa PGE MKS FunFloor Lublin

Oktawia Fedeńczak (PGE MKS Funfloor Lublin): Do Kobierzyc jedziemy po trzy punkty

Rozmowa z Oktawią Fedeńczak, szczypiornistką PGE MKS FunFloor Lublin

Lublin: Dzisiaj święto 3 maja. Miejskie autobusy pojadą inaczej
Przypominamy

Lublin: Dzisiaj święto 3 maja. Miejskie autobusy pojadą inaczej

W sobotę w Lublinie zaplanowano uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. To oznacza zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej. Pasażerowie mogą spodziewać się tymczasowych objazdów.

Uroczystości 3-majowe przy kościele garnizonowym w Lublinie.
Foto
galeria

Święto Konstytucji 3-maja. Zobaczmy, jak dawniej świętowano

3 maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Święto Konstytucji 3 Maja jest jednym z najważniejszych świąt państwowych Rzeczypospolitej Polskiej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium