Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

14 stycznia 2018 r.
8:07

Dla ornitologów i miłośników wędrówek. Powstała nowa ścieżka na bagnach

0 7 A A

Pomysł na spędzenie wolnego czasu dla ornitologów i miłośników wędrówek – Poleski Park Narodowy otworzył właśnie nową ścieżkę dydaktyczną „Czahary” na terenie Bagna Bubnów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czahary to porośnięte krzewami mokradła. Na wschodnich rubieżach kraju ludność używała tego słowa już w XVII w. W Poleskim Parku Narodowym właśnie tak nazwano nowo oddaną do użytku kolejną ścieżkę edukacyjną.

– Trasa ścieżki prowadzi przez otwarte tereny torfowiska niskiego, a częściowo przez okalające je od północy zróżnicowane lasy, rozpoczyna się i kończy za wsią Zastawie, przy wieży widokowej. Można się będzie na nią dostać także od strony Kulczyna i Wincencina – mówi Jarosław Szymański, dyrektor PPN.

Zgodnie z obecnymi standardami ścieżka jest dostępna dla osób niepełnosprawnych. Na trasie o łącznej długości 6,5 km wytyczono pięć przystanków. Inwestycja stała się możliwa dzięki dofinansowaniu w wysokości blisko 750 tys. zł, jakie PPN otrzymał z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Kwota ta stanowi 85 proc. wartości całego zadania. Przez kilka lat ścieżka będzie udostępniana bezpłatnie.

– Budowa ścieżki trwała od lata ubiegłego roku – dodaje dyrektor Szymański. – Z uwagi na bagienne środowisko prace były bardzo utrudnione. Wykonawcom z firmy Pro-Agro z Rozkopaczewa (pow. lubartowski) we znaki dały się przede wszystkim listopadowe opady. Mimo to znakomicie poradzili sobie z powierzonym im zadaniem.

Bagno Bubnów jest idealnym siedliskiem dla wielu gatunków ptaków wodno-błotnych. Można tam spotkać kszyka, kulika wielkiego, rycyka, kropiatkę, śmieszkę czy błotniaka stawowego. To także doskonałe miejsce dla żurawi. Ich jesienne koncentracje należą do największych w regionie. Na tzw. noclegowiskach potrafi się gromadzić nawet ponad 3 tys. osobników.

Szczególną osobliwością Bagna Bubnów jest też wodniczka. Ten niepozorny ptak z rodziny trzciniaków jest najrzadszym migrującym ptakiem śpiewającym w Europie. Jego populacja na terenie PPN jest stabilna i szacuje się ją na około 400 śpiewających samców. Pod względem liczebności to druga populacja w kraju.

– Przemierzając ścieżkę nie tylko miłośnicy ptaków znajdą tam coś dla siebie – zapewnia Szymański. – Szlak prowadzi przez ekosystemy leśne, łąkowe i torfowiskowe, a każdy z nich reprezentuje inne, specyficzne gatunki roślin i zwierząt. Możliwe będzie spotkanie z łosiem, sarną, a w czasie rykowiska również jeleniem.

Z myślą o wygodzie zwiedzających projektant uwzględnił wieże i platformy widokowe, zadaszenia, miejsca postojowe. Znaczna część ścieżki przebiega po specjalnie przygotowanych kładkach o szerokości 1,5 m, które pozwolą przejść przez bagna suchą stopą, a jednocześnie ochronią wrażliwą przyrodę torfowisk.

Do tej pory w PPN były cztery ścieżki: Dąb Dominik, Spławy, Perehod i Obóz Powstańczy. 

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 15 stycznia 2018 o 15:36
0
Słupy powinny być metalowe. Drewniane - góra 10 lat i do wymiany! Lecz wtedy już kasy na to nie będzie.
Avatar
Gucio / 14 stycznia 2018 o 16:14
0
undefined napisał:
Do tego ze człowiek z buciorami włazi w miejsca ktore powinnismy zostawic przyrodzie kazdy sie juz chyba przyzwyczaic, ale zeby takie rzeczy w Parku Narodowym robic!!! Wstyd. Trzeba jeszcze bylo nasyp zrobic i asfslt pociągnąć przez środek bagna zeby turystki w szpileczkach mogły sobie pospacerowac a najlepiej jakąś bryczką sie przejechać.
jeszcz park linowy powinni zrobić !  też mam negatywne odczucia . prawdziwy miłośnik przyrody sam dotrze do ciekawych miejsc . a tak to tylko przyciąganie turystycznej stonki , która nie potrafi uszanować tych cudów natury
jeszcz park linowy powinni zrobić !  też mam negatywne odczucia . prawdziwy miłośnik przyrody sam dotrze do ciekawych miejsc . a tak to tylko przyciąganie turystycznej stonki , która nie potrafi uszanować tych cudów natury rozwiń
Avatar
Gość / 14 stycznia 2018 o 16:02
0
super. uwielbiam takie miejsca. na pewno kiedyś sie wybiore
Avatar
Gość / 14 stycznia 2018 o 14:48
0
Lubelska ornitologia dawno już stała się komercyjna. Z autentyczną pasją ma coraz mniej wspólnego.
Avatar
Gość / 14 stycznia 2018 o 12:03
0
To wspaniała wiadomość. Gratuluję Dyrekcji PPN. Warto tylko dodać, że Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko jest finansowany przez Unię Europejską.
Avatar
jakee / 14 stycznia 2018 o 10:21
0
Trzeba było szerszą ścieżkę tam wmontować - ja już byłem i widziałem... jest za wąsko - jak turyści wyjdą na Bagno Bubnów i niespodziewanie zapadnie zmrok, to jak kurde wjedzie tam radiowoz, zeby oświetlić kładkę? a tak szczerze, jest tam bardzo pięknie... naprawdę... ale ochronie przyrody to na pewno nie służy.... już widzę sterty smieci "oj spadło mi opakowanie po batoniku"....
Avatar
Gość / 14 stycznia 2018 o 10:12
0
Do tego ze człowiek z buciorami włazi w miejsca ktore powinnismy zostawic przyrodzie kazdy sie juz chyba przyzwyczaic, ale zeby takie rzeczy w Parku Narodowym robic!!! Wstyd. Trzeba jeszcze bylo nasyp zrobic i asfslt pociągnąć przez środek bagna zeby turystki w szpileczkach mogły sobie pospacerowac a najlepiej jakąś bryczką sie przejechać.
Avatar
Gość / 15 stycznia 2018 o 15:36
0
Słupy powinny być metalowe. Drewniane - góra 10 lat i do wymiany! Lecz wtedy już kasy na to nie będzie.
Avatar
Gucio / 14 stycznia 2018 o 16:14
0
undefined napisał:
Do tego ze człowiek z buciorami włazi w miejsca ktore powinnismy zostawic przyrodzie kazdy sie juz chyba przyzwyczaic, ale zeby takie rzeczy w Parku Narodowym robic!!! Wstyd. Trzeba jeszcze bylo nasyp zrobic i asfslt pociągnąć przez środek bagna zeby turystki w szpileczkach mogły sobie pospacerowac a najlepiej jakąś bryczką sie przejechać.
jeszcz park linowy powinni zrobić !  też mam negatywne odczucia . prawdziwy miłośnik przyrody sam dotrze do ciekawych miejsc . a tak to tylko przyciąganie turystycznej stonki , która nie potrafi uszanować tych cudów natury
jeszcz park linowy powinni zrobić !  też mam negatywne odczucia . prawdziwy miłośnik przyrody sam dotrze do ciekawych miejsc . a tak to tylko przyciąganie turystycznej stonki , która nie potrafi uszanować tych cudów natury rozwiń
Avatar
Gość / 14 stycznia 2018 o 16:02
0
super. uwielbiam takie miejsca. na pewno kiedyś sie wybiore
Avatar
Gość / 14 stycznia 2018 o 14:48
0
Lubelska ornitologia dawno już stała się komercyjna. Z autentyczną pasją ma coraz mniej wspólnego.
Avatar
Gość / 14 stycznia 2018 o 12:03
0
To wspaniała wiadomość. Gratuluję Dyrekcji PPN. Warto tylko dodać, że Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko jest finansowany przez Unię Europejską.
Avatar
jakee / 14 stycznia 2018 o 10:21
0
Trzeba było szerszą ścieżkę tam wmontować - ja już byłem i widziałem... jest za wąsko - jak turyści wyjdą na Bagno Bubnów i niespodziewanie zapadnie zmrok, to jak kurde wjedzie tam radiowoz, zeby oświetlić kładkę? a tak szczerze, jest tam bardzo pięknie... naprawdę... ale ochronie przyrody to na pewno nie służy.... już widzę sterty smieci "oj spadło mi opakowanie po batoniku"....
Avatar
Gość / 14 stycznia 2018 o 10:12
0
Do tego ze człowiek z buciorami włazi w miejsca ktore powinnismy zostawic przyrodzie kazdy sie juz chyba przyzwyczaic, ale zeby takie rzeczy w Parku Narodowym robic!!! Wstyd. Trzeba jeszcze bylo nasyp zrobic i asfslt pociągnąć przez środek bagna zeby turystki w szpileczkach mogły sobie pospacerowac a najlepiej jakąś bryczką sie przejechać.
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Dożynki dworskie w Skansenie
19 sierpnia 2018, 14:00

Lublin: Dożynki dworskie w Skansenie 0 0

Co Gdzie Kiedy. 19 sierpnia w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędą się barwne obchody Dożynek dworskich, które rozpoczną się o godz. 14 mszą świętą w drewnianym kościele z Matczyna.

"Dokonaliśmy rzeczy niemożliwej". Tak chwali się dyrektor aukcji Pride of Poland. Utrzyma stanowisko?

"Dokonaliśmy rzeczy niemożliwej". Tak chwali się dyrektor aukcji Pride of Poland. Utrzyma stanowisko? 9 6

"Pomimo bezprecedensowego hejtu medialnego (...) i nagonki na ludzi związanych z tym wydarzeniem, doprowadziliśmy ten projekt do szczęśliwego finału" – pisze w podziękowaniach za aukcję Pride of Poland Maciej Grzechnik, prezes stadniny w Michałowie i dyrektor tegorocznej aukcji.

Lublin: VIII Kulturalny Festyn Bronowicki
18 sierpnia 2018, 15:00

Lublin: VIII Kulturalny Festyn Bronowicki 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 18 sierpnia o godz. 15 na terenach zielonych przy ul. Rudlickiego rozpocznie się VII Kulturalny Festyn Bronowicki. Na uczestników czeka moc atrakcji!

W policyjnym budżecie brakuje pieniędzy. "Wstrzymanie dodatków uderzy w najmniej zarabiających policjantów"

W policyjnym budżecie brakuje pieniędzy. "Wstrzymanie dodatków uderzy w najmniej zarabiających policjantów" 12 9

Policjanci nie dostaną na czas dodatków do pensji. Wypłata świadczeń została wstrzymana. Z pisma komendanta głównego w tej sprawie wynika, że w policyjnym budżecie brakuje pieniędzy na pokrycie wszystkich wydatków.

Nasza różana perełka z gminy Końskowola

Nasza różana perełka z gminy Końskowola 15 0

W ostatnią sobotę w Nałęczowie rozstrzygnięto konkurs kulinarny pod nazwą „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Po raz drugi wygrał go produkt z „Manufaktury Różanej” w Starej Wsi w gminie Końskowola.

Lubelskie: Wpadli z takimi bryłkami w samochodzie. Teraz mają problem

Lubelskie: Wpadli z takimi bryłkami w samochodzie. Teraz mają problem 1 0

W czwartek łukowscy policjanci zwalczający przestępczość narkotykową dowiedzieli się, że osoby jadące samochodem do Łukowa mogą mieć środki odurzające.

Motor Lublin - Soła Oświecim, czyli w sobotę inauguracja nowego sezonu na Arenie

Motor Lublin - Soła Oświecim, czyli w sobotę inauguracja nowego sezonu na Arenie 4 3

Motor po dwóch meczach ma cztery punkty. A przed sobą pierwsze spotkanie na własnym stadionie. W sobotę o godz. 19 żółto-biało-niebiescy zagrają z Sołą Oświęcim. Wszyscy liczą na efektowne otwarcie nowego sezonu u siebie

Lublin: Pies pogryzł mu buty. Przywiązał zwierzę za łapy do grzejnika

Lublin: Pies pogryzł mu buty. Przywiązał zwierzę za łapy do grzejnika 0 4

Mężczyzna wynajmujący pokój w jednym z lubelskich mieszkań skrępował psa należącego do córki właścicieli mieszkania i przywiązał mu łapy do grzejnika. Kiedy kobieta wróciła do domu, psa już nie było. Zwierzę znalazło się dopiero pod Lublinem, w okolicy jednego z wiaduktów.

Koncert Freenology w Nałęczowie
18 sierpnia 2018, 19:30

Koncert Freenology w Nałęczowie 0 0

W sobotę, 18 sierpnia o godz. 19.30 w Kawiarni Lipowej w Nałęczowie (ul. Lipowa 43) wystąpi formacja Freenology.

Eurojackpot 17.08.2018. Wyniki losowania, sprawdź liczby. 165 mln zł do wygrania!

Eurojackpot 17.08.2018. Wyniki losowania, sprawdź liczby. 165 mln zł do wygrania! 0 0

Losowanie Eurojackpot z 17 sierpnia 2018 r. Sprawdź wylosowane liczby. Czy ktoś wygra 165 mln zł, które znalazły się w puli podczas losowania?

TBV Start wrócił do treningów, europejskich pucharów jednak nie będzie?

TBV Start wrócił do treningów, europejskich pucharów jednak nie będzie? 1 0

Koszykarze TBV Startu Lublin mają już za sobą pierwszy wspólny trening. Lublinianie spotkali się w czwartek w hali MOSiR niemal w komplecie. Na pierwsze zajęcia przyjechał także James Washington.

Powiślak odpłaci się Lubliniance? Kłos nie zagra z Ładą

Powiślak odpłaci się Lubliniance? Kłos nie zagra z Ładą 1 0

W poprzednim sezonie rewelacją ligi była ekipa z Końskowoli. Piłkarze Łukasza Gizy świetnie spisywali się zwłaszcza na jesieni. Pierwszy raz przegrali dopiero w ostatniej kolejce i to z późniejszym mistrzem – Stalą Kraśnik. W sezonie 2018/2019 pierwsze zero drużyna przywiozła już na inaugurację, po porażce w Werbkowicach 1:2. Teraz szybko spróbuje wrócić na właściwe tory. Problem w tym, że zmierzy się z Lublinianką (niedziela, godz. 16)

XIV Bolkowanie w Hniszowie. Na imieniny do sędziwego Bolka
18 sierpnia 2018, 12:00

XIV Bolkowanie w Hniszowie. Na imieniny do sędziwego Bolka 1 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend gmina Ruda Huta wspólnie z gminą Hrubieszów obchodzą 1000-lecie pobytu Bolesława Chrobrego w Hniszowie oraz bitwy pod Gródkiem nad Bugiem.

ASF w sądzie. Rolnik pozwał lekarza weterynarii i domaga się odszkodowania za wybite świnie

ASF w sądzie. Rolnik pozwał lekarza weterynarii i domaga się odszkodowania za wybite świnie 4 3

Damian Kierekiesza, rolnik z Mań (gm. Międzyrzec Podlaski) pozwał powiatowego lekarza weterynarii za niewypłacenie odszkodowania za wybite świnie. Z kolei, lekarz weterynarii tłumaczy, że w gospodarstwie pana Damiana były pewne uchybienia, m.in. dotyczące mat dezynfekcyjnych.

Gwałt i "inne czynności seksualne". Szokujące ustalenia policji w sprawie ginekologa
galeria
film

Gwałt i "inne czynności seksualne". Szokujące ustalenia policji w sprawie ginekologa 6 1

50-letni ginekolog z Zabrza (woj. śląskie) jest podejrzany o zgwałcenie, a także doprowadzenie czterech pacjentek do poddania się innym czynnościom seksualnym - informuje Śląska Policja.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!