Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

22 grudnia 2021 r.
11:32

W liceach znowu będzie tłok. W rekrutacji weźmie udział znacznie więcej uczniów

1 2 A A
Władze miasta liczą na to, że sytuację poprawi planowana przez Ratusz likwidacja podstawówki przy ul. Szkolnej. Jej budynek (ten jaśniejszy, z prawej strony) miałby się stać dodatkową siedzibą IV Liceum Ogólnokształcącego, której gmach (ciemniejszy z lewej strony) jest już dla niej za ciasny
Władze miasta liczą na to, że sytuację poprawi planowana przez Ratusz likwidacja podstawówki przy ul. Szkolnej. Jej budynek (ten jaśniejszy, z prawej strony) miałby się stać dodatkową siedzibą IV Liceum Ogólnokształcącego, której gmach (ciemniejszy z lewej strony) jest już dla niej za ciasny (fot. Maciej Kaczanowski)

Znacznie więcej uczniów niż dotąd weźmie udział w najbliższym naborze do szkół średnich. Wszystko przez reformę edukacji sprzed ośmiu lat. Rekrutacja może być szczególnie stresująca dla tych, którzy będą się starać o miejsce w najbardziej obleganych ogólniakach

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Tegoroczni ósmoklasiści są w bardzo złej sytuacji – mówi pani Ewa, mama uczennicy kończącej w tym roku szkolnym podstawówkę. – Nauka jest przerywana kwarantannami i dłuższymi nieobecnościami chorujących nauczycieli. W zeszłym roku mieli praktycznie wyłącznie nauczanie zdalne. Podobnie wyglądał II semestr w klasie szóstej. W piątej klasie też była dłuższa przerwa związana ze strajkami nauczycieli.

– Nic dziwnego, że wiedza uczniów jest na pewno znacznie mniejsza niż ich rówieśników, którzy nie musieli mierzyć się z podobnymi wyzwaniami – dodaje pani Ewa, która martwi się, że jej córka nie dostanie się do wymarzonego ogólniaka, choć ten semestr skończy najprawdopodobniej z piątkami z większości przedmiotów.

Półtora rocznika

Wszystko dlatego, że w najbliższej rekrutacji weźmie udział znacznie więcej uczniów niż dotąd. 1 września naukę w liceach i technikach zaczną nie tylko ci, którzy poszli do podstawówek jako siedmiolatki. Razem z nimi do szkół średnich pójdzie też pół rocznika ówczesnych sześciolatków. Decyzja o obniżeniu wieku szkolnego w 2014 r. była reformą rządu PO-PSL. Wycofanie się z niej obiecywał, idąc do wyborów, PiS i obietnicę zrealizował.

– Efekt jest taki, że w tym roku do szkół ponadpodstawowych pójdzie półtora rocznika. Przy rekrutacji będzie duży tłok. Konkurencja w najbardziej prestiżowych szkołach będzie ogromna. Nie wiem, czy córce uda się zrealizować jej zamierzenia, mimo że może pochwalić się bardzo dobrymi stopniami – przyznaje pani Ewa. – Szansę dawałoby jej zostanie laureatem olimpiad przedmiotowych, ale ze względu na braki w wiedzy z minionych lat nie wiadomo, jak one wypadną.

Powody do zmartwień mają też rodzice dzieci, które naukę rozpoczynały jako sześciolatki. – Z moich obserwacji wśród znajomych wynika, że większość z naszych dzieci ma gorsze stopnie niż starsi koledzy z tej samej klasy. W walce o miejsce w najlepszych szkołach będą mieli mniejsze szanse – stwierdza jeden z rodziców.

Duże spiętrzenie

– W klasach ósmych uczyło się w ubiegłym roku 19 570 uczniów. W tym roku jest ich około 27 000 – mówi Jolanta Misiak, rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Lublinie. Podane przez nią liczby dotyczą uczniów ze szkół na terenie, który podlega lubelskiemu kuratorium.

Problem odczują głównie duże miasta.

– W klasach ósmych szkół podstawowych prowadzonych przez miasto jest łącznie 3 655 uczniów. W poprzednim roku szkolnym do klas ósmych uczęszczało 2 822 uczniów – informuje Izolda Boguta z biura prasowego w lubelskim Ratuszu.

Jednak władze Lublina zbytnio nie martwią się tłokiem w szkołach średnich. Boguta podkreśla, że liczba osób, które pójdą we wrześniu do klas pierwszych jest i tak mniejsza niż liczba uczniów ostatnich klas, którzy opuszczą te szkoły w czerwcu, a będzie ich 4 188.

– Co rok w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych liczba miejsc przewyższa liczbę kandydatów – dodaje Izolda Boguta. – Są placówki, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem, wówczas konkurencja jest większa, jednak w szkołach prowadzonych przez miasto zapewniamy miejsca dla wszystkich chętnych.

Nie chcą iść byle gdzie

– Nauka na pewno będzie, tylko gdzie? Nie wiem, czy córka załapie się do szkoły, która da jej większe szanse w dostaniu się na studia, czy będzie musiała się uczyć tam, gdzie po prostu będzie wolne miejsce – denerwuje się mama ósmoklasistki.

Samorządowcy już rozmawiają z dyrektorami poszczególnych szkół o tym, ile klas pierwszych będą mogli utworzyć od września.

– W tym roku mamy sześć klas pierwszych. Za rok będzie ich siedem – informuje Stanisław Stoń, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie i zdradza, że nowa klasa będzie mieć profil społeczno-prawny. Dyrektor nie obawia się tłoku. – Dziś zajęcia trwają do godz. 16, a za rok być może kończyć będą się nawet nieco wcześniej. Wszystko dlatego, że w czerwcu oddana do użytku ma zostać nowa hala sportowa, w której budynku powstaną także trzy dodatkowe sale lekcyjne.

– W tym roku mamy sześć klas pierwszych i cztery oddziały, które kończą już naukę. We wrześniu chcemy przyjąć pięć klas pierwszych – mówi Grzegorz Lech, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej. – Globalnie uczyć będzie się więc u nas o jeden oddział więcej, ale porównując klasy pierwsze rok do roku, będzie ich o jedną mniej. Więcej nie możemy przyjąć z przyczyn lokalowych.

Chcą powiększyć szkołę

Władze Lublina liczą na to, że sytuację poprawi planowana przez nich likwidacja Szkoły Podstawowej nr 19, której uczniowie mieliby się przenieść do podstawówki przy ul. Sierocej. Zwolniony przez nich budynek przy Szkolnej miałoby dostać mieszczące się za ścianą IV Liceum Ogólnokształcące.

– Likwidacja Szkoły Podstawowej nr 19 niewątpliwie umożliwi zwiększoną rekrutację do IV LO, które cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów – dodaje Izabela Boguta.

Przeciwni temu rozwiązaniu są jednak rodzice uczniów szkoły podstawowej, którzy walczą o zachowanie ich placówki. Ostateczna decyzja w tej sprawie będzie zależeć od opinii kuratora oświaty.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Oszuści nie próżnują. W jednej chwili mieszkańcy regionu stracili oszczędności życia

Oszuści nie próżnują. W jednej chwili mieszkańcy regionu stracili oszczędności życia

Tym razem złodzieje wykorzystali metodę na policjanta i przedstawiciela banku. Prawdziwi mundurowi poszukują sprawców. W grę wchodzi łącznie ponad 200 tysięcy złotych

Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże. W czwartek wyjazdowy mecz w Katowicach

Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże. W czwartek wyjazdowy mecz w Katowicach

Po domowej porażce z Lechią Gdańsk Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże o PKO BP Ekstraklasę. W czwartek (godz. 20.30) zielono-czarni zmierzą się na wyjeździe z GKS Katowice w ramach ostatniego meczu 29. kolejki Fortuna I Ligi

Bomby na placu budowy. Mieszkańcy ewakuowani: "Nie wiedziałam jak mam się zachować"
aktualizacja
galeria

Bomby na placu budowy. Mieszkańcy ewakuowani: "Nie wiedziałam jak mam się zachować"

Wielka ewakuacja w Białej Podlaskiej. Saperzy przewiozą i zdetonują bomby lotnicze odnalezione podczas prac budowlanych przy ulicy Sidorskiej.

Jeżyny z robakami nie wjechały do Polski

Jeżyny z robakami nie wjechały do Polski

Kolejne produkty z zagranicy nie wjadą do Polski. IJHARS zatrzymał transport mrożonych jeżyn z powodu wystąpienia larw robaków.

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Najnowsze technologie trafią w ręce około 200 uczniów lubelskich szkół podstawowych i średnich. Będzie druk 3D, modelowanie 3D, zajęcia z robotyki i sztucznej inteligencji

2 w 1 czyli samochód, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

2 w 1 czyli samochód, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali kolejny samochód. Tym razem zabezpieczono mercedesa, który miał przerobiony numer identyfikacyjny VIN. W kontrolowanym pojeździe ujawniono również zamontowane części, które pochodziły z poszukiwanego we Włoszech auta.

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Zakup odpowiedniego sprzętu do treningu siłowego może być kluczowy dla efektywności ćwiczeń, a także bezpieczeństwa użytkownika. Half rack, czyli półotwarta klatka do ćwiczeń, stanowi popularny wybór wśród entuzjastów treningu domowego. Zaprojektowany z myślą o maksymalizacji funkcjonalności przy jednoczesnym ograniczeniu zajmowanego miejsca, half rack może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które dysponują ograniczoną przestrzenią. W niniejszym przewodniku wyjaśnimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnej klatki half rack do swojego domowego gymu.

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Rolnictwo stoi na progu rewolucji technologicznej, która obiecuje przekształcić sposób, w jaki produkujemy żywność, czyniąc go bardziej zrównoważonym, efektywnym i przyjaznym dla środowiska. W dzisiejszych czasach, kiedy świat zmaga się z wyzwaniami takimi jak zmiany klimatyczne, wzrost populacji i ograniczone zasoby naturalne, innowacje technologiczne w rolnictwie mogą odegrać kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego dla przyszłych pokoleń.

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Reprezentacja procesowa w wielu rodzajach spraw w tym: sprawy karne, sprawy gospodarcze, spadki, rozwody, podział majątku po rozwodzie, zasiedzenie, zachowki, sprawy rodzinne i wiele innych spraw cywilnych – wszystkie tego typu sprawy wymagają profesjonalnej pomocy prawnej. Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią kancelarię adwokacką?

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej
WIDEO/GALERIA ZDJĘĆ
galeria

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej

Podczas prac budowlanych prowadzonych przy ul. Sidorskiej 61 w Białej Podlaskiej zostały ujawnione niewybuchy. Są to cztery bomby lotnicze. Każda o masie blisko 100 kilogramów, długości od 80 do 100 cm i obwodzie ok. 50 cm. Obecnie saperzy usuwają niewybuchy.

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Lubelski ratusz przypomina, że każdy kto rozliczy swój PIT w Lublinie może wygrać nagrody. Do wygrania między innymi samochód toyota yaris.

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie
Dzień Wschodzi
film

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie

Dopiero kwiecień, a już mamy więcej zachorowań na odrę, niż w całym zeszłym roku – alarmują specjaliści. Wiele chorób, które od kilku pokoleń nie były rozpoznawane przez lekarzy, znów dają o sobie znać. To efekt tego, że coraz więcej dzieci nie jest szczepionych w ramach obowiązkowego kalendarza szczepień ochronnych.

Lublin. Zmiany w kursach komunikacji miejskiej

Lublin. Zmiany w kursach komunikacji miejskiej

W związku z nadchodzącym długim weekendem majowym i sezonem wiosenno-letnim Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie wprowadza zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej.

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezy w Świdniku

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezy w Świdniku

Już w połowie czerwca przed nami kolejna edycja Świdnik Air Festival. Organizatorzy powoli odsłaniają karty, pokazują kto wystąpi podczas tej dwudniowej imprezy.

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

Na terenie województwa lubelskiego doszło do incydentu podczas lotu szkoleniowego. Śmigłowiec zaczepił o linię energetyczną.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium