Chociaż włodawskie starostwo ma już gotowy projekt zagospodarowania stacji Sobibór, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby studenci wnieśli do niego nowe, oryginalne elementy
Sezonowy szlak kolejowy z Włodawy do Chełma już cieszy się powodzeniem. Kolejnym turystom chcą pomóc go odkryć studenci architektury z Politechniki Lubelskiej.
– Celem naszej współpracy jest opracowanie przez studentów projektu rewitalizacji linii kolejowej nr 82 – mówi Andrzej Romańczuk, starosta włodawski.
Projektanci mają się skupić na stacjach Włodawa-Orchówek, Włodawa-Okuninka, Sobibór i Uhrusk. Poprosili już o materiały pomocnicze i archiwalne dotyczące linii kolejowej i zlokalizowanych przy nich stacji. Chodzi o stare zdjęcia, plany, jak również opracowania naukowe.
– Jeśli chodzi o naszą stację w Uhrusku, to mamy już gotowe plany jej zagospodarowania – mówi Mariusz Jachimczuk, sekretarz gminy Wola Uhruska. – Chcemy natomiast zainteresować studentów takimi obiektami jak zespół dworsko-parkowy w Uhrusku, czy podworski park z ocalałym czworakiem w Majdanie Stuleńskim. Liczymy też, że młodzi ludzie znajdą oryginalne pomysły na zagospodarowanie terenu wokół naszej nowej hali sportowej.
Autorski pomysł na zagospodarowanie stacji Sobibór ma także starostwo. Zgodnie z gotowym projektem, w nawiązaniu do tamtejszego Muzeum Byłego Niemieckiego Obozu Zagłady, ma tu powstać Centrum Edukacji Historycznej „Stacja Sobibór”. Studentom pozostaną zatem w pierwszej kolejności stacyjki Włodawa Orchówek i Okuninka. Do wyboru będą mieli także szereg obiektów i zakątków wskazanych im przez gospodarzy.
Wyznaczony zabytkowymi stacyjkami szlak kolejowy wiedzie przez tereny o nieprzeciętnych walorach przyrodniczych i kulturowych. To odskocznia do takich miejsc, atrakcji i osobliwości, jak Jezioro Białe, Sobiborski Park Krajobrazowy i styk granic Polski, Ukrainy i Białorusi.