Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 listopada 2019 r.
13:33

Tradycja. Nowoczesność. Ekologia - Koło Gospodyń Miejskich

0 0 A A

Pierwsze spotkanie Koła Gospodyń Miejskich, a na nim Warsztaty z szycia woreczków wielorazowych. „Bądźcie eko” – mówi inicjatorka wydarzenia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Koło Gospodyń Miejskich, bo:

- Po pierwsze - jesteśmy w mieście, po drugie obserwujemy zanik umiejętności rękodzielniczych i nie tylko. My wielu rzeczy nie znamy, nie pamiętamy, choć nasze mamy i babcie uważały je za oczywiste. Zmienił się świat. Nie musimy pewnych rzeczy umieć. Ale jest ta duża ciekawość i potrzeba, żeby sobie to przypomnieć – mówi Prezes Fundacji Szpilka i inicjatorka spotkań Dorota Ozimek. Zwraca też uwagę na to, jak ważna jest wymiana myśli i energii, która zachodzi podczas takich inicjatyw: - Potrzebujemy spotkań w postaci „darcia pierza". Kiedyś kobiety spotykały się, robiły rzeczy praktyczne, a przy okazji był to moment na wymianę informacji. Takie rozmowy bywały też terapeutyczne - dodaje.

Łączą tradycję z nowoczesnością

- Nie chcemy, by było to archaiczne, że wyszywamy sobie np. kołnierzyki, jak nasze babcie, a praktyczne. Dostosowujemy się do potrzeb, jakie mamy teraz. Dzisiaj szyjemy woreczki, które zastąpią nam opakowania foliowe - przyjemne z pożytecznym – informuje Ozimek.

Są ekologiczne

Kobiety wykonują wielorazowe woreczki z różnych materiałów, między innymi ze starych firanek czy ścinek z ubrań. W ten sposób nie tylko rozwijają lub odnajdują swoje pasje, relaksują się, ale też sprzyjają środowisku – ograniczają użycie plastikowych opakowań.

Fundacja działa również w sferze edukacji ekologicznej. Na ścianie kamienicy, przy ul. 3-go maja 22, w której znajduje się instytucja, wisi kalendarz, inspirowany  znanymi obrazami. Modelki mają na sobie, zamiast pięknych strojów - odpady. Widzimy "Dziewczynę z perłą", z workiem foliowym i kawałkami tkanin na głowie. Kalendarz to tylko przykład, jak ze śmieci można zrobić sztukę. 

„Idźcie z woreczkami w świat. Używajcie ich codziennie. Bądźcie eko” – po zakończonych warsztatach wybrzmiewa komunikat z ust organizatorki.

Szycie - zabawa i pasja

- Jestem antytalentem - śmieje się Daria. I dzieli się wrażeniami: - Tego typu zorganizowane zabawy to odprężenie - działają na mnie lepiej niż jakieś zumby. Totalnie się tu odmóżdżam. Dobrze się bawię. Jest super towarzystwo.

Opowiada, że jakiś czas temu znalazła na Allegro ekologiczne woreczki. Chciała je kupić. Kosztowały 20 zł. Plus koszty przesyłki. - Teraz mogę je uszyć sama. To jest ekologiczne, a w dodatku modne - dodaje.

Ania już jako dziecko rozpoczęła swoją przygodę z maszyną do szycia: - Szyję też w domu, dla siebie. Moja babcia szyła różne rzeczy. Już kiedy byłam dzieckiem, próbowałam ogarnąć ten wielki pedał i koło. Nie należało do najłatwiejszych, żeby to wszystko wtedy  skoordynować. Teraz mam maszynę i szyję dla siebie jakieś małe rzeczy. Do woreczków bardzo długo się zbierałam. Warsztaty zmotywowały mnie. Bardzo mi się podobają.

- Dla mnie te warsztaty to powrót do pasji. Kiedyś trochę szyłam, później przestałam. Bardzo ważny jest też aspekt ekologiczny. Uważam, że jako ludzkość dużo już zepsuliśmy i powinniśmy się ogarnąć. Niektórzy dalej nie wierzą w zmiany klimatyczne. Nie myślą, jak w przyszłości będą żyli ich dzieci – opowiada z jedna z „gospodyń”, podczas wyszywania swojego woreczka.

Jestem bardziej eko

Też zrobiłam swój własny woreczek. Z firanki. Jestem dumna z mojego małego „dzieła”. Zabieram go ze sobą do sklepu.  Kiedy wkładam pomarańcze czy jabłka, inne kobiety robiące zakupy, przypatrują mi się. Pewnie mi zazdroszczą.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Reprezentacja z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej została wicemistrzem w biegu na orientację. Mundurowi musieli wykazać się w sprincie, sztafecie czy w odczytywaniu mapy.

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week
NASZ PATRONAT

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week

Jeszcze tylko do środy potrwa festiwal Restaurant Week. W tym wydarzeniu na Lubelszczyźnie udział bierze 20 restauracji.

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Rozmowa z Jerzym Żytkowskim, organizatorem rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Studenci wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej z okazji Dnia Ziemi budowali ekologiczne ławeczki z palet. Posłużą im one w trakcie przerw.

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Ponad rok temu Łuków zawarł umowę z kolejową spółką na remont nieczynnego dworca PKP. Od tego czasu nic się nie dzieje. Ale kolej ma już pewien konkret.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy

Radzyńska policja zatrzymała nietrzeźwego kierowcę Opla, który wyprzedzał inny pojazd tuż przed przejściem. Oprócz wysokiego mandatu, może długo posiedzieć za kratkami.

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Podróżna tłumaczyła, że to zwyczajne kamienie ozdobne, które miały wypełnić jej akwarium. W Terespolu udaremniono przemyt 8 kg Czaroitu.

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zmagania toczyły się w kategorii U 20 i U 23. Na najwyższym stopniu podium stanęły Alicja Nowosad, Olga Padoshyk i Daniela Tkaczuk. Natomiast wicemistrzyniami kraju zostały Wiktoria Kamela i Marta Gajowniczek

Za nami już kolejny festiwal 3k6!
Wideo
film

Za nami już kolejny festiwal 3k6!

Gracze z całej Polski i nie tylko, w ubiegły weekend zjechali się do Lublina, aby wspólnie rywalizować!

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów
Wideo
film

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów

Nadszedł ten dzień, na który czekali wszyscy obserwatorzy ptasiej telenoweli z komina elektrociepłowni Wrotków. Do gniazda wróciły odchowane przez sokolnika pisklęta.

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę  na mandat?
Dzień Wschodzi
film

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę na mandat?

Opadł bitewny kurz walki o samorządy, a na horyzoncie kolejna bitwa. Tym razem o miejsca w parlamencie europejskim. Po przerwie do Brukseli chce wrócić prof. Mirosław Piotrowski. Był już europosłem przez 3 kadencje z poparcia Ligi Polskich Rodzin oraz Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem kandyduje z listy Konfederacji. Z jakimi szansami na sukces? Zapraszamy do obejrzenia.

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zwycięstwa odniosły Ekolodzy Eco-World, Kelnerzy MTS Akapelka i Piekarze Adampol Team

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Wczoraj rolnicy przed domem wójta Dorohuska Wojciecha Sawy wylali gnojówkę i podpalili opony. Był to odwet za rozwiązanie protestu na granicy.

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie
Wybory 2024

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie

W pierwszej turze wyborów jego przewaga nad urzędującym prezydentem sięgnęła 2854 głosów. W drugiej była jeszcze większa. Różnica wyniosła 6035 głosów. O nocy wyborczej, planach na przyszłość, również kadrowych i jego konkurencie rozmawiamy z Rafałem Zwolakiem, zwycięzcą wyborów prezydenckich w Zamościu.

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał niektóre partie mąki migdałowej. Wszystko przez nadmiar aflatoksyn

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

sprzedam ubrania

Lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

linat

Zamość

199,00 zł

Hobby -> Sport i rekreacja -> Sprzedam

rower

Zamość

335,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam
Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

cała Polska

32 000,00 zł

Komunikaty