Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

14 lutego 2025 r.
8:02

W całej Polsce brakuje leków na grypę

(fot. Archiwum)

Przypadków zachorowań na grypę wciąż przybywa. Jest skuteczny lek, ale problem w tym, że nigdzie go nie ma. Producenci zapowiadają dostawy, a pacjenci nadal czekają.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sezon grypowy trwa w najlepsze. Odnotowuje się coraz więcej przypadków zachorowań. Według ministerialnych danych, obecnie choruje około 300 tys. osób. Grypa daje charakterystyczne objawy, więc jak podkreślają lekarze, da się ją odróżnić od zwykłego przeziębienia.

Wszystko boli

– Grypa wygląda troszkę inaczej niż choroba przeziębieniowa. Przede wszystkim boli wszystko. Bolą mięśnie, boli głowa, jest złe samopoczucie i do tego zaczyna wzrastać temperatura. Przy czym temperatura może być od 38 do bardzo wysokiej, nawet ponad 40 stopni. Na początku dominuje to bardzo, tak samo jak złe samopoczucie i ból pleców. Ten ból mięśni nie wybrzmiewa aż tak w innych infekcjach przeziębieniowych. I to powinno zwrócić uwagę. Mogą występować wymioty, biegunka, bóle brzucha, częściej u dzieci, ale u dorosłych także. Z reguły tak się grypa zaczyna – mówiła w programie Dzień Wschodzi dr n. med. Grażyna Semczuk, konsultant wojewódzki ds. chorób zakaźnych.

W leczeniu grypy chętnie stosowane przez lekarzy są leki przeciwwirusowe z substancją czynną oseltamiwir. Środek jest skuteczny w walce z każdym rodzajem grypy. Przez wzrost zachorowań, lekarze masowo przepisywali recepty na te leki. To z kolei spowodowało, że w aptekach skończył się ich zapas. Prawdopodobne jest, że producenci medykamentów sami nie przewidzieli, że zapotrzebowanie będzie tak ogromne.

Zniekształcony obraz

– Praktycznie we wszystkich aptekach odnotowane są braki tego produktu. To jest kilka produktów o różnych nazwach handlowych, ale zawierających tę samą substancję. Co najmniej trzech głównych dostawców nie przewidziało prawidłowo zapotrzebowania rynku. Zakładam, że na przełomie następnego tygodnia produkt powinien się pojawić przynajmniej w części aptek. Czy będzie w ilości wystarczających? Tego nie wiemy, ponieważ mamy przypadek dużej liczby zachorowań, a z drugiej strony wzrasta popularność testów do samokontroli. Po zdiagnozowaniu grypy ten produkt staje się pierwszorzutowy – mówi mgr farm. Tomasz Barszcz, wiceprezes Okręgowej Rady Aptekarskiej.

- Niekiedy obserwujemy, że leki są ordynowane w trybie prewencji najbliższym osobom z bezpośredniego otoczenia osoby, która zachorowała. Producenci nie do końca to przewidzieli, dlatego to spowodowało najpierw chwilowe braki, później coraz częstsze braki, a teraz prawie pełny brak. Apteki widząc braki starają się zabukować nieco większe ilości produktu, więc mamy zniekształcony obraz realnego zapotrzebowania ze strony rynku. Problem jest z dostępnością leków z oseltamiwirem, natomiast wiele produktów, które są stosowane w leczeniu grypy są powszechnie dostępne i zalecane często przy niezbyt intensywnym nasileniu objawów. To leki, które są oparte na substancjach przeciwwirusowych, przeciwbólowych czy przeciwgorączkowych na bazie acyklowiru lub produkty typu groprinosin – wylicza wiceprezes.

100 kilometrów

Jak poinformował nas Konrad Madejczyk, szef Biura Prasowego Naczelnej Izby Aptekarskiej, w styczniu tego roku odnotowany został niemal trzykrotny wzrost sprzedaży tych specyfików w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim. Produkcja nie nadąża za rosnącym popytem, co ma przełożenie na braki zarówno preparatów oryginalnych jak i ich zamienników.

Według informacji na portalu gdziepolek.pl, środki z oseltamiwirem (np. produkt o nazwie Tamivil) można zakupić najbliższej około 100 km od Lublina. Podobnie jest z produktami Tamiflu i Ebilfumin, po które trzeba pojechać już ponad 100 km.

We wtorek, w rozmowie z Polsat News, Izabela Leszczyna Ministra Zdrowia poinformowała, że leki przeciw grypie mają dotrzeć do aptek w piątek 14 lutego, a do hurtowni farmaceutycznych zostało dostarczonych 20 tys. opakowań.

„Razem z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym zwróciliśmy się do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o przesunięcie 100 tys. dawek leków przeciwgrypowych z innych państw do Polski. Dodatkowo polska firma farmaceutyczna rozpoczyna produkcję leku, a dwie inne przyspieszyły dostawy z marca na luty. Leki przeciw grypie będą sukcesywnie pojawiać się w aptekach” – poinformowało Ministerstwo Zdrowia na portalu X.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, polska firma ma wyprodukować do 14 lutego 180 tys. opakowań leku, a EMA ma zapewnić Polsce 80 tys. dawek do 19 lutego oraz 120 tys. w kolejnej dostawie.

Szczepionki i refundacja

Minister zdrowia przypomniała jednocześnie, że w dalszym ciągu jest mały odsetek wyszczepialności, bo około 5 proc. polskiej populacji. Bezpłatnie szczepionki są dostępne dla osób do 18 roku życia, dla osób w wieku 65 lat i więcej oraz dla kobiet w ciąży i połogu. Z kolei dorośli w wieku 18-64 mogą zakupić szczepionkę z 50 proc. refundacją.

Według najnowszych statystyk Ministerstwa Zdrowia, obecnie na grypę choruje około 300 tys. osób. Jak podaje lubelski sanepid, w drugiej połowie stycznia potwierdzono laboratoryjnie ponad 12 400 przypadków. To ponad trzykrotny wzrost w porównaniu do pierwszych dwóch tygodni miesiąca.

– Równocześnie rośnie liczba pacjentów wymagających hospitalizacji. W drugiej połowie stycznia z powodu grypy hospitalizacji wymagało 512 osób – przekazuje Dziennikowi Wschodniemu Agnieszka Dados, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

(PAP)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium