Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 kwietnia 2025 r.
17:07

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi

Z okazji Światowego Dnia Ziemi Rezerwat Dzikich Dzieci rozpoczyna Tydzień Ziemi. Jak mówi Michał Głos, jeden z opiekunów miejsca, inauguracja sezonu wiosennego to nie tylko symboliczne przebudzenie natury, ale przede wszystkim czas aktywnego działania: zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Rezerwacie Dzikich Dzieci obchody Światowego Dnia Ziemi będą trwać cały tydzień. Zaplanowano wiele atrakcji: będą warsztaty z wykonywania donic ogrodowych, sadzenia roślin czy zakładania ogrodu warzywnego. Jednak by uczestnicy mogli zacząć coś robić, potrzebne było sprzątanie. 

- Teren jest troszkę zapomniany i przez całą okolicę używany w różnych celach, niekoniecznie tych dobrych. Więc my tutaj pierwsze co wchodzimy w sezon wiosenny ze sprzątaniem. Musimy pozbierać wszystkie śmieci, które do nas tutaj przywiało i których ktoś nie wyrzucił do kosza, przygotować teren pod nasze działania, żeby tu było ładnie, żeby tu było miło, przyjemnie - mówi Michał Głos, jeden z opiekunów i koordynatorów w RDD. 

W sprzątaniu udział wzięli podopieczni lubelskiego domu dziecka, a także stali bywalcy rezerwatu. Jednym z nich był syn pana Fabiana.

Cenię to miejsce za spontaniczność, swobodę i możliwość doświadczeń, których dzieci na co dzień raczej nie mają. Mogą tu coś podpiłować, powbijać gwoździe, pokręcić śrubki – po prostu pobawić się w sposób, który dziś rzadko bywa akceptowany. Obecnie dzieci często są traktowane jak pod kloszem: „Nie dotykaj, bo się skaleczysz”, „Uważaj, bo coś sobie zrobisz”. A tutaj mogą robić rzeczy, które dla mnie w dzieciństwie były zupełnie normalne - mówi Fabian Dryl. - To miejsce ma też inną ogromną zaletę: wszystko odbywa się na świeżym powietrzu. W mieście, gdzie większość z nas mieszka w blokach, takie przestrzenie są prawdziwą rzadkością. Rodzice też mogą tu znaleźć chwilę dla siebie – usiąść w cieniu, popracować, odpocząć – mając dzieci częściowo pod opieką, ale bez nadmiernej kontroli.

Podczas nabliższego tygodnia odbędą się różne warsztaty ogrodnicze i ekologiczne. Poniżej przedstawiamy rozpiskę:

  • 23 kwietnia: Robimy sadzonki - tworzymy rośliny/ warsztat ogrodniczy/prowadzenie: Kamil Woszuk/Rezerwat Dzikich Dzieci /Park Rusałka/ godz. 17-19/wiek uczestników 7+
  • 25 kwietnia: Posadźmy drzewo!/warsztat ogrodniczy/ prowadzenie: Kamil Woszuk/ godz. 17-19/wiek uczestników 7+
  • 26 kwietnia: Wszystkie ręce na pokład: wypełniamy skrzynie/warsztat ogrodniczy/ prowadzenie: Michał Głos/godz. 12-16/bez limitu wieku
  • 26 kwietnia: Zakładamy ogród warzywny/ warsztat ogrodniczy/prowadzenie: Kamil Woszuk/ godz. 16-19/wiek uczestników 7+

Rezerwat Dzikich Dzieci – przestrzeń kreatywnej wolności

Rezerwat Dzikich Dzieci to miejsce szczególne, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym. Dzieci otrzymują tam narzędzia – od młotków po wkrętarki – i mogą tworzyć własne konstrukcje według własnego pomysłu, ucząc się samodzielności, eksperymentowania i pracy zespołowej. Jak podkreśla Głos, nie ma obowiązku uczestnictwa w zajęciach – równie dobrze można się po prostu ponudzić, co również rozwija kreatywność.

Strefa rodzinna i strefa ścisła – bezpieczne ryzyko i rozwój

Rezerwat podzielony jest na dwie główne strefy: rodzinną, przeznaczoną dla najmłodszych dzieci (poniżej 7. roku życia), oraz ścisłą – bardziej wymagającą i dającą większą swobodę działania. W tej drugiej dzieci mogą np. wspinać się na drzewa czy używać większych narzędzi. Celem jest pokazanie, że kontrolowane ryzyko może być ważnym elementem rozwoju dziecka i jego niezależności.

Majowe warsztaty i projekt „Synergie”

Obecnie rezerwat działa głównie warsztatowo w ramach Tygodnia Ziemi i projektu „Synergie”, dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury. W maju planowane są liczne aktywności, w tym kowalstwo dla dzieci, budowa wielkich konstrukcji drewnianych pod okiem specjalistów z zagranicy oraz inne twórcze spotkania.

Pełne otwarcie rezerwatu w sezonie letnim jest jeszcze przed organizatorami – jak przyznaje Michał Głos, wszystko zależy od pozyskania odpowiednich środków. Jednak już teraz przestrzeń żyje dzięki zaangażowaniu pracowników, dzieci i ich rodzin.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

20 lat tańca, pasji i emocji – zapowiedź XX Turnieju Tańca Nowoczesnego w Łęcznej
Nasz Patronat
24 maja 2025, 9:00

20 lat tańca, pasji i emocji – zapowiedź XX Turnieju Tańca Nowoczesnego w Łęcznej

W dniach 24-25 maja w Łęcznej, odbędzie się XX edycja Turnieju Tańca Nowoczesnego o Puchar Burmistrza. Turniej w Łęcznej jest jednym z najważniejszych wydarzeń związanych z tańcem na Lubelszczyźnie.

Wiktor Przyjemski z kolejnym sukcesem na koncie

Wiktor Przyjemski z kolejnym sukcesem na koncie

Kolejny sukces Wiktora Przyjemskiego. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin w poniedziałek okazał się najlepszy w zawodach Srebrnego Kasku, które zostały w Świętochłowicach. W zmaganiach rywalizowali także Bartosz Bańbor i Bartosz Jaworski, ale zajęli odległe lokaty

3 dni zabawy na trzech scenach. Organizatorzy odsłaniają karty kto wystąpi na Lublinaliach 2025
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
23 maja 2025, 0:00

3 dni zabawy na trzech scenach. Organizatorzy odsłaniają karty kto wystąpi na Lublinaliach 2025

20 artystów na trzech scenach podczas trzech dni imprezy - tak zapowiadają się Lublinalia 2025. Pełny line-up nie jest jeszcze znany, ale już zapowiada się, że będzie gorąco.

Taniec to ich pasją. Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA obchodzi 55-lecie istnienia
Nasz Patronat
30 maja 2025, 18:00

Taniec to ich pasją. Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA obchodzi 55-lecie istnienia

Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej „GAMZA” to jedna z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych grup tanecznych w Lublinie. Założona 1 kwietnia 1970 roku przez studentów Wiktora Życzyńskiego i Krystynę Majdan. W tym roku obchodzi piękny jubileusz 55-lecia istnienia.

Latanie z Lublina nabiera rozpędu. Nowe kierunki, więcej pasażerów i świetne wyniki połączeń

Latanie z Lublina nabiera rozpędu. Nowe kierunki, więcej pasażerów i świetne wyniki połączeń

W Porcie Lotniczym Lublin kwiecień upłynął pod znakiem wzrostów – i to nie tylko tych wysokościowych. Wpływ na to ma więcej lotów, nowe kierunki i obiecujące statystyki przewoźników.

Wpadł z narkotykami. 30-latek z gminy Opole Lubelskie w areszcie

Wpadł z narkotykami. 30-latek z gminy Opole Lubelskie w areszcie

Policjanci z wydziału kryminalnego z Komendy Wojewódzkiej w Opolu Lubelskim zatrzymali 30-letniego mieszkańca gminy, który w miejscu zamieszkania posiadał znaczną ilość narkotyków. W trakcie przeszukania funkcjonariusze zabezpieczyli amfetaminę oraz susz konopi innych niż włókniste.

Rezerwat Dzikich Dzieci - przyjdź, miej swój wkład w budowę

Rezerwat Dzikich Dzieci - przyjdź, miej swój wkład w budowę

Kolejka tyrolka, drewniane konstrukcje na których można ćwiczyć balans i wiele wiele więcej... Rezerwat Dzikich Dzieci nieustannie się rozbudowuje, a do współpracy zaprasza wszystkich chętnych do pomocy.

Pędzili ponad 100 km/h w zabudowanym. Trzech kierowców straciło prawo jazdy w Tworyczowie

Pędzili ponad 100 km/h w zabudowanym. Trzech kierowców straciło prawo jazdy w Tworyczowie

W Tworyczowie (gmina Sułów) policjanci z zamojskiej drogówki zatrzymali trzech kierowców, którzy w obszarze zabudowanym znacznie przekroczyli dopuszczalną prędkość. Wszyscy jechali ponad 100 km/h, mimo że obowiązywało tam ograniczenie do 50 km/h.

Walczą o finansowanie oddziału kardiochirurgii. Pracownicy Szpitala Wojewódzkiego w Lublinie wyjdą na ulicę

Walczą o finansowanie oddziału kardiochirurgii. Pracownicy Szpitala Wojewódzkiego w Lublinie wyjdą na ulicę

We wtorek, 13 maja, w godzinach 10:00–12:00 przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim odbędzie się manifestacja pracowników Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana kardynała Wyszyńskiego. To wyraz sprzeciwu wobec braku kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na finansowanie działalności nowo utworzonego Oddziału Kardiochirurgii, który działa od początku tego roku wyłącznie dzięki środkom własnym placówki.

Floriany 2025 - oddaj swój głos w naszym plebiscycie dla strażaków-ochotników

Floriany 2025 - oddaj swój głos w naszym plebiscycie dla strażaków-ochotników

Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń, teraz czas na głosowanie. To Wy, Czytelnicy Dziennika Wschodniego, wybierzecie najlepszą drużynę OSP, najlepszego strażaka OSP oraz drużynę młodzieżową w naszym plebiscycie Floriany 2025.

Z sierpem do urzędu. 57-latek z zarzutami gróźb karalnych trafił do aresztu

Z sierpem do urzędu. 57-latek z zarzutami gróźb karalnych trafił do aresztu

Mężczyzna podczas wizyty w urzędzie wyjął sierp i zaczął się nim odgrażać. Sprawą zajęły się służby.

Przywłaszczyli pieniądze KUL-u, od wyroku będą się odwoływać

Przywłaszczyli pieniądze KUL-u, od wyroku będą się odwoływać

Do lubelskiego sądu wpłynęło 9 apelacji w sprawie radców prawnych, którzy w lutym zostali uznani za winnych przywłaszczenia 3 mln zł, które miały należeć do Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Akta nie zostały jeszcze przekazane do sądu apelacyjnego.

Dyrektor ZDiTM Grzegorz Malec i prezes PRD Lubartów Janusz Białek podpisują umowę na remont al. Unii Lubelskiej
Duże utrudnienia

Aleja Unii Lubelskiej już z umową. Sprawdź, jak będzie przebiegał remont

Nowe mosty, przebudowa drogi, zieleń i udogodnienia dla pasażerów. Inwestycja za 65 mln zł potrwa do maja 2027 roku i przyniesie duże zmiany w centrum Lublina. Dzisiaj podpisano umowę z wykonawcą remontu alei Unii Lubelskiej.

Astra Leśniowice pokonała na wyjeździe Spartę Rejowiec Fabryczny

Wygrane Ruchu Izbica i Brata Siennica Nadolna, Sparta wciąż bez punktów na wiosnę

Ruch Izbica lepszy od Granicy Dorohusk, a Brat Siennica Nadolna od Ogniwa Wierzbica. Wciąż bez punktów w rundzie wiosennej jest Sparta Rejowiec Fabryczny. Ważna wyjazdowa wygrana GKS Łopiennik.

Ktoś zniszczył znak i odjechał. Resztki leżały kilka dni

Ktoś zniszczył znak i odjechał. Resztki leżały kilka dni

Znak na wysepce w ciągu przejścia dla pieszych na al. Zygmuntowskich miał nieprzyjemne spotkanie z samochodem. Jego resztki leżały przez kilka dni, na co zwrócili uwagę mieszkańcy. Czy znak wróci w to miejsce?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

46,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty